Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

verbal

Už název „Jak nahoře, tak dole“ ve mně vyvolal dost nepříjemné pocity a nutil mě, kdo ví proč, představovat si otylou, uhrovitou padesátku s huňatým, srostlým brežněvovským obočím. Dál jsem to v rámci zachování psychické rovnováhy raději nedomýšlel. Ani anotace, že jde o hledání kamene mudrců mě nenechávala klidným, a tak jsem zpočátku jen vyděšeně a skepticky očekával, kdy na tu nesympatickou archeovložku v tom podzemí vybafne císařův pekař, a ne-li ještě hůř – Hery Potrat. Nevybafli! Bubali v tom výhradně psychotičtí duchové a gotická monstra jako vystřižená z Danteho nočních můr. No, povím vám, náramně jsem u této tísnivě klaustrofobické a poměrně vkusně domyšlené langdoniády na téma „Jak jsem cestou do Austrálie potkal Satana“ vyleštil a nic tak výživného jsem už drahnou dobu neviděl. A to nesnáším ruční kameru! ()

S.Quentin QUALE

Pro mě teda docela velké zklamání. Většinou jsem k FF milosrdný a smířlivý, dokážu se u těchto filmů pobavit, ale tohle teda na mě moc nefungovalo, a to i přes to, že jsem si s chutí doma vytvořil standardní hororové podmínky. Bloudění v podzemí sice nenudí, story s drahým kamením taky ujde, postavy jsou plytké, ale herci sympatičtí, ale co je nejhorší, prostě postrašit mě ten film nedokázal. A tak se ptám! Jak může vůbec fungovat found footage, když film skončí tak, že víte, že je nemožné sledovat záběry z pásek, protože je prostě nikdo z přítomných Einsteinů z mrtvol ubohých kámošů nesebral? Inu, hodnotím skoro stejně jako The Tunnel, i když ten bych si asi pustil radši...49% ()

sniper18

Je to dosť dobrý dobrodružný horor. Má celkom dobrý príbeh o vytrvalej a schopnej študentke histórie, ktorá zo všetkého najviac túži nájsť legendárny kameň mudrcov a keď sa jej podarí zistiť, že by sa mal nachádzať v tajnej miestnosti v parížskych katakombách, spojí sa so svojim starým priateľom a niekoľkými miestnymi dobrodruhmi, aby ho skúsili nájsť. Lenže situácia sa skomplikuje, keď prídu o možnosť vrátiť sa späť pôvodnou cestou a čoskoro si uvedomujú, že musia čeliť nielen problémom s nehostinným prostredím, ale hlavne tým, čo sa v ňom ukrýva. Spracovanie sa mi páči, už od začiatku som mal z toho dobré pocity, odvážna hlavná hrdinka, ktorej zanietenosť pre vec sa mi dosť páčila, nápad s výpravou, takže sa nejedná len o nejakú náhodnú situáciu, ako v mnohých podobných filmoch, ale už to má aj nejaký skutočný dej a k tomu pre žáner nadmieru atraktívne prostredie podzemných katakomb, takže som sa tešil, čo bude ďalej a rozhodne nesklamalo. Dá sa síce povedať, že sa to rozbieha trochu pomalšie, ale s tým v tomto prípade nemám ani najmenší problém, keďže zápletka s hľadaním kameňa mudrcov ma zaujala, pričom aj celé to pátranie je podané zaujímavo a veľkým plusom je aj sympatické zloženie výpravy, takže som im aj fandil. Po vstupe do katakomb ide očakávane zaujímavosť filmu vyššie, síce hororovo ma to spočiatku trochu sklamalo, ale pôsobí to správne dobrodružne a aj celkom mysteriózne, pričom nesklame ani pocit klaustrofóbie a navyše to ani zdaleka nepôsobí tak predvídateľne, ako by sa dalo čakať, naopak plno vecí prekvapí, takže aj takto ma to až prekvapivo dobre bavilo a navyše je stále cítiť, že to hlavné ešte len príde. A presne to sa aj stane, záverečná tretina už konečne prejde do plnohodnotého hororového žánru a to sa skutočne vydarilo, našťastie z toho nie je žiadna tuctová vyvražďovačka, ale toto je presne ten typ, ktorý na mňa pôsobí správne nepríjemne a tak toto sa mi mimoriadne páčilo. Ale trochu zvláštne pôsobí ten úplný záver, nie je najhorší, ale asi by som skôr ocenil niečo iné. Takže po hororovej stránke som dosť spokojný, nechýba napätie, miestami to má skvelú atmosféru, obzvlášť tá celá záverečná tretina a presne tento typ mi vyhovuje, takúto mystiku mám rád, pôsobí správne depresívne, pričom nechýba ani plno dobrých nápadov, takže si až na pár zbytočných prvkov, ako starý priateľ, nemám moc na čo sťažovať. Herecké obsadenie je na tom dobre, tu mi všetky postavy prišli dostatočne sympatické a obzvlášť hlavné duo, pričom mi prišlo, že na pomery žánru jednajú aj celkom logicky, takže úplne ideálne. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, kvalitná vizuálna stránka, na pomery tohto subžánru mi to prišlo až prekvapivo prehľadné, výborná atmosféra, funguje to po dobrodružnej, ale aj hororovej stránke, takže nemám problém. Tomuto filmu som sa dlhšie vyhýbal, predsa len tento subžáner mi už dlho príde vyčerpaný, ale aj tak som mu skúsil dať šancu a urobil som veľmi dobre. Rozhodne jeden z najlepších hororov za dlhú dobu. 78% () (méně) (více)

JosefGruber

Musím se přiznat, že při vstupu na tento film jsem byl naprosto smířený s tím, že se bude jednat o další sračku typu Blair bitch a podobných hysterických snímků, které nenabídnou jediný kloudný záběr. Proto jsem byl ze začátku hodně nadšený. Bohužel čím se film blížil závěru, tím mé nadšení klesalo. A ten závěr? Nejsem prostě zastánce mrtvol vylézajících ze stěn a podobných hovadin. 3*, 12.9.2014, kino ()

choze

Na výlet do smrtí nasáklých pařížských katakomb jsem se těšil a první hodinu mě i bavil, přestože hororový skoro nebyl a pokud se o to pokusil, výsledkem byl směšný provar. Aneb found footage bloudění v kruhu a la BLAIR WITCH meets ožívající traumata/zločiny hrdinů a la HRÁČI SE SMRTÍ nebo HORIZONT UDÁLOSTI). Na hrdinku se koukalo dobře a její posedlost se starala o dostatek dramatu, taky její boyfriend byl sympoš a zaznělo pár zajímavostí kolem katakomb. Bohužel v poslední půlhodině se směšný provar totálně vymknul kontrole a stala se z toho smršť lekaček, umírání a plačtivého utíkání. A závěr darmo mluvit. Vhodné do dvojprogramu s Labyrintem s Luckou Vondráčkovou, který tohle předběhl o dva roky. ()

• V závěrečné scéně, kdy je "vytlačován" kanál, je vidět padající prach, což popírá gravitační zákon "nad zemí". (sQelle)
  • Herec Ben Feldman v skutočnom živote trpí klaustrofóbiou, preto musel častejšie využívať prestávky pri natáčaní. (BoredKid)
  • Film nebol vopred premietaný kritikom. (BoredKid)

Časové pásmo bylo změněno