Smečka (2020)

Ceske alebo slovenske filmy so sportovou tematikou su vyrazne nedostatkovym artiklom, za mna teda aplauz tvorcom uz automaticky za vyber temy. Okrem toho ide o remeselne dobre zvladnuty snimok, ktoremu na kvalite neuberaju ani niektore klise, ktore k takymto filmom akosi automaticky patria. Film ma vtiahol do deja, nenudil som sa ani chvilku a film zaroven ponuka aj viacero podnetov na zamyslenie.

Známí neznámí (2021)

O koncepte toho filmu som vedel, ale taliansky original ani ziadnu dalsiu verziu som nevidel. Kedze mam rad “konverzacky” a zaroven slovenske/ceske filmy, ked sa natocila ceskoslovenska verzia, nevahal som a navstivil kino. Mozno mam vyhodu, ze nemusim riesit porovnavanie s inymi, v nasej verzii herci svoje ulohy zvladli a film je putavy, originalny a zabavny. Na druhej strane je smutne, ze film dost odraza realitu a vztahy dnesnej doby. Cloveku pride az luto co vsetko sa medzi tymi postavami prevalilo, hoci v skutocnosti by to verim, az taky extrem bol velmi nepravdepodobny... Alebo zeby nie?

Agatha Christie's Poirot - Hra na vraždu (2013) (epizoda)

Dalsi z filmov, ktory som si pozrel tesne po precitani knihy a musim ocenit velmi presne spracovanie so zmyslom pre zachovanie podstaty z knizneho pribehu aj pri niektorych zjednoduseniach a skratkach.

Agatha Christie's Poirot - Záhada na zámku Styles (1990) (epizoda)

Film som si vychutnal tesne po precitani 5 hviezdickovej knihy preto davam najvyssi pocet. Poirot s Hastingsom skveli, dalsie postavy boli lepsie spracovane v kniznom pribehu, pochopitelne aj zapletka je v knihe komplexnejsia.

Vidíš měsíc, Danieli (2019)

Vynikajuco natoceny pribeh unosu a zajatia danskeho fotografa Daniela v Syrii. Do filmov s touto tematikou pravidelne vkladam velke nadeje, ktore sa nie vzdy naplnia. Toto ale ocakavania mozno aj predcilo. Velmi citlivo spracovane otazky suvisiace s teroristickymi hrozbami, dilemy (ne)vyjednavania s teroristami a osobne dramy clenov jednej obycajnej danskej rodiny. Skvele herecke vykony a posobiva kamera robia tento film dramatickym, faktografickym aj dojimavym. Paradna postava vyjednavaca Arthura. Cistych 5 hviezd.

Čarovný kamínek (2019) (TV film)

Krasne prostredie a mila rozpravka za 3 hviezdy, avsak pri stedrovecernom pozerani sa pyta aj stvrta...

Ženská na vrcholu (2019)

Prijemny rodinny film, ktory si urcite minimalne 3 hviezdy zasluzi a tie zhadzovacne hodnotenia/komentare akoby tu uz bol klasicky folklor na "ceskoslovenske" filmy tohto typu. Ja za krasne prostredie Tatier a detske postavy (hlavne Kulisek) davam v pohode aj stvrtu. Klisovitost mi nevadi, naopak obcas je fajn si pozriet aj lahky, pozitivny hoci aj trochu naivny film.

Amnestie (2019)

Slusne natoceny stvorhviezdickovy film kde piatu davam za tematiku. Obdobie 1989/1990 je vzdy atraktivne na filmove spracovanie a zaroven doba, ktoru je potrebne si pripominat.

Brankář (2018)

Film nepravom v uzadi v aktualnej filmovej ponuke. Podla mna jednoznacne najlepsia volba z toho co je v tomto obdobi v kinach (nerozumiem preco ho v MAX-e davaju raz do tyzdna v ramci ARTMAX-u a v dobe pisania komentara ma len 83 hodnoteni). Ide o skutocny pribeh futbaloveho brankara Berta Trautmana, ktory nie je az tak znamy ani samotnym futbalovym fanusikom. Avsak tento film nie je zdaleka v prvom rade o sporte. Ponuka skvelo natoceny pribeh, ktory riesi otazky viny, odpustenia a osudov ludi ovplyvnenych 2 svetovou vojnou. Je to skvely mix dramy s romantikou a sportovym motivom, kombinacia naozaj pre kazdeho. Za mna jednoznacne plnych 5 hviezd.

Ostrým nožem (2019)

Kvalitne natocena drama z nasho prostredia. Uderne, posobive, realisticke, smutne, mrazive...