The Program: Pád legendy

(neoficiální název)

The Program: Pád legendy

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

Bena Fostera znám dlouho, ale nikdy mě nenapadla ta velká fyzická podobnost s Lancem Armstrongem. A není to jediný aspekt, proč považuji jeho angažmá za naprosto geniální. Ben podrobil té roli naprosto vše, fyzicky se to tak nějak předpokládá, když hrajete nejúspěšnějšího cyklistu v historii, ještě důležitější je však ta proměna v člověka, který prostě chce vyhrávat a dokáže se se všemi životními i "lidskými" překážkami, občas až maniakálním způsobem, popasovat. Poddal se krédu, že kdo v týmu nespolupracuje, stává se automaticky nepřítelem s jasnými důsledky. Pravdou díž, že se nejedná o životopisný film a jako u všech podobně koncipovaných snímků vlastně pořádně nevíme, jak přesně se dané události odehrály doopravdy. V koncepci filmu však vše funguje jak má, příběh se příliš nepáře s vysvětlováním čehokoliv krom Tour de France a graduje k momentům, které si běžný, i nesportovně orientovaný, divák pamatuje nejvíce. Na Armstrongovu charitu se sice klade velký apel, vlastně jsem si ale snad poprvé v životě už v kině říkal, že by bylo k věci Pád legendy o jednu či dvě desetiminuty prodloužit a více se věnovat událostem z první třetiny filmu, zejména léčbou rakoviny, přičemž se tak nějak počítá, že vyléčený předává poselství, ovšem jakožto člověk, co má s okruhem lidí nakaženým touto zákeřnou chorobou své zkušenosti, bych uvítal větší prostor pro dané téma. Nicméně nevím, jaký a jestli vůbec bude mít film dopad na vnímání lidí tohoto sportu, mohu jen doufat, že se dané téma podařilo zpracovat co nejvěrohodněji...75%(8.10.2015)

• CheGuevara

Stephen Frears již docela zesenilněl? Z takového příběhu udělá jen rutinní "postup práce", kdy jdeme z bodu A do bodu B a kde se už v rozjezdu vlastně ztratí veškeré napětí? A co ty školácké chyby? Za těch dvacet let tam skoro nikdo nezestárne, kompars vůbec neví, která bije a co má vlastně dělat, a film neustále omílá ty stejné informace dokola. Navíc ten film ani nemá nic a ani nikoho, kdo by se tam o něco pral. Postavit film na střetu Lance Armstronga a Davida Walshe, pasivní postavy, který v celém filmu toho moc neudělá a všechno vysvětlí v prvních dvaceti minutách? A postava Lance Armstronga? Dozvíme se z toho filmu vůbec něco o něm jako člověku? Dokážeme ho pochopit, cítíme z něj tu fascinaci stropem svého vlastního těla? A kde je ten obraz cyklistiky dnešních dnů, kdy lidské tělo už dávno narazilo na svá maxima a bez dopingu už to prostě nejde? Filmově ani tématicky ten film nemá, co nabídnout. Akorát opakuje ty stejná sportovní a mediální schémata, kdy popisuje vrcholový sport jako vzestup mafiánské rodiny, což není ani trochu podvratné natož svéží a originální. Děs běs!(13.5.2016)

Na tento film jsem se už hodně dlouho těšil a výsledek nezklamal. Začátek filmu byl ale špatný, zbytečně krátký a pro člověka bez větších znalostí armstrongova života byl i téměř k nepochopení. Ale pak se film rozjel a všechno to, co jsem mu vytýkal na začátku rázem zmizelo. Fakt, že film neukázal něco z armstrongova soukromého života, mi vůbec nevadí. Spíš si myslím, že to filmu pomohlo. Bylo to poučný a hlavně jsem se vůbec nenudil. Ben Foster skvělý a nechápu, že chybí v nominaci na nějaké slavnější ocenění. Bál jsem se, že to bude nezáživný a prostě špatné, ale výsledek je pro mě velké překvapení. I přes to všechno si myslím, že Armstrong a vlastně všichni cyklisté, kteří ujeli Tour de france, ať už dopující nebo ne, jsou prostě borci. 75%.(31.1.2016)

Chvilkama jsem měl pocit, že scénaristi závodili s Lancem kdo dá to svoje dřív. Mám dojem, že tvůrci až příliš spoléhali na divákovu znalost Lance Armstronga, takže hned v první scéně je Lance začátečník a střih, scéna, střih a hoplá máme šampiona. Nicméně i tak má film co nabídnout u mě to bylo vesměs zhnusení nad "sportovcem" Armstrongem a vlastně celým sportu zvaným profi cyklistika. Největší prostor nedostává ani tak Lanceho postava ( rozhodně se nejedná o žádný životopis ) jako spíš jeho chorobná touha vítězit za každou cenu. Film má šmrnc a jako laik jsem proficyklo prostředí vnímal docela autenticky (např. škodovky tam nebyli náhodou). Ben je skvělý herec, možná i jeho tvrdé rysy v obličeji pomohly mému mému zápornému vnímaní mistra Armstronga. Jen je škoda, že film se snažil chytit všechny mouchy jednou stopáží.(8.10.2015)

• maddy

Technicky síce zvládnutý film s výborne nasnímanými cyklistickými závodmi a vynikajúco hrajúcim Benom Fosterom, ale inak priveľmi „vychcený“ film, v ktorom nič iné nestojí za pozornosť, nijako nezaujme, ani nestrhne. Na drámu o dopingu to je veľmi ploché, príliš jednostranné, skratovité a divákovi neponúkne ani na chvíľu si na celú situáciu vytvoriť vlastný názor, ale neustále ho vodí za ručičku. Aby však takýto príbeh mal aj potrebný emocionálny dopad musel by namiesto celého času rozoberania dopingovej kauzy poskytnúť aj komplexnejší obraz do života Armstronga. To sa však nedeje. V prvej scéne je Armstrong prezentovaný ako začínajúci cyklista, aby po jednom strihu bol z neho ten svetoznámy športovec ako ho poznáme, jeho život je obmedzený do pár sekundových záberov (svadba), ktorým sa už ďalej nevenuje a inak sa to celú stopáž točí o tom istom. Čo by nemusel byť problém keby, ako som už spomínal, dokázal film divákovi ponúkol možnosť utvorenia si vlastného názoru, občas ho zneistil, prípadne až šokoval . No Program prezentuje udalosti vždy priamo a od diváka očakáva, že práve v tom momente ako žiada film bude Armstrongovi fandiť, opovrhovať ním, ľutovať ho. A takéto „prikazovanie“ zážitku z filmu nemôže fungovať. Vo výsledku to je tak ako dráma ploché, ako životopisný film nezáživné a hlavne bez skutočne silných scén. Až mi je ľúto toho Fostera, že svojím výkonom musí plytvať v takomto filme. Po jednom pozretí už Program u mňa určite nebude viac na programe. CEKOVO: 2,5* (5/10)(26.2.2016)