Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

Lavran

Amok na tanečním parketu! Ucho Travolta s účesem ala exhumovaný Elvis a s plachtivým límcem aka Dumbo křepčí po ulici do houpavého rytmu Bee Gees, všechno touží mít za pár, hlavně bez práce a s haldou prošoupaných bot z prohýřených sobotních nocí ve společnosti pohybově nadaných ženštin. Brrr! Už jen představa něčeho podobného mi vyvolává/vala husí kůži po celém těle. Navíc je to celé omamně barevné a metrosexuální, rytmizované nonstop přísunem sadistických diskofílií, které pro svou "dobu" adaptují i velikány Beethovenova formátu, je to hloupé a selhává to i jako generační film, protože kromě tancování a permanentní "nasranosti" není o čem vyprávět (ačkoli uznávám, že zeitgeist je přítomen v koncentrátu úpadkové extáze od začátku do konce). Jo, ale na druhou stranu, co si budeme nalhávat, jsem se u TOHO málem potrhal smíchy. Hlavně ve chvílích, kdy se Badham pokouší koketovat s moderním a "lidovým" filozofováním (v podání Travolty!), a pak má problémy jej naroubovat na poněkud exhaustovaný duševní (bez)obsah ostatku - totiž lážo plážo blbnutí. Už jen z principu si Horečku v budoucnu pustím znovu, třebaže nikoli z osobních, ani z obdivných (bílý muž Travolta umí skákala, ale já nemilovala jeho) nebo z formalistických důvodů, ale právě díky té oddivuhodně vyzrálé komičnosti._____Pozor! Vedle zručně odvedených scén z diskoték a z tanečních aktivit hlavního cápka se ve filmu zjevují i nebetyčné paskvily, které nemají hlavu ani patu: tatrmanství na mostě je pouze vrcholem samožerného potravinového řetězce. Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda hadr. ()

sud

Asi nejvíce Travoltovská role pro Johna Travoltu :-). Ač této muzice ani trochu neholduji, film to není špatný. 50%. ()

castor

Sobota večer: vše se zastaví, vše se točí okolo obtažených zvonáčů, bot s vysokými podpatky a správně načechranými vlasy. A následným obdivným gestům směrem k tanečníkovi Tonymu, který přes den maká v obchodě s barvami a možná brzy pochopí, že z Brooklynu je to jen skok na Manhattan, kde je vyhlídka na lepší život. Lehčí muzikál, jehož pecky od Bee Gees se hrají na diskotékách dodnes a díky kterému byla pro Johna Travoltu prolita nejedna slza. Doma ho štve nezaměstnaný otec a věčně bědující matka, na parketu je ovšem hvězdou. O rok později přišla Pomáda a Travoltovi leželi všichni u nohou. ()

ClintEastwood

Tenhle film je o 70. letech a životním stylu v rytmu disca. O drogách, sexu, tanci a hlavně Bee Gees. Rozhodně kultovní záležitost s vynikajícím Johnem Travoltou a pomník jedné (skoro) zapomenuté éry. ()

gogo76

"Al Pacino...Vúbec mu nejsem podobnej. Jenom trochu..." Práve si sypem 10 kíl popola na svoju blbú hlavu! Celé roky som mal tento film zafixovaný ako muzikál, preto som oň nejavil záujem. Iba úplná náhoda a vysielanie na STV1 mi v tom urobili jasno. Stačil úvod s piesňou Night fever od Bee Gees a Travolta kráčajúci mestom a ja som bol z filmu celý vedľa. Ten úvod som si dal niekoľkokrát po sebe. Tú skladbu mám rád dodnes. Travolta bol výborný, pobavili i odkazy na filmových hrdinov v jeho izbe, k tomu skvelá atmosféra a výborné songy, ktoré celý film poháňali. Horúčka sobotňajšej noci je skvelý film, nie muzikál s perfektne tancujúcim Travoltom. No hej, ale vtedy mal 50 kíl aj s topánkami. Dnes by som ho chcel vidieť takto brejkovať...80%. ()

Mahalik

Absolutně ne! Tony Manero by hravě mohl posloužit jako náhražka za dětské chrastítko, neboť jeho hlava obsahuje zřejmě jenom kuličky ve formě dekorativní plsti. V pokojíku má plakát Al Pacina ("Vypadám jako Pacino? Ale jo, trochu jo...), za bratra má opata, který rozlomil krucifix a navíc kamarády, kteří zabijí i celý svůj rodinný klan, jen aby jim nezmoknul účes. Chápu, že disco éra taková byla. Že lidem doputoval sprej na vlasy až do mozku, což mělo za následek dokonalou regeneraci buněk (nikoliv v kladném smyslu), ale na tohle já prostě neměl. Naštěstí se moje vysoká teplota -nabráná při sledování Horečky- usadila při první lžičce nanukáče. Děkuji za ní... P.S. Zvonáče!!!! ()

pepo

Mám rovnaký problém ako s 8 mile.Film je síce super, ale to prostredie, postavy a "kultúrne" zázemie a je pre mňa tak hrozne smiešne, že to vôbec neviem brať vážne. 70% ()

Xmilden

John Travolta koncem 70. let znamenal prakticky totéž co Tom Cruise v 80' a Leo DiCaprio v 90'. Prostě idol dívčích srdcí se vším co k tomu patří. Horečka je jeho přelomový a zároveň osudový film. Úvodní scéna, ve které si to frajírek Tony rázuje městem v doprovodu Staying Alive mě nikdy z hlavy nezmizí. Ano, tenhle film mě bavil. 75% ()

lesumir

Tenhle film udelal z "tanecnika" Travolty hvezdu. Osobne si myslim, ze predesla veta je dost prehnana, zdal se mi hodne umely a neprirozeny. Tyhle tanecni schopnosti mu moc neverim, ale jestli to opravdu tak zvladnul, smekam klobouk. Ale Saturday Night Fever nepovazuji za uplne povedene. 4/10 ()

kinej

Tenhle film se mi celkem líbil a to i přesto, že nenávidím disko hudbu, ještě víc nenávidím disko módu a, kromě sušenek, vůbec vše co s diskem souvisí. Staying Alive od Beeges, je pro mě nestravitelná záležitost a to i v rámci recese. Ale nemůžu neuznat, že John Travolta je zde strašně cool. Stačí jen vidět ho kráčet a dnešní divák si domyslí o čem ten krátký záchěv trendu disko byl. A co teprve vidět ho tancovat. Za své kreace si opravdu zaslouží hluboký respekt. Jinak děj celkem ujde, alespoň to není žádná romatnická muzikálová slátanina, ale průměrné drama s výbronými tančními vložkami. ()

cheyene

Tak tohle je ten film, který udělal hvězdu z Johna Travolty? Nedivím se. Svůj herecký, ale ještě více taneční um předvedl skvěle a přestože se mi pozdější Pomáda líbila více, hodnocení dám Horečce sobotní noci stejné, protože celkový dojem mi zvedla finální scéna na mostě. ()

Hrabka

Poprvé nedokoukáno, podruhé s problémy. Songy jsou fajn, příjemná atmosféra, dějově dosti nezáživné. Travolta je zde vážně k popukání. 55% ()

paascha

Pro někoho ráj, pro mě peklo. Nesnáším disco a sedmdesátá léta, a tady toho je jako sraček. Travoltu jsem přestal nesnášet až v Pulp Fiction, ale tohle mu stejně nemůžu odpustit. A jak píše Myšička, jen ten Trapníček chybí ()

Fiftis

Jedná sa pravdepodobne o film s jedným z mojich najobľúbenejších intier celkovo. Tá chôdza Johna Travoltu nemá chybu. Aj tá atmosféra 70tych rokov. Jeden z najúspešnejších filmov 70.rokov nakrútil režisér John Badham. Ten mal šťastnú ruku aj pri voľbe hudobného sprievodu, súčasťou deja sú dnes už slávne hity skupiny Bee Gees. O speváckom a najmä tanečnom nadaniu Johna Travoltu nie je pochýb. Dnešná mládež na tento štýl filmov môže pozerať, že je nič moc. Ale pred rokmi sa tým žilo, úplne iný štýl ani náhodou podobný tomu dnešnému negerskému hip hopu. Napodobňovali sme Travoltove kreácie a tá doba bola úžasná. Tak ako to zachytil režisér, vedel v tej dobe ako si pripútať divákov. A kto má rád život s tancom, nie je nad lepšiu snímku. John Travolta tu podal výborný výkon nielen teda tanečný, ale aj jeho úloha je podfarbená psychologicky a to je dobre. Horúčku považujem za hodnotný film, ktorý stále môže osloviť aj mladú generáciu. ()

JohnnyD

7/10 Saturday Night Fever mal byť takým predvojom Less than Zero, mal hovoriť o skazenej mládeži konca sedemdesiatych rokov, ale svojim audiovizuálnym romantizovaním disca dosiahol pravý opak. Divák, ktorý si neprečíta, o čo vlastne išlo tvorcom, tak ostáva zmätený. Je to športový/tanečný film? Alebo je to young adult dráma? Ten tón je tak zmätočný, že do posledných minút to nie je jasné. Atmosféra a hudba sú ale podmanivé. ()

Disk

Průměr. Tak by znělo konečné hodnocení tohoto snímku. Na jedné straně skvělá hudba Bee Gees a Travoltovy taneční kreace, na straně druhé neskutečně infantilní scénář, který se tváří tak smrtelně vážně, že jsem mockrát měl touhu přepnout televizi na jiný kanál. Korunu tomu nasadil příšerný český dabing, kde Travoltu mluvil Jan Dolanský. ()

Snorlax

Spouštěč boomu filmů s disco tanečky, stroboskopy a vlnícími se těly měl velmi slabý scénář, nulové herecké výkony, skvělou hudbu a ladně a mrštně se zmítající tanečníky na parketu. Na film, který by mě mohl bavit, trochu málo. ()

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!