Reklama

Reklama

Hologram pro krále

  • Velká Británie A Hologram for the King (více)
Trailer 4

Obsahy(1)

Když je americký obchodník (Tom Hanks) vyslán do Saúdské Arábie, aby zde, jak doufá, uskutečnil nejlepší obchod svého života, naráží zde na značné kulturní rozdíly. Navzdory počátečnímu překvapení místními zvyky a neprůhlednou byrokracií se mu nakonec s pomocí upovídaného taxikáře (Alexander Black) a krásné saudské doktorky (Sarita Choudhury) začíná dařit v neznámém světě orientovat. (Falcon)

(více)

Videa (14)

Trailer 4

Recenze (105)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,ALE TA VĚC ZACHYCENÁ KAMEROU, JE NĚCO ÚPLNĚ NOVÝHO…“ /// Nejen vo odlišnosti kultur, ale i jiným přístupu ke světu byznisu. Taky o vztahu rodičů a dětí, ve kterých zase tolik odlišností není. Pohodový a zajímavý vyprávění se sympatickejma lidma a nejftipnějším Arabem, kterýho jsem (asi) viděl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2012 napsal Dave Eggers, číst nebudu. 2.) Zajímá mě Saudská Arábie a smrdím korunou. 3.) Thx za titule „nathaliaz“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Terezinka198 

všechny recenze uživatele

Viděno v originálu. Na tento film jsem se těšila. Měla jsem ho stažený už pár měsíců a dnes jsem konečně našla čas se na něj podívat.. ve chvíli, kdy má u nás premiéru, jaká náhoda :) začátek mě navnadil a zaujal, potvrdil mi, že jsem sáhla po správném filmu, jak vyplním pozdní ráno.. střet americké a arabské kultury.. Řidič s MP3 místo rádiem mě pobavil.. některé rozhovory mě přiměly se usmívat také... ale potom přišla naprosto zbytečná "další zápletka v podobě zamilování se do nějaké nesympatické baby".. to jako vážně?! Nešla jsem sem pro podělanou romantiku, ale pro příběh! Takže slabší průměr, jenom za charismatický hlas Toma Hankse. ()

Reklama

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Moc dobrý film na téma setkání různých kultur. První půlka filmu je vedle deziluze hrdinova amerického snu nabitá žerty v duchu "Američan v Arábii". Režisér ani nemusí moc tlačit na pilu, mnohdy stačí kulturní rozdíly jen postavit vedle sebe, aby vznikl komický efekt. Existence prohibice nebo veřejných poprav jsou pro obchodníka Alana Claye nepochopitelné, stejně jako místní nepobírají jeho žertování nebo pohled na pracovní či osobní aktivity. Skoro jako v románu Franze Kafky si pak hrdina připadá, když se pokouší dostat se do mytického "zámku". Odpovědné osoby tam nikdy nejsou, vchod střeží přísná recepční, musí čekat venku ve stanu, příjezd krále na prezentaci se jeví jako vzdálená chiméra ("Jak to bude dlouho trvat? Týdny?" - "Možná." - "Měsíce?" - "Snad ne."). Stejně absurdně vyhlížejí nejkontrastnější situace jako divoká party plná alkoholu a drog na dánské ambasádě, kde Clayovi k jeho překvapení projde představení se jako "Søren Kierkegaard z Kodaně". Vedle toho tu máme i kritiku globalizace (outsourcing a licencování technologií do méně vyspělých částí světa vede jednoduše k tomu, že domácí dělníci ztrácejí práci, jako se to stalo s předchozí Clayovou společností), přičemž Tykwer jasně naznačuje, že něco takového asi v pořádku není a že největší přínos prolínajících se světů jsou spíše zlepšující se lidské mezirasové vztahy než cokoli jiného. Druhá polovina filmu se soustředí na Clayovu multietnickou romanci, která mu znovu vrátí radost do života. Poté, co mu saúdská lékařka Zahra z těla odstraní všechny potíže (symbolicky skryty v nezhoubném lipomu) fyzicky i psychicky, může se Alan stát novým člověkem. Ano, závěr Hologramu pro krále je jako vystřižený z červené knihovny, ale co na tom, pokud to funguje? A chemie mezi Tomem Hanksem a Saritou Choudhuryovou účinkuje bezchybně. ()

DannyBoy80 

všechny recenze uživatele

Film lehce o ničem. Hanks dělá co může, ale moc toho dělat nemůže. Nejzajímavější je vyobrazení střetu kultur a prostředí. Vyobrazení vedra v Saudské Arábii je fajn, ale ono to na film moc nestačí. Je zde snaha to ozvlášnit uchlastanými Dány, ale ani to moc nefunguje. Film pro nedělní odpoledne. Do kina ani omylem. ()

bloodcountes 

všechny recenze uživatele

Nudný, klišoidní a nechutně korektní sluníčkový pohled na wtf absurdity jistého absurdního živočišného druhu, člověk z toho má smrdutou pachuť v ústech a frustrace, když vidí všechnu tu bídu světa, jak amerického, který si ve jménu zisku podřízl bez mrknutí oka větev pod zadkem a ted už jenom marně šlape vodu, tak i toho arabského, kde se staví okázalé metrpole v poušti ničeho bez lidí a bez života, který je navíc nechutně zdegradován všemožnými tabu a příkazy, vynucující si otrlost pokrytců a lhářů. Do toho ještě čínani, kteří jsou nejrychlejší, nejlepší a nejlevnější. Prostě dost sraček na to, aby to v člověku vyvolalo vztek nebo depresi. Navrch jako červivá třešnička na shnilém dortu ta wtf romance, kde máte věřit, jak si ta zafáčovaná obřezaná bréca užívá sexu. Uf. Ne, Tome, jestli jsi snad chtěl ukázat jak je to všechno (přes ty drobné lidské bolístky) skvělé a jak jsme všichni stejní a happy a kamarádi, tak ne. Ne. To se ti fakt nepovedlo a dost jsi mě vyprudil, to ti říkám. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (5)

  • Produkce byla odstartována finanční sbírkou v rámci projektu Kickstarter. (Terva)
  • Alan (T. Hanks) vo filme spomenul, že ako malý chlapec bol spolu s otcom v národnom parku v americkom štáte New Hampshire. V tomto štáte sa však žiadny národný park nenachádza. (MikaelSVK)
  • Napriek tomu, že sa dej filmu odohrával v Saudskej Arábii, tak prevažná časť natáčania sa odohrávala v Maroku a Egypte. Filmári však pracovali aj v spomínanej Saudskej Arábii (konkrétne v Rijáde), v nemeckej metropole Berlín či americkom Bostone. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama