Do jakési země, jejíž národ je plamennými projevy diktátora právě úspěšně přesvědčován o své nadřazenosti a oprávněnosti vojenské expanze, se rozšířil bacil silně destruktivní formy malomocenství. Je nazýván morbus Tshengi nebo lidově „bílá nemoc". Jediný, kdo proti němu vyvinul účinný lék, je lékař chudých jménem Galén. Odmítá však tajemství svého medikamentu prozradit, dokud mocní maří lidské životy válkami. (NFA)

Nach

Hugo Haas exceluje v dramatické roli tohoto jinak protiválečného snímku na motivy divadelní hry Karla Čapka. Pro mě jedna ze srdečných záležitostí prvorepublikového dramatu. Ta filozofie: osobní bolest a rozpor v tom, zda pomoci jedinci či odmítnout pomoc jedinci a zachránit tak národy. To a skvělé herecké výkony v čele s Hugo Haasem či Zdeňkem Štěpánkem činí z tohoto příběhu jednu nesmrtelnou klasiku. 85% ()

Crawler-D

Stále silný příběh a myšlenka podpořené vynikajícími výkony. Je zázrak, že se to filmařům povedlo natočit ještě před válkou. Je hrůza, že válečná mašinérie ve skutečnosti zvítězila. ()

Džef!

Stará garda z Národního divadla se sešla ve filmu, který se odehrává v nejmenované zemi (Německo) s nejvyšším diktátorem Maršálem (Hitler). Je to opravdu zajímavý kousek, který je opravdu hezky natočený, detaily jsou hezky propracované a role postav ještě lepší. Karel Čapek napsal pěknou hru a Hugo Haas jí pěkně zrežíroval. ()

C0r0ner

Čapek je jeden z mála českých autorů, kterých si vážím kvůli jejich dílu. Nejen, že je Bílá nemoc nadčasová a stále aktuální, ale je k tomu i skvěle zrežírovaná a zahraná. Haas jakožto doktor Galén je jedinečný a film naprosto jasně ukazuje zrůdnou mašinérii totality. 95% ()

tomtomtoma

Karel Čapek byl jednou z nejzajímavějších osobností éry nově vybudované Československé republiky a jeho literární díla jsou úchvatná stylem i námětem, kterým často a vynalézavě reflektoval aktuální politický i společenský vývoj. Ve třicátých letech se v chaosu zrodilo hrozivé nebezpečí, které ničilo vše, co stálo deformovanému pocitu poslání v cestě. Bílá nemoc je působivé psychologické drama. Upozorňuje, zprvu lehce a ostýchavě, ale s postupem času se varující hlas ozývá naléhavěji a stísněněji. Přesto se zdá, že v té době byl sám autor stále ještě idealistou s pevnou vírou ve zdravý rozum, lidskost a vlasteneckou obětavost. Válka i smrtelná epidemie kosí lidi po tisících a po milionech, vítězové se slepě oslavují a glorifikují. I smrtelná epidemie může přinášet přeživším rozšířenější životní prostor a rozmanitější životní možností a poté se přijímá s povděkem. Důraz poselství se posiluje filozofickým polemizováním o životě a zodpovědnosti jedince v rámci společnosti i společenství proti všudypřítomnému bezpráví a útlaku. Válka přináší zisky a slávu. Válka se rozehrává ve jménu vyšší moci a spravedlivému zadostiučinění. Hugo Haas patřil ke špičce československé kinematografie a vědom si možnosti hrůzné budoucnosti vyčaroval působivý film, který strhne v každou dobu, donutí myslet a přemýšlet. Hlavní postavou varovného příběhu je obětavý řecký lékař Galén (vynikající Hugo Haas) jako hlas svědomí lidstva, které neváhá brát zajatce a stavět ultimáta. Účel světí prostředky, ale nepočítá s nebezpečným faktorem náhody a destruktivní silou zfanatizovaného poslušného davu. Jako v každé době. Přidanou hodnotou je rozvětvená úvaha, která pozorně naslouchá argumentům obou stran. Galénovým protipólem je nejvyšší představitel státní moci Maršál (skvělý Zdeněk Štěpánek) se svou vizí o státní prosperitě, vlastní slávě a cestou, kterou vnímá jako poslání. Až zatuchlý závan blízké smrti povoluje vstup kacířskému smýšlení a uvědomění si podstaty života. Příliš idealistické, dalo by se říci. Důležitou postavou je Maršálův nejbližší spojenec, válečný magnát a urozený baron Krog (dobrý Václav Vydra st.), který v deziluzi privátní budoucnosti psychicky selhává ve svém postoji, a přesto si nedovolí ustoupit stranou ani o krok. Výraznou postavou je dvorní rada profesor dr.Sigelius (velmi dobrý Bedřich Karen). Za každé situace loajální ke státní moci a zvolené válečné cestě. Neústupný v procesech a před vznešeným vydíráním mírového poselství. Z dalších rolí: kariérně ctižádostivý a státní moci poslušný účetní ředitel u Kroga (velmi dobrý František Smolík), jeho starostlivá a nenáročná manželka (zajímavá Helena Friedlová), ostražitý maršálův pobočník a Krogův synovec Pavel (příjemný Ladislav Boháč), Galénův přítel, prosebný hlas ze sousední země a laskavý lékař Martin (zajímavý Jaroslav Průcha), pohledná Maršálova dcera a Pavlova snoubenka (Karla Oličová), prostořeké a pragmatické děti účetního ředitele (Vítězslav Boček a Eva Svobodová), přehlíživý první asistent kliniky (Vladimír Šmeral), či pokorný druhý asistent kliniky (Miroslav Svoboda). Karel Čapek byl mistrem pera a vytvořil mnoho významných literárních i divadelních her. Haas byl mistrem filmařským a vdechl Bílé nemoci život a nesmrtelnost. () (méně) (více)

zette

Ve sve dobe az pekelne aktualni tema, zpracovani neztraci ani po vice nez 70.-ti letech sve kouzlo. Paralela s nacismem se povedla vystihnout velmi dobre. Haas svym skromnym a civilnim projevem v roli doktora Galena dominoval. ()

Pajky3

Další povinná četba, ale od Karla Čapka jsem toho zrovna moc nepřečetl. I když vím, kterým směrem by se příběh měl vyvíjet a co znázorňovat. Ale i kdyby ne, tak snímek to znázorňuje velice dobře. Ani mi nevadilo, že je černobílý. Poselství Dr. Galéna je důležité a podle mě je to povedená inscenace. ()

majo25

Nebyť naivity, čo je samozrejme dané dobou vzniku, bol by to skvelý film. Aj tak to má velmi dobrý a nadčasový dej. Čapek bol asi génius. Škoda, že nie sú sfilmované aj iné jeho diela, ako napr. R.U.R, Adam stvoriteľ a pod. Hodnotenie: 80% ()

WolfR

Dílo s velkou myšlenkou, avšak formát mě zanechal chladným. Je to sice skoro 80 let staré, ale přece jen to mohlo vypadat lépe :) 3 hvězdy. ()

dr.fish

Hugo prostě dokázal zahrát všecko. Od rozpustilého milovníka přes maminčina mazlíčka až po doktora, co nese na hrbu osud světa. V roce 37 byl osud světa mimořádně nahnutý a kdo jiný o tom mohl vědět víc, než Češi sevření Německem z tří stran. Myslím, že Hugo jako Žid věděl, že bude muset brzy prásknout do bot a zmizet z vlasti. Velice pěkně vykreslen zejména ten "zblblý" dav, který nadšeně hajluje ve jménu ideálů. Film však není zavile antiněmecký, jen naznačuje, jak nelidský rozměr vlastně diktatura má....ve jménu globálního dobra pro všecky zašlape dav pár jednotlivců...to už se tak stává, kácí-li se les, létají třísky...85% ()

LenkaAK

Téměř sto let stará divadelní hra a stále tolik aktuální tématika. Morální zásady se snaží zvítězit nad chamtivostí. Věčný boj lidí, kteří jsou označováni za idealisty, jdou proti všem. Doktor Galén, označovaný za naivního, trvá na své pacifistické podmínce. Bohužel lid už je natolik ovlivněn a zfanatizován, že není cesty zpět. Převedení na plátno se opravdu povedlo a Zdeněk Štěpánek zde naprosto přehrává Hugo Haase, který vedle něj vypadá jako herec druhé kategorie. Tehdejší kinematografie si dala na provedení opravdu záležet. Děj mě chytl, herci mě přesvědčili, líbila se mi výprava. Opravdu důstojné zpracování. ()

SoolenJV

Patrně nejlepší film dekády, skvěle natočený a zahraný, nabitý otázkami k zamyšlení. Skvěle se v něm odráží válečné nebezpečí (až do drsných detailů typu gest Maršála apod.), ale zároveň je film odlehčen občasným inteligentním humorem (někdy dost černým). Haas v titulní roli je namaskovaný k nepoznání, ale nakonec, tím lépe, nespojujeme si jej s jeho komediálními rolemi a umožňuje mu to vytvořit svébytnou postavu. Čapek, jestli tento film viděl, musel mít radost. ()

misulka03

Stále si nedokážu utřídit, co v tuto chvíli hodnotím, jestli film nebo samotné dílo Čapka. Bílou nemoc jsem četla skoro jako malá holka a dodnes mám tuto knížku v živé paměti, vryla se mi pod kůži jako snad žádná jiná a o to je mé hodnocení složitější. Většinou je to jasné, knížka se s filmem shoduje nebo ne a člověk má hned jasno. Ale tady se přeci jen nedokážu zbavit určitého dalšího významu, který s sebou knížka přináší a v přeneseném slova smyslu právě i film, a proto nemůžu jinak než nejvyšší hodnocení. ()

Mylouch

Nic než národ ! "To je právě to ! - Člověk nemůže od lidí vůbec nic žádat !" - Trpká ekonomická analýza toků z ekonomických výnosů války a dalších perverzí, která je v současných letech opět téměř nepublikovatelná. Světový film s lidsky opravdovými (zejména na svou dobu) hereckými výkony Haase a Štěpánka, které míří k základním lidským pohnutkám, strachu a neodpovědnosti. Plastické vykreslení dilemat, pochybností a chamtivosti (aka maximalizace osobního užitku) vedle hrdinství a skromnosti. Sžíravé dilema osobního praktického dilematu pod vládou obecné teorie, radikální exploze humanistické tvorby na prahu světové katastrofy. ()

fantoci

Film natočený podle divadelní hry Karla Čapka. Evokuje dobu, ve které vznikl. Dnes se nám může zdát naivní, ale je třeba si uvědomit, že vznikl téměř pár dní před největšími válečnými hrůzami v dějinách. ()

LeoH

Ve své době rozhodně důležitý a odvážný film, a Haas hraje perfektně, jenže vedle jeho civilnosti se všechen ten prvorepublikový patos okolo našinci zvlášť těžko překousává, nemluvě o tom, že základní Čapkova dějová konstrukce vyznívá na plátně hodně chtěně, účelově a bohužel i neživotně. Za zhlédnutí Bílá nemoc určitě stojí, ale dnes už těžko přesvědčí nebo aspoň strhne. ()