Aguirre, hněv Boží

• Západní Německo Aguirre, der Zorn Gottes (více)

Snímek Wernera Herzoga AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ vypráví příběh expedice konkvistadora Gonzala Pizarra, který v letech 1560-61 vedl hrstku mužů do peruánského deštného pralesa, přitahován příběhy o zmizelém městě. Když ho přepadnou obavy, že je jeho výprava bláznovstvím, vybere malou skupinu, která se má vydat po řece a strávit týden bádáním. Prohlásí, že pokud nic nenajdou, expedice bude ukončena. Tato menší skupina je vedena aristokratem Donem Pedrem de Ursua a jeho zástupcem, Lopem de Aguirre (Klaus Kinski). Průzkumníci, kteří plují na vorech, jsou vystaveni útokům nepřátelských domorodců, nemocem, hladovění a zrádným vodám. Posedlý chamtivostí a šílený touhou po moci se Aguirre chopí velení a zabije každého, kdo se mu postaví. Příroda a Aguirreova neochvějná žízeň po slávě z něj nakonec učiní šílence, který velí jen voru plnému mrtvol a povykujících opic. (Cinemax)

StaryMech

Kam dnes může zavítat kdejaký dobrodružněji založený český turista, pachtil se před bezmála padesáti lety Herzog se svým štábem v pomyslných stopách rozpínavce, kterého lze v jistém smyslu považovat za jeho i našeho předchůdce. Výsledné dílo kritici pochválili, právem. S přívlastkem "vizionářský" to ale někteří přehnali - v tom, co se odehrává mezi oběma vrcholnými sekvencemi, to jest onou úvodní (karavana lidí, zvířat, model a děl se vine po úbočích mlžných peruánských hor) a závěrečnou (Evropan, obklopen mrtvolami a opičkami, vplouvá do srdce temnoty - zhruba sedm let před Coppolovým "A teď apokalypsa"), nenacházím žádné vidiny mystikovy, "jen" básnivý realismus šikovného tvůrce, směřujícího k sevřenému, přehlednému a srozumitelnému tvaru. Hlavním nástrojem je mu lyrizace děje obrazem i zvukem : pohybem kamery a střihem ; texturami zbroje dobyvatelů, indiánských tkanin, (nefalšovaného) pralesa, vodní hladiny ; symbolickými výstupy rozmanitých zvířat ; střídmou doprovodnou hudbou.... a také osobou Kinského - je-li od nějaké role stěží odmyslitelný, pak od té Aguirreho. ()

Maratonec

Na svou dobu nádherné záběry syrové přírody peruánské divočiny,drsné záběry divoké řeky a nefalšovaní indiáni.Do toho zasazen příběh ztracené španělské výpravy okolo roku 1560,hledající bájné El Dorádo.Po malé vzpouře tahá za nitky Klaus Kinski,jenž se svým psychopatickým pohledem dává příběhu koule navíc. ()

ThulsaDoom

"Wenn wir das Meer erreichen, werden wir ein größeres Schiff bauen und damit nach Norden segeln, und damit Trinidad der spanischen Kronen entreißen. Von da aus werden wir weitersegeln und Cortés Mexiko wegnehmen. Was für ein großer Verrat wird das sein! Dann werden wir ganz Neuspanien in der Hand haben, und wir werden Geschichte inszenieren, wie andere Stücke auf dem Theater. Ich, der Zorn Gottes, werde meine eigene Tochter heiraten und mit ihr die reinste Dynastie gründen, die je die Erde gesehen hat. Zusammen werden wir über diesen ganzen Kontinent herrschen. Wir halten durch. Ich bin der Zorn Gottes. Wer sonst ist mit mir?" ()

stuj

Nezaujalo. :( Čekal jsem asi moc a o to větší bylo zklamání. Pár zajímavých scén tam bylo, ale doba vzniku je znát. Výprava dobrá, nápad taktéž, jenže scénář už tolik ne. Kdysi mohl být film bomba, ale dnes... ()

Foltest

Aguirre mi bohužel vůbec nesedl. I přes krátkou stopáž mi snímek přišel dlouhý až až. Nejhorší byly pomalé scény, kde se takřka nic nedělo. Přestože se obvykle experimentálnějším filmům nevyhýbám, tohle bylo prostě příliš. Taktéž dialogy ani promluvy mi nijak světoborné nepřišly. Samozřejmě si zaslouží pochvalu skvělá výprava a snad i obecně nápad, provedení se ale vážně nepovedlo. Aguirre, hněv Boží jednoduše není zábavný film. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008