The Program: Pád legendy

(neoficiální název)

The Program: Pád legendy

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

Na tento film jsem se už hodně dlouho těšil a výsledek nezklamal. Začátek filmu byl ale špatný, zbytečně krátký a pro člověka bez větších znalostí armstrongova života byl i téměř k nepochopení. Ale pak se film rozjel a všechno to, co jsem mu vytýkal na začátku rázem zmizelo. Fakt, že film neukázal něco z armstrongova soukromého života, mi vůbec nevadí. Spíš si myslím, že to filmu pomohlo. Bylo to poučný a hlavně jsem se vůbec nenudil. Ben Foster skvělý a nechápu, že chybí v nominaci na nějaké slavnější ocenění. Bál jsem se, že to bude nezáživný a prostě špatné, ale výsledek je pro mě velké překvapení. I přes to všechno si myslím, že Armstrong a vlastně všichni cyklisté, kteří ujeli Tour de france, ať už dopující nebo ne, jsou prostě borci. 75%.(31.1.2016)

Převyprávěná wikipedie, největší bomby jako Motoman, Rolexky na Champs Elysées, rozbití řidiče kolem jedoucího auta, přeprava krve soukromým tryskáčem, kokainový Pantani, Ullrich čeká na Lance po pádu, Sheryl Crow, hádka s Hamiltonem v Coloradu, Ben Stiller a balení modelek s Mcgonaghey bohužel nikde. Hlavně že Oprah.(17.10.2015)

The Program je slušne zrežírovaný, dravý film s výborne hrajúcim Benom Fosterom. Mozaiku kariéry cyklistu Armstronga skladá obratne, chytro a svižne. Aby si ale divákov naozaj získal, potreboval jeho postavu rozvinúť aj v osobnom živote. Ak teda Armstrong nejaký osobný život mal (zoznámenie s nastávajúcou a svadba sú sfúknuté v dvoch minútach a viacej ju vo filme nevidíme, v domácnosti žije sám). Film má iba jednu zásadnejšie charakterovo rozvinutú postavu (kolega cyklista so svedomím), ale tá je vedľašia. A tiež by diváci potrebovali s ním aspoň trochu sympatizovať... Napriek tomu dávam 4*, za Frearsovu a Fosterovu profesionalitu. Ten film je rovnako precízny, emóciami sa nezdržujúci, ako jeho hlavná postava(20.10.2015)

Keďže cyklistika patrí dlhodobo medzi moje obľúbené športy, dávam 3*, ale niektoré scény sa dali urobiť aj lepšie a aj niektoré fakty sa úplne mi nepozdávali. Ono sa dalo z toho vyťažiť omnoho viac. Ale Foster to zvládol so cťou.(6.2.2016)

Přesně trefený Ben Foster, jinak ale příliš chladná a oddosobněná mozaika, která je natočená ve stylu Rush, tedy polodokumentaristické/polofilmové, především ale strhující, dravé s tahem na branku, avšak zatímco prvně zmiňovaný film je i při razantním stříhání a zkratkovitém vyprávění na úkor drajvu spektakulární právě v tom, jak na malém prostoru dokáže zprostředkovat ryzí, hluboké emoce, The Program to nedokáže. Armstrong je tu až příliš chladný a nelidský, takže s ním nelze moc sympatizovat a nelze si z něj brát to či ono. Jako dokument to pak selhává ve výpovědi, která je s nabývajícími minutami stále více filmová. I tak ale respekt před tvůrci, protože tématika je to vcelku unikátní a těžko zfilmovatelná(11.5.2016)