The Program: Pád legendy

The Program: Pád legendy

The Program

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

Vykreslit za krátkých 104 minut odporný charakter Armstronga je téměř nemožné a tento film v tomto ohledu neuvěřitelně selhal. Stát za největším podvodem v historii sportu je jedna věc, je to odporné, nečestné, plivající na samotnou podstatu sportu a ... Dosaďte si sami další podobná trapná klišé. Tento film se ryze sportovní podvod snaží mapovat od začátku až do konce a nutno podotknout, že velmi přesně. Bohužel díky zkratkovitosti uzpůsobené krátké stopáži vypouští důležité vedlejší postavy a jejich příběhy, které mají na celkové rozuzlení aféry stejný vliv jako každý vpich EPO do žíly v týmovém karavanu. Druhá věc ovšem je, že film zcela ignoruje mnohem horší stránku Armstrongova podvodu než dohnání fetování do maxima v pelotonu mnohem lepších cyklistů, ovšem mnohem horších feťáků. Ignoruje jeho paralelní bezohlednou kariéru mediální hvězdy, kterou využíval k vydírání, zastrašovaní, pomlouvání, manipulování a likvidování osobních životů bývalých přátel a jezdců, kteří ho "zradili", když pod přísahou mluvili pravdu a ohrožovali tak jeho podvodem nabyté bohatství a společenský status. O štvaní těch samých lidí pomocí servilních medií zapřičiňující pomalu lynčování z řad nekritického plebsu ani nemluvě. Natož aby pak film ukázal ubohost Armstronga, když podezření z dopingu kryl celou svojí charitou a bojem proti rakovině, takže místo aby šlo o jeho vedlejší filantropickou aktivitu, za kterou vše vydával, šlo jen o dokonalý sentimentální neprůstřelný štít na jakékoliv nařčení z dopingu. Musím doporučit velmi kvalitní dokumenty o této aféře, které podají tisícinásobně lepší přehled o tom, co se skutečně dělo, než celý tento film, Gibneyho The Armstrong Lie a australský Stop at Nothing. Co se týče filmařských stránek tohoto snímku, ve všech směrech působí jako šitý horkou jehlou za účelem vydělání peněz na stále ještě žhavé události, která zajímá dost lidí na to, aby je jen jméno Armstrong přilákalo do kina, což za deset let už pravděpodobně nebude platit. Jsem za to svým způsobem rád, protože taková charakterní nula jako Armstrong si žádný kvalitní film nezaslouží, byť by byl o jeho kolosálním selhání na všech frontách, na kterých sportovec a člověk vůbec selhat může. 60%(9.3.2016)

The Program je poněkud ploché a zkratkovité drama. Sice je slušně řemeslně natočené, ale povrchně vykreslené postavy připomínají spíš figurky na šachovnici. A život v tomhle případě nenapsal ani moc dobrej dramatickej oblouk, takže Walsh byl v závěru dost upozaděn. Jako drama ale film funguje a daří se mu budovat napětí a zprostředkovat pohled do skrývaného zákulisí jednoho z nejnáročnějších závodů na světě. Atmosféru snímku krásně dokreslovaly i autentické záběry ze závodů, které poznáte podle výrazně snížené kvality obrazu. Jak naznačuje už název filmu, příběh je o největší dopingové aféře všech dob a touze vyhrávat za jakoukoliv cenu, ale právě díky striktnímu držení se tématu příběh nevyčerpal potenciál, který tahle látka nabízí. Vše okolo Programu každopádně film pokrývá velmi detailně. ● Děj začíná Lancovým prvním Tour de France (1993), kde se stal nejmladším jezdcem, který vyhrál etapu závodu. Taky to už byl zkušený profesionální cyklista, který za sebou měl dost významných úspěchů. To, že celý závod dokončil až o tři roky později, už se z filmu nedozvíme. Skončil na 36. místě a příští rok se začal rvát s rakovinou varlat v nejtěžším stadiu a s metastázemi do plic po tom, co několik měsíců ignoroval příznaky. Ve filmu prostě jen z ničeho nic začne zvracet krev. Příběh ani náznakem nezmínil jeho závodní úspěchy a neúspěchy v sezóně 1998 a sledujeme až jeho triumf na Tour de France následující rok a pak vždy až další Tour, stejně jako tomu bylo už od začátku filmu. Naprosto tu absentuje Lancův osobní život. Záběr na svatbu se objeví po pár větách po tiskovce, manželka ve filmu nehraje žádnou významnou roli, o dětech tuším nepadla ani zmínka a stejně tak o rozvodu krátce před ohlášením konce kariéry.(8.10.2015)

Snímek je opravdu ubíjející v tom, jak je jednostranně zaměřený, ale vzhledem k tomu, že se mnohé roky Lance definoval jako svatý, tak je to příjemný pohled. Navíc jsem až teď zjistil, jak hluboce to vlastně všechno šlo a jak to i vypadalo. Zase tolik mě před tím celá aféra nezajímala. Ben Foster i Chris O'Dowd výborní!(7.3.2016)

Dobře zvládnuté řemeslně, cyklistika je tu sice možná na trošku vedlejší koleji a snímek se zaměřuje hlavně na doping. Na jednu stranu s Amstrongem máte chuť soucítit. Na druhou stranu ukázal, jak "vyjebal" s celým světem a lidi co v něj vzhlíželi musel zklamat. Popral se s rakovinou, poté se vrátil a ukázal odhodlání, bohužel nečisté. Teď trochu mimo film, jednou mi můj děda říkal, že není možné, aby tohle člověk dokázal. Že už tu třeba nebude, tak to stejně vyjde na povrch, že je to podvodník. A nemýlil se, už tu sice děda není, ale měl pravdu. Když to shrnu, cyklistika je možná neprolezlejší sport na světě a divím se, že se po této aféře vůbec ještě jezdí. Amstrong lhal celému světu a teprve po skončení kariéry ho začalo hryzat svědomí, no, svědomí je pěkná svině .. 6/10 = 65%(22.2.2017)

• tomxxx

Jak přesně popsat atmosféru filmu? Impotentní, ano, tak je to správně. Snímek je strašně chladný a umělý. Pasáže ze závodů vypadají děsně a celé obrazové pojetí mi prostě nesedělo. Příběhově také nic moc, nedokázal jsem do filmu proniknout a proplouval jsem na povrchu. Režisérsky špatně uchopené, přitom šlo z tématu vyždímat víc. Divný snímek a docela mě to zklamalo.(11.8.2016)

• - Při Tour de France v roce 1999 jezdí ve filmu Škoda Octavia s modelovým faceliftem, kterým prošla až v roce 2001. (macot)

• - Scénárista John Hodge byl vybrán v souvislosti se znalostí drog a drogového prostředí, kterou již dříve potvrdil snímkem Trainspotting. (Zdroj: deník E15). (hippyman)

• - Na zozname zakázaných látok Slovenskej antidopingovej agentúry bol v roku 2014 aj liek Panadol Grip, v roku 2015 bol však tento liek už povolený. Lieky ako napr. Kinedryl, Panadol a Paralen či Valetol patria do monitorovacieho programu dopingových látok. (hojko)