Boj o Hedvábnou stezku

Daniel Lee

Daniel Lee

Henry Lai
  • Tuax

Hm, byl jsem zvědavý, nakonec jsem hodně zklamaný. Tohle bylo jako co? Taková příšerná mutace, mix kdo ví čeho. Bitvy sice bitevní, ale měl jsme z nich vyloženě špatný dojem. K tomu 36 národů zastoupených několika hrstkama komparsistu a anonymním davem. V tom filmu se nedalo věřit snad ničemu, je to podané takovou neschopnou formou. Tedy aspoň pro mě.Což o to většina hlavních herců se opravdu snažila, ale s tímhle příběhem a stímhle spracováním se nedalo asi nic víc udělat. Jediné co bylo fajn tak velkolepá výprava, přestože naprosto nesmyslná a taky melodie. Už tolik ne to hraní na patriotismus a hrdinost s písněmi, to už taky zavánělo průšvihem. Zkrátka a dobře zase jednou pořádně velká slátanina. Jeden z filmů u kterých si říkám, že je lepší je nevidět.(29.8.2015)

Je to priemerný akčný historický dobrodružný film s Jackie Chanom. Má celkom dobrý príbeh o čestnom veliteľovi obrannej jednotky, ktorá má strážiť stabilitu na dôležitej hodvábnej ceste, lenže sú nespravodlivo obvinení z pašovania a za trest sa dostanú až do hraničného mesta. Tu sa ale dostáva aj rímsky generál so svojou légiou a následníkom trónu, ktorý je na úteku pred svojim krutým starším bratom, pričom sa generál s veliteľom jednotky spriateľujú, no brat si ho so svojou veľkou armádou nájde a tak sa proti nemu musia spoločne postaviť. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, síce zápletka na prvý pohľad pôsobí dobrým dojmom a cítiť v tom potenciál na slušnú a pomerne netradičnú žánrovku, ale s výsledkom teda určite spokojný nie som. Síce celkom chválim, že som sa ani chvíľu nenudil, výraznejšie slabé miesta tu nie sú a navyše v poslednej tretine sa to už slušne rozbehne, takže sa na to dá bez väčších problémov pozerať, lenže problém je, že celé je to až príliš umelé, naivné a miestami až úplne absurdné, tu som jednoducho neveril absolútne ničomu. Nenašiel som si tu ani žiadnu výnimočnú scénu, na ktorú by sa dalo spomínať, správanie mnohých postáv mi prišlo úplne mimo a keďže si ma nezískali ani vzťahy medzi nimi, nefunguje to nielen ako historický film so zaujímavou témou, ale ani ako rozprávka o priateľstve, na čo to v konečnom výsledku asi aj najviac vyzerá. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Na moje prekvapenie o nejaké klasické žánrové veľkolepé bojové scény tu ani moc nejde, nájde sa ich len pár a pôsobia dosť komorne, skôr sa tu nájdu súboje jeden na jedného, ktoré kvôli žánru nemajú až tak prepracovanú choreografiu, ale aspoň sú obstojne natočené. No zvláštne pôsobia po stránke drsnosti, síce sa tu nájde viacero krvavejších momentov, ale inak akcia väčšinou pôsobí, ako by mala nižší rating. A čo sa týka samotného Jackieho Chana, samozrejme už nie je najmladší a tak o nejakú náročnejšiu akciu sa ani nepokúša, ale aj tak vidno, že s obratnosťou je na tom stále dosť dobre a hlavne v tých davovejších scénach, kde sa musí rýchlo pohybovať medzi viacerými vojakmi je na neho stále radosť pozerať. Herecké obsadenie je iba priemerné, samozrejme poteší Jackie Chan v hlavnej úlohe a na moje prekvapenie ma bavil aj John Cusack, ktorý mi v posledných rokoch vôbec nevyhovoval, ale Adrien Brody sa pre túto postavu vôbec nehodí a výber vedľajších postáv tiež mohol byť aj podstatne lepší, pri takomto veľkofilme by som teda čakal viac známych čínskych tvárí. A čo sa týka réžie a technickej stránky, určite sa z toho dalo získať aj viac, ale až na pár detailov mi to pre potreby žánru aj celkom vyhovovalo, vizuálna stránka je slušná a poteší aj to pomerne veľkolepé prevedenie, aj keď len mimo akcie. Takže celkovo som určite sklamaný, tešil som sa na plnohodnotný historický film, kde sa proti sebe postavia čínski a rímski vojaci, ale nakoniec som dostal rozprávku o priateľstve, čo tiež nemusí byť zlé, ale v tomto prevedení mi to moc nevyhovovalo. Na ten priemer to stačí a Jackie Chan ma nesklamal, ale od filmu som čakal podstatne viac. 55%(19.4.2015)

Není to úplně špatné, i když některé scény jsou hodně naivní a zavánějí Rychlými šípy (co my víme, i ty třeba byly v Číně, nejen římské legie). Když člověk ale na tu hru přistoupí, dostane se mu slušného melodramatu o přátelství, poctivosti a o tom, že lidi by měli táhnout za jeden provaz i přes veškerou svou rozdílnost. Vyzdvihnout musím vynikající nahrávku původní hudby od Henryho Lai v režii českého dirigenta Petra Pololáníka, který tak mnoha scénám dodal dynamiku a náboj.(26.6.2015)

• LiVentura

Trochu jednoduché.. Střih skoro az amatérský, použití béčkových filmarskych dovednosti.. Škoda.!(19.5.2016)

Ono je to celkově docela průměrné, ale v některých filmech je něco, co vás baví. A v tomhle případě to byli herci, v jejichž podání mi ani nevadilo, že jsou některé postavy moc jednoduché a některé zase moc patetické. Je to přesně ten mix historie, s přece jen trochu malým množstvím akce, a výbornými herci, který mi sedl.(24.4.2015)