poster

The Program: Pád legendy

 • USA

  The Program

 • USA

  Icon

  (neoficiální název)
 • Slovensko

  The Program: Pád legendy

 • Velká Británie

  The Program

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kingik
  ***

  Dokázal porazit zákeřnou chorobu, nedokázal si poradit s dopingem, který byl jeho dlouholetým neviditelným partnerem v pelotonu, který se svým úspěšným týmem dovedl k sedmi vítězstvím na Tour de France. Řeč je o hvězdném Lance Armstrongovi, kontroverzním cyklistovi, jehož dopingový skandál se pokusil zmapovat tenhle film. Pokud čekáte adrenalinové cyklistické závody, budete překvapeni, jak tvůrci Armstrongovu kariéru na kole smrskli jen velmi ilustrativním způsobem. Kombinace závodů s nešikovně vloženými archivními záběry, která se omezí jen na hrstku detailních záběrů na šlapajícího Armstronga, není příliš šťastná. Když se k tomu přidalo permanentní opakování vítězného ceremoniálu na stupních vítězů za neúčasti diváků v záběru, avšak za jejich vydatného jásotu použitého z jakéhosi předtočeného zvukového záznamu, nevypadalo to vůbec podařeně. Plusem je, že film se nijak významně nevěnuje soukromému životu hvězdného závodníka. Seznámení i svatba s jeho ženou se odehraje jen v kratičké, nepříliš podstatné sekvenci. Více už film o osobní život ani nezavadí. Je zaměřen hlavně na vzestup a pád sportovní legendy, která frčela na zakázané stimulační látce EPO. Film trochu počítá s tím, že je divák nějak informován o sportovním skandálu, dále se ale nesnaží předložit víc, než jen to, co je o kauze známo. Setkáte se tedy s postavami, které měli co do činění s Armstrongovými sportovními úspěchy, nebude chybět ani investigativní novinář Walsh, který byl jedním z mála lidí, kteří nevěřili, že Armstrong dosáhl svých vítězství poctivou cestou. O celé události sepsal knihu, která posloužila filmu jako studijní materiál. Optimální podobu ale film nenabral. Režijní veterán Stephen Frears se zmohl jen na film v lacinějším televizním syžetu, jemuž je podřízena výprava, kamera, scénář i méně atraktivní herecké obsazení ve vedlejších rolích, byť hrající velmi spolehlivě. Ben Foster těžil z výhody, že byl svému slavnému předobrazu značně podobný. Tudíž odpadá dohadování, koho to ten herec vlastně hraje. Ale ano, hrál schopně, náhledy do zákulisí, kde dopuje, jsou neotřelé, režijně se ale film nijak nevyznamenal, ani nepřekonal, což ale není nic překvapivého vzhledem k Frearsově průměrné filmografii. Každý sport může být atraktivní, má-li svou hvězdu. Biatlon taky ničím nelákal, dokud si divák neukroutil honina nad Soukalovou. A cyklistika také přišla o svoji zajímavou hvězdu, která si pojem fair play vysvětlovala dost po svém. 60%(19.3.2016)

 • Xeelee
  ***

  The Program je poněkud ploché a zkratkovité drama. Sice je slušně řemeslně natočené, ale povrchně vykreslené postavy připomínají spíš figurky na šachovnici. A život v tomhle případě nenapsal ani moc dobrej dramatickej oblouk, takže Walsh byl v závěru dost upozaděn. Jako drama ale film funguje a daří se mu budovat napětí a zprostředkovat pohled do skrývaného zákulisí jednoho z nejnáročnějších závodů na světě. Atmosféru snímku krásně dokreslovaly i autentické záběry ze závodů, které poznáte podle výrazně snížené kvality obrazu. Jak naznačuje už název filmu, příběh je o největší dopingové aféře všech dob a touze vyhrávat za jakoukoliv cenu, ale právě díky striktnímu držení se tématu příběh nevyčerpal potenciál, který tahle látka nabízí. Vše okolo Programu každopádně film pokrývá velmi detailně. ● Děj začíná Lancovým prvním Tour de France (1993), kde se stal nejmladším jezdcem, který vyhrál etapu závodu. Taky to už byl zkušený profesionální cyklista, který za sebou měl dost významných úspěchů. To, že celý závod dokončil až o tři roky později, už se z filmu nedozvíme. Skončil na 36. místě a příští rok se začal rvát s rakovinou varlat v nejtěžším stadiu a s metastázemi do plic po tom, co několik měsíců ignoroval příznaky. Ve filmu prostě jen z ničeho nic začne zvracet krev. Příběh ani náznakem nezmínil jeho závodní úspěchy a neúspěchy v sezóně 1998 a sledujeme až jeho triumf na Tour de France následující rok a pak vždy až další Tour, stejně jako tomu bylo už od začátku filmu. Naprosto tu absentuje Lancův osobní život. Záběr na svatbu se objeví po pár větách po tiskovce, manželka ve filmu nehraje žádnou významnou roli, o dětech tuším nepadla ani zmínka a stejně tak o rozvodu krátce před ohlášením konce kariéry.(8.10.2015)

 • Johny_fork
  **

  Oceňuji dokumentární hodnotu této etapy cykloepo sportu, ovšem zkratkovitě natočené scény a naprosto ploché až tupé (Armstrong) charaktery neumožňují plnohodnotný filmový prožitek.(29.3.2016)

 • Spiker01
  ****

  Bena Fostera znám dlouho, ale nikdy mě nenapadla ta velká fyzická podobnost s Lancem Armstrongem. A není to jediný aspekt, proč považuji jeho angažmá za naprosto geniální. Ben podrobil té roli naprosto vše, fyzicky se to tak nějak předpokládá, když hrajete nejúspěšnějšího cyklistu v historii, ještě důležitější je však ta proměna v člověka, který prostě chce vyhrávat a dokáže se se všemi životními i "lidskými" překážkami, občas až maniakálním způsobem, popasovat. Poddal se krédu, že kdo v týmu nespolupracuje, stává se automaticky nepřítelem s jasnými důsledky. Pravdou díž, že se nejedná o životopisný film a jako u všech podobně koncipovaných snímků vlastně pořádně nevíme, jak přesně se dané události odehrály doopravdy. V koncepci filmu však vše funguje jak má, příběh se příliš nepáře s vysvětlováním čehokoliv krom Tour de France a graduje k momentům, které si běžný, i nesportovně orientovaný, divák pamatuje nejvíce. Na Armstrongovu charitu se sice klade velký apel, vlastně jsem si ale snad poprvé v životě už v kině říkal, že by bylo k věci Pád legendy o jednu či dvě desetiminuty prodloužit a více se věnovat událostem z první třetiny filmu, zejména léčbou rakoviny, přičemž se tak nějak počítá, že vyléčený předává poselství, ovšem jakožto člověk, co má s okruhem lidí nakaženým touto zákeřnou chorobou své zkušenosti, bych uvítal větší prostor pro dané téma. Nicméně nevím, jaký a jestli vůbec bude mít film dopad na vnímání lidí tohoto sportu, mohu jen doufat, že se dané téma podařilo zpracovat co nejvěrohodněji...75%(8.10.2015)

 • Madsbender
  ****

  Kritika pre Cinepur.(24.1.2016)

 • - V marci 2016 súd rozhodol, že Lance Armstrong nemusí vrátiť sponzorské peniaze svojmu najväčšiemu sponzorovi – americkej poštovej firme US Postal. V apríli požiadal Armstrong súd, aby zastavil proces, v ktorom žiada bývalý sponzor US Postal vrátenie sponzorského vo výške 30 miliónov dolárov. (hojko)

 • - Arbitrážny súd prikázal vrátiť sumu 10 miliónov dolárov pre SCA Promotions. Na konci septembra 2015 sa Armstrong napokon dohodol na vrátení peňazí, na akej konkrétnej sume sa dohodli však nezverejnili. (hojko)

 • - I přes velkou fyzickou náročnost představitel hlavní postavy Ben Foster uvedl, že nejobtížnější bylo zvládnout psychické vypětí spojené s rolí. (oje)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace