Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (23)

Knick: Doktoři bez hranic (2014)

Jednoznačne udalosť sezóny, ale samozrejme aj seriál, na ktorý sa vyplatí pozrieť aj s niekoľkoročným odstupom. Pre Owena ide zrejme o životnú úlohu, jeho Thackery je tou správne ambivalentnou postavou, ktorú budete milovať takú, aká je. Veľkým plusom je, že si obľúbite aj postavy prevažujúce na vážkach ľudskosti na tú horšiu morálnu stránku. Možno je to aj v tom, že doba bola iná a rasizmus, xenofóbia či šovinizmus boli jej súčasťou. Každý má ale to svoje maslo na hlave. Výprava nemá žiadnu chybu, každý diel pôsobí doslova filmovo, scenáre sú prepracované, dej nedrhne v žiadnej epizóde. Osobne by som skúsol aj tretiu sériu, čisto len zo škodoradostného hľadiska by som chcel napríklad sledovať riaditeľa, ako prežíva utrpenie naznačené v samotnom finále. ()

Série 1 (2014) (S01)

Udalosť sezóny 2014 by rozhodne patrila medzi to najlepšie v tv quality tvorbe aj o šesť rokov neskôr. Náhľad do doby spred vyše storočím a do oblasti, v ktorej sme už videli mnoho seriálov, ale málokedy sme sa pozreli tak hlboko do minulosti. K tomu patrí aj explicitnosť zobrazenia operačných zákrokov, ale tvorcovia a režisér Soderbergh sa nebáli ani zobrazenia temnejších stránok hlavných a vedľajších postáv. Tí sú tak proste iba ľuďmi a žiadnymi diváckymi hrdinami, ktorých by sme mali milovať, čo je pre niekoho výhoda, pre niekoho skôr naopak. A zrejme ide aj o životnú úlohu Clivea Owena, svojho Thackeyho už asi máločím vo filmovej či televíznej kariére prekoná. ()

Systém a šílenství (2014) (S01E01)

Začíname pekne zostra. Máme tu hneď dve explicitne nakrútené operácie na mieste, kde asi budú prebiehať počas celého seriálu, respektíve celej prvej série. Zároveň sa dozvedáme aj neresti a určité povahové defekty hlavného hrdinu v podaní Cliwea Owena a niečo o fungovaní nemocníc a nejakom tom lobbingu v branži na počiatku dvadsiateho storočia. Vyčítať toho nie je príliš čo, ale zase hodnotiť plným počtom, keď ešte neviem, ako sa seriál vyvinie, mi pripadá predčasné. ()

Pán s botama z Paříže (2014) (S01E02)

Byť lekárom v tejto dobe a asi bolo aj jedno kde, nebolo med lízať. Zomrie vám sestrička na operačnej sále pri operácii? Nič sa nedá robiť, ide sa ďalej, je to síce horšie ako keď vám zomrie ťažko vyliečiteľný pacient, ale skrátka niet času pre smútok. No a príčina? Ulievanie si peňazí určené pre elektrifikáciu do vlastného vrecka, skoro ako dnes, vlastne vôbec nie horšie ako dnes. Na testy treba mŕtvoly, ktoré bohvie prečo chýbajú, keď všade navôkol takmer všetci trpia a umierajú v bolestiach. Páči sa mi mafiánska podzápletka, aj podzápletka s lekárovou závislosťou, ako aj podzápletka s novým lekárom a jeho problémami nielen s bielymi, ale aj čiernymi. V podstate je tu všetko navzájom prepojené, takže žiadna z nich nepôsobí, zatiaľ, nadbytočne. ()

Pilná bleška (2014) (S01E03)

Diskriminovaný lekár si otvára na vlastnú päsť cezpoľnú nemocnicu a popravde má táto divoká dejová línia baví. Sranda bude ešte s odstraňovaním tiel po neúspešných operáciách, ako nám bolo naznačené už v tejto epizóde. Thackery sa bude pokúšať primontovať nos bývalej láske, čo trochu pôsobí ako paródia na Michaela Jacksona, ešte že sa tohto seriálu nedožil, no... inak všetko plynie tak ako má, možno trochu pomaly, ale séria sa zrejme naplno rozbehne v druhej polovici. ()

A co důstojnost? (2014) (S01E04)

Zrejme zatiaľ najintenzívnejšia epizóda prvej série, pričom v tej intenzívnosti sa bude dať ísť v budúcnosti určite ešte ďalej. Opäť tu máme dve napínavé operácie a ďalšie dejové línie, pričom každá má niečo do seba, predovšetkým tu máme matky- samaritánky, ktoré v tejto dobe robili kvôli nie príliš odborným potratom viac škody, než úžitku. Thackery sa bude musieť zmieriť s tým, že jeho tajomstvá pomaly nebudú pre "Bonovu dcéru" žiadnymi tajomstvami a pozrieme sa aj na návštevu Bertieho famílie. Ako bonus je tu pokec Thackeryho so ženou, ktorá má prišitú ruku k nosu. ()

