Koza

Bývalý olympionik, boxer Peter Baláž, přezdívaný Koza, žije se svou partnerkou Mišou v ghettu sociálně vyloučených. Miša nečekaně otěhotní a je rozhodnuta nechat si dítě vzít. Nutí Kozu, aby sehnal peníze na potrat. Koza, který už delší dobu netrénuje, se rozhodne vstoupit opět do ringu, ale nechce vydělat na potrat – chce získat peníze na to, aby Míšu přesvědčil, že si dalšího potomka mohou dovolit. Koza se tak vydává se svým manažerem na „turné", ve kterém však nejde o vítězství, ale o to, kolik úderů dokáže Koza vydržet. Ve filmu hraje sám sebe nejen Peter Baláž, účastník olympiády v Atlantě, ale také jeho trenér Ján Franek, který boxoval na olympiádě v Moskvě. (AČFK)

petokucho

Slovensky film, festivalove uspechy, zaujimavy namet zobrazujuci osud byvaleho uspesneho sportovca a zaroven jeho hlavna rola plus vystupenie dalsieho byvaleho olympionika. To vsetko vyzeralo velmi slubne a tak som sa vybral do kina. No asi to bolo na mna az prilis umelecke. Zaciatok slubny, ale potom coraz viac jednotvarnosti a nudy s len obcasnymi zaujimavymi momentmi. ()

vojo

Celkom milé prekvapenie, čakal som len výborný vizuál, ale celkom sa mi páčil aj skratkovito vyrozprávaný minimalistický dej. najmenej zaujímavou persónou je síce paradoxne titulná postava, ale na ťahy manažéra a trenéra sa ťažko niekto chytá a to nielen vo filme i v reálnom živote:) ()

agassi68

Zaujímavý počin, no filmovať týpkov ako Franek, Baláž či Adam Cibuľa neprináša akčnú zábavu. Títo jednoduchí ľudia sú nadaní jednosmerne a preto sa ľudia všestrannejší budú nudiť pri sledovaní ich života. Bohužiaľ.. ()

Biopler

Krátka stopáž - hovorím si, to bude pekne odsýpať ak sa má vyrozprávať story za tak krátky čas. No len tá stopáž bola natiahnutá aj z množstva statických záberov, na nič nehovoriace tváre, z ktorých sa nič nedalo čítať. Niekedy keď obsadzujete nehercov, viete milo prekvapiť, no tento film je prípadom opaku. Výsledok či dojem zo snímky stojí a padá práve na ústrednej dvojke, z ktorých boxer je mĺkvy a nesebavedomý jedinec a jeho parťák, až na pár sarkazmov, taktiež nezaujme a tak je výsledok taký nijaký. Príbehu chýba švih, i napriek tomu, že je depresívny. Páči sa mi, že sa nejedná o nejaký happyend v závere, skrátka sme si trochu mohli prejsť tým čo prežíva bývalý olympionik, ktorý momentálne trie núdzu. Odžiť si kúsok života Kozu v jeho koži. ()

lumi3r3

Námetom, spracovaním i vleklosťou podobná "Epizóda zo života zberača železa" bola oveľa presvedčivejšia. Ale furt dobre. ()

ostravak30

Další z řady nových slovenských filmů snažících se upozornit na řadu sociálních problémů, které Slovensko má. Jsem si ale jistý, že se tohle týká mnoha zemí nejen v Evropě. Koza sice bývalý olympionik, ale zároveň tvrdí, že má invalidní důchod. Znám dost lidí, kteří pracují i tak, ačkoli není zmíněno, nač důchod přesně má. Tedy pracovat by mohl. Místo toho, ale vozí železo do sběrny a nakonec začne i boxovat. A později riskuje život, když pokračuje v zápasech ačkoli mu to bylo zakázáno. A pak už se jen střídají obrazy boxování a cestování sem a tam. Nejde o vyřčené věty jen tak mimochodem, takže film nakonec téměř působí jako dokument, kterým se původně tvůrci hodlali zabývat. Jde spíše o to, že divákovi není představen Koza jako nikdo jiný než čistě naivní boxer, který si jde za výdělkem i přes ohrožení zdraví. Nedozvíme se pořádně nic a pak následuje konec. Jako ustřižený. Zaplať bůh, že televize zařadila titulky, jinak totiž nebylo rozumět slova. Scénář je také velmi jednoduchoučký. Podle mě nedotažený film. ()

amundseen

Škoda slabého výkonu hlavného protagonistu, aj keď hral samého seba, myslím, že výsledok je prinajmenšom rozpačitý. Celý film tak stojí na Zvonkovi Lakčevičovi. Netuším, kto to je, ale myslím, že neherci jeho typu by vytrhli slovenský film z biedy. Každopádne zo žánru slovenskej sociálnej drámy ma Koza oslovil najviac. Festivalový úspech je zaslúžený. ()

blondboss

Priemerný artovo poňatý slovenský road movie opisujúci príbeh olympionika, na ktorého sa postupom času zabudlo a v zásade ide o naozaj úderný a tvrdo reálny snímok. Mňa ale tento artový žáner filmu vo všeobecnosti nebaví, takže moje hodnotenie je dosť vysoko subjektívne. Nenadchlo, ale ani neurazilo. V rámci slovenskej produkcie fajn. 50 % ()

Flamik

Viděl jsem v KV. Život opuštěné boxerské hvězdičky, která žije se svou ženou a dcerou z invalidního důchodu. Rozhoduje se, zda si nechat dalšího potomka, nebo poslat družku na potrat. Sám Koza to okomentoval cca: "Uvidíte jak se dostanu na dno, ale vždycky se snažím nějak zvednout." To je asi přesné, nehledejte za tím žádnou story, ale koukněte na život člověka, kterej je naučenej žít nějakým způsobem života, umí jenom boxovat a bohužel je v prostředí, kde každej oškubává každýho. ()

ProfiDivak

Poctivá slovenská chlórovaná filmová voda. "Anti- Rocky" s minimalistickým neherectvom, za ktoré dávam aj ja hviezdičku dolu a "anti- Miagi" so svojským balkánskym šarmom, čo bol na iný spôsob žolík aj v nórskych Kraftidioten. A epický záver v štýle "absolútne nič". ()

Saxos

Co jsem čekal: otevřené vystoupení Petera, který se na Slovensku cítí, jako Muhammad Ali v USA, o současném životě; co vyboxoval, čeho dosáhl, kde boxoval, jak a proč ho to semlelo. Co jsem dostal: popojíždění ve vraku auta od města k městu, bez trénování, životosprávy, spaní, vše v jedněch trenkách a bundě. Jak to mohlo dopadnout. Dostal na budku od každého vidláka, který navlékl rukavice a tak mohl do cestování zařadit i místní nemocnice. Realita: klasický box se změnil; za účast na OH, MS /3x/, kde nikdy nic neukázal, a za pár titulů Slovenska si nic nekoupí, a nemůže se divit, že skončí tam, kde je. Klady: ukázka, jak se stahují přemístěné kabely z bužírky; vydržte až do konce a zjistíte, že na dokumentu spolupracovalo snad tisíc lidí, asi nezapomněli i na počišťovačky a kolemjdoucí. Zápory: chtělo alespoň uvést, kdo to vlastně ten Peter Baláž /boxoval třeba v klubu Dubnica nad Váhom/ a Ján Franek /3. místo na OH v Moskvě 1980/ je; Otík ze střediskový vesničky toho v autě při cestě do Berouna nakecal víc. ()

karnifex

Opravdu nechápu festivalové nadšení. Film je neuvěřitelně fádní a zklamává jako sociální drama, i jako film o boxu (resp. boxerovi) - ostatně záběry zápasů jsou realistické asi jako v Rockym, proč olympionik Baláž aspoň nedrží ruce nahoře?! Režisér jako by nevěděl co chce sdělit, ani jak to chce sdělit. A herecké výkony tomu taky moc nepomáhají.. ()

rigby

Něco jsem z toho filmu cítil, ty pocity, snahu o sdělení. Obyčejnost, bezprostřednost. Ale vlastně to není o ničem a nestojí za to se na něj dívat. Ničím vás neobohatí, nic vám nevezme. Zbytečný film. ()

axcris

Keď trpí Peter Baláž, prečo by sme museli aj my? Možno by to nebolo až také zlé, ale ak to nie je srdcom alebo hlavou, ale očami, veruže to zlé je. Dalo by sa povedať, že dej Kozy nie je taký na zahodenie a určite má niečo do seba. Ale nie som tu na to, aby som hodnotil dej podľa ktorého je film točený. Som tu na to, aby som hodnotil film ako je točený a ako pôsobí. Koza je na bode slovenského mrazu. Autorov rukopis dokumentárnej tvorbe tu je tak silne vyrytý, ako keby sa z tohoto všetkého nasilu snažil urobiť filmovú drámu. Atmosféra nie že sa tu nedá precítiť, ale ona si zobrala nohy na ramená a rýchlo od Vás uteká skorej, ako si ju od päty dokážete prezrieť. Teda aspoň odo mňa, kde som ani jej mávanie nezaregistroval. Film ktorý mi vyfučí z hlavy ihneď po jeho dopozeraní. Nie príbehom ale spracovaním. Zle. ()