Kilo Dva Bravo

• Velká Británie Kajaki (více)

Každý krok může být jejich poslední... Provincie Hílmand, Afghánistán, září 2006, přehrada Kajaki. Britské jednotky mají za úkol chránit přehradu. Jedná se o strategický objekt zásobující elektřinou rozlehlé území. Kontakt s nepřítelem je takřka nulový a čas v kopcích jako by se zastavil. Jedné noci však Brity zaujme podezřelá aktivita u čerpací stanice dole u přehrady. Později také dalekohledem zjistí, že místní ozbrojenci na nedalekém checkpointu vybírají od civilistů neoprávněné poplatky za průjezd. Malá průzkumná jednotka se tedy vydává dolů úzkou stezkou situaci prověřit. Zhruba v polovině cesty však narazí v malém údolíčku a místě zcela nečekaném na minové pole. Jednotka, která má problém se spojením, se ocitá v pasti a zraněným hrozí vykrvácení, pokud nebudou urychleně evakuováni... Snímek Kilo Dva Bravo je celovečerním hraným debutem Paula Katise, který začínal jako dokumentarista. Nebývale autentický film popisuje skutečný incident, který se v roce 2006 odehrál na afghánském bojišti. (Česká televize)

SpaceOdyseus

Netradicni valecny film, ktery na minimalnim prostoru dokaze celou stopaz sponovat napeti. Svou explicitni syrovosti a faktem, ze jde o true story, je obcas neprijemne na platnou koukat, ale to byl jiste tvurci zamer. Diky vybornym hereckym vykonum a skvele ale nerusive rezii se na film nekouka uplne lehce, ale oci odtrhnout nejdou. ()

kolemjdouc

Film zaujme svou autentičností.Téměř jako dokument.Nechce to ani mnoho mistrovského umu ale stačí se držet při zemi.A vzhledem  k tomu, jakým fiaskem ten cirkus v Afghánistánu skončil se člověk musí ptát :stojí ty války za to???????? ()

bobstock

Pokud trpíte průjmem z neoddělitelné součásti života, brát ho občas vážně, pak vám bude Kajaki připadat jako šíleně zrekonstruovaná parodie na válku po tarantinovsku. Bohužel zde je přídomek ´´podle skutečné události´´ a zde se to tudíž bere vážně průjem-neprůjem. Skupina britských vojáků se po nudné hlídce na vršku přehrady rozhodne udělat osudový krok do minového pole. Od prvního výbuchu jsem nepřál vojákům nic jiného než, že to bude poslední. Bohužel. Surově pravdivé. 80% ()

Santino7

S najvyššou pravdepodobnosťou vôbec najabsurdnejšia vojenská operácia, aká kedy v dejinách bola prevedená na filmové plátno. Nestačím sa čudovať a ozaj klobúk dole pred Angličanmi, že do tohto sfilmovania vôbec šli... Čo sa týka filmu ako takého, spočiatku - v úvodnej zhruba dvadsaťminútovke - som bol prevažne skeptický, v tej spleti postáv som sa absolútne nedokázal zorientovať, všetci mi prišli na jedno kopyto a čo je zvláštne, rušil ma tu i ten typický anglický prízvuk (ktorý inak priam zbožňujem). Akonáhle však prišlo k tomu hlavnému a dej sa presunul na stiesnený priestor onoho hojne "posiateho" poľa, všetko sa rázom zmenilo k lepšiemu (aspoň teda filmársky, nie zo strany zúčastnených) - panika, napätie, strach, skvelo vystavaná atmosféra, bezmocnosť, to všetko je tu skĺbené priam skvelo (plus si k tomu pripočítajte veľmi realisticky pôsobiace zranenia, ktoré vyzerajú naozaj otrasne, v dobrom slova zmysle), nuž a jadro snímky je teda vskutku podarené. Nesúc sa na tejto vlne po dobu celej stopáže, idem s výslednými percentami ešte o poznanie vyššie, avšak v závere to už postupne kvalitatívne strácalo, posledných 15-20 minút sa naturalistické zobrazenie premenilo z môjho pohľadu v až prílišné hrdinské respektíve dojemné smerovanie, nuž a dialógy postáv už mi prišli byť niekedy až zbytočne naťahované a kontraproduktívne (ale nemožno nič vyčítať, nedokážem si ani len predstaviť, čo zúčastnení museli v danej situácii prežívať). Tak či onak, snímka je to nepochybne podarená, originálna, absurdná a v podstate možno skonštatovať, že predčila moje očakávania. V pamäti mi síce pravdepodobne na obzvlášť dlhú dobu neutkvie, no i tak na mňa dojem spravila - vzhľadom na navodenú atmosféru bez použitia jedinej scény ozbrojeného stretu, či zobrazenia akéhokoľvek reálneho nepriateľa - vskutku slušný. 70% ()

mira007

Začátek než vyletí do vzduchu první borec je dost nudný a závěr je dost natahovaný, ale to mezi tím je špičkové napínavé drama odehrávající se na cestičce, která je vlastně minové pole a každý krok je napínavé dobrodružství. Syrovost v podobě hodně utrhaných nohou, rozsekaných těl, řev, bolest neskutečně vysilující atmosféra přenášená na diváka. Další film do střípku mozaiky válek v Iráku a Afganistánu, který mi tu válku přiblížil opět z jiného úhlu. Film podle skutečných událostí. PS: Je film, u kterého se udělá zle, ale je tam spousta vtipných hlášek a já se neskutečně zasmál při akci " roztleskávačky". ()

Gulde

Zajímavej britskej válečnej film. Ačkoliv musím přiznat, že prostě mi ty Britové nějak nesedli a u řady z nich jsem prostě nějak nedůvěřoval tomu, že jsou to vojáci. Na druhou stranu to film vynahradil samotným dramatem, který se v jeho průběhu odehrává. Po vlažným začátku to začíná nabírat velice rychle na obrátkách. ()

Illy

Jako... natočený to je dobře. I když přeci jen.... když někdo vlastní blbostí vleze do průseru, pak sledovat hodinu jak z té bandy mamlasů občas někdo odhodí nožičku, nebo ručičku... je docela časem nuda. A pak je ještě chvalořečit? No. Nevím.... ()

petikacka

Tak tohle mě dostalo!! Mě...! milovníka válečných filmů už nemůže opravdu dostat nic nepodstatného. Bylo to neskutečně opravdové, brutální, nečekané a paradoxně vlastně civilní. A o to víc věrohodné a emočně náročné. Za mě 100% ()

warrenur

Fakt dost slusny nervak. Som trpol a tipoval, kedy necha scenarista zasa niekoho "vyletiet", hrozne. Posledna stvrtina sa mohla sice vyrazne skratit, ale i tak to bol velmi slusny britsky pocin. Paradoxom je, ako bola ochromena a ciastocne zdecimovana vojenska jednotka bez priamej intervencie talibanu. ()

yvona

Letecká podpora nemá palivo, mine cíl, spojař nemá baterky a je bez spojení a když už se to začne srát, je k dispozici jediná lékárnička... Viděla jsem fakt nepočítaně podobných filmů, ale tenhle patří mezi ty hodně dobré. Po přečtení místních komentářů jsem se skrytě těšila na trochu té nechtěné úsměvné parodie, ale ta se nedostavila. Netřeba být vtipný za jakoukoliv cenu. Naopak.Jen snad ještě dodám, že ti dva pozorující ručníkáři tam byli - je třeba se líp dívat. (Morholt) ()

rekkky

Kajaki deals with something what was very hard to demonstrate authentically, but the production went really well. Horrifying. ()

agassi68

Tragikomédia so všetkým, čo k tomu patrí. Pár zlých rozhodnutí a už sa váľate bez končatín v prdeli sveta a pomoc ďaleko. Ale môžu si za to sami lebo vykrikovali aká je to tam nuda. Tak im zhora poslali zábavu.. ()

Charlie84

A kurva. Kajaki zachycuje jednu z těch armádních operací, o kterých se moc nemluví, neví a rozhodně nemá moc společného s obvyklou představou hrdinného boje proti hochům s plnovousy. Nečtěte si komentáře, popis, nic, celá dramatické linka a z ní plynoucí napětí je postavená na tom, že nevíte jestli, komu a co se stane. Hejty, které Kajaki na CSFD schytává, jsou od lidí, kteří mají potřebu sdělit nám svůj názor na zahraniční mise, ne na film. Hlavně si zanadávat, že jo. A ty, co tady z pohodlí gauče rozumujou nad logikou a inteligencí vojáků, bych tam poslal. Mohli by natočit dokument s praktickým nácvikem, jak chytře si v podobných situacích počínat. Ke konci už je to sice jen více téhož a lehké krácení by filmu prospělo…přesto pětka jak vyšitá. ()

DAPDO

Kdybych smazal dvacet minut na začátku a deset na konci, je to za plnou palbu. Nepamatuju si, kdy naposledy jsem viděl realističtěji natočený film. ()

pushover

Názorná a realistická ukázka toho, jak talibánci vítězili v Afgánistanu, bez jediného výstřelu. Pouze díky blbosti svých protivníků... ()

Shitonit

Miny se množej dělením, a ty magoři byli totální magoři. Tohle je sic super natočený, ale příběhově to je katastrofa. Zabezpečení žádný, organizace na hovno. ()

Amonasr

Sice výborně natočeno, i když jen pro silné povahy, jenže nelze se ubránit otázce, proč se vlastně podobně zbytečné a kruté války, jako byly ty v Afghánistánu a jsou i mnohde jinde, vedou. Je opravdu hrdinstvím umírat za zájmy, které rozhodně nemají nic společného s ideály demokracie a humanismu? K čemu jsou ty šílené a nesmyslné oběti? Z filmu paradoxně plyne, že jedinou odměnou riskujících žoldáků jsou válečné metály, vykoupené doživotním zmrzačením i smrtí. Nemluvě o mnohonásobně větším utrpení nevinných civilistů v napadených zemích. O tom se pochopitelně cudně mlčí. Tento film by měli vidět všichni, kteří by chtěli podlehnout vábení tučných odměn od vojenských náborářů nebo vznešených, ale falešných keců všelijakých kariérních politiků a jejich dobře placených propagandistů. ()