Aguirre, hněv Boží

• Západní Německo Aguirre, der Zorn Gottes (více)

Snímek Wernera Herzoga AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ vypráví příběh expedice konkvistadora Gonzala Pizarra, který v letech 1560-61 vedl hrstku mužů do peruánského deštného pralesa, přitahován příběhy o zmizelém městě. Když ho přepadnou obavy, že je jeho výprava bláznovstvím, vybere malou skupinu, která se má vydat po řece a strávit týden bádáním. Prohlásí, že pokud nic nenajdou, expedice bude ukončena. Tato menší skupina je vedena aristokratem Donem Pedrem de Ursua a jeho zástupcem, Lopem de Aguirre (Klaus Kinski). Průzkumníci, kteří plují na vorech, jsou vystaveni útokům nepřátelských domorodců, nemocem, hladovění a zrádným vodám. Posedlý chamtivostí a šílený touhou po moci se Aguirre chopí velení a zabije každého, kdo se mu postaví. Příroda a Aguirreova neochvějná žízeň po slávě z něj nakonec učiní šílence, který velí jen voru plnému mrtvol a povykujících opic. (Cinemax)

Scaevola

Netušil jsem co čekat, neboť mne primárně zaujalo dané historické období. A byť mi chyběla říznější akce a poněkud mne rozlazovalo příliš pomalé tempo, byl jsem uchvácen herectvím K. Kinského. Nespatřil jsem dovednější vyjádření svatě démonického šílenství. ()

sibskyn

První scéna na voru bere dech, podstatě všechny scény na voru, oni se fakt vydali do rozbouřené řeky tohle natočit. Před tímhle se musí jedině smeknout. Herzogovi pojem komfortní zoná nic neříká, ale díky tomu natočil dechuberoucí záběry. Možná to není na celých 5 hvězd, ale v podmínkách jakých to bylo natočené, nemohu jinak. Krásný vizionářský film. ()

Wade W.

Kinskiho nezapomenuteľný dobroružný film skrývajúci mnoho metafor význam ktorých si človek uvedomí až po určitom čase. ()

zigy

Amatérský rejža a zfetovaný scénárista. V půlce jsem rezignoval....Škoda. protože kamera je krásná - džungle je prostě zajímavé místo. ()

Sunwheel

Riečna horúčka (akýsi ekvivalent tej morskej?) pretvorená do podoby filmu. Oceňujem námet a realizáciu, no musím priznať, že som sa veľmi nudil. Chcelo by to viac hereckého predstavenia? ()

AlDelon

Nejvyšší filmové umění. Impozantní. Velikáni Herog a Kinski. Málo známý snímek, který inpiroval ten více známý: Apokalypsu F.F.Coppoly. ()

Winster

Po hlavě do....Já moc oceňování toho, že je někdo psycho...nepodporuju. Postupný zánik výpravy...nesmyslné spory o moc a vládu nad smrtí pokrytém území. Rezivějící pancíře...helmy a nedostatek všeho. ()

CradleSKS

Nebýt výkonu Klause Kinského (např. Il Grande Silenzio), který je asi nejdokonalejší záporňák na filmovém plátně, byl by film pro mě téměř poloviční..on ani nemusí mluvit, stačí jeho pohledy a grimasy a působí hrozivě, nečitelně a ďábelsky. Pouť za mocí a slávou, která jde přes všechny překážky a nic ji snad nemůže zastavit, ani smrt všech kolem. Pomalu se rozvíjející komplot, sestavený pečlivě v hlavě Lope de Aguirreho na konci graduje, ikdyž během předešlých událostí to vypadá jakoby stál tak nějak stranou. Musím říct, že jsem nad filmem přemýšlel a na jednu stranu ukazuje, že člověk má jít za svým snem, kterému věří, jinak by jeho život