Koza

Bývalý olympionik, boxer Peter Baláž, přezdívaný Koza, žije se svou partnerkou Mišou v ghettu sociálně vyloučených. Miša nečekaně otěhotní a je rozhodnuta nechat si dítě vzít. Nutí Kozu, aby sehnal peníze na potrat. Koza, který už delší dobu netrénuje, se rozhodne vstoupit opět do ringu, ale nechce vydělat na potrat – chce získat peníze na to, aby Míšu přesvědčil, že si dalšího potomka mohou dovolit. Koza se tak vydává se svým manažerem na „turné", ve kterém však nejde o vítězství, ale o to, kolik úderů dokáže Koza vydržet. Ve filmu hraje sám sebe nejen Peter Baláž, účastník olympiády v Atlantě, ale také jeho trenér Ján Franek, který boxoval na olympiádě v Moskvě. (AČFK)

Martin741

ako cechoslovak by som mal byt hrdy na domacu kinematografiu, ale su tu 2 zasadne ale. Za prve, reziser sa rezisersky len hlada, nie je to vyslovene nezaujimave, ale nestrhne, ba dokonca sa mi tu zdalo byt pritomne ospale tempo. Za druhe najlepsie filmy cs kinematografie vznikali v 60. rokoch a hoci sa na normalizacne filmy nadavalo, stale mali v sebe aku -taku kvalitu a hrali v nich skutocni herci s hereckym talentom. Tuna to nehrozi : herci neznami, dialogy hrozne, tempo ospale, spatny film, spatna podivana : 5 % ()

Anderton

V rámci sk produkcie, snažiacej sa priblížiť svetovým trendom nesporne pozoruhodná záležitosť. V rámci toho sveta jeden z mnohých festivalových kúskov. Ústredné duo si s drámou nevystačí, musí zákonite oplývať humorom, inak mentalita nedovolí. Atlantu 96 som sledoval, našu Kozu si ale nepamätám, ostal v tieni Martikána a Michaela Johnsona. ()

POMO

Hraný film o reálnych ľuďoch, ktorí hrajú sami seba. A to je len dobre - tých obrazových kompozícií by bolo pre dokument škoda. Brilantný kontrast životného packalstva pred kamerou s filmárskym talentom za kamerou, aniž by druhej skupine bola tá prvá ľahostajná. Ostrochovský má cit pre obraz (čo exteriér to perla), hereckú akciu (boží scéna s lízatkom) i strih (skvelo poňatý záver). Hlavná postava najprv vzbudí zvedavosť, postupne si získa vaše sympatie a nakoniec s ňou súcitíte. Citovejšie scény sú ale schválne krátke, iba rýchlo podávaju informáciu. Sentiment by tu totiž išiel proti intelekt stimulujúcemu prežitku. ()

lena60

Po skončení projekce jsem měla pocit jako kdybych dočetla dvě nové sportovní povídky od Oty Pavla. Dva bývalí olympionici. Dva boxeři. Peter Baláž reprezentoval Slovensko na OH v Atlantě 1996. Ján Franek získal bronzovou medaili na OH v Moskvě 1980. První z nich živoří v cikánském ghettu v Žilině. Z druhého se načas stal bezdomovec. Smutné příběhy. ()

drackula

Filmový kabinet - 3.semester - 10. Súčasný slovenský film - Kino Lumiere na slovenské pomery neskutočný zjav. Ostrochovský to ukočíroval skvele či už po vizuálnej alebo ľudskej stránke. Z nehercov vymačkal maximum a s Jánom Franekom to zbytočne neprehnal. Budem rád, keď sa u nás bude rodiť čo najviac takýchto -krutých- filmov. 70% FCH052016/6 ()

• Peter Baláž, hrdina snímky, začal s boxom ako 13-ročný. Box bol v ich rodine tradíciou, boxoval jeho otec aj starší brat. (Biopler)
  • MFF v Toronte o filme napísal: "Vďaka mimoriadnym výkonom nehercov a zmazávaniu hraníc medzi dokumentom a fikciou je Koza silnou a naliehavou výzvou pre koncept autenticity v dnešnej kinematografii." (Biopler)
  • Ide o štvrtý dlhometrážny majoritne slovenský film, ktorý si Berlinale vybralo do oficiálneho programu. (Zdroj: dennikn.sk)