Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

Danny F.

Jednoduchý horor. Téma omleté, ale upoutal. Až na to léčení ran nějakým kamenem mi přišlo trochu dětinské. 55% ()

Wade

Ohromné překvapení. Pod zemí je pro mě jedno z nejlepších FF. Nádherné prostředí skvělý příběh podtržený perfektním výběrem herců a výbornou atmosférou. Jednoduše samé pozitiva a tak velké překvapení,že se film zařadil až do mé top 10. 100% ()

lykan9

Pod zemí je sice velmi slušným hororem, ale podobných filmů jsem viděl již mnoho. Prostředí pařížských katakomb je však vděčné téma a John Erick Dowdle ho využil poměrně slušně. Napětí ve filmu je, herci jsou snesitelní a vzhledem k ne moc dlouhé délce, se divák nemá šanci nudit (pokud přežije nudných prvních asi 15 minut). Za mě doporučuji, ale stačí vidět jen jednou. ()

JohnSmith

Z počátku jsem tomu nemohl moc přijít na chuť, herci nebyli dvakrát sympatičtí a bylo to takové divné, ale po chvíli v katakombách se to solidně rozjelo. Dal bych i lepší hodnocení, kdyby to tvůrci nezabili oživujícím polibkem. ()

VanTom

Dobrodružný Tomb Raider z pohledu vlastních očí? Bohužel ani omylem. Mladá pohledná archeoložka (vytrvalá, světaznalá, s britským přízvukem a traumatem ze sebevraždy otce) si při hledání kamene mudrců v pařížských katakombách projde doslova (laciným) peklem, přičemž zaznamenává na kamery (aka "found footage"), jak se její postradatelný tým v nudných podzemních tunelech hádá a panikaří ještě dřív, než cokoliv najdou či narazí na zhmotnění svých dávných hříchů. Ne, nedává to smysl, ale závěrečný hektický a surreálný úprk o holý život má aspoň náznaky atmosféry. ()

mrx.friend

Jediná cesta ven vede dolů." Jigsaw by se asi divil, jak jinak se dají lidi ještě napravit :) Zase jsem se nechal strhnout atmosférou, tématem a prostředím natolik, že jsem tomu schopnej odpustit i těch pár nesrovnalostí (rychlé řešení hlavolamů, nevysvětlená přítomnost několika postav). Už od doby, kdy vstoupila parta do katakomb, jsem se s ní děsil každýho sestupu o několik dalších metrů níž a peklo (ať už myšleno z hlediska místa nebo pocitu) prožíval s ní. Kvalitní kamera, interiéry, lekačky, ani ta pointa vlastně neni k zahození. Hned bych nejradši přihodil i pátou hvězdu, otázkou ale je, jestli by mě druhá projekce znovu takhle rozsekala. Zvlášť pokud už vím, že film má na poměry svýho žánru vesměs happy-end. ()

Pedross800

Podzemíčko, stísněnost, tajemno stříklé s mystikou a historií, ke konci i nějaká ta povedená lekačka......tož jako dobrý. Jako předkrm na letní hororiádu to ušlo. Být klaustrofobik najdu si tu určitě mnohem hlubší zážitky a prožitky :-)) takhle jsem jen s nostalgií vzpomínal na dětská léta a prolézání zazděných protileteckých tunelů z druhé světové. ()

tommmy89

Ručná kamera mi už pomaly vrastá pod kožu a prichádzam jej na chuť. Nemôžem si pomôcť, ale v tomto filme mi tento štýl kamerovania chutil nanajvýš dobre :) Film, ako taký je "nenudný"-pobaví. Taktiež je náučný, dobrodružný, pôsobivý a je tak trochu aj strašideľný. Naj scénka, ktorú som si mohol v tomto filme pozrieť je úplne naspodu ich cesty "pred bránou do pekiel". Hodnotím viacmenej pozitívne a som rád, že si človek čas od času môže pozrieť aj niečo odveké a nie len klasiku. ()

Wbcko

Katakomby měly teda rozhodně větší potenciál. Tohle byla jen úplně klasická, milionkrát viděná lekačka, točená na ruční kameru... V katakombách... Achjo. Atmosféru to mělo tak dvacet minut, originální nápady tak dva, ještě že minut jen 89. ()

jefff

Mno, já čekal nějakou větší pecku. Abych řekl pravdu, moc mě to neoslovilo a kupodivu jsem se vůbec nebál a ani atmosféra mě moc nepohltila a ke konci už mi to i chvílemi připadalo lehce přehnané. Na druhou stranu chválím sympatické herce i jejich postavy. Žádný typický arogantní debilové made in USA. Možná se na to podívám po delší době znovu a dám tomu šanci, ale i tak jde o dobrý a kvalitní film. Jen mi chybělo něco navíc, kvůli čemu bych si Pod zemí pamatoval. ()

Jello Biafra

Veľmi netradičný found footage horor, ktorý pravidlá tohto hororového subžánru prevracia naopak. Už treba len tým, že hlavná hrdinka je tu neobyčajne energická, inteligentná a rozhodne nie je žiadne trdlo, pretože tu mláti rôzne potvory hlava nehlava. Dokonca aj zápletka je veľmi neobyčajná - výprava hľadá v parížských katakombácch bájny kameň mudrcov, áno ten kameň, ktorý našiel aj Harry Potter. Dalo by sa povedať že v tomto prípade sa jedná skorej o dobrodružnú záležitosť, ktorá má aj netradičný záver. Reputáciu filmu kazia snáď len niektoré zbytočné dejové odbočky. Nič pre klaustrofobikov. ()

KeithMaxwell

Mám velmi rád takovéhle filmy, navíc když se spojí s originálním a zajímavým nápadem. Katakomby a nápady tvůrců vytvořili opravdu děsivé prostředí bez nutnosti používání pro found footage už klasických laciných lekaček a scén kde není nic vidět. Povinnost pro každého hororového fanouška. ()

zsn

Upside Down ještě před Stranger Things. Naprostá pecka, nepochopím, že tohle neoceníte. Miluju filmy tohoto typu - tohle "dokument" použití kamery. Katakomby mě fascinují celý život, dodnes nejsou kompletně prozkoumány a ztratit se v nich je lehké. Obdivuji ty stvitele, vůbec i celou historii Francie a popravdě bych brala za dobrodružství se tam ztratit. Tento film je tak možný, tak reálný, a přitom má spoustu prvků nadpřirozena. Ale opravdu je to nadpřirozené, to, co se nám honí v hlavě? Hra naší fantazie, zvuků, tmy, stresu, nedostatku čerstvého vzduchu? Tvůrci si zahráli akorát s halucinacemi, peklem středu země, prvky historie. Moc mě to bavilo, i to transcendentno navíc. Dávejte si tedy pozor na svou představivost, neboť: "Jak já věřím, že svět vypadá, takový je." ()

Šakalík

Ačkoli docela chápu, proč má tolik lidí z handy-cam kopřivku, já osobně proti tomuto žánru nic nemám a tenhle film jsem si v kině opravdu užil (společně s dalšími dvěma diváky :-)). Má to spád, je to napínavé, i když obsahově pravda poněkud nedomyšlené a místy značně nelogické. O to ale přece nejde. Hlavní devízou je atmosféra, která je hutná a ačkoli klaustrofobií netrpím, párkrát jsem raději přivřel oči. Pak taky hlavní hrdinka je docela kus, ačkoli jí teda není moc vidět. Tohle není film, na který se bude roky vzpomínat, nicméně za jedno podívání to určitě stojí. ()

danca044

Absolutně nejlepší horor, jaký jsem viděla. Jsem ráda, že jsem si na něj zašla do kina a mohla tak shlédnout nejděsivější horor za poslední roky. Bylo zde nespočet lekavých scén a nezbylo mi nic jiného, než se krčit před obrazovkou a křičet. Všichni herci byli skvělí a já nemám, co bych tomuto hororu vytkla. Kéž bychom se dočkali pokračování. A také jsem si naprosto jistá, že do katakomb určitě nikdy nevkročím. ()

herr_carter

Poměrně zajímavý nápad, který byl bohužel uchopen dosti idiotsky, to co se zprvu rýsuje jako napínavá podívaná s netradičním pojetím a zobrazením pekla, mění se posléze v chaotický pelmel ječících ,,herců,, , zuřivé záběry ruční kamery a amatérské pokusy o lekačky = výsledek je tak pro mě zklamáním.......moje hodnocení = 4 z 10. ()

netahlo

Tempo i atmosfera solidni, herecke vykony obstojne. Nicmene scenar hodne deravej a tech kokotin je tam opravdu spousta. I presto dobre koukatelne. ()

sedm.1

Pod zemí, nad zemí, nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát. Už jdu! To jsem se zas po čase u nějakého filmu ale pořádně vytočil. Koho by totiž nenasralo sledovat 70 minut film, kterému chcete dát po celou dobu plné hodnocení, neboť se jedná o téměř dokonalou Found Footage jízdu, kde jsem si několikrát pěkně cvrnknul do trenek, po celou dobu má neskutečně působivou atmosféru, napětí by se dalo krájet, klaustrofobické běsy tu jsou vyhnány na maximum, prostředí pařížským katakomb dokonalé, na zmiňovaný subžánr jde dokonce i o skutečně přehlednou podívanou, zápletka mající spád a slušný nápad také rozhodně potěší, přítomné postavy jsou též vesměs sympatické, prostě úžasná podívaná, která ve mě po dlouhé době zas dokázala vyvolat skutečný pocit mrazení a strachu. V oné, zhruba sedmdesáté minutě, pak ale zřejmě tvůrcům hráblo, nebo chtěli být zajímavý, originální, překvapivý, nebo já nevím, o co jim ve výsledku šlo, nicméně zcela sešli z do té doby nasazené cesty a najednou ze sebe začali lavinovitě sypat tak nesmyslné, nesoudné, zbytečné a pitomé scény, že jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, co se děje, a jelikož tomuto trendu pak zůstali věrni až do samotného konce, tak „úspěšně“ dosáhli toho, že mi tou závěrečnou čtvrthodinkou jen kompletně dojebali dojem z celého filmu. Ta pointa, a to co jí předcházelo, mi zkrátka absolutně nesedlo, nelíbilo se mi to, přišlo mi to totálně postavené na palici, a to doslova, prostě v mých očích ten závěr autoři zesrali a mě fakt rozhodili. Takže já film určitě doporučuji, ale jen tak do ¾, pak by to chtělo rozhodně vypnout a závěr si raději domyslet sám, neboť zaručeně bude vždy lepší, než ten, co ze sebe nakonec vytlačili tvůrci. Velká škoda, neboť to jinak mohla být skutečná filmová událost. ()