Aleluja

(festivalový název)
  • Francie Alléluia (více)

Gloria poté, co opustila manipulativního manžela, žije sama pouze s dcerkou. Jednoho dne odpoví na inzerát na internetové seznamce. Když potká Michela, ihned mezi nimi přeskočí jiskra a Gloria si záhy uvědomí, že udělá vše, aby si tuto úchvatnou lásku udržela. Michel je ale zvyklý žít „za peníze" žen, se kterými se seznamuje. Provokativní a originální belgický režisér se opět noří hluboko do lidského nitra, kde nachází nejen čistotu lásky, ale také nezvladatelné vášně či patologickou touhu vlastnit a ovládat. Snaží se zjistit, kam až je člověk schopen zajít, když začne ztrácet kontrolu nejen nad realitou, ale především sám nad sebou. Sugestivní a stísňující atmosféru filmu, který s nadsázkou hovoří o psychologické závislosti v partnerském vztahu, umocňuje až halucinační kamera a podporují vynikající herecké výkony Laurenta Lucase a Loly Dueñasové. Děj filmu je inspirován novinovou zprávou, která v letech 1947–49 šokovala celou Ameriku. (MFF Karlovy Vary)

LaRhette

Dle anotace a doporučení jsem očekávala docela běžné vztahové drama. Chyba! Film spěje k takovému psycho zážitku, který se mu daří vytvářet pomocí detailních a znepokojujících záběrů a to hlavně tváří hrdinů v různých duševních rozpoloženích na cestě k šílenství. Pracuje také s nadpřirozenem, kdy hlavní hrdina zaříkává své "klientky", netuší však, jak výrazně se mu to může vymstít, což ale ve filmu není k mé lítosti zdůrazněno. Film tak přichází o zajímavou rovinu, na druhou stranu může být i pozitivem, že se autor rozhodl nevtahovat další velké téma. Už tak jsem měla v některých chvílích problém film dosledovat, díky tíživému působení. Z hlediska kvality filmu hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Autor evidentně ví, kam tím míří a využívá k tomu potřebných prostředků, ač těžce stravitelných. Z hlediska obsahového si ale ve výsledku z filmu odnáším jenom skličující pocit a přestože, že obdivuji formální stránku, nevím co více by pro mě mohlo být lidsky cenné. Kromě pocitu, že ani pro lásku občas nemá cenu se obětovat, možná snad pro tu nevinnou. Právě proto se nejspíš rozhodně hlavní hrdinka tak, jak se rozhodne. Ale to vám neřeknu, tam se musíte doprotrpět sami. ()

peiton

Od chvíle ako som zistila o čo reálne v tejto snímke pôjde,zbystrila som všetku moju pozornosť a neverila som vlastným očiam.Tu neplatí pravidlo zamilovaných ,,vidieť cez ružové okuliare" či vari byť ,,zaslepený láskou".Hlavná hrdinka to poňala po svojom a jej žiarlivosť ju priviedla až do takej miery,že nepoznávala svoje hranice a ona sama ako žena sa stala vražedným nástrojom pre svojho amanta.Pre niekoho nonsens,pre iných možno štipka reality,pretože v tomto prípade ,,keď ho miluješ,nie je čo riešiť".Ak chcete vidieť ako len jedna žena dokáže byť posadnutá mužom,pozrite si a nebudete veriť vlastným očiam,tak ako ja. ()

dubinak

Alléluia je zvláštní artová jednohubka o krásné Francouzce ve středním věku, která je schopná jít v lásce doslova přes mrtvoly. Lola Dueňas hrála výborně, Lucas Laurent taktéž. Všudypřítomná artová kamera zabírala hrdinům každou vrásku u každém výrazu a vy jen těžko vidíte okolní prostory. Tento snímek je hodně o pocitech a občas se mu je, alespoň u mě, podařilo vyvolat v takové té lítostné podobě, ale příběh mě úplně vcucnout nedokázal. I přesto, že ty dramatické části byly velmi dobře natočené, je to pro mě spíše průměrná záležitost. ()

hanagi

Důsledky zničující osudové vášně ve formě krvavého morytátu – cynicky vtipné a morbidně zábavné. ()

bizz_mjc

Vlastně ne vůbec špatný "pokus o Triera" (Antichrist; ale nejen Lars a tento film), pokud to mám takhle říct. Vhled do psychologie hlavní protagonistky a jejích patogenních emocí, které ji v jejím opojení zbaví všeho, pro co žila a dovedou až za hranu. ()

stitch7

Opravdu je mi líto času, kterého jsem nad tímto nudným snímkem strávil. Film nemá vůbec žádný příběh. Od odpadu ho zachraňuje několik atrových scének ()

klukluka

Ošklivá podívaná na takové francouzské Stodolovi. S tím rozdílem, že tihle nešli po seniorech, ale po osamělých ženách. Z lásky jsem je na konci filmu nepodezíral, jen z vyšinutosti. Nebylo to špatně udělané, jen jsem si dobře nezvolil téma filmu. Mě tady to zfilmované vražedné běsnění nějakých dalších kokotů jaksi nezajímá. ()

lucijelucije

Nenápadně se Aleluja rozvíjí, ale řeknu vám, že počkat si na konec stojí za to, protože takový spád, asi jen tak u jiných snímků nenajdete. Je to zvrácené, nechutné, někdy až dechberoucí a naivní. Možná vás napadne otázka, opravdu je možné, aby člověk zašel tak deleko? Kdo tedy byl manipulativní a ztracený? Jako klobouk dolů před F. D. Welzem. Nevím, co si mám o tomto filmu myslet, opravdu ne=) ()

bolan

Další z řady povedených euro úchyláren, která by si zasloužila kromě žánru drama/thiller i škatulku komedie. ()

Pekisan

Pribeh a charakteri, ktore ste este nevideli. Reziser a jeho slabost pre starsie damy. Laska ma mnoho podob. Tato je ta francuzka. A ak sa Vam to co i len vzdialene pacilo, alebo sa vam to zda zaujmave a vzbudzuje to vo vas zvedavot tak Vam zo srdca doporucujem tohoto amora ()

rivah

Film mj. vypovídá o manipulaci v sexuálním vztahu - jak snadno se z ovládajícího může stát ovládaný. ()

1985lula

Zvrátená a chorá láska dvoch sociopatov môže vyzerať asi takto nejako. Hlavní predstavitelia moc krásou neovplývali, čo bol zrejme zámer, keďže film bol natočený na základe skutočných udalostí. Jedná sa ale o vynikajúcu artovku, ktorá rozhodne mnohým nesadne. ()

Mamlas odpad!

Nemam rad fracouzske uzvatlane filmy a zvlast nemam rad francouzske "thrillery" a extra moc nemam rad roztrepanou kameru drzenou v ruce. Pak nemam rad, kdyz se ve filmu hovno deje a taky nemam rad skarede a spatne herce. V neposledni rade nemam rad komorni dramata. Pokud mate radi presny opak, pak se vam tato kravina o Jenickovi a dvou Marenkach bude libit. Za me nedivatelny odpad, ktery jsem zvladl koukat asi 5 minut, pak jsem porad poskakoval dopredu a se zhnusenim jsem se ani nepodival, jak to nakonec dopadlo. Odpad. ()

mikessc

Laurenta Lucasa poznám z dost uchylného filmu CALVAIRE tu tiež hraje trdlo, ale film naštastie je iba polovicou tak zvrhrlý . Tentokrát hraje ulohu Michella-zvodcu žien z ktorých chce vymámit peniaze až narazí na Gloriu,ktorá už z jeho života nechce vystupit a nemá problém zavraždit hocijaku ženu s ktorou sa Michelle vyspí. 60% ()

Koky666

Syrové, sugestivní drama s prvky horroru a mikroprvky erotiky. Příjemná stopáž na to, abyste se zžili s postavami a nezačali Vám lézt na nervy :-) Ovšem určitě ne tak kontroverzní, jak bylo avízováno... ()