The Program: Pád legendy

(neoficiální název)

The Program: Pád legendy

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

"Mám ten závod opravdu rád, ale o soupeření chemiků nestojím." Lance Armstrong dopoval, o tom není pochyb, ale já ani nepochybuju o tom, že Lance Armstrong byl ve své době nejlepším cyklistou v celém nadopovaném pelotonu. Jeho tituly taky nikomu nepřipadly, aby se zase nemusely odebírat, takže pro mě stále je sedminásobným vítězem Tour de France. A taky velkým lidským hovadem, čehož jsem si kdysi při výšlapu na Alpe d’Huez nevšiml, ale už se to zkrátka provalilo, takže zpět k filmu. Na filmu mi trošku vadí, že jsem se nedozvěděl nic nového a taky to, že se toho zase tak moc nenašlapalo. Když už se z dokumentů musel stát hraný film tak budiž, Armstrongův život za to totiž stojí, ale žádný filmařský zázrak to tedy není. Tedy až na první trénink po rakovině, kdy dostal jedinečně naloženo od turistky - to mě hodně pobavilo. A protože rovněž chci být jedinečným cyklistou, tak si jdu dát EPO, krevní transfuzi a testoron, abych ten kopec za barákem už konečně vyjel.(14.3.2016)

Určite som čakal od tohoto filmu dačo oveľa viac. Už len štýl akým to bolo natočené ma moc teda neupútalo. Skôr som čakal súdny proces, kde by počas vypočúvania svedkov v retrospektívnom štýle ukázali čo sa dialo. Takto ma to teda za srdce nechytilo. Ak som to správne pochopil, ak by Armstrong zobral do týmu Floyda Landisa tak by proti nemu nesvedčil? Zahral sa na ohrdnutého? Či si zázračne potom prehodil hárdisk v hlave a zahral sa na moralistu? P.S teraz čakám filmy o Marion Jonesovej, Marií Sharapovej či iných ... ak sa do toho pustíte máte dokonca života čo robiť(8.7.2016)

Hodně mě tenhle snímek zajímal a sice nezklamal, jenže je pravdou, že ani nijak nepřekvapil. Prostě jen suše vrší fakta a vyloženě zajímavých momentů je zde ve finále pouze pár. A tak stopáž uteče a já nemám při závěrečných titulcích ani žádné pocity. Jednoduše prázdno. Což by u takhle velkého příběhu být nemělo. 60 % Oblíbená část- ředění krve narychlo před kontrolou(1.2.2016)

• Pepinec

Kdybych byl Armstrong, nasere mě daleko víc takhle slabej film o mně, než odebrání sedmi titulů z Tour de France. To umím taky zkouknout tři dokumenty, pár sestřihů na Eurosportu, přečíst dvoje noviny, pak podle toho udělat dvacet záběrů, omotat je celuloidem a poslat do kin. Ale co dál umíš, Stýve Frearsi? Skáčeš z jednoho na druhý jako naklepanej ratlík a dohromady to má vypovídací hodnotu nula. Kdo se taky nekoukal na dokumenty, Eurosport a nečetl noviny, ten si asi klepe na čelo, co to ta cyklistika vlastně je za bordel. A to mně vadí ze všeho nejvíc, že jsi to - milý Stýve - podal tak, jakoby stačilo párkrát si zapíchat a seš nejlepší na světě. To možná platí pokud se jmenuješ Rosenberg, ale ona cyklistika je docela makačka. Kdyby si organizátoři závodu nepletli kolo s terénní buginou, možná by dopovat nikdo nepotřeboval, protože by dokončení Tour bylo v lidskejch silách. Taky mě pobavil jeden Frantík, kterej tam povídal něco o tom, že má stejný míry jako Armstrong a stejně dojel půl hodiny za ním, tak čím to jako asi tak může bejt? Teď jsem se schválně koukal - mám stejný míry jako David Krejčí. Tak jak je možný, že on vede tabulku bodování NHL a já o víkendu hraju okres? Stýv Frears by mi asi řekl, ať si píchnu EPO a do tejdne hraju za Floridu vedle Jágra, jenže to jsme právě u jádra pudla aneb Umím natočit film nebo ne...?(31.10.2015)

Frears stále vo skvelej forme. Teraz možno napíšem niečo, čo mi tu pár ľudí neodpustí, no osobne si myslím, že Stephen Frears už pri režírovaní nebezpečných známostí dokázal, že Miloš Forman medzi režisérsku svetovú elitu nepatrí. Vždy som vravel, ak chcete otestovať režiséra, dajte im rovnaký námet a porovnávka Frearsovho filmu s Formanovým Valmontom, bolo doslova porovnanie Oscara Wilda so slohom siedmačika z pomocnej školy. Formana spravil hlavne začínajúci Nicholson v kukučom hniezde a tým, scenár a hudba okolo Amadea (pri ňom mal asi aj schopného asistenta réžie, alebo neústupného producenta, lebo všetky Formanové predošlé a nasledujúce filmy sú zrežírované o triedu horšie). The Program je skvelá ukážka profesionálnej filmovej réžie, ktorá je pre Frearsa typicky chladná, relatívne nestranná a ponúka divákovi - sprav si na tematiku vlastný názor. Tu sú fakta. Možno mi vo filme trošku chýba Frearsov cynizmus (mám pocit, že to sú jediné emócie čo tento režisér ponúka pri väčšine svojej tvorby). Každopádne téma je pre mňa nezaujímavá, že športovci fetovali a budú fetovať sme vedeli aj pred filmom (aj pred Armstrongom) a cyklistika ma baví asi ako pozorovať sedemdňový pôrod epileptickej gazely. Celkovo ale určite filmový nadpriemer, v porovnaní s minuloročnými holywoodskymi zvratkami.(12.2.2016)