Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

a0001 odpad!

Čím ďalej tým hlbšie bol tento film. Rektum svedomia a prízrakov nezmyslov. Film pôsobil ako rektoskopia. Tak na toto nepomôže ani lubrikant, jedine tak odporúčam pred filmom použiť celkovú anestezu. ()

waltosin

Docela strašidelný a prostředí vynikající, ale je to takoví o ničem a hlavně vám nic nevysvětlí ani při nudném konci. 40% ()

jack_scott

Pokus o atmosférický film, kdy spojení američanů a pařížských katakomb prostě nejde dohromady, a to, co mohlo bejt skutečně děsivý, je většinou spíš jen "wtf". Ne že by některý věci nebyly děsivý, v tomhle ohledu film funguje, ale scénář je fakt nechutně nedotažen a spíš je jen ubohým pokusem o něj. Takovej Afflicted taky je jakoby "v evropě cizí", ale tam ti kanaďani maj dost cit, zatimco tenhle snímek nemá jedinou fakt dobrou scénu. 40% za snahu a námět. ()

gefr

Bože můj, proč já si vždycky dokážu najít takový arcihovno! Rádoby lekačka pod zemí, plná přeludů/duchů která vůbec nedává smysl. Honba za kamenem mudrců proložená haldou citátů, která dává všem zúčastněným naprostý smysl (kromě diváka, který je z toho hrozně v prdeli) se nám mění na prohlídku rádoby pekla a pak nejrychlejší zkratku do Číny. Kompletně bych se na tohle vysral a zůstal jenom u partičky co zůstane po závalu zaseklá v neznámé části katakomb. Místo pokusů o přeludy a duchy bych se soustředil na chování člověka v takové situaci a jeho psychickou degradaci a pomalu se šířící paniku. Pak by z toho byl alespoň průměrný psycho film. Tohle prostě ne. Opravdu nechápu zdejších 62%. To museli nandat malé holčičky, které bavily ty "lekačky". ()

elanista1

Nečakal som veľké veci a myslel som si, že sa len znervóznim tým ako nič nebudem vidieť, lebo sa kamera bude bláznivo kolísať, ale ona sa až tak nekolísala a relatívne bolo všetko vidno. Je to solídny atmosferický film zasadený do ideálneho hororového prostredia, pričom prvá hodina ma zaujala viac, ako tých záverečných, až tak nezaujímavých, čisto hororových 20 minút. Dovtedy to bolo veľmi dobré, aj postavy sa dali zniesť. Som rád, že od dob Cloverfieldu sa mi konečne zapáčil nejaký found footage horor. ()

PamelaJJK

Pohodlně se usaďte, vypněte mozek a nechte se pohltit atmosférou. Tísnivou a temně bublající atmosférou, která houstne každou vteřinou. Neotřelé a vděčné prostředí katakomb pod Paříží je pro podobné příběhy předurčené. Neřešte nelogičnosti a jen se nechte vtáhnout do klaustrofobického mixu Lary Croft, Šifry mistra Leonarda, Indiana Jonese a dalších podobných. Sympatické neprofláknuté tváře, skvělý hudební (no, spíš jen hlukový) doprovod a ideální stopáž. To vše jsou plusy. Ani roztřesená kamera, kterou příliš nemusím, zde nerušila. Zhruba hodinu jede film po mysteriózně thrillerových kolejích, ale hvězdičku pod vrcholem přehodí výhybku na hororovou kolej a... A ta je bohužel slepá. Rádoby hororový závěr byl překombinovaný a přeplácaný a trošičku mi zkazil dojem. To je asi jediné mínus. Škoda. Kdyby tenhle rychlovlak pokračoval po mysteriózně thrillerové trati, tak by dojel do stanice Plný počet. Ale i tak hodně dobrý. ()

moviefan4

Velmi slabý horor ktorý sa nedá porovnať s filmom V bolsetech. Má to byť horor ale 1 hodinu je to dobrodružný film a poslednú pól hodin sa to hrá na niečo spojené s hororom, ale horor to neni. ()

ptajda

Nepatřím mezi milovníky hororů, každopádně děj mi přijde dost šablonovitý. Popravdě jsem docela strašpytel. V celém filmu pro mě ale byla pouze jedna lekací scéna. Jedna! Vše má působit děsivě, ale někdy to dopadne spíše komicky. Na stupnici děsivosti od jedné do deseti bych dal tak tři, přičemž deset by bylo maximum. Závěrečné vykoupení a šťastný návrat byly asi poslední kapkou. ()

