Horná Dolná

(festivalový název) (seriál)
  • Slovensko Horná Dolná

Série(14) / Epizody(161)

Smiech je najlepší liek! Aj preto Televízia Markíza prináša na televízne obrazovky nový seriál s veľavravným názvom Horná Dolná. Vtipné príbehy svojráznych dedinských postavičiek si nepochybne zamilujete na prvý pohľad. Obyvateľmi Hornej Dolnej sú napríklad ambiciózny starosta, ktorý je voľnom čase vášnivým rybárom, kňaz, ktorý statočne bojuje s pokušeniami, ktoré mu prináša život, či policajt, ktorý sa venuje aj takej závažnej kriminalite ako stratený bicykel. Uvidíte, aké je to byť najväčším frajerom v dedine a zasmejete sa aj na súperení dvoch energických žien o priazeň mužov v obci. (TV Markíza)

Dale

Máme tu ďalší pokus o slovenský komediálny seriál, čo je dosť odvážne, vzhľadom na to, ako dopadla väčšina predošlých. Casting je veľmi sľubný, keď len ťažko by sme našli na Slovensku lepších komediálnych hercov, no oveľa dôležitejšie bude, akú pôdu im pripravia scenáristi. Prvá časť s témou volieb mala pár svetlých momentov, predovšetkým v spojitosti s postavou farára Majeského. Druhá časť s kamionistom ale už tak dobre nepôsobila, akoby všetky komediálne nápady už došli. Seriál určite má potenciál stať sa obľúbeným medzi TV divákmi, keďže je postavený na rovnakom princípe ako úspešné Troškove "komédie" - dedinské prostredie s jednoduchými až prostoduchými postavičkami, ktoré produkujú rovnako jednouchý humor pre masy, navyše nechýbajú ani miestni dedinskí neherci. Formulka na úspech ako stvorená, no čo sa týka kvality, má to presne opačný efekt. Takže po dvoch častiach sa mi to zatiaľ javí mierne lepšie ako "troškoviny" a keď budú mať časti dostatočne zaujímavé témy, tak by to mohlo byť občas aj vtipné, zatiaľ som sa ale príliš nebavil. Dodatok po roku - môj dojem aj hodnotenie seriálu išli hore. Nájdu sa časti, keď sa skoro nezasmejem, no väčšinou je to celkom v pohode a aj napriek zameraniu na jednoduchého diváka sa v seriáli vyskytuje dosť podarených vtipov a narážok. Hlavne niektoré charaktery postáv sú prekvapivo dobre vymyslené, či už Kubovčíkov policajt, Heribanov MBčkár alebo Landlov pijan. Takéto prepracované postavy by sme v Troškových komédiách hľadali márne, aj keď ide o tradičné jednoduché postavy s IQ do 80, majú niečo do seba, čím dokážu strhnúť pozornosť a zabaviť diváka. A páči sa mi aj hudobná zložka, či už Morricone alebo československé odlies hity sú vybraté veľmi vhodne k daným situáciám a k letnému seriálu sa fakt hodia. 50% ()

bulbasaur

ako , vacsina nasich komedialnych serialov je samej hnus a odpad, nedaju sa ani pozerat. Tento sa mi zda ako svetla vynimka, da sa pozerat, aj sa na tom da pousmiat ba miestami az zasmiat. Herci v pohode, niektore postavy su super niektore by som vystrihol. Kazdopadne konecne nieco schopnejsie. rozhodne nie odpad. ()

unclejack

Mal som asi dvanásť rokov, ked som privykol k relácii SOS. Vtipná šou v podaní kvarteta Dangl-Sklár-Pomajbo-Polnišová bola jediná vec, ktorá ma prinútila prepnúť na verejnoprávnu STVčku - jeej, sranda, dneska pozerám fakticky len tú - a nadobudol som dojmu, že salvy smiechu, ktoré ma pri sledovaní SOS prepadali budú meradlom pre každý další slovenský komediálny seriál. A ani Hornej-Dolnej sa nepodarilo priblížiť sa k onej hranici geniálnej paródie. Je to nablblé a z hľadiska scenára nedotiahnuté dielko, ktoré svojou prítomnosťou zachraňujú Sklár s Polnišovou. S prekvapením som zistil, že Michal Kubovčík je skutočne dobrý herec, ale schytal mimoriadne jalovú postavu. Na margo posledného sympatického herca seriálu, Marka Majeského len toľko - áno, je to fešáčisko s výstavným hlasom, ale scenárista by sa mal zamyslieť nad tým, ako jeho postavu skutočne využiť. A teraz ten zvyšok - réžia nekomentujem, nič prevratného dokonca ani na slovenské pomery. Zvyšok castu má alebo mimoriadne jalové úlohy - krčmárka, Sládečková - alebo predvádza mimoriadne nezáživné výkony - Dano Heriban. Fórky sú úbohé, scenár, ako som už dúfam dostatočne naznačil, znečisťuje prostredie zdravého rozvoja. A kecy o tom, aký strašne geniálny počin sa to tým Markízákom podaril si strčte za klobúk - až sa tvorcom minú aj tie podpriemerné zápletky, vykrádajúce polovicu klišé vo vesmíre, skončia sa fanfáry a pôjde sa domov. A mimo, zapojenie Morriconneho hudby z posledných dvoch dielov Dolárovej trilógie považujem za kultúrny zločin, pretože banda vymúdrených tvorcov ich švicne na obrazovky kedy sa im zachce. ()

insurgentes

Chtěl bych vidět vy kritizanti, kdy naposled Češi natočili něco, nota bene seriál, u kterého se dalo když ne smát, tak aspoň bavit. A já se tady u toho směju. Je to sice chvílema troškiáda, ale o to tu jde: v době, kdy Troška, zakladatel žánru, se křečovitě snaží naskočit na starou vlnu, kterou sám spustil, a nejde mu to, tak Slováci to chytli za správný konec: zápletky mají smysl, gradují, využije se každý komický moment včetně skvěle vybraných doprovodných písniček, a herci navíc svoje křupany skvěle hrají. Ne jak u Trošků, kde humor zastydl na tom, že vesnické báby jsou drbny, a přitom je jedna jak druhá, hrají naprosté nic, a zbytek herců jsou homoňové, jejichž kvalifikace pro film se zakládá na tom, že režisérovi nechali kousek hnědýho za předkožkou. ()

klichem

Naco pozerat dramy z americkeho brooklynu, ked mozete pozerat realisticku komediu zo slovenskych kopanic. A co ze je to trosku trapne a niektore z pouzitych vtipov ste uz poculi?! Ved ked sa niekto dokaze zabavit na komedii slunce-seno aj 100krat, dokaze sa zabavit aj na dolne hornej aspon raz. Pre mna nenarocne, ale predsa vtipne. Zatial hodnotim velmi pozitivne. Samostatnu hviezdicku by si zasluzilo zapojenie "hudobnych hitov" do deja. ()

• Natáčení jedné epizody trvalo přes 4 dny. (SONY_)
  • Autorom jednej z epizód je aj Stano Dančiak mladší, ktorý sa podieľal aj na tvorbe počiatočného konceptu seriálu. (Zdroj: medialne.etrend.sk) (tommy187)