Drží se v nich teplo (2014) (S01E05)

Keď sú dlhy, tak predstavivosť pracuje na plné obrátky a snaží sa zistiť, ako v New Yorku nejakým tým nelegálnym spôsobom najrýchlejšie k peniazom prísť. Po tejto epizóde už tak nesympatický Barrow vám bude pripadať ako čistý diabol. No a máme tu rontgen, čo mi príde ako slušná náhoda, že akurát včera som si pozrel životopis Marie Cury. Algernon má plné ruky práce vo svojej "súkromnej" nemocnici a jeho prípady začínajú byť minimálne rovnako zaujímavé, ako tie prevádzané vo veľkej operačnej sále s prihliadajúcimi. Opäť sa rovnomerne rozvíjajú všetky dejové linky, čo je len a len dobre. ()

Nechceš mi říkat tatínku? (2014) (S01E06)

Tak tu každá načatá dejová línia dosahuje svojho vrcholu. Tajná "nemocnica" v podzemí je odhalená, pátranie po pôvodcovi týfusu sa končí a dočkáme sa pritom aj humoru, ale dočkáme sa aj smutných udalostí, kedy sa nepodarí zachrániť malého pacienta a pôvod nešťastia bol niekoľko častí dozadu, keď sme sledovali zápas s krysami. Takže áno, druhá polovica prvej série je svižnejšia než tá prvá, ale tento rozdiel nie je vôbec markantný, skôr sa pridáva plyn postupne. ()

Doneste lano (2014) (S01E07)

Tempom určite najstrhujúcejšia epizóda doterajšieho priebehu prvej série. Pracovanie v nemocnici, ktorá čelí rozbesnenému davu, nie je med lízať, ale je to zároveň skvelý námet na napínavý dej. Je jasné, kto je najväčším zloduchom celej série a asi mu budeme všetci želať škaredú, bolestivú smrť. Práve jeho rozhodnutie ísť do obchodu s bielym mäsom celý masaker nepriamo, či vlastne priamo, odštartoval. Záver je už v pokojnejšom duchu, čo je možno trochu škoda, epizóda mohla viac vygradovať, ale možno sa táto dejová línia potiahne aj ďalej. ()

Pracuješ do noci docela často (2014) (S01E08)

Tak okrem práce v nemocniciach, na polícii a vrave na uliciach sme sa dozvedeli, ako to chodilo aj na dobových súdoch v New Yorku, aspoň teda v tom fikčnom, a pohľad to nebol práve najpozitívnejší. Knickovci zisťujú, že možno nie sú tí najväčší machri na svete a možno dokonca ani v meste, istý Zinberg totiž prichádza s revolučným vynálezom a Thackery to všetko musí počúvať v rauši po užití kokaínu, chudák jeden. Opäť sa toho deje skutočne dosť, samozrejme intenzita predchádzajúcej epizódy sa už opakovať pri "normálnom" priebehu nemôže. ()

Zlatý lotos (2014) (S01E09)

Zrejme najdepresívnejšia epizóda doposiaľ. Nedeje sa tu vážne nič pozitívne, práve naopak, všetci sú takpovediac totálne v prdeli a slučky sa sťahujú, pričom niekde sa už utiahli. Jeden lekár smúti za druhým dieťaťom a manželkou, ktorá sa definitívne zbláznila, Thackeryho závislosť je už vecou verejnou a jeden spoločnosťou neprijateľný párik sa musí rozhodnúť, čo s tehotenstvom milenky. A na ďalekom východe stále prebieha vojna a lieky a drogy stále neprichádzajú... ()

Crutchfield (2014) (S01E10)

Finále je skutočné zakončenie toho, čo sme v prvej sérii videli, pričom je ale zrejmé, že osudy hrdinov a antihrdinov sa môžu bez problémov naďalej rozvíjať. Soderbergh uzatvára viacero dejových línii, i keď samozrejme čiastočne, a robí to bez akéhokoľvek pátosu a humbuku okolo, presne, ako sa na renomovaného umeleckého tvorcu patrí. Sériu sme začali scénou pichania si kokaínu a zakončujeme naopak pohľadom na flaštičku heroínu. Inak som rád, že sa tvorcovia niektorých otravných postáv raz a navždy zbavili. ()

Série 2 (2015) (S02)

Druhá séria je myslím ešte lepšia, než tá úvodná. Tvorcovia sa zžili s postavami a scenár im ide viac od ruky, to platí aj pre hercov, tí sú však presvedčiví od úplného začiatku. Dvojka sa vybrala rozvetvenejším smerom a prekvapivo dokázala všetky dejové línie bez problémov podávať vo svižnom tempe a najmä neuveriteľne prehľadne, strih si zaslúži samostatnú pochvalu. Že niektoré postavy nedostanú presne to, čo si zaslúžia, či už v dobrom, alebo zlom, je skrátka život a Soderbergh a spol. nemali ani omylom v záujme využívať lacné scenáristické barličky. ()

Deset uzlů (2015) (S02E01)

Vynikajúci otvarák druhej sezóny, ktorý sa na rozdiel od tej prvej ihneď odohráva na troch geograficky vzdialených miestach. No a ak nepomáha liečenie v liečebni, tak tu máme skvelý návod na to, ako sa najlepšie zbaviť závislosti na drogách, len musíte mať niekoho známeho u jachtárov. Edwards sa stáva slušný kariérista, ale na druhej strane ide skôr o ten zdravý typ kariérizmu. Skrátka pilot dvojky začal tam, kde finále jednotky skončilo, akoby sa vôbec nechumelilo. ()

Nejste žádná květinka (2015) (S02E02)

Druhá séria sa už poriadne nakopla v prvej časti a pokračuje v tomto štýle aj ďalej. Viacero zaujímavých dejových línií, kde sa postavy, opäť, rozhodne nechovajú ako svätúšikovia a som zvedavý, kam ich tento prístup na konci série a tým pádom aj celého seriálu dostane. Pričom hlavná postava je na tom asi najhoršie, ako hlavná postava akéhokoľvek seriálu, ako psychicky, tak fyzicky, každopádne Thackerymu držím palce. Aj k tomu, aby nedostal k tomu všetkému aj pohlavnú chorobu. ()

Spojování nejlepších s nejlepšími (2015) (S02E03)

Thackery s Edwardsom dumajú nad tým, ako liečiť syfilis a môže to byť ešte veľká sranda, najmä pri tom, ako navodia pacientovi horúčku 41, resp. 42 stupňov. Každá dejová línia je slušne nadupaná, každej je venovaný dostatočný priestor. Len toho Edwardsa, chudáka, nám príde na konci tak trochu ľúto. Čo sa stalo v Paríži, malo zostať v Paríži... Celkovo mi po tretej epizóde druhá séria príde ešte lepšia než tá prvá. ()

Milá překvapení (2015) (S02E04)

Zatiaľ najlepšia epizóda druhej série. Liečenie Thackeryho priateľky naberá na obrátkach, súdny proces s "padlou ženou" taktiež, dočkáme sa zaujímavej večere pri stole v kruhu rodiny a blízkych takmer v až hřebejkovskom štýle a istej nehody na sále. Je na čo sa pozerať od začiatku do konca. Dúfam teda, že tempo už v nasledujúcich epizódach neklesne a bude to až do konca jedna veľká jazda. ()

Hyperflexe (2015) (S02E05)

Záver prvej polovice druhej série je dosiaľ najlepšou epizódou dvojky. Je hektická ako tie hektickejšie diely Pohotovosti. Je však dobré, že aj keď sledujeme ošetrovanie desiatok pacientov, tak aj nehoda tomu predchádzajúca súvisí s jednou dejovou líniou seriálu. Na operačnom sále je vážne zábava, sledujeme pokusy operácie mozgu pri vedomí pacienta, posledný záber epizódy ale príliš v tomto smere optimistický nebol. Druhá polovica asi bude opäť jazdou ako v prípade prvej série. ()

Pravidla jsou daná (2015) (S02E06)

Thackery prichádza k novému prípadu, a to dvom siamským dvojčatám. Tie sú preňho samozrejme veľkou výzvou, naopak pre ich "majiteľa" by bolo ich fyzické oddelenie finančnou pohromou. Ešteže má nemocnica dôkladného bodyguarda, že. K slovu prichádza aj hypnóza, záchrana matky sympatického doktora a mnoho, mnoho ďalších dejových línií. Tie však scenársiti a Soderbergh predstavujú divákovi veľmi prehľadnou cestou a množstvo postáv a dejových odbočiek nás skôr obohacuje, než by nás miatlo. V tom rozhodne treba tvorcov seriálu pochváliť. ()

Williams a Walker (2015) (S02E07)

Jedna operácia za druhou, jeden veľký ples, kondomy, politika, sex, podvod, je cítiť, že sa ide do finále a všetky dejové linky sa budú musieť uspokojivo uzavrieť, tak má seriál takmer až zbesilé tempo, ale ako som už písal, všetko je prehľadné, napínavé a zábavné. Ďalší plný počet si ale ešte pre istotu nechávam v rukáve. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz