„Jak jsem tak visel, zatoužil jsem po životě. Po Soně, po její náručí a orálním sexu“ Právě o životě, smrti a lásce (nebo alespoň o tom sexu) vypráví další z raných děl Woodyho Allena. A zase se jedná o o řád kvalitnější zábavu. Už samotné situování děje do carského Ruska za napoleonských válek zaslouží aplaus. Parodie ruského stylu žití nepřekvapí, ale pobaví. A to pořádně. Avšak nejen z našich východoslovanských bratrů si tento neurotický žid utahuje. Tentokrát je jeho záběr širší o snahu objasnit na filmovém plátně zásadní otázky lidstva. Z čehož plynou roztomile citace známých filosofů i bergmanových filmů. Samozřejmě ani v tomto „Allenovi“ nechybí opravdu famózní Keatonová či několik poct bratrům Marxům (IMHO dokáže Allen jejich vtipy vypointovat s ještě větší hravostí než bratři samotní). Miluji Woodyho věcný přístup ke smrti: - Jsem mrtvý – Jaké to je? – Jedlas kuře u Treského? – Jo – Je to horší. 85% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Eodeon, pabelito(29.9.2005)

Tak presne takto si chcem Woodyho filmy pamätať a presne tento zobrazuje všetko 'naj', čo vlastne v základe ponúkajú. Toto bola úplná šupa, namakané hlášky odrovnávajúce diváka každú minútu boli také perfektné, že som film myšlienkami preťahoval, aby sa ešte neskončil. Na tomto sa oplatí zabaviť sa. A zatiaľ je to pre mňa najlepší Allen, z čias, keď do svojich diel ešte nepchal (niekedy zbytočný) dramatický žáner. Hĺbka vtipov nemá obdobu - "Bezvýznamnosť, nebytie, čierna prázdnota..." ''Čo vravíš?" "Nič, plánujem si budúcnosť." Perfecto. 100%.(17.2.2008)

Scénář Woody Allen Opět neskutečně ukecaná a úžasná Allenovka plná hlášek.. prakticky co věta to perla.. 100% ."... pšenice? Já jsem mrtvý a ony se baví o pšenici. Otázkou je, zda-li jsem si ze života něco odnesl? Jen to, že lidé se skládají z těla a mysli. Mysl usiluje o ty ušlechtilé věci, jako je poezie, nebo filozofie, ale tělo bere všechnu zábavu. Myslím, že důležité|je nezahořknout. Kdyby se přišlo na to, že Bůh je, tak si nemyslím, že by byl zlý. Nejhorší co se o něm dá říct, je to, že jen dělá méně, než se od něj očekává. Konec konců jsou horší věci než smrt. Jestliže jste strávili večer s pojišťovákem, tak určitě víte o čem mluvím. Zásadní je nemyslet na smrt jako na konec, ale spíše jako na efektivní snížení vašich výdajů. Pokud jde o lásku... Co bych tak řekl? Nezaleží na množství sexuálních partnerů. Záleží na kvalitě. Na druhé straně, pokud množství klesne pod jeden styk za osm měsíců, Pak bych to asi prověřil. Tak to je ode mne vše, přátelé. Mějte se."(25.4.2007)

• kyselina

Pamatuješ toho milého chlapce, Raskolnikova? Zabil dvě paní.-To je hrůza.-Říkal to jeden z bratrů Karamazovů.-Asi ho popadl běs.-Byl to výrostek.-Byl to idiot.-Byl uražený a ponížený.-Prý to byl hráč.-Mohl být tvůj dvojník.(4.10.2005)

Woody Allen své parodistické období zakončil skutečně ve velkém stylu. Vzal si na paškál Dostojevského a celkově literaturu 19. století a jak to dopadlo? Náramně. Vtip střídá vtip, hláška střídá hlášku. Chvílemi hodně komické, chvílemi i docela hořké a satirické, ale v každém případě originální. Závěr alá Sedmá pečeť, podbarvený nádhernou hudbou Sergeje Prokofjeva, je prostě nezapomenutelný. Woody tak stvořil svůj první velký film a upozornil na sebe, že je tvůrcem, který stojí za pozornost. Díky svým scénáristickým a režisérským dovednostem, roztomilým kreacím a nevšedního půvabu Diane Keaton (nikdy nebyla krásnější, než tady) se za dva roky dopracoval k Oscarovi. Ale to už je jiný příběh. Láska a smrt uzavírá Woodyho parodistické období a přitom i mírně naznačuje jeho další tvůrčí období - melancholické a zadumané komedie o lásce a lidských vztazích. 100%.(16.1.2008)

• - Při filmování v Budapešti Allen nevěřil kvalitě tamějšího jídla natolik, že se živil jen stravou z plechovek, které si přivezl z Ameriky. Později byl jedním z mála členů štábu, kteří netrpěli úplavicí. (hot_spot)

• - Boris Grišenko (Woody Allen) během filmu složí báseň "Měl jsem být párem zkrvavených hnát", ale pak ji zahodí jako sentimentální. Ve skutečnosti je jejím autorem T. S. Eliot. (Oktavianus)

• - Tento film se natáčel v Maďarsku, nikoli v Rusku, kde je umístěn jeho příběh. (RadimFišer)