poster

Olga

 • Slovensko

  Olga

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 87 min

Režie:

Miroslav Janek

Scénář:

Miroslav Janek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sarkastic
  ***

  „Vladimíre, na Olgu se ráno nesmí mluvit, jo, to vědí všichni.“ Tematicky mě film vcelku bavil, některé dochované archivní snímky byly docela dost zajímavé i úsměvné. Ovšem způsob poskládání dobových materiálů a vzpomínek blízkých mi přišel chaotický, nekoncepční. Některé rozhovory se hlavní hrdinkou ani tak moc nezabývaly. Osobně bych ocenil také více promluv s ní samotnou. A vadily mi zbytečně rušivé zvukové hrátky, které asi měly naznačit snahu o demonstraci režisérovy kreativity, ale já bych se tedy bez nich hravě obešel. Ve výsledku tak mám z dokumentu podobné dojmy jako z jiného Jankova počinu, Občana Havla (i když výtky nejsou totožné). Hodnocení dávám stejné, tedy 3*.(2.2.2015)

 • LenkaAK
  *****

  Podtitulek: Velká žena v pozadí. Nebýt Olgy, byl by VH tím, čím byl? S manželem se skvěle doplňovali. Dokument ukazuje řadu jejích aktivit, které vedla v disentu i později na počátku devadesátých let. Skromná, aktivní, velkorysá. Škoda jen, že odešla tak brzy.(11.5.2014)

 • Filmmaniak
  ***

  Dokument Miroslava Janka přiznaně rezignuje na oficiální biografická data a místo toho nabízí informace o bývalé první dámě prostřednictvím archivních záběrů a osobních zpovědí lidí, kteří Olgu Havlovou znali, nebo s ní alespoň měli něco společného (ke slovu se dostane i její tehdejší bodyguard). Výsledkem je retrospektivní koláž, která nevypovídá ani tolik o postavě Olgy samotné, jako spíš o disentu obecně a o atmosféře míst, na kterých se disidenti scházeli. A také je tam Havel. Jinak je ale Jankův dokument až příliš opatrný, klouzající po povrchu a nenabízející nic, co by ho dělalo neobyčejným či atraktivním i pro opakované zhlédnutí. Působí to, jako by se tvůrci během natáčení potýkali s nedostatkem materiálu a vzali zavděk čímkoli, co se jim namanulo a alespoň trochu to souviselo s Olgou. Dokument je to slušný, ale s vynikajícím Občanem Havlem, kterého Miroslav Janek dokončoval po zesnulém Pavlu Kouteckém, se Olga srovnávat nedá.(27.6.2014)

 • BoXBe
  *****

  Intelektuální, nemainstreamový, pohled na přední českou intelektuálku, který si nedělá ambice vypichovat to, co životopisci zdůrazňují, ale hovořit o tom, co tvůrcům přišlo zajímavé nebo milé. Dobře, že je, že byla. Snad naše budoucnost není v herdek tupých babách, které moc nafukuje, ale v těchhle normálních ženských, které s mocí zachází lidsky, jako s čímkoliv jiným. A nepanikaří, když mocné nejsou. Kdybych ji znal, asi bych ji měl rád. Díky tomuto dokumentu ji mám rád zas o něco víc.(28.9.2014)

 • Vodnářka
  ***

  Výjimečný život jedné výjimečné ženy, ženy, která žila život naplno, obdivuhodně jím procházela se všemi těžkostmi i radostmi, žena, jež byla oporou nejen Václavu Havlovi. Okouzlovala všechny kolem, budila úctu a respekt, slabostmi se netajila, naopak, smířila se s těmi svými i těch ostatních. Jen ten dokument se sám o sobě potlouká jaksi bezcílně, bezmyšlenkovitě se divákovi ztrácí a chvílemi není jasné, jestli vlastně vypráví o Olze, nebo o celé skupině lidí kolem. Divák se navíc nedozví o moc víc, než bez hlubších znalostí věděl už dávno...(9.7.2014)

 • - Snímek bude uveden na největším lidskoprávním filmovém festivalu Jeden svět nejen na projekcích v Praze, ale také v dalších vybraných městech na regionálních ozvěnách festivalu. (VášaVF)

 • - Námět a scénář filmu vzešly z pera Anny Freimanové a Miroslava Janka, který se současně ujal i režie a kamery. (VášaVF)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace