• Německo

(festivalový název)

Komedie

Česko / Německo, 2014, 94 min

Prší a je mlha. Herr inženýr Schmitke přijíždí se svým pomocníkem z reichu do jednoho zapadlého městečka v Krušných Horách. Město vypadá jako po bombardování. Na úřadě visí amatérská cedule, která oznamuje, že starostu najdete v hospodě, v knajpě. Vše je šedivé a zablácené. A do toho všeho se rozléhá nervy drásající skřípání starého větrné elektrárny. Vítejte v Sudetech, po odsunu a čtyřiceti letech komunismu. ----- Tenhle film má skutečně skvělou atmosféru (kterou jsem se pokusil navodit popisem výše). Momenty v hospodě "U Bobra" opravdu vtipné (a zároveň dost drsně autentické). Přesto mám z filmu rozporuplný pocit. Altrichterův debut není ani jen komedií, ani čistokrevným dramatem, stejně tak nekonzistentní je z hlediska scénáře. Mysteriózní část uprostřed filmu příliš nefunguje, je trochu zmatená (ten sen měl znamenat co?!) a zdlouhavá, dechberoucím scenériím mlžných krušnohorských hvozdů navzdory. Nedostatky ve scénáři ale bohatě vynahrazuje skvělý vizuál, hudba a zvuk celkově. A herecký výkon Petera Kurtha. Schmitke je pozoruhodný film, který stojí za to a v české produkci se určitě neztratí. ----- "Krušný Hory?" "Posraný hory..." 70 %(17.8.2015)

Ukrutne mysteriózny film podfarbený ťažkým industriálnym tónom !(25.3.2016)

Za mě rozhodně palec nahoru. Režijně skvělé a příběh snad až na trochu podivný konec velmi povedený. Postavy, hlavně ty vedlejší, jsou trefné a skvěle vykreslené, ke všemu exteriéry neokoukaných Krušných hor jsou dokonale působivé. Velké překvapení.(6.7.2015)

Heimat :)(18.9.2015)

Na český film je Schmitke až neuvěřitelně vyspělý po technické stránce. Hlavně zvuk zde zvládá nahradit jakákoliv slova a bez servítků bych ho označil za nosnou část celého filmu, krom skvělé kamery. Bydlím kousek od místa kde se Schmitke odehrává a můžu potvrdit, že ty hory mají svou moc a jsou zde vykreslené přesně takové jaké jsou ve skutečnosti. Nemohl bych tam bydlet, ale zároveň mě to neuvěřitelně láká. Herecky nadprůměrné, atmosféricky podmanivé a znepokojivé.(19.3.2016)