Kennedy_R

Názorná ukázka, že i z použitých témat lze natočit novou zajímavou a strašidelnou podívanou. Ačkoliv jsem místy viděl vzpomínky na Blair Witch, Danteho Peklo či starou italskou školu jako v Infernu, tak film jako celek příjemně překvapí. A lze shlédnout i po druhé. ()

srolyma

To se vezme trochu z Indiana Jonese, do toho se lehce zašifruje s mistrem Leonardem, přidá se pár paranormálů, nějaké ty nezbytné záhrobní skřeky, šmrncne se to trochou historie, alchymie a speleologie, celé se to roztřese ruční kamerou, setmí špatným osvětlením a zkurví debilním závěrem. Ne tohle mi vážně nepřipadá jako báječný recept na filmovou lahůdku. ()

toomm

Škoda, veliká škoda. Stejně jako ve filmu Katakomby ani tentokrát nebyl potenciál pařížského podzemí naplno využitý. Byť je pravdou, že tentokrát to bylo o poznání lepší. Problémem nicméně asi dějová linka. Sice to má spád, ale je tam několik samoúčelných krávovin, které nedávají smysl a jsou zbytečné. Upřímně mám taky už plné zuby found footage hororům, ale tenhle byl ještě celkem snesitelný. Očekávání bylo asi maličko výš. Plusem pak ale je, že mi žádná z postav ve filmu nelezla vůbec na nervy což se u found footage musí cenit, obvykle mám ze smrtí postav v tomhle současném paskvilu neuvěřitelnou radost. Nicméně nuda to rozhodně nebyla. 65% ()

blondboss

Snažím sa nájsť skrytý význam tohto filmového kúsku .... snaha o šokovanie, bláznovstvo, hlboká viera v niečo? Neviem. Každopádne zabudnite všetci na prvú nudnú štvrťhodinku a pokúste sa prísť na to, kam tým autor šípil. V rámci svojho žánru ide dá sa povedať o unikátny kúsok, ktorý skĺbil veľkú dávku mysterity, duchovna, klaustrofóbie a hororovej akcie dokopy. U mňa však bol dojem veľmi rozpačitý a preto dávam len jemne nadpriemerné hodnotenie. 55 % ()

Aywes

Tísnivá atmosféra a mrazivá zjevení se povedly. Jelikož jsem ještě klaustrofobik, tak to by fakt horor :). Ne ale vážně. Skutečně je scénář zajímavej. Především poslední půl hodinka je parádní psycho pojaté jako noční můra. Chaotické a děsivé. Potvory vystřihnuté jako ze středověkých dob a celkové "bubu" nepůsobí tak ..prázdně jako ostatní found footage. Samozřejmě film trpí klasickýma problémama těchto druhů filmů. Epileptik za kamerou (a to ty kamery měli snad i na uchu) a naprosto dementní postavy. Ne že by intelektem. Ten byl u hlavní hrdinky takovej Indiovskej. Problémem je chování. Občas je fakt dementní. Přesto je tohle druhý nejlepší found footage po RECu. Rozhodně nejděsivější. EDIT: Abych nezapomněl. I celkový nápad, proč narvat hafo lidí do nějakého prostoru a pozabíjet, je zajímavý. Není to až tak bezduché :) ()

lobo87

Dowdle je talentovaný žánrový tvorca a dúfam, že s ďalším filmom sa posunie vyššie, pretože potenciál na to má. Pod zemou je taký klasický found footage skombinovaný s pátraním v štýle Lovcov pokladov. Nenadchne, ale zase to nie je ani prepadák... 55% ()

