Lapidárium: Příběh kravaty

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 1997, 14 min

Režie:

Karel Kopš

O pánské módě, Marii Terezii a válce ve Slezsku. Kravata je internacionální znak společenské vážnosti, postavení a prestiže. Pochází z dob rokoka. Tehdy byla součástí výstroje vojenské gardy Ludvíka XIV., tuto elitní gardu tvořili Chorvaté. Francouzi jim říkali „les croitte", od nich vzešlo i slovo „kravata". Chorvaté, doplněni Srby, Turky a dalšími příslušníky balkánských národů, měli o několik let později sehrát významnou roli také u nás. Tehdy jim však naši dědové říkali kroboti, nebo panduři. Těmto divokým, avšak skvěle organizovaným vojákům velel proslulý dobrodruh, baron František Trenk. Paradoxem našich dějin je, že právě pandurům a Trenkovi můžeme vděčit za naši neporušenou územní celistvost – dodnes mezinárodně uznávaný argument naší státnosti. V Českých Budějovicích, ale i na jiných bojištích, se jim podařilo zlomit ostří pruského tažení do Čech a na Moravu. Tak napomohli k tomu, že naše země nebyla před 250 lety rozdrobena na území podléhající Prusku, Sasku nebo Bavorsku. (Česká televize)