Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (157)

venca163 

všechny recenze uživatele

Tak tohle není vůbec černobílý, ale spíš černočerný válečný film. Některý postavy se možná blíží kategorii "neutrální", ale převládá model "standardní drsný pletichářský hajzl", který si v konfliku hájí svoje (ne moc dobře osvětlený) zájmy a nežinýruje se to prát na obě strany. Hodně hvězd za skvěle přenesený zmatek z bojiště a natočení akčních/napínavých scén, jednu dolu za zmatek v příběhu. (80%) ()

castor 

všechny recenze uživatele

Britové opět nekompromisní, i když jsem čekal krapet intenzivnější zážitek. Britský mladík Jack O'Connell je bezpochyby jednou z nadějí ostrovní kinematografie, tady vystupuje jako vojín převelený do Belfastu, kde to momentálně vře. Druhá polovina dvacátého století je ostatně v případě Severního Irska vnímaná jako období plné násilností, za kterými stojí náboženská rozdílnost mezi katolíky a protestanty. Když do konfliktů navíc vstupují Britové, na pořádný mazec je zaděláno. Uprostřed davu nasraných lidí zůstává na jednu předlouhou noc i náš hrdina, a i díky tajným a dvojím agentům to nebude mít rozhodně lehké. Kritika války a násilí je patrná, vizuálně a herecky nemám sebemenší problém. Jen škoda, že se to celé nezařízne pod kůži jako neposedná tříska. Jednotlivé ingredience mi chutnaly, na celku jsem si ale úplně nepošmákl. Nemám rád takové ty zbytečné řeči á la nenechá diváka na vteřinu vydechnout, prostě řekněme spíš opatrné čtyři hvězdy!! ()

Reklama

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Pořád nechápu, proč takové typy indie snímků jako tento neputují do kin. Dá se asi pochopit, že návštěvnost by se nepohybovala v závratných číslech, ale lidé by to vidět měli. Podle mě dost lidí ani pořádně neví, jak to vypadalo v uličkách Belfastu v sedmdesátých letech (nebojte se, i já jsem měl menší mezery ohledně tohoto, pro Velkou Británii, černého období plného násilí a vražd. Film nastolí parádní retro atmosféru doplněnou věrohodnými kulisami, párkrát dojde i na přestřelky a prostě akčnější momenty. Mně se ale zalíbilo to zpracování a celkově hra s myšlenkou: Nikomu nevěřte. Vkládejte důvěru jen v sami sebe. Je to taková hra na kočku a myš, mezi kterou uvízne jeden mladý naivní vojáček, který postupem času zjišťuje, že se ocitl skoro až v pekle. Souboje a soupeření katolíků s protestanty, intriky tajných anglických služeb, ale i náhled do života obyčejných lidí, jejichž osudy se na konci všechny pospojují a vytvoří úžasný, pomalu až grandiozní závěr plný těžkých a morálně tíživých rozhodnutích. O'Connell skvělý. Nebude z toho film hodný na Oskara, ale svůj moment slávy si dle mě vysloužil. Tedy alespoň u mě. Za mě dávám 84 % ()

Lischai 

všechny recenze uživatele

Adrenalinová noc sympatického britského vojcla, co skončil na špatném konci Belfastu a chce domů. Jen to má trochu vlastnost takových těch špiónských filmů s Phillipem Seymorem Hoffmanem, kde je tisíc chlapíků s pejzama a vy nevíte, kdo je hodný, kdo zlý, kdo špión na první a kdo špión na druhou. Na podobnou notu doporučuju Greengrassovu Bloody Sunday, kde je mín špiónu s pejzama a víc naturalistického střílení. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Krásné prostředí Belfastu 70. let a nesmírně slibná zápletka točící se kolem jednoho nezkušeného vojáka, který je do tohoto prostředí náhle vržen. Skličující, trýznivé a po řemeslné stránce nesmírně povedené. Má-li však 71 působit tak syrově a realisticky, jak tvůrci nejspíše zamýšleli, nebylo by na škodu vypustit pár desítek vystřelených nábojů a nedávat s přibývajícími minutami tak okatě najevo, jak celý film dopadne. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (5)

  • Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)
  • Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)
  • Puška, ktorú používajú britskí vojaci, je samonabíjacia puška L1A1, britská verzia FN FAL navrhnutej v Belgicku. V čase vydania filmu ju už britské sily nepoužívali, ale boli by v prevádzke v roku 1971, ako film presne zobrazuje. (Arsenal83)

Související novinky

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)

Reklama

Reklama