The Program: Pád legendy

(neoficiální název)

The Program: Pád legendy

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

Využívat erythropoietin v profesionálním sportu by bylo neetické. Opravdu? 85%(22.10.2015)

Svizny "sportovni thriller" s presnym Fosterem a pro me osobne neokoukanou atraktivni tematikou... Frears ma takoveto filmy v maliku a byt by se dalo tu a tam pritlacit na pilu ci rozvinout nektere dejove linky (ta novinarska je trochu povrchni), celek drzi dobre pohromade a ma na to zaujmout i anti-sportovce. :) Spokojenych 7+/10.(8.10.2015)

Nie ze by som chcel obhajovat pocinanie Lance Armstronga, ale mozno by to chcelo viac popisat okolnosti, ktore ho viedli k uzivaniu podpornych latok. Podla knihy Tajne preteky od Taylora Hamiltona brali zakazane latky takmer vsetci, a v podstate povedal, ze bez nich si nemal sancu sa realne umiestnovat. Teda uzivanie tychto latok bola medzi cyklistami bezna vec, zatial co z filmu vyplyva, ze patril k jedinym. Ano, program pravdepodobne najprepracovanejsi mali, a urcite to neuznavam, ale Armstrong mal uz z fyziologickeho hladiska najvacsie predpoklady byt uspesnym. Mozno nejake taketo podrobnosti tam chybali. Kazdopadne to ako ho slava a uspechy pohltili je vykreslene celkom fajn. Davam 3*.(17.1.2016)

• maddy

Technicky síce zvládnutý film s výborne nasnímanými cyklistickými závodmi a vynikajúco hrajúcim Benom Fosterom, ale inak priveľmi „vychcený“ film, v ktorom nič iné nestojí za pozornosť, nijako nezaujme, ani nestrhne. Na drámu o dopingu to je veľmi ploché, príliš jednostranné, skratovité a divákovi neponúkne ani na chvíľu si na celú situáciu vytvoriť vlastný názor, ale neustále ho vodí za ručičku. Aby však takýto príbeh mal aj potrebný emocionálny dopad musel by namiesto celého času rozoberania dopingovej kauzy poskytnúť aj komplexnejší obraz do života Armstronga. To sa však nedeje. V prvej scéne je Armstrong prezentovaný ako začínajúci cyklista, aby po jednom strihu bol z neho ten svetoznámy športovec ako ho poznáme, jeho život je obmedzený do pár sekundových záberov (svadba), ktorým sa už ďalej nevenuje a inak sa to celú stopáž točí o tom istom. Čo by nemusel byť problém keby, ako som už spomínal, dokázal film divákovi ponúkol možnosť utvorenia si vlastného názoru, občas ho zneistil, prípadne až šokoval . No Program prezentuje udalosti vždy priamo a od diváka očakáva, že práve v tom momente ako žiada film bude Armstrongovi fandiť, opovrhovať ním, ľutovať ho. A takéto „prikazovanie“ zážitku z filmu nemôže fungovať. Vo výsledku to je tak ako dráma ploché, ako životopisný film nezáživné a hlavne bez skutočne silných scén. Až mi je ľúto toho Fostera, že svojím výkonom musí plytvať v takomto filme. Po jednom pozretí už Program u mňa určite nebude viac na programe. CEKOVO: 2,5* (5/10)(26.2.2016)

Když bych měl hodnotit sportovní stránku filmu, tak až na pár scén to byla hotová mizérie. S ohledem na to, že jde o film pojednávající o reálné dopingové kauze, jsem s tím ale trochu počítal. Když si tedy vemu to, že jako milovníkovi filmů ze sportovního prostředí, byl pro mne tento filmově naprosto nezáživný, tak s pohledu zjištění pozadí dopingové aféry, byl jistě velice zajímavý. Když jsem se tedy přenesl přes všechny ty kapačky, injekce a krevní transfůze, tak přišlo jen zjištění že pan Tour de France, je celkem arogantní bezpáteřní hovádko. Tak pro mne film vyzněl. Navíc to byla ale celkem nuda...(20.10.2015)