Židovská rodina Redlichových emigruje v roce 1938 do Keni. Válka v Evropě je na spadnutí a prozíravý Walter hodlá zachránit své nejbližší před jejími důsledky. Zatímco jeho žena Jette si jen těžko zvyká na zcela nový život na osamělé farmě, který není ani trochu romantický, malá Regina se do Afriky zamiluje. Spřátelí se s domorodým kuchařem Owuorem, naučí se jazyk zdejších obyvatel a postupně objevuje kouzlo černého kontinentu. Manželství rodičů však dostává stále větší trhliny a konec války, v níž zahynula většina jejich židovských příbuzných, je staví do absurdní situace. Podle logiky vítězů totiž patří k národu, který prohrál válku, neboť mají německé občanství. A Walter navíc touží po návratu domů, zatímco Regina i Jette chtějí zůstat... (oficiální text distributora)

PogoJoe

Krásný a v jistém smyslu "kouzelný" film. Není strhující, není napínavý, není originální... tak proč se mi tak líbil? Je to příběh, který se klidně mohl stát, herecky kvalitně obsazený a natočený s mimořádným citem a vkusem. I Němcům se občas něco povede... ()

Aiax

Vynikající drama, silné, působivé, opravdové a upřímné, nezamořené ubrečenou sentimentalitou a patosem, což se u tohoto žánru obzvlášť cení. Jediná chybčka - film je trochu moc natáhlý, v prostřední části malinko ztrácí tempo, ale ani to nemůže pětihvězdičkovému hodnocení uškodit. ()

Skip

Film, který mě nijak zvlášť nezaujal. Ne že bych se vysloveně nudil, ale nebylo tam nic, co by nějak upoutalo moji pozornost, takže prostě jen běžely obrázky, já se díval a najednou byl konec, aniž by to ve mně něco zanechalo. Takové filmy pro mě moc neznamenají. ()

Aleee89

Miluju Afriku, a tak vždycky uvítám, když se nějaký film alespoň okrajově věnuje této tematice. Africké prostředí bylo vykresleno opravdu nádherně a poutavě a moc se mi to líbilo. Taky příběh byl pěkný a dojemný. Osobně si ale myslím, že tohle byla sázka na jistotu, protože tematika 2. světové války většinou láká a taky to navíc točili podle docela povedené knihy... No, film to byl pěkný a správný filmový fanda by ho rozhodně neměl vynechat. ()

radektejkal

Nikde (dobře) jako v Africe. Další z řady pečlivě vystavěných německých filmů, v nichž je logicky plynoucí příběh obohacen o nejednoznačné charaktery obou manželů (na pozadí přímočarého vidění jejich dcery). "Historie jednoho taláru", který v keňské buši trpělivě čeká na znovuobjevení své důstojnosti, je umocněna drobnými příběhy a historickými událostmi. Exotická krajina (která mi spíš nahání strach; podobně jako Arabům les) je zde vhodným rámcem (výprava na Svatou horu se neuskutečnila), šetří se záběry z výšky (které jsou mi protivné), takže mě organické začlenění krajiny do příběhu - nebo příběhu do ní - bylo spíš příjemné a milé. ()

sulimo

Nádhera. Lépe to snad ani nešlo, takovýhle příběh by šlo velice rychle a snadno pohřbít pdo pořádnou vrstvou kýče, že by jeden nevěděl, jestli se smát nebo brečet v tom nejhorším slova smyslu,vlastně stejné dilema bude divák řešit i v tomto případě, ovšem už v tom nejlepším slova smyslu. Režisérce se podařilo skloubit vše tak krásně decentně a vyrovnaně, že po shlédnutí nemám, co bych vytkla, ba naopak. Naprosto mě dostal vývoj postav a jejich růst, respektive srůstání s prostředím, přibližování se naprosto cizí kultuře a lidem a zároveň vzdalování se sobě navzájem. Tohle je tak strašně dobrá záležitost, až se člověku nechce věřit, že to vzniklo u našich západních sousedů. ()

zette

Film se odehrava v krasnem prostredi, ma oku lahodici kameru a usim lahodici hudbu. Divak oceni i herecke vykony a zajimavy namet. Film je ale dost roztahany, ma spoustu zbytecnych pasazi a pak, osud rodiny me nechal chladnym. Trochu zklamani. ()

danliofer

Nádherný film -- takové německé "vzpomínky na Afriku" s perfektním a nezapomenutelným sound trackem... Myslela jsem si, že už jsem tento film dávno ohodnotila a teprve po dnešním zhlédnutí ruského filmu Papírový voják s Merabem Ninidzem v hlavní roli jsem se přes jeho profil oklikou dostala ke "svým vzpomínkám na Afriku". Merab Ninidze mi uvízl díky Nikde v Africe v paměti jako bezejmenná, leč o to zajímavější tvář... ode dneška už má pro mě i jméno. Mimochodem tento gruzínský herec a výtečný zpěvák by si zasloužil více zajímavějších rolí... Přesvědčil mě o tom nejen v tomto filmu, ale i ve výše zmíněném Papírovém vojákovi... ()

Sokkk_y

Skvělý snímek s originálním a dokonale zpracovaným námětem. Židé prchající před stále vzrůstajícím německým nacismem do daleké africké Keni, aby si zachránili holý život. Jelikož jsou téměř všichni herci málo známí, byly jejich výkony o to více zajímavé. Nejvíce mě zaujal černošský kuchař Owuora, jehož neodmyslitelná vedlejší role byla jednou z nejlepších ve filmu. Dále se mi na snímku líbil jazyk, spíše jazyky, kterými byl film namluven. Kromě nich byly unikátní i nádherné záběry různých slavností domorodých obyvatel, takže divák měl možnost ještě hlouběji nahlédnout do panenského afrického způsobu života naprosto odlišného od toho evropského. Oscarem oceněný film Nikde v Africe je překvapující střípek evropské kinematografie a já s klidným svědomím dávám čtyři hvězdy. ()

plechulka

Film o válce, kde se střílí pouze na antilopy, film o holocaustu, kde nepadne slovo koncentrák. Obyčejní lidé, kteří měli tu smůlu a narodili se jako židé (a přitom žijí náboženstvím asi tak jako většina zdejších křesťanů - tj. téměř vůbec), ale cítí se jako Němci a najednou je všecho jinak a nic nemůže být víc jinak než život v Africe.... Film o tom, jak dětem pomáhá jejich otevřená mysl a pružnost, kterou dospělí musí hledat po troškách. Film o tom, že nejsou řešení dobrá a špatná bezvýhradně a vždycky se někdo nebo něco musí obětovat. ()

lennyd

Evropa, a hlavně nacistické Německo směřuje k válce, a první kdo je na řadě jsou němečtí židi. Rodině Redlichových se ale podaří, než začnou represe, uniknout do střední Afriky, kde si vcelku v poklidu žijí na farmě. Jette si sice zpočátku na život na farmě těžce zvyká, a chybí jí večírky a přátelé, ale nakonec je to ona, kdo si Afriku i s jejími obyvateli zamiluje nejvíce... Z nějakého důvodu jsem si tento film spletl s taktéž africkými Vzpomínkami na Afriku, a skoro čtvrtinu filmu čekal na Meryl Streep :). Až pak jsem si nějak uvědomil, že jde o úplně jiný film. A sice taky není vůbec špatný, ale musím přiznat, že jsem se po většinu filmu dost nudil (až na několik málo scén), a ač se film snažil mapovat celé období války a života rodiny v Africe, spíš se autoři soustředili na spoustu vybroušených momentů (umírající černošská žena, rozhovor malé Reginy s ředitelem anglické školy), a jako celek se příběh trochu vytrácel. Herecké obsazení ale ovšem - na německý film - skvělé .. ()

OHI

Oscar je na ve správných rukou. Působivá atmosféra, kterou doplňuje vynikající hudba, společně s vynikajícími hereckými výkony. Jediné, co tomuto filmu může někdo vytknout, je jeho stopáž. ()

dANo

Dávnejšie som nemal možnosť si pozrieť fakt zaujímavý a dobre spravený film z tejto žánrovej kategórie, ktorý ma zaujal od prvej chvíle až do poslednej. Páčilo sa mi aj to dobové zasadenie príbehu, ktoré síce nie je ničím novým, ale v tomto prípade poskytlo scenáristkám zvláštnu životnú situáciu jednej židovskej rodinky, ktorá sa pred holokaustom ukryla do Afriky... Zaujali ma tiež krásne detaily vývoja jednotlivých postáv, ktoré si postupne zvykali na život niekde ("nikde") na africkej farme mimo civilizácie. ()

jitrnic

Mám jenom dvě výtky - herci v emočně vypjatých scénách tak trochu přehrávají a malá hrdinka je tak trochu moc moudrá a vzorná a bezchybná. Což je v rozporu s ostatními postavami, které jsou naopak napsány velice dobře, každá se vyvíjí jiným směrem, protože je každá z jiného těsta a nikdy v průběhu filmu, ani na jeho konci, nejsou vztahy mezi otcem, matkou a dcerou úplně idylické a chvilu dáváte za pravdu jednomu a za chvíli zas druhému. A je to opravdu krásně natočeno. ()

MI-380

"Tahle země nám hodně pomohla, není to ale naše země." "Angličanům budu navždy vděčný, zachránili mi život, ale nemají mě rádi." Pro mnohé z nás určitě nezvyklý pohled na předválečnou německou židovskou emigraci na černém světadílu. A dvojnásob zajímavý je tím, že nehraje na city africkými zvířaty a krásou přírody, ale v první řadě složitými vztahy mezi hlavními hrdiny, kteří jsou sice na rozdíl od mnoha příbuzných v Německu naživu, ale africká realita je pro ně zdánlivě nepřijatelná. Každý román je nutné při převodu na plátno zjednodušit a většinou něco podstatné chybí, tentokrát zvládli tvůrci tuhle složitou metamorfózu na výbornou. 90%. ()

Autogram

Nemci sa vždy vedeli filmom vysporiadať so svojou, často nepeknou, minulosťou. Aj týmto netradičným príbehom z Kene, nového domova pre nemeckých Židov. Príbeh je zaujímavý, plný zvratov, priateľstva a lásky. Trochu mi vadilo to zidealizovanie života v Afrike, ale možno to mohlo byť pred toľkými rokmi iné oproti dnešku a vtedy si dokonca aj kobylky dali povedať. –––– Nikto múdry ti nebude vyčítať, že si iná. –––– Táto krajina mi zachránila život, no náš domov to nie je. ()

Pecival

Zbytečně rozválčný film, který obsahuje víc hluchých míst než by bylo zdrávo. Ikdyž svoje momenty to má, většinou však těží z exotického prostředí v kombinaci s hudbou - a to je málo. Ženská mi byla většinu času nesympatická, naštěstí to vynahrazoval Sidede Onyulo v roli Owuora. Rozhodně by to chtělo prostříhat, ale nutno uznat, že mám po zhlédnutí poměrně příjemný pocit na duši. ()

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)