foto

Benny Urquidez

  • nar. 20.6.1952 (68 let)
    Tarzana, California, USA

Biografie

Benny Urquidez se narodil 20. června 1952 v Tarzaně v Kalifornii. Tento 1,68 metrů vysoký americký kickboxer, koordinátor kaskadérů, fight koordinátor, trenér a herec má přezdívku "The Jet" ("tryskáč" za svůj legendární zadní kop z otočky ve výskoku "Jump Spinning Back Kick"). V jeho žilách proudí krev indiánských a španělských předků. Pochází z devitičlenné velmi sportovně založené rodiny. Všichni jeho sourozenci mají černý pásek v bojových uměních.

Jeho matka dělala profesionálně wrestling, otec profesionálně boxoval a sestra Lilly Rodriguez byla průkopnicí ženského kickboxu. V pěti letech začal v Los Angeles soutěžit v boxu (Pee Wee Boxing) a v osmi začal s bojovým uměním. Černý pásek získal ve 14 letech. Benny Urquidez má černý pásek v devíti různých stylech bojových umění (judo, kajukenbo, shotokan, taekwondo, lima lama, white crane kung fu, jujutsu, aikido, a karate) a je trénovaný v mnoha dalších stylech. Jeho trenérem a mentorem byl bratr Arnold Urquidez, Bill Ruiyisaki, Ed Parker a mnoho dalších.

Benny "The Jet" Urquidez byl závodníkem v bezkontaktním karate, ale později byl průkopníkem a v roce 1974 představil v USA plnokontaktní karate nebo též americký kickbox. Je držitelem šesti světových titulů v pěti různých váhových divizích. V letech 1974-1993 nashromáždil zdokumentovaný profesionální rekord 49 vítězství, jednu prohru a jednu remízu (některé zdroje uvádějí dokonce 63 výher a 0 proher). V průběhu let zápasil pod různými kickboxerskými organizacemi: NKL, WPKO, PKA, WKA, AJKBA, Shin-Kakutojutsu Federation, NJPW a MTN.

V roce 1978 ho magazín Black Belt zvolil "Bojovníkem roku" a v roce 2004 ho zařadil do Síně slávy. Benny napsal čtyři instruktážní knihy a vydal osm instruktážních videí s tématikou bojových umění. Je také hrdinou série japonských komiksů s názvem Benny "The Jet".

Jako osobní trenér trénoval celebrity jako Tom Cruise, Nicole Kidman, John Cusack, Nicolas Cage, Jean-Claude Van Damme, Jimmy Smits, Chuck Norris, Kurt Russell, Mark Wahberg, Louis Gossett Jr., Michelle Pfeiffer, Juliette Lewis, Michael Keaton, Woody Harrelson, Rene Russo, a Patrick Swayze.

Benny "The Jet" Urquidez založil UKIDOKAN KARATE (UKIDOKAN anglicky A Way of Life), moderní bojové umění, které je uznáno okinawskými mistry z Japonska. Manželka Sara učila kickbox v Jets Gym a krásná dcera Monique je nadanou kickboxerkou a profesionální modelkou.

Urquidezova první filmová role přišla s filmem FORCE: FIVE (1981), který režíroval Robert Clouse. Následoval snímek POJÍZDNÁ KANTÝNA (1984), kde má souboj s Jackie Chanem (Thomas). Tento závěrečný souboj se řadí k nejlepším Chanovým v kariéře. Svoji filmovou spolupráci zopakovali ve filmu NAVĚKY DRAKEM (1988). Benny zde má finální souboj ve kterém bojuje proti postavám, které hrají Jackie Chan, Sammo Hung Kam-Bo a Biao Yuen. I tento souboj patří do 10 nejlepších filmových soubojů Jackie Chana.

S Johnem Cusackem si zahrál ve filmech JASNÝ TERČ (1997) a POKOJ 1408 (2007). Benny Urquidez je Cusackovým kickboxovým trenérem, trénuje ho již od snímku ŘEKNI COKOLIV... (1989), kdy ho připravoval pro tuto roli.

V současnosti působí ve filmovém průmyslu jako trenér, koordinátor kaskadérů a bojových scén.

Rominator

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2020 The Camacho Experiment (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky