Dohonil jej vlastní stesk po Paříži, touha po lásce a smutek. Jean Gabin jako gangster, jemuž se uzavřela cesta zpět.  V roce 1937 mělo v Paříži premiéru drama Pépé le Moko o francouzském zločinci, který je nucen skrývat se před policií v Alžíru. Jeho útočištěm se stala stará maruská městská čtvrť Kasba, kde se bezpečně skryje ve spleti uliček, nikdy nekončících domů a teras. Obklopí se lidmi, kteří ho uznávají a někteří i bojí. Noblesního gangstera trápí hluboký stesk po domově, především po Paříži, která se mu zhmotní v ženě, do níž se zamiluje, krásné Gaby, bývalé kabaretní umělkyni, nyní ženě bohatého obchodníka.
Pépé le Moko je výrazným reprezentatnem poetického realismu - směru ve francouzské kinematografii druhé poloviny 30. let 20. století, který vytváří vlastní svět připomínající skutečnost, ale poznamenanou nostalgickou atmosférou. Jejími hrdiny jsou osamělí lidé, vyděděnci ze společnosti, jenž jim ukřivdila, život se jim nedaří a jen zoufale se snaží odvrátit blížící se katastrofu. (oficiální text distributora)

1frida2

Dobrá role pro Gabina, slušelo mu to i když teda fest přehrával. Celkově hodně naivní viz. policisté versus arabové. Nebýt Gabina, ani by nestálo za oko. ()

mortak

Francie nepotřebuje policii, protože zhoubou zbojníka Pepíka, zločince však se zlatým srdcem, je buržoazní panička. Pépé le Moko je typická meziválečná studiovka. Úspěšný román se rychle překopíruje na plátno, a protože typickou návštěvnicí je právě buržoazní panička nudící se v manželství bez lásky, je její filmový obraz katalyzátorem děje, zatímco Jean Gabin dokonale ztělesňuje erotický ideál psance, tedy přesný opak muže, za kterého se hodné a způsobné dívky provdaly. ()

SoolenJV

Jako vždy charismatický Gabin, tentokrát jako zamyšlený zločinec uzavřený v podivné alžírské čtvrti. Filmu pomáhá, vedle Gabina, i skvělá atmosféra celé čtvrti a také příjemně nostalgicky smutná atmosféra, touha po starých dobrých časech. ()

hans500

I tentokrát dost dobrý film. Gabin nemůže zklamat v žádné roli, film velmi zajímavý a v netradičním prostředí, různorodé postavy, dobré dialogy. Režie slušná. V americké verzi z roku 1938 ("Algiers") hraje Pépého Charles Boyer, rozhodně bych tedy i tu chtěl vidět. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "What did you do before?" "Before what?" "Before the diamonds." "I dreamed of them."     Romantická noir gangsterka so skvelým Gabinom, z príťažlivého prostredia exotického Alžíru. Výborná kamera dokonale zachytáva živú atmosféru miesta, toho exotického labyrintu krivolakých uličiek. Oceňujem, že sa tvorcovia nevydali nejakou bezduchou akčnou cestou, ide viac o umelecké stvárnenie príbehu s tragicko-romantickým podtónom (nenaplnená túžba po domove, smútok za stratenou mladosťou). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Alf

poněkud melodramatický snímek, ve kterém mě zaujal takřka dokumentární úvod o Alžíru a pak skutečnost, že v něm člověk má možnost uvidět relativně mladého Gabina, jinak ale celkově spíš zklamání... P.S. pochybuji, že by se můj celkový dojem změnil, i kdybych film měl možnost vidět v původním znění. ()

Zeek

Lehce snížené hodnocení nejspíše kvůli příšernému dabingu na ČT2, opravdu hrůza. I tak to bylo takové předvídavé, což by nevadlo. Ale jednotvárné a moc jednoduché. Jen Jean Gabin, atmosféra a prostředí bylo fajn. Moje hodnocení: 45% ()

Petrus1

Nevím, jak to bude pokračovat, ale připadá mi, že filmy, které ČT2 s Gabinem dává, mají jaksi klesající tendenci. Film jako celek špatný nebyl, Gabin byl taky výborný, ale bylo to takové celé ucourané. Taky motivy se začínají opakovat: drsňák Gabin, ženská (někdy dvě), láska a dramatický závěr. To všechno by mi ale nevadilo. Na Gabina se celkem dobře dívá :-) Ale ten zprzněný dabing! To byla teda hrůza. Proč to vůbec dabovat? Vždyť francouzština je tak krásný jazyk a v Gabinově drsném podání ještě zvučnější. Já nemám nic proti Vašutovi (třeba v Mafii dabuje výtečně), ale pro příště titulky, prosím pěkně. Děkuji pěkně. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

JimiH

Jean Gabin ve filmu o pronásledovaném mafiánovi, který ale odsouvá samotné zločiny do pozadí ve prospěch milostné linky a francouzského šarmantního stylu řešení konfliktů s nadhledem. Dominantou snímku je především špičková kamera. ()

sigf07

Hezká, ale vcelku průměrná francouzská noirovka, ve které si mladý Gabin zahrál muže, který se na útěku před spravedlností skončil v malém chudinském ghettu na předměstí nějakého severoafrického přístavu. Mezi podomními obchodníky, prostitutkami a uprchlými kriminálníky si vydobyl respekt a v "jeho čtvrti" ho policie nemá šanci dopadnout, všude jinde je štvaná zvěř. Právě v tom vidím obrovskou sílu filmu, ten intenzivní pocit šelmy zahnané do kouta s ubývajícími minutami graduje a přestože Gabin na první pohled působí nad věcí a až možná trochu letargicky, jasně cítíme jak ho jeho svoboda-nesvoboda pozvolna ubíjí... ()

rottik-cb

Na 40. léta opravdu špičkový počin. Film běží v pomalém tempu, ale nenudí, relativní jednoduchost příběhu je vyvážená nádherným prostředím alžírské čtvrti Casbah. Tato čtvrť má všechno, co si představíme pod pravou, starou Arábií- úzké uličky, přeplněné kavárny, vodní dýmky, děti a žebráky po ulicích, zahalené ženy, odhalené ženy, nespočet kulturních menšin, zmatek, pohodu a neodmyslitelnou spjatost se zločinem. Do tohoto prostředí se uchýlil Pepé le Moko, francouzský zločinec, skrývající se před spravedlností. Pepého hraje charismatický Jean Gobin, kterého jsem před tím viděla jen ve Velké iluzi, kde ztvárnil poněkud odlišnou, ale podobně nezapomenutelnou postavu. Gobin ovládá celý film, i ty nevelké části, kdy zrovna není na plátně. Kromě něho se mi líbila i kamera, pohrávající si se světlem a stínem, a přesvědčivé znázornění orientální atmosféry a mentality. Leč do pěti hvězdiček kus schází… 93. ze 1001. ()

makau

No maji to nyní dávat opět na ČT2 ale každý mluví o prznícím dabingu a já jim věřím. Proč takové filmy nedávají s titulky? ()