Karlos8

"Chci znát pravdu." Touha po čisté pravdě lákala lidstvo odjakživa. S poznáním pravdy souvisí i hledání a objevování, což jsme v tomto snímku dostali ve velkém stylu. Líbila se mi snaha o to, aby dané věci do sebe zapadaly. Každá místnost (v podzemí) byla něčím specifická a vždy byla nějaká cesta úniku. Přiznám se, že mě toto objevování a poznávání něčeho nového bavilo. Co mě ale nebavilo, to byly uřvané řeči o ničem. Chápu, že k tomu žánru to výsostně patří, ale čeho je moc, toho je příliš. Závěr si nápaditým způsobem pohrává s myšlenkou zodpovědnosti a nutí člověka k zamyšlení nad sebou. ()

Plaque

Navodiť nepríjemné pocity pekelnou bránou v kanáloch Paríža, tak to už je niečo. Uvažujúc čisto racionálne, Paríž je až za Mníchovom, teda ďaleko a nie je sa čoho báť. Na Slovensku je to síce horšie ako v kanáloch pod Parížom (dokonca to tam pôsobilo čistejšie ako v uliciach Bratislavy), ale ani IL Diablo by sa neunúval s exportom pekla sem k nám, pretože my ho tu už dávno máme. Ísť na romantickú prechádzku s partiou kamarátov do kanálov je aj tak čistý nezmysel a nielen preto, že sú tam hovná, potkany a lebky naskladané na seba až po strop. Ak už tam treba ísť, tak iba na začiatok, k vchodu a keď vidím prvý zdémonizovaný spevokol, s ktorým nie je všetko v poriadku, tak otočka a kameň nekameň, mudrc nemudrc - čau. Určite sa neodporúča chodiť čoraz hlbšie, je to v každom únikovom pláne a manuále pre prežitie. Treba si do batôžku pribaliť okrem lepeňáku a malinovky aj nejakú poriadnu veľkokalibrovku, automat, granáty a plameňomet. Ak niečo zbadáš, nekameruj! STRIEĽAJ KURVA!!!! Takže toto sú základné pravidlá a zároveň dôvody, ktoré by ma tam nedostali ani za nič bez poriadnej výbavy. Vlastne ani s ňou nie. Jednoducho nikdy!!! A to ani v prípade ak by sa za schádzaním dole skrýval istý pich s obstojnou sesternicou Indyho Jonesa. Jednoducho je to proti zdravému rozumu, že? Katakombické interiéry parížskeho kanalizačného systému sú však napriek všetkým týmto veciam atmosferickejšie a zdajú sa mi desivejšie, ako kdejaké bububu strašenie dementných domácich poltergeistov a pedofilných démonov, ktorí sa v poslednom čase zameriavajú na všetky ideálne americké rodinky. ()

vodkasesemte

Shes pretty and shes got great legs too - What is lost shall be regained - Alchemists believed that the number of the Devil was 741 - We are in Paris. There are over 200 miles of tunels - Six milion corpses - At the sound of the trumpet, the dead will rise (CGI? To by odpovídalo) - Jak dlouho jsem tohle hledal - Secret tunel 666 - To be invisible 666 - Scarab - Ptolemaic hinge. Kinde of riddle. Sort of antient Egyptian padlock - Celestiao spheres. Eight planets - Before Copernicus (flat planet) - So they still believed everything revolved () around the Earth. Which means the Earth didint count as a planet (exactly). But the Moon did and so did the Sun - VITRIOL. Motto of alchemy - Visit the interior parts of the Earth by rectification thou shalt find hidden stone - Brightest light in darkest day - The philosophers stone can fuel a lamp for eternity (so where is) - In antient Egypt they said that the Earth god and the sky goddess were madly in love. But when they had their first child, the Sun, he became so jealous of their affections that he pushed them apart - Every mornin sky goddess gave birth to the Sun (tj píčovina), and every evening she would swallow him back up - Recitified - Dad - Im sorry - A co má bejt, ty jsi ho tam nepověsila - That I didnt pisck up the phone that night - No fuckin way - I didnt know you were in such pain (a pak přicházejí andělé, prej) - We have to rectify ourselves - Great historical value - So you simply want the truth ()

Agonie

Lara Croft a tajemství průměrného scénáře. Aneb další z nekonečné řady origo námětů, které potopilo slabé provedení nebo scénář. Ten konec vyzněl jako vtip. ()