Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

fiasko

Známka: B; Ve filmu dost možná žádná reálná nadpřirozená entita nefiguruje, samotný Babadook zde totiž nejspíše vystupuje jako tulpa. Dalo by se říci, že Babadook má tady v podobě tulpy znázorňovat depresi/smutek titulní postavy. No a čím více se snažíte svůj smutek vytěsnit, tím je výsledně silnější – totéž se promítá do postavy Babadooka. Film vůbec nevyužívá jakýchkoli hororových klišé v podobě cákanců krve a neinovativních jumpscarů, naopak všechny tyto zvyklosti bourá. Jde o psychologický horor, jehož hlavním motivem je, že největšími lidskými strachy jsou strach z neznáma a strach z naší mysli. Strach je ale subjektivní a dost lidí, co se na film Babadook podívají, se třeba nebudou vůbec bát. Snímek má hodně dynamický náboj, jednotlivé scény jsou skokovým střihem přerušeny a divák je následně přesunut do nové scény – není třeba se tedy bát pomalého tempa. Nespočet kamerových fíglů a dobrá práce se střihem výsledně tvoří precizní režii, kterou si Jennifer Kent dokázala utvořit svůj osobitý styl. Pro Australanku Jennifer Kent dost povedený debut a Essie Davis v roli zničené matky je super – na Oskarech samozřejmě nebyla ani nominovaná. ()

tyna24

Naprosto originalni snimek. Bala jsem se od zacatku do konce, a rozhodne to pro me nebylo nejake cliché. Bylo to dost strasidelne, jste celou dobu napjati, protoze nevite, co prijde. A konec mi taky prisel hodne zajimavy. Doporucuji. ()

wick

Vynikající psychodrama s hororovými prvky...sice ponurý, depresivní a věrohodně natočený rozpad osobnosti a pocit viny, ve kterém Jennifer K. sice opisuje od svých slavnějších vzorů jako Repulsion, Shining a dalších, ale atmosféru umí navodit mistrně. Výborný herecký výkon Essie D., ze které tu únavu a nevyspání přímo cítíte. Pro mě asi nejlepší thriller roku a jsem zvědavý na další tvorbu Jennifer K. ()

johnnie78

Heh... tak teda opravdu pěkný psycho to bylo, to bez debat... místy opravdu hodně strašidelný, parádně zahraný, ale myslím, že by to fungovalo i bez toho bubáka, ten tam byl jaksi navíc... ale ten konec? WTF? Může mi někdo říct, jak pochopil ten konec? Ten mě asi ještě dlouho bude strašit v hlavě... ()

Rodriguess

Konecne horror kde sa da bat, viac sice psychologicky ale lespie ako dokopy jessabelle + annabelle. Hororovo psychologicka chtovka. ()

Ace.A.T.L.

Dobrá.......Tak tohle byl děs..... Dalo by se natočit mnohem lepším způsobem, drama o nervovým zhroucení a upoutání matky na syna a syna na matku. Nastrčit tam bubáka, kterej ikdyž jeho jméno je názvem filmu, nemá s filmem co dělat, je stupidní. Naprosto trapný scénický chvíle, nepochopitelně špatný efekty a chaotickej děj. Ikdyž jsem hodně otevřenej myšlení jiných lidí a snažím se pochopit, proč tohle vzniklo, tak mi to nejde. Jako film, co měl trailer ve stylu horor, to je opravdu zbytečnost... Za mě 1* a NEDOPORUČUJU ()

Saxos

Realita - Amelia po nehodě a smrti manžela nevyhledá pomoc psychiatra a svoje depky 7 let přenáší na syna. I pes v pohodě poznal, že to s Amelií není tak nějak v pořádku. Smích - chudák vylekaná Amelia s robertkem pod dekou. Hrůza - uječenej Samuel; Ameliino sebepoškozování; zabití psa. ()

Jenn

To dítě mě tak neuvěřitelně deprimovalo a tak neuvěřitelně mi ho bylo líto. A co ten konec, nakrmíme žížala pána, co bydlí ve sklepě, jo? ()

krachman

Skoda toho konce. Jinak slusna atmosfera, dobra prace se stiny a tmavymi kouty a dobre znazornene zcvoknuti nevyrovnane osamele zenske, ktera nezvlada psychosynka. Melo se to drzet v tomto duchu. Jak rikam....skoda toho konce. ()

markepocha

Ak chcete strašiť neposlušné deti, tu máte podrobný návod. Len aby ste to nakoniec neboli vy, kto sa potento hrôzou. Bez ostychu priznávam: nevládal som na jeden šup dopozerať dokonca. A keby náhodou, neskúšajte mi klopať na dvere - od Babadooka na také signály zásadne nereagujem. Jeden z najdesivejších filmov, aké som kedy videl. ()

Setanta

Jeden z nejlepších hororů, jaký jsem měl to štěstí vidět. Všem "geniálním" komentátorům, kteří si stěžují na nedotaženost monstra, doporučuji zamyslet se nad ním jenom jako nad metaforou nad matčiným psychickým stavem. Skvělý herci, geniální zvuk, úžasně budované napětí. Love it! ()

Dacsus

Neskutočné - 93 minútový film pri ktorom má človek pocit že to trvá asi tak päťkrát toľko. Nevadí mi ak má film pomalší rozbeh, ba naopak, uprednostňujem ho, ale tu človek pol filmu najprv čučí na malého psychopatického zmrda, a vypatlanú, psychicky na elementárne fragmenty rozsypanú matku, a ďalšiu polovicu nechápe z toho, čo vlastne bolo úmyslom autorov. Psychologická sonda? Horror? Sociálna kritika? Alebo všetko spatlané dohromady? Unikát, ktorý napriek slušným hereckým výkonom a dobre budovanej atmosfére nebaví, vyslovene lezie na nervy, a neprináša v podstate nič nové... ()

Sakikura

Zvláštní, že na tomhle "hororu" není děsivý sám Babadook, ale spíše hlavní hrdinka, dá se říct spíše psychicky vysílená troska. To dítě bych uškrtila už dávno i bez Babadooka ve skříni. Takže předem říkám, že až bude scéna, kdy to černé něco na chvíli vyleze, neschovávejte se za polštář, není důvod. Horror úplně na prd, ale thriller je to celkem slušný. ()

Emperor1

jo, není nad to se pořádně vyspat, jinak člověku může parádně hrábnout ... znepokojivá atmosférická záležitost, zpočátku mě iritoval ten kluk (později pod práškama už nebyl tolik otravnej), Essie Davis v roli matky naprosto úžasná ... závěr filmu mě překvapil, celkově ale velmi dobrý dojem, tak trochu burtonovskej styl ... po shlédnutí tohodle filmu budu svou malou dcerku brát víc vážně, když mě v noci vzbudí s tím, že viděla bubáka ... ()

mr.twizta

Plna palba. Psychologicka hruza, perfektni herecke vykony a konec, ktery dava facku hollywoodskym lekacum. I za malo penez jde vyvarovat hodne hruzy! ()

TesterX

Tento snímek je zdá se poněkud nevydařeným, rozhodně ale překvapivým. Očekávajíce další strašidlo v domě, co začne terorizovat rodinu jsem dostal příběh osamocené matky, který ze všeho hrabe na maják a nejvíc z jejího synka, co by potřeboval aktivovat lobotomní nálož. Rozhodně je třeba pochválit opravdu výtečný herecký výkon hlavní představitelky, která se tu objeví v mnoha polohách, ať už vydeptané zlomené ženy, truchlící vdovy, bránící matky, nebo šílené krávy s údernou dávkou hlášek. Bohužel zhoštění se stěžejní role je jediné pozitivum, to ostatní je slabota. Bubák je opravdu trapný, jeho zvukový doprovod připomíná sípajícího důchodce, co zrovna vyhrál jackpot v bingu a když se ukáže na scéně, vypadá jako strašák z Medvídka Pú. Horrových prvků tu je absolutní minimum, a když už, tak jsou spíše úsměvné. Takže jako psychoblábol o jedné schizofreničce mohu snímek doporučit, jako horror určitě ne. ()