The Program: Pád legendy

The Program

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

• maddy

Technicky síce zvládnutý film s výborne nasnímanými cyklistickými závodmi a vynikajúco hrajúcim Benom Fosterom, ale inak priveľmi „vychcený“ film, v ktorom nič iné nestojí za pozornosť, nijako nezaujme, ani nestrhne. Na drámu o dopingu to je veľmi ploché, príliš jednostranné, skratovité a divákovi neponúkne ani na chvíľu si na celú situáciu vytvoriť vlastný názor, ale neustále ho vodí za ručičku. Aby však takýto príbeh mal aj potrebný emocionálny dopad musel by namiesto celého času rozoberania dopingovej kauzy poskytnúť aj komplexnejší obraz do života Armstronga. To sa však nedeje. V prvej scéne je Armstrong prezentovaný ako začínajúci cyklista, aby po jednom strihu bol z neho ten svetoznámy športovec ako ho poznáme, jeho život je obmedzený do pár sekundových záberov (svadba), ktorým sa už ďalej nevenuje a inak sa to celú stopáž točí o tom istom. Čo by nemusel byť problém keby, ako som už spomínal, dokázal film divákovi ponúkol možnosť utvorenia si vlastného názoru, občas ho zneistil, prípadne až šokoval . No Program prezentuje udalosti vždy priamo a od diváka očakáva, že práve v tom momente ako žiada film bude Armstrongovi fandiť, opovrhovať ním, ľutovať ho. A takéto „prikazovanie“ zážitku z filmu nemôže fungovať. Vo výsledku to je tak ako dráma ploché, ako životopisný film nezáživné a hlavne bez skutočne silných scén. Až mi je ľúto toho Fostera, že svojím výkonom musí plytvať v takomto filme. Po jednom pozretí už Program u mňa určite nebude viac na programe. CEKOVO: 2,5* (5/10)(26.2.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $286,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ tak teda to je dosť silné kafé ten Lance Armstrong, zaujímavá a zdrvujúca sonda do života a potom nájdite chuť pre fandenie vrcholových športovcov, herecky dosť dobré /videl v kine: 60%/(21.10.2015)

The Program je slušne zrežírovaný, dravý film s výborne hrajúcim Benom Fosterom. Mozaiku kariéry cyklistu Armstronga skladá obratne, chytro a svižne. Aby si ale divákov naozaj získal, potreboval jeho postavu rozvinúť aj v osobnom živote. Ak teda Armstrong nejaký osobný život mal (zoznámenie s nastávajúcou a svadba sú sfúknuté v dvoch minútach a viacej ju vo filme nevidíme, v domácnosti žije sám). Film má iba jednu zásadnejšie charakterovo rozvinutú postavu (kolega cyklista so svedomím), ale tá je vedľašia. A tiež by diváci potrebovali s ním aspoň trochu sympatizovať... Napriek tomu dávam 4*, za Frearsovu a Fosterovu profesionalitu. Ten film je rovnako precízny, emóciami sa nezdržujúci, ako jeho hlavná postava(20.10.2015)

Niečo tomu chýbalo. Asi to bude tým, že som čítal Hamiltona, ktorý spomínal podstatné detaily z Armstrongovho života, ktoré vo filme spomenuté neboli. Ale snímok si ide svoje, nezaoberá sa súkromným životom, snaží sa pojať toho čo najviac ( vstup do cyklistiky okresaný na minimum ) na druhej strane tam ale chýbala väčšia interakcia s teamom. Ale Foster sa na Lancea ešte aj podobal, úplne skvelý bol. Mozno z toho mohli vytrieskať aj viac. 3 z 5(24.2.2016)

Kritika pre Cinepur.(24.1.2016)