Lov lososů v Jemenu

• SK název

Lososy v Jemene

Romantický / Drama / Komedie

Velká Británie, 2011, 103 min

Pohádka o tom, jak slizký Eman MekŘehoř jezdil tak dlouho do Jemenu muškařit, až chytil za rybu Bluntovic Emilku. No, moc se mu nedivím, taky bych jejím směrem zběsile nahazoval, kdyby plavala kolem proti proudu a chtěla se třít! Romantická sračka je to řádná, nicméně musím ocenit, že jsem se za ty herce, Emana a scénaristu ani trochu nestyděl jako to obvykle dělám téměř u všech tématicky podobných hollywoodských zvěrstev poslední doby. Navíc mi Emilka opět restartla sexuální život a dostal jsem po dlouhé době zase chuť na svou pravou ruku! A jste li jeden z těch mlčenlivých týpků v gumákách a kapuci, co jsou schopni nechat se ve čtyři ráno po kolena ve vodě štípat do xichtu komáry, aby si sáhli na rybu, a co si vybírají dívky nikoliv podle vzhledu, nýbrž podle toho, jak mají tlusté hlísty, určitě si to pustíte znovu.(5.10.2012)

Čas od času (dost dlouhého času) se rád nechám zblbnout řemeslně a castingově vychytanou naivní lásky-a-souvisejících-problémů-plnou komedií. Naštěstí jich takových není moc;) Lasse Hallström stále umí, byť je tak trochu otázkou, co to tentokrát vlastně vyumělkoval. Šejkovu rybářskou rádobyfilozofii a cukrkandlovou story o hledání svého místa na slunci (což není totéž jako hledání dámy svého srdce) bych si s velkým potěšením odpustil, ale háček je v tom, že bez nich by asi nefungoval genius loci filmu, jehož jádrem je nápad vybudovat něco tak šíleného jako lososiště ve skalnaté poušti:) A Amr Waked je naštěstí tak charismatický multimiliardář, Ewan McGregor tak hrozně skotsky mluvící nerdopřírodovědec a Emily Blunt tak elegantně se držící tváří v tvář svému srdcebolu, že to celé docela dobře ladí. A pak do toho bez jakýchkoliv morálních zábran přiletí fuckující Kristin Scott Thomas (úžasná jako vždy) a film dostane kromě vítaného záchranného odbržďovače a posunovače příběhu ještě určitou příchuť nastavení zrcadla současné síle médií a přesvědčení nejrůznějších mocipánů o tom, že prostý lid můžou oblbovat jak se jim jenom zlíbí. A pak je tu ještě ta "drobnost" s fundamentalisty, ale to je fakt jenom taková okrajová záležitost, za kterou netřeba hledat nějakou hlubší ideologii (šejk se s tím navíc podle mě dostatečně vypořádává během filmu). Řečeno stručně - dokázal bych si Lososy V Jemenu představit nemálo žánrově čistší a nevinnější. Ale pak už by to asi nebyli Lososi V Jemenu, a i v tomhle stavu pozitiva jednoznačně převažují. Až zas budete potřebovat splnit svůj dluh vůči drahé polovičce nějakým přežitelným kusem z žánru rom-kom, tak vřele doporučuju sáhnout po tomhle. Řekl bych, že je to jedna z nejlepších voleb za posledních několik let, a zejména jestli jste spíš příznivci pomalého sbližování, respektu a inteligentního slovního humoru než hormonálních nájezdů a prvoplánových vtipů jako vis snožmo ze stromu se sukní přes hlavu nebo padajících ručníků. 80%(10.6.2012)

Nedávno jsem viděl podobně praštěný film, i když trošku míň známý, než právě tenhle kousek. Jmenoval se Výpadky proudu. Stejně jako Lov lososů v Jemenu byl absurdní a stejně tak se na něj hrozně hezky koukalo. Stejně tak jsem se ale nedokázal přenýst přes absurditu a tak nějak jsem se nemohl zbavit dojmu, že i když je nápad hezký, zpracování je moc pěkné a herci hrají brilantně, já film nejspíš už nikdy neuvidím a nebude mě to vůbec trápit.(27.7.2013)

Film jako takovej vůbec není špatnej, ale neskutečně přecukrovanej, hlavně s blížícím se finále sem pro samej cukr pomalu nevnímal nic jinýho a je to ohromná škoda, protože právě z pod nánosu hald cukru zaznívá mnoho chtyrého a zábavného.(17.12.2012)

• Marigold

Smrtící kombinace filozofie rybářství, lifestylové mystiky, reklamního kýče a skvělých herců. A mimochodem zas další film, který stojí na nějaké premise a sám ji svou podstatou popírá (už se z toho stává taková pěkná tradice). Losos je ryba, co táhne proti proudu, tohle je obézní kapr z jezírka. A smrdí od hlavy.(15.5.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $9,047,981Tržby Celosvetovo $34,564,651Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Lasse Hallström to dokázal natočil Anglicky chladný film, kde vynikne jedine despotická Kristin Scott Thomas, Emily Blunt a Ewan McGregor sa premárnene topia vo svojich postavách. /40%/(2.11.2012)

V Lovu lososů v Jemenu se zrcadlí obvyklý průměr romantických melodramat, ona a on, nějaké ty překážky a cesta k šťastnému padnutí si do náruče a lásky na věčné časy, škoda jen, že je ona cesta tak okázale přímá a od začátku tak nepřehlédnutelně našrafovaná. V téměř čítankovém příkladu se utvrdíme ve známém faktu, že je Lasse Hallström patetik a romantik, každopádně čeho je moc, toho je příliš. Když se lososi obraceli v jemenské přehradě a začínali plavat proti proudu, měl jsem pocit, že se dívám na nějakou budovatelskou agitku z 50. let, stejně jako při zjištění, že romantická komedie mne poučí především o tom, že lidé se dělí na hodné a zlé, přičemž hranice mezi tímto dělením je až hollywoodsky jasná (jak paradoxní pro britský film), hodný šejk vizionář byl ovšem zase až cukrkandlově neautentický, tak sladce byl vykreslen. Co jediné celý film zachraňovalo, byl ten ryze britský odstín politické a byrokratické satiry, který vnesl trochu skutečného života do jinak až příliš vykonstruovaného filmu, a samozřejmě herci, protože na ně byla radost se dívat a britskou angličtinu radost poslouchat. (*** a ½)(20.7.2012)

Méně minut, méně dobrého boháče š(v)ejka, méně limonádovosti během lososího finále a naopak větší porce té zdařilé byrokratické satiry (a vlastně rovnou samostatná komedie à la Jistě, pane ministře/premiére pro duo Kristin Scott Thomas a Conleth Hill)... To je to co by bývalo Hallströma uchránilo od spadnutí do škatulky "sympatické, ale vlastně zcela tuctové". PS: Obsazení McGregora je typově zcela mimo; opravdu zrovna jemu někdo uvěří (pro ženy) nezajímavou podpantofláckou sucharskou kancelářskou krysu? Vždyť to je jako by Metráčka hrála Libuše Šafránková.(6.5.2012)

Příjemná romantická komedie, která pro změnu není úplně debilní. Úplně jsem z toho cítil zápal pro ten rybářskej projekt.(15.9.2013)

Suchý humor v mokrém prostředí.(25.7.2012)

,,MINISTERSTVO SE O TENHLE PROJEKT HODNĚ ZAJÍMÁ. PŘESNĚ TOHLE TEĎ POTŘEBUJEME, TROCHA ANGLO-ARABSKÝCH ZPRÁV,KTERÉ NEJSOU O VĚCECH, CO VYBUCHUJÍ....“ /// 3 jména: Lasse Hallström, Emily Blunt a Ewan McGregor. Vlastně 4 - Kristin Scott Thomas. Každej má svůj part a hlavně v první půlce, přestože se bavěj v podstatě vo pičovině (soráč, ale to rybolov v Jemenu prostě je) - baví mě. Protože cejtím, že jde víc než vo tichý blázny. Pak,… pak nasadí usínající romantiku s Jemenem v týlu, všechno do sebe zapadá jak z učebnice, ovšem bez špetky ftipnýho překvapení. Co taky s rybářem bez smyslu pro humor (anglickej jo? Pche!). Ani nadšení z probuzení rybího instinktu nepřichází, natož z toho dramatickýho závěru. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Paul Torday (v roce 2006) číst nebudu. 2.) Jsem geneticky předurčenej k nudnýmu a nezáživnýmu životu (cože? Vůbec tím nemyslím rybáře!). 3.) Thx za titule ,,Milenka“ a ,,Alsy“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(9.7.2012)

Lososovi je souzeno přesunout se ze sladkého do slaného, pak putovat tisíce kilometrů, začasté při té příležitosti končit v tlamách medvědích i lidských, jedinkrát si vyměnit genetickou informaci a zemřít. Zatím to vypadá, že podobný osud potká i snímek nejen o jejich adaptabilitě v poušti, ale nerada bych, aby dopadl jako ryba na suchu, protože přehradu vybudovanou z tak nesourodých prvků jako melodrama, romantická komedie a politická satira překonává skokem nadmíru ladným. I když ani ne tak zásluhou nesourodé dvojky roztomile ichtylského ichtyologa a Emily coby chodícího oxymóronu - výkonné byrokratky, jako díky bezkonkurenční Kristin, která podle všeho navštěvuje stejný klub jako sir Humphrey Appleby...(30.7.2012)

[imdb: 6.9/10] | me: Príjemný britský filmík s výborným obsadením, ktorý prezentuje zaujímavú myšlienku úplne pohodovým a často krát milým humorným spôsobom. To všetko v jemnej kombinácii pôsobí na diváka podstatnú časť filmu AŽ kým to (zbytočne) neskĺzne do hollywoodskych koľají, ktoré odnesú film do dobre známych gýčových vôd, kde už ani lososy nemajú chuť plávať. Škoda,.. mohlo si to zachovať svojskú tvár a skončiť v tak príjemnom duchu ako to začalo, avšak sila a tlak produkcie je evidentne mocnejšia než protiprúd v škótskych potokoch. Celkovo je to však pohodový kúsok, ktorý určite neuškodí. I was wondering if I was genetically programed to dull pedestrian life. (25.6.2012)

Já a Salmon Fishing in the Yemen - tahle story začala ve chvíli, když jsem se dívala na profil Ewana McGregora co právě vyvádí. Sjela jsem trailer a řekla jsem si: "Film o lovení lososů v Jemenu?". Po "chvilce" netrpělivého čekání ke mě film dorazil. Jelikož Lasse Hallström mě ještě nikdy nezklamal, tak jsem o kvalitě ani na chvíli nepochybovala. Hlavní herecká dvojice Emily Blunt, ani stárnoucí, ale stejně pořád rajcovní Ivánek MekŘehorů, také nezklamali a odehráli si svoje. Co mě ovšem velice mile překvapilo, byla Kristin Scott Thomas. Pro mě nijak nápadná herečka v jiných filmech (teda aspoň co si vzpomínám) mě převálcovala svým herectvím a já se skvěle pobavila. Jelikož jsem citlivá až to bolí a nenapravitelná romantička, tak brnkání na tuhle strunu, mě přesvědčilo o lepším hodnocení. Umím si představit jak se musel Fred až do konce filmu cítit a není to nic příjemného. Spíš na odstřelení.(14.7.2012)

Lasse je posledných 10 rokov (snáď s výnimkou Cassanovy) jak cez kopírak. A nutno povedať, že ta sterilita mu pomaly začína prerastať cez hlavu a aj keď dostane sebelepší príbeh, tak výsledkom je typicky unylá Hallströmovka, ktorá nikoho neurazí a nikoho nenadchne. Control+C, Control+V. 60%(16.3.2013)

Veru Hallström to vie aj lepšie, ako píše Wormboy, to je pravda :-) Ja som nevedela celkom do čoho idem, z upútavky som si pamätala len atmosféru a Kristin Scott Thomas. Nakoniec sa z toho vykľula romantická komédia - lenže čo je super, že Briti aj do "romkomu" dokázali nainštalovať svoju typickú politickú satiru, ktorá na mňa funguje :-) Všetci hlavní herci boli vo výborne ušitých rolách, presne v takých, aké im pasujú. Takže hoci to vie Hallström aj lepšie, na Love lososov vidieť, že to vie minimálne takto na istotu... a na červené hodnotenie mu to vystačilo ;-)(8.10.2013)

Losos jako mírová vlajka? Je moc příjemné vidět, že žánrovému všudybudovi Lasse Hallströmovi i po dlouhých letech „na výsluní“ ujíždí ruka jen velmi zřídka. Troufám si tvrdit, že Lososy v Jemenu jsou jeho nejpříjemnějším filmem od dob Pravidel moštárny. Doktor Alfred Jones je věcným sucharem pracujícím na britském ministerstvu rybolovu, majíc za manželku stejně nudnou workoholičku, s níž sex vydá na několik zoufalých pohybů. Když mu do života vtrhne energická, usměvavá a ctižádostivá asistentka jemenského šejka Harriet, nestačí se divit, s jakým nápadem přichází a s jakou lehkostí ho pohltí rodící se vztah. Vedle neselhávajícího režiséra potěší hlavně scénář. Takhle dobře napsané postavy se často na plátně nesetkávají. Šťastnou ruku měli pak tvůrci i ve výběru herců. Naprosto všestranný herecký rejstřík Ewana McGregora jen dokazuje, co jsme všichni věděli, Emily Blunt možná není klasickou hollywoodskou krasavicí (pro mě je něco víc!!), ale svůj půvab a hereckou jistotu v různých polohách rozehrává znamenitě. Trefou bylo i oslovení egyptského herce Amriho Wakeda a netřeba připomínat velezkušenou Kristin Scott Thomas coby bezpáteřní a ledově vtipnou mluvčí britského premiéra. To, s jakou noblesou a sebejistotou manipuluje lidmi kolem sebe, je k popukání. Politika neruší, milostná linie je decentní, atmosféra uvolněná, podbízení divákovi snesitelné, síla médií trefná a aktuální, britský humor pořádně břitký a konečně budování šejkova snu o naplnění vyschlých koryt řek vodami plnými lososů nesklouzává do patosu, Výsledek pobaví, zahřeje a nezdráhá se ani vážnějších témat. Tak, a teď jednoho na pánev!!(15.7.2012)

Práce hory a lososy přenáší. Škoda že ryby jsou mi opravdu hrozně u zadku, protože romantická komedie, kde si hlavní dvojice nedá jedinou pusu a většinu filmu miluje někoho jiného ... no to je zajímavá podivnost.(15.5.2012)

Ústřední dvojici to náramně sluší, nicméně rybaření nikdy nebyl můj koníček. Ta britská nadsázka nicméně z filmu cítit je, takže hlavně zpočátku jsem film sledoval s mírným úsměvem na rtech. Kam až je ochotna zajít britská vláda aby odvrátila pozornost od neklidné situace na Středním východě. PS: Přál jsem si aspoň jednu trošku odvážnější scénu s Emily Blunt, ale herečka si to dobře ohlídala.(26.7.2012)

Projekt s rybárčením v exotike mi už od úvodu príliš nešmakoval, prišiel mi umelo vykonštruovaný, už som len čakala nejakú filozofickú paralelu medzi putovaním či osudmi lososov a ľudských vzťahov...stalo sa to našťastie len čiastočne. Na druhej strane všetky negatíva vyvažovala príjemná atmosféra filmu, herci a uchu ľahodiaca britská angličtina. Film je v celej svojej "kráse" len slabším priemerom (príbeh mal pre mňa slabší potenciál a ostatné ingrediencie to dokázali len priemerne vyvážiť).(20.8.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20