Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. (Aerofilms)

Eleanor05

Mohl by to být další "feel good road movie" ve stylu výborné Little Miss Sunshine, kdybyste se nad tím ani trochu nezamýšleli. Pokud ovšem takto učiníte, musí vás zákonitě mrazit. Prohlašování nejstaršího syna, že je Maoista, povinné každodenní dětské nacvičování soubojů na nože mezi sourozenci, učení se dlouhých pouček zpaměti a vydávání je za vědění (u sedmiletých dětí), kradení jídla v supermarketech, vymývání mozků hesly a k tomu ke všemu postava "všemocného moudrého" otce s neotřesitelnou autoritou, kterého všichni na slovo poslouchají - všechno tohle mi připadalo až děsivé, natož abych tomu fandila. Přírodnější způsob života mimo město schvaluji, ale sektářská životní filosofie hlavního hrdiny, korunována názvem snímku "Captain Fantastic" (člověk si není jistý, zda je to myšleno vážně, nebo zda je to název ironický), jde opravdu mimo mě. Je to strašně zjednodušené, zidealizované, děti nemají (až asi na dva krátké výlevy) vůli se vzpouzet, myslet vlastní hlavou a otec je, kromě nebezpečného blázna, ještě pokrytec, který kritizuje korporace, zdravotnictví, farmaceutické společnosti, ale sám neváhá posílat členy své rodiny do nemocnic... Všem, kterým se líbil způsob života, jakým žili hrdinové tohoto filmu, vřele doporučuji český dokument "Stále spolu" z roku 2014. Poslouží vám jako skvělá paralela k zidealizovanému "táto-vůdci" v tomto filmu, kterého dobrovolně všichni milují a na slovo poslouchají. ()

Tomatáš

Více takových! Skvělá road movie, která zrcadlí současný stav americké společnosti s důrazem na kritiku vzdělávacího systému, sociální struktury společnosti a jejich vzájemné interakce..Viggo Mortensen opět dokazuje svou extratřídu a nutno dát kredit především dětským hercům, kteří svou bezprostředností dodávají filmu na autenticitě! 5* ()

Trustme

A víte co? Já vám těch pět hvězd dám! Viggo Mortensen jako militantně revoltující liberální hipík a fotr na tripu vychovávající ze svých dětí renesanční jedince spartanskými metodami a vlastními učebními osnovami neúměrnými k věku dítěte je prostě nejen k sežrání, ale i dojmutí a zamyšlení. Taky jste si přáli k Vánocům v šesti letech dostat bojový nůž Ka-Bar místo omalovánek? ()

Killda

Filosofická dramedie? Když vás film dokáže dojmout, rozesmát a po jeho skončení přivede nejedno filosofické téma do diskuze... zkrátka nejlepší film letošních Varů. Matt Ross exceluje režií i scénářem, herci do jednoho v čele s Mortensenem hrají jako o život, bezchybná kamera, hudba a přesahující filosofická hloubka... Indie film roku. 9/10 ()

blackJag

Upřímně se tvářící protikonzumní pamflet, který nezabije ani tradičně vyměklý závěr. Kolikrát bude muset ještě Viggo vypustit lachtana, než mu cinkne Oscar? 80% ()

drackula

Veľmi príjemné prekvapenie. Viggo Mortensen je skvelý, a Samantha Isler má nádherný hlas a kukuč :) Originálna road movie, ktorá poukazuje na problémy súčasnej spoločnosti s vtipom a za zvuku pohodového soundtracku. 80% ()

vyfuk

Trochu jsem se bál, že snad v roce 2016 nenajdu svůj ideální "drama" film. Ale ono se nakonec stalo naprostou a totální náhodou. Film Matta Rosse mu ukazuje úplně jiný pohled. Film je to o v celku zajímavé zápletce, která není nějak extrémně originální, ale prostě celé kouzlo filmu opět spočívá v onen pocitovém kouzlu. Moc nemám, co říct, jelikož mne tento film ohromil jak jenom mohl. Má pusa je otevřená a má mysl obohacena. Ne na všechno musí být propaganda a triliónový rozpočet. Prostě jeden z největších přínosů 2016 a celé filmografie. ()

Vironey

Na těchhle typech filmů mi vždycky vadí ta úporná snaha o doslovnost, respektive jakýkoli koncept či myšlenku ukázat v takovém extrému, že to pochopí i totální hňup. Taková rána lopatou do hlavy místo jemného metaforického náznaku. Tak je to ale s americkými filmy obecně, Captain Fantastic bohužel není výjimkou. Takže tady na jedné straně máme hyperintelektuální rodinku divoženek, kteří i na pohřeb vlastní matky přijdou oblečení jak z cirkusu (proč vlastně? snad snaha o vyvolání co největšího skandálu? to si tu svou idealistickou pózu opravdu museli tak křečovitě držet za každou cenu? zvláštní) a kteří čtou Nabokova, Dostojevského, diskutují M-Teorii v kontextu kvantového provázání a učí se mandarínsky (pro autory scénáře asi ty nejvíc "kůl" celebrity jednotlivých oborů) a kteří mají vojenský výcvik i po fyzické stránce. Takže ano, je nám více než vrchovatě natlučeno do hlavy, že si Viggo trénuje novodobého nadčlověka hned v několika kopiích. Jen ten zmetek s emo patkou se mu zvrhnul a nebyl ochoten vést chladnou a striktně konstruktivní racionální diskuzi podle střihu Habermase a Adorna nebo co. Libůstky a ujetosti typu "Už nejsem trockista, už jsem maoista" nebo oslavy narození Noama Chomského místo Vánoc už raději ani nekomentuju, to je za hranou běžného nevkusu i toho nejvypatlanějšího hipíka... A na straně druhé máme vzorové americké tupohlavy z předměstí, kteří jsou zmítání afektovanými emocemi, vlastní hloupostí a arogantní nadutostí všem ušákům vlastní. Takže si v tom hrdinu úplně nevyberete. Viggo je pomatený idealista, který si svoje bolístky a frustrace z konzumní společnosti léčí poněkud pochybným sociálním experimentem na vlastních dětech, až z toho jeho labilní ženušce definitivně jebne. Ani se jí tolik nedivím. Viggova Nemesis, tedy průměrný americký tupohlav, je standardním konzumentem sebe a svého okolí, kterého Viggovy extempore sice pohorší ale rozhodně (!) nezmění, jelikož se oba diskurzy naprosto a totálně míjejí. Tedy celý film je postavený na kontrastu kultury (Viggova smečka) a antikultury (konzumní americká společnost), z něhož jako vítěz vyjde antikultura, protože je početnější a restriktivnější, Viggo tedy sklapne patky a než aby přišel o celou rodinu, tak se přizpůsobí, z divočiny se odstěhuje na venkov a dětičky pošle do školy. Mno, poselstvím filmu je tedy v zásadě to, že když budeš vystrkovat růžky a snažit se o projev jakékoli individuality, systém tě zašlape a tobě nezbude nic jiného než se přizpůsobit a pokřivit do snesitelného kompromisu. Hm, jsem si jistá, že kdyby Kapitán Úžasňák viděl dál než na špičku svýho nosu, tohle by mu došlo hned od začátku a do toho zběsilýho extrému by se nepouštěl, ale zvolil by naprosto normální verzi společenskýho vzdoru (nastíněnou na konci), v němž by na něj systém vlastně ani nemohl, protože by jeho pravidla ani neporušoval. Dnes už na mapě nejsou prázdná místa, kde jsou lvi, každá píď světa je zdokumentovaná a hlavně stále zdokumentovávaná, takže se nikam neschováte, tudíž útěk do divočiny, kde nebude kolem ta hnusná konzumní fuj fuj společnost, je zbytečným řešením, protože ona vás tam stejně najde. Není lepší neutíkat a pokusit se tu společnost změnit? Třeba i "jen" vlastním pozitivním příkladem? Uvědomuji si, že komentář není příliš k filmu jako takovému, cítila jsem ale potřebu vyjádřit se k daný ideologii, protože vždyť právě kvůli ní takový film přece natočili, ne? () (méně) (více)

cross

Pro mě v rychlém sledu za "Paper Towns" již druhý film s neskutečně silnou myšlenkou, poselstvím které nabádá k zamyšlení, možná i změnou komplexního přístupu k životu...prostě příběhová pecka se skvělým námětem, nádherným feelingem a fantastickou hudbou....která ale stejně jako v případě zmiňovaného bratříčka zůstala jen kousek za půlí cesty směrem ke kultovnosti. Stojí to za podívání ale dle mého názoru slibuje mnohem víc, než ve skutečnosti nabízí...btw. taky jste si při sledování říkali jak by to bylo bezva mít takovou kupu dětí?:) ***1/2 ()

Dagoussek

Jedna velká rodinka žijící v přírodě na divoko. Dokážou si poradit úplně se vším, ale opravdový skutečný svět je pro ně velká neznámá. Lepší průměr. ()

Autogram

Existujú rôzne filmy o alternatívnych spôsoboch života, viac či menej reálne a viac či menej pravdivé. Tento je z tých horších, menej pravdivych a ešte menej reálnych. Hraje síce príjemná hudba, neobjavujú sa extrémne situácie, ale je úplne scestná predstava výchovy poltucta zdravých detí (fyzicky aj mentálne) niekde v lese, ktoré odrecitujú ústavu, majú už po škôlke vysokoškolské vedomosti a pritom ich nepraktickosť sa prejaví len celkom výnimočne pre pobavenie diváka. Kradnutie je pritom ok, aj autobus, aj benzín do neho... no fraška až do konca. ()

jamalka

Nějak to všeobecné nadšení kolem tohoto filmu nechápu, mě jaksi minul bez zanechání hlubší stopy. Celkově na mě působil jako klasická americká propaganda ( tentokrát alternativního stylu života)- povrchní po všech stránkách. ()

jefff

Je to pěkný film a má jisté poselství, které někomu sedne, jinému méně. Koukalo se mi na to dobře a Viggo byl fajn, ale bylo to prostě takové předvídatelné a až moc přímočaře natočené. Nevím co mi vlastně na tom nesedlo, ale co už :-) ()

regressiv

Pokrytecký anarchokomunistický zlodej odtrhnutý od reality a jeho indoktrinované deti na výlete. Nebyť toho nepresvedčivého záveru a neustáleho vnucovania socialistických blábolov, mohol to byť celkom dobrý film o rodičovstve. Škoda. ()

giovanni3

Film mne zaujal námětem i účastí Mortensena, ale dlouho mi trvalo film spustit. Obával jsem se, že událost se smrtí film posune do melancholického děje a na to jsem většinou neměl náladu. Ale o to větší překvapení bylo, že celý film se nese řekněme v mírně optimistickém duchu. Snaha mluvit vždy pravdu fakticky i posiluje lidi samotné. I zdejší střety konzumní společnosti s "přírodním životem" působí velmi realisticky a příjemně, i přez některé problémy. Celkově mi film skvěle sedl dějově, ale určitě i hereckými výkony. Celé to podkresluje skvělá hudba i exteriéry a vlastně i kamera... Opravdu jsem nečekal, že dám po delší době 5*, ale zde je dám. Jsou řekněme slabší, ale jsou za to velmi příjemné překvapení si to zaslouží. Jinak nejlepší bylo vyznání lásky ke Claiere :) ()

P1tr

Matt Ross natočil silný film o jedné podivné rodince, který vystřídá několik poloh a v každé funguje velmi přesvědčivě. Komediální rovina je kvalitní a ačkoliv by se výchozí situace dala mnohdy zneužít k lacinému a primitivnímu humoru, tvůrci míří výš a zásobují nás decentnějšími vtipy. V dalších momentech dokáže film solidně přitvrdit a dojmout a v některých momentech to bylo možná až příliš silné. S postavami a jejich situací se rychle a snadno sžijete a tak každý větší moment s nimi prožíváte naplno. Tohle je náš svět je intenzivním zážitkem, který vás rozesměje i rozbrečí, ale i v těch smutnějších chvílích vás bude zásobovat radostí z kvalitní filmařiny. ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz