V polovině 80. let došlo na anglickém venkově ke znásilnění a vraždám dvou mladých dívek. Policisté byli při pátrání po pachateli bezradní, dokud se nerozhodli využít průlomovou metodu – analýzu DNA... V roce 1983 je ve vesnici Leicester znásilněna a zavražděna 15letá Linda Mannová. Vyšetřování se ujímá vrchní superintendent David Baker se svým týmem. Baker je přesvědčený o tom, že vrahem je někdo z místních, ale ani po měsících pátrání a výslechů se nepodaří vysledovat podezřelého. Vědec Alec Jeffreys mezitím objeví unikátní techniku, jak číst lidskou DNA a poprvé ji využije na praktickém příkladu, kdy pomůže u soudu obhájit údajného ilegálního imigranta. Uplynou tři roky a v Leicesteru dojde k dalšímu znásilnění a vraždě. Obětí je 15letá Dawn Ashworthová. I její smrt vyšetřuje Baker, kterému začne být jasné, že obě dívky nejspíš zabil stejný pachatel. K vraždě Dawn se přizná jeden z místních mladíků. Baker se doslechne o Jeffreysových objevech a osloví ho, zda by nechtěl pomoci při vyšetřování. Jeffreys souhlasí a hned prokáže nevinu mladíka, který se přiznal jen, aby se předvedl před spolužáky. Baker je se svými lidmi vlastně na začátku a společně s Jeffreysem ewe rozhodnou pro experiment - pokusí se vzít vzorek krve všem mužům, kteří v době vražd žili v Leicesteru. Vzorky jsou odebírány tisícům mužů a policie vyslýchá ty, kteří vzorek odmítají podat... (TV Prima)

Ukrizku

Chyběl mi profil vraha, ale to je můj problém, že se nespokojím s pouhým zatčením. To té poslední chvíle skvělý zážitek. Jen mi prostě vrtá hlavou inspektorovo konstatování, že vraždil po rozchodu, přičemž prvně byl v domácnosti s ženou a dítětem a podruhé má po boku vášnivě bránící přítelkyni. Něco mi asi uniklo. ()

DJ Kritik

Citlivo spracované téma vrážd mladých dievčat kedy sa prvý krát využila ako dôkaz - DNA. Trochu škoda, že vysvetlenie porovnania DNA je len v kocke. ()

DonBraso

Kriminální drama,který doopravdy nikam moc nepospíchá.Je to místy škoda,protože pár scén my přijde zbytečných a nikam se neposouvajících dějem.Britská škola,kdy na Vás dýchne venkov a hledáte vraha v jedný vesnici.Spíš jde hlavně o téma DNA a jeho "vynálezu" na forezní způsob,kterýmu je ještě více nakloněn snímek,než pomalu samotnému pátrání.Jo samozřejmě,že pátrání je tu taky a jeden zapálený policista prostě toho vraha dopadne,ale to už tak nějak čekáte,že ano.Jinak by ta látka z filmovaná bylo hodně o ničem,když došlo k přelomu co se týče forézní práce .Možná na někoho malinko se hodí vánek hraného dokumentu,než přímo filmu.V laboratoři si film užijeme dost,ale právě kdy už začíná film nudit akorát přepne na druhou hlavní postavu a zase se posuneme o milimetr dál k vrahovi.75% ()

blekekeke

Nemůžu dát nic jiného než plných pět ... přeci jenom vyšlehat z nudného tématu, napínavý film, to už se musí sakra umět ... a ono co by, když je to UK a to už je samo o sobě vizitkou kvality :o) ()

Saxos

Výborné spojení výzkumu a využití analýzy DNA s živým krimi případem. Klady: osamostatnit tento film na životopisný film o DNA a i druhé straně skutečný krimi příběh sériové vraždy dvou dívek, by byla pěkná nuda. Závěr: i přes dlouhou stopáž, kdy opravdu čas byl dobře využit, doporučuji. ()

Kozlowski8

Případ sériových vražd na anglickém venkově v polovině 80. let, při jejichž vyšetřování byla použita průlomová metoda zjišťování souvislostí pomocí vzorků DNA. Vcelku zajímavé pojednání, i když trochu víc suché a rozvleklé, než by mohlo být. 65%. ()

Radek273

Výborná detektivka spojená s tak velkolepou metodou jako je analýza DNA v kriminalistice. Nejen dokonalé napětí, kdo je tedy onen vrah, ale též vcítění se do nezáviděníhodného stavu vědce, který jde se svou kůží na trh a neví, zda uspěje, nebo bude "zničen", a policisty prošlapujícího neznámou, nepodporovanou a zrádnou novou cestu policejního vyšetřování, kde mu každý ještě háže klacky pod nohy. Skoro se až chce říct nezcela doceněný snímek současnosti. ()

SpicyNugget

V roce 1983 je ve vesnici Leicester znásilněna a zavražděna patnáctiletá Lynda. Případu se ujímá vrchní superintendant Baker se svým týmem. Má podezření na někoho z vesnice, ale bohužel to nemá jak prokázat. Mezitím vědec Alec Jeffreys objeví unikátní metodu - vzorky DNA. Jenže je to novinka a nikdo jí nevěří. O tři roky později je opět znásilněna a zavražděna patnáctiletá slečna. Baker zase nemá v ruce nic, čím by vraha dostal - kromě vzorku spermatu. Spojí se s Jeffreysem a oba se snaží novou metodou dokázat, kdo za vraždami stojí… Wow, skvělý film! Sir Jeffreys je skvělý člověk, kterého si nesmírně vážím. Jsem ráda, že tuto část historie někdo zpracoval. Film nenudí, postavy jsou sympatické, opravdu jsem byla spokojená. ()

PTuranyi

Dobre natočená kriminálka s vedeckým pozadím podľa skutočnej udalosti. Jediný problémom tohto filmu je nedostatok dramatických momentov. Dej pokojne plynie od vraždy k vražde a od pátrania k obvineniu. Hoci snaha tu nepopierateľne je, je ťažké urobiť drámu z piplavej vedeckej práce a masového testovania vzoriek. 70% ()

dalia

Spíše netypická britská krimi, hlavně pomalejším tempem vyprávění a menším množstvím akce, přesto je příběh napínavý a osud obou protagonistů i herecké výkony jejich představitelů jsou pozoruhodné. Podobnost s Dobrodružstvím kriminalistiky je pro českého diváka opravdu nepřehlédnutelná. Vytkla bych snad jen dost velkou rozvláčnost, zkrácení každého dílu cca o 10 minut by bylo ku prospěchu. ()

Maskati

Forenzní vědy a uplatnění DNA v boji proti zločinu. Napínavé pátrání po vrahovi mladých dívek,trpělivá a nekonečná policejní práce vědců a policie bez stříleček, automobilových honiček a proskakování okny. Superintendant jBaker e sice od pohledu suchar, ale boží! Výborný film pro posluchače policejních škol, ale i pro laiky. ()

Petbrab

Nakonec jsem dal plný počet hvězdiček. Film si to zaslouží. Je to na pravdivém základě, jeden z největších objevů využitelných v kriminalistice, mravenci práce detektivů, jejich odhodlání použít novou metodu, vědomí vědce, kdyby metoda selhala, skvělé zahrané od rodičů obou dívek. Nenašel jsem nic co filmu vytknout. ()