• Německo

(festivalový název)

Komedie

Česko / Německo, 2014, 94 min

Jelikož je německo-české přátelství stále ožehavým tématem nad půllitrem piva snad v každé hospodě, kam vkročím, nepředpokládal jsem, že u Boba by to bylo jiné. Jakmile Schmitke v podání výborného Petera Kurtha vkročil se svým ukecaným kolegou do malé vesničky na pomezí hranic Čech a Německa, někde ve středu Krušných hor, tušil jsem, kam tohle všechno bude směřovat. A co víc, dočkal jsem se naprosto perfektního zfilmování vztahu Čecha a Němce. Tomu dopomáhá perfektní režie debutanta Štěpána Altrichtera. Dále geniální zvuk s hudbou od Johannese Repky, který si došel pro Lva naprosto právem. A především atmosféra s příběhem, bez které by Schmitke nebyl tak originální film, jak bezesporu je. Dlouho jsem totiž neviděl film s lepší atmosférou a nemyslím si, že by to bylo dané jen tím, že mi je české prostředí tak blízké. A stejně tak dlouho jsem ve filmu neviděl lepší dominu, než byla Helena Dvořáková. Lejt do sebe kořalky, do toho počítat účetnictví a naprosto ladným krokem sejmout kohokoliv, kdo se na ní byť jen podívá? To opravdu nesvede každá…klobouk dolů. Samozřejmě ale musím pochválit každého herce i neherce, který se ve filmu objevil. Každý tu totiž má své místo a každá postava je tu významným originálem. Schmitke tak na mě opravdu zapůsobil a počítám s tím, že tenhle výlet do Krušnohoří brzo rozjedu znova. K páté hvězdičce snad jen chyběl vypilovanější závěr, na jehož obranu budiž, že se to snažil zachránit dialogem v závěrečných titulkách.(4.4.2016)

(Febio Fest 2015) Příjemný film, který táhne Peter Kurth a potěší i Petr Vršek jako (lehce) švihlý geolog. Z počátku spíše humorná nóta (Schmitkeho dcera, kolega, senilní dáma v hospodě u Bobra), poté je Schmitke spíše mysteriózní. Z konce tak nějak moc nekápne, ale koukalo se na to příjemně a docela dobře jsem se pobavil... 70%(1.4.2015)

Jedno velké mysteriózní wtf, které je ale v mnoha aspektech příjemným zjevením naší současné kinematografie (to bude tou německou koprodukcí). Můj pocit ze Schmitkeho se dá přirovnat k pocitům běžného diváka sledujícího běžný film od Lynche: "Nepochopil jsem to, ale bylo to super." Slušně fungující atmosféra, dobří herci a především mimořádně nadprůměrná práce se zvukem a hudbou. 7/10(6.10.2015)

Hodně nevšední zásah do divočiny.(22.4.2016)

Altrichterův debut Schmitke je film, který se v podstatě nedá zařadit do žádného z existujících žánrů. Tudíž nečekejte, že se vám dostane dobré komedie. Nedostane. Čistokrevná komedie to totiž není, má spíše jen komediální nádech a pár úsporně úsměvných momentů, drama to ale zase také není a mysteriózno tu taky nefunguje pořád. Ale co vím určitě - je to setsakra dobrý film. Jeho hlavním plusem je právě to, že se nedá zaškatulkovat. To pak nevíte, co máte čekat a já jsem jedině pro. Dokonce ani skutečnost, že je to český film (i když v koprodukci), vám nezajistí, že se zde bude mluvit převážně česky. Hlavní herec, který je mimochodem naprosto skvělý, je totiž Němec. A své role se Peter Kurth zhostil fantasticky. Co dále musím pochválit, je naprosto jedinečná práce se zvukem, to jsem až žasl. A dále byla skvělá také kamera - vyloženě ukázková práce - a také lehce nadlehčená hudba. No, nezbývá mi, než tento zajímavý snímek doporučit a podotknout, že se od tohoto režiséra ještě máme na co těšit. Mládí vpřed!!(24.1.2016)