Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

Myshkin

Těžko mě po zhlédnutí tohoto a jiných Mijazakiho filmů něco přesvědčí o tom, že tento animátor není jedním z nejgeniálnějších tvůrců animovaného filmu na světě. Před Mijazakiho ohromující představivostí a bohatostí smekám. Cesta do fantazie je nejen po stránce animace úžasné dílo. Vždycky se při ní a dalších jeho filmech přenesu do dětství, kdy jsem zbožňoval podobné dobrodružné příběhy a kdy jsem ještě byl schopný nechat se unášet vlastní fantazií a vymýšlet si své iluzorní světy, a aspoň na chvíli zase zapomenu na realitu a prožiju ten ozdravný, osvobozující pocit. Hajao, Bohu dík, takovou schopnost nikdy neztratil a dokázal díky ní vytvořit úžasné věci. ()

Mitin

Anime nesleduju, ale tahle pohádka mě ohromila.. Větší rozmanitost a více nápadů v jednom filmu jsem snad nikdy neviděl.. První polovina na 5*, druhá už trochu slabší. ()

Honzeek95

OK, takže buď jsem blázen já, anebo více než 20 000 hodnotících. Možná by se dala vzít v úvahu ještě jedna varianta, a to ta, že všichni hodnotící jeli v době sledování na drogách. Pravděpodobnost toho, že jsem blázen jen já, je mnohonásobně vyšší, než pravděpodobnost dvou zbylých variant. Takže zítra si asi zajdu na psychiatrii pro papír... Třeba se tam potkám s verbalem... A teď vážně. Jelikož nejsem dítě a už asi žádnou fantazii nemám, tak prostě nemohu hodnotit jinak. Věřím, že kdybych to viděl v dětském věku, možná bych hodnotil jinak, ale v současnosti se nedokážu vcítit do vnímání dítěte a ohodnotit to jakkoliv pozitivně.. V mých očích se jednalo o animák, který měl naprosto zcestný a nevysvětlitelně divný děj s množstvím "what the fuck" postav, navíc katastrofálně nadabovaný. Jednu hvězdu za to, že název sedí s obsahem... ()

Rozjimatel

"Poďme už. Budú sa na nás hnevať." "Neboj sa, máš tu ocka. Mám kreditné karty i hotovosť."     Jedno z vôbec najvýznamnejších diel na poli animovanej tvorby, zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Dielo geniálneho filmového tvorcu, v ktorom sa ukazuje jeho snáď neobmedzená fantázia (zvyčajne reptám na často až nezmyselné názvy, ktoré vymýšľajú domáci distribútori pre zahraničné filmy, v tomto prípade mi ale ten "náš" názov filmu pripadá celkom vhodný, hoci má s tým originálnym pramálo spoločné). Dielo je to takpovediac univerzálne, môžu ho sledovať deti i dospelí a každý si v ňom dokáže niečo nájsť. Úžasný fantazijný svet sa v ňom krásne prelína so skutočnými japonskými reáliami, prostredníctvom ktorých Mijazaki poukazuje na rozličné neduhy japonskej spoločnosti - jej konzumnosť hraničiacu občas až s nenažranosťou, či zneužívanie detí na rôzne nekalé praktiky, ako sú sexuálne služby. Hlavnou hrdinkou príbehu je 10-ročná Džihiro, ktorá je spočiatku len takým vystrašeným a uplakaným dievčatkom v neznámom, strašidelne pôsobiacom svete, ale postupom času naberie odvahu a vezme osud pevne do svojich rúk. A keď si ešte svojou statočnosťou a milou povahou získa viacero priateľov, všetko hneď ide ľahšie. Film si diváka totálne podmaní svojou nádhernou kresbou (nie je nad poctivú ručnú prácu), úžasnou atmosférou i krásnou melancholickou hudbou Džóa Hisaišiho.     "Ak nebude dobre pracovať, upečte ju alebo uvarte." ()

willis

Další výborný Miyazakiho film, ale některé jeho filmy mi "sedí" víc. Tenhle je určen spíše pro mladší publikum. ()

Alf

mnoho výtvarně hezkých nápadů, ale příběh sám mi připadá překombinovaný, spíš hodně zajímavé, než že by mě to nějak chytlo, na rozdíl od většiny kolegů si myslím, že na produkci Pixaru to celkově nemá... možná i proto, že nejsem Japonec :-) ()

GREGOIRE

Tak tohle je fakt nášup Snad jenom ten závěr by mohl být trochu propracovanější a o fous méně kýčovitý, ale jinak tomu není co vytknout. Spousta dobrých nápadů a i přes docela dlouhou stopáž film nenudí. Hezky udělané i po stránce animace. ()

LuckyStar

Svět, tak jak ho vytvořil Hayao Miyazaki, se mi nelíbil. Idea malé holčičky, která se vzdálí od svých rodičů a objeví svět fantazie, je krásná a přímo nabízí rozehrání na pomezí snu a pohádkové reality - a zde jsem nic takového nenašel. Příběh Cesty do fantazie v podstatě neexistuje a tak očekávání poznávání nových míst a úžasných tvorů zde mělo být rozehrané do obrovských rozměrů - a toho jsem se také nedočkal a pokud ano, už vůbec ne v podobě, která by se mi líbila a kterou bych si dokázal zamilovat. Jakási kostka, kdy se Chiriho dostane do jiného světa, má zachránit rodiče (?) a po celou dobu se ani jednou nezeptá "proč" nebo "kde" nebo "co jsem udělala", je z mého pohledu hodně špatná. Hlavní charakteři této pohádky jsou navíc nesmírně necharakterní (vrcholným příkladem budiž Haku, který měl určitě mnohem, ale mnohem větší potenciál), nedokázali na sebe strhnout a nedokázáli si ke mně vytvořit takřka žádné sympatie. Světlou vyjímkou nicméně budiž obří hlava čarodejnice a snad možná i ústřední malá holčička. Když vynechám fakt, že jsem se hodně značných částí filmu nudil, zbyde mi zde pouze minimální počet obrazků, které bych si možná i jednou zarámoval - pochodující lucernička pár vteřin nápomocna procházejícím v lese, či snad roztomilé sazinky - nestačí to nicméně zřejmě ani na ty dvě hvězdy. Lepší svět, lepší postavy (jak charakterně, jak vzhledově, tak ale i co se do zapojení děje týče), lepší logické skloubení fungování světa fantazie (či lázní) a nějakej ten pevnej špunt, kolem kterého by se to všechno točilo - to mi chybělo. To jsem tady nenašel. Proto jsem neuznal hubeného draka, proto jsem hodně často nechápal chování postav, proto jsem si... Však víte. Není to ten nejhorší film, není to ten úplně z nejhorších, ale nic na mě zřejmě nezanechal. A u cest do jiných světů mě to mrzí dvojnásob. ()

kapibara

Krásný film,jeden z nejhezčích japonských animé,co jsem viděla,koukat na to je opravdu jako cestovat do fantazie.Můžu jen doporučit. ()

ekomo

Zcela jistě jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob. K bravurně odvedené práci na tzv.japonském anime, tedy k nádherně sladěným obrázkům, zcela napínavém ději a obrovské fantazii jejího režiséra Hayaya Miyazakiho opravdu není co dodat. ()

Darksophie

Kouzlo japonské animované tvorby jsem objevila teprve nedávno ale o to více jsem si ji zamilovala. Film ve kterém si snad každý najde to něco co ho osloví a vtáhne do příběhu. Občas vás rozesměje, občas donutí přemýšlet a odejdete od něj s pocitem že to byl dobře strávený čas. Rozhodně pro mě jeden z nezapomenutelných filmových zážitků. ()

Ricky_CZ

Obdivuji tu fantazii, kterou jsem kdysi taky míval...Obrazovost a atmosféra, která vás unese tam ,kde jste se ocitali v dětství...A to mám moc rád... ()

Oyer

Cesta do fantazie? Trochu větší zklamání. Nic fantastického jsem tam neviděl. Celý příběh mě ničím neobohatil, zejména né několika scénky, které už se objevily v jiných snímcích. Celé mě to přišlo jako jedna velká zplácanina. Příběh možná měl hlavu a patu, přesto mi to celé přišlo postavené na hlavu. Pár světlých okamžiků tu snad bylo. Nakonec i slečna nešikovná zachránila své rodiče přeměněné v prasata (?!) a dostala se znovu na svobodu z tak trochu pošahaného světa... Myslím si, že při snění zažijete kolikrát zajímavější CESTU DO FANTAZIE... ()

Martin_W

Úchvatný příběh malé holčičky, který málem rozpláče. Ne, to zas ne.. Jde o skvěle propracované, dobrodružně animované drama s krásnou animací. Přirovnal bych jej k Alence v říši divů, jen o chloupek propracovanější. Moc se mi líbilo! 93% ()

Nirvanah

Můj nejoblíbenější Mijazakiho kousek a jeden z nej filmů vůbec. Otevírá fantaskní svět plný všemožných bohů, kde hudba přesně doplňuje úžasnou atmosféru - jak taky jinak, když ji má na svědomí Hisaiši Džó. Příběh je neskutečně kouzelný a roztomilý, stejně jako tajemný a melancholický. Koukala jsem na to už několikrát, a přece to na mě pokaždé dýchá stejně silně, ten prožitek se prostě neopotřebovává. Top úsek: Cesta vlakem, doprovázená skladbou Rokuban no eki. Nemám slov. ()

spageta

Nejdříve jsem se tohoto filmu bála, pravdou totiž je, že japonské filmy mě dost nudí. Ale tento mě skutečně překvapil. Je to spíše taková pohádka, ale má spád, originalitu a některé moc roztomilé, legrační postavičky (například saze, nebo skákající hlavy:-) ()

AIMÉE

Někdy bych si chtěla procestovat Miyazakiho šedou kůru mozkovou... a vidět naživo jeho barvité vize z první ruky. Ačkoli výsledná práce, která je na plátně k vidění určitě nemá masivní odchylky, proto správný fantasta nelení a vždy si s chutí užije každé jeho fantasticko-naučná dobrodružství. Cesta do fantazie toho je zdárným a dalším důkazem - Miyazakiho anime vyprávění, jehož hrdinkou je malá Chihiro, stejně jako jiní představitelé hlavních úloh snímků tohoto japonského snílka, nezlomná a odvážná. Tudíž i zde je vykresleno vše: tajemno, jiný svět s jinými přírodními zákony, přátelství, odcizení a hledání sebe sama, činy hodny obdržet ocenění za chrabrost nebo již Miyazakiho oblíbená metafora. Animované zpracování důvěryhodně nastiňuje veškeré objekty hybné i nehybné, ale především bytosti samotné, jejichž zhmotnění a celkový detail byly vytvořeny nejen šetrně, ale i s neočekávanou finální podobou. ()

Movie Gourmet

Spolu s Princeznou Mononoke (Mononoke hime, 1997) se jedná o nejlepší animáky vůbec. Velmi silný, originální a neuvěřitelný příběh, který vás chytí. Verdikt: 5* a 90 %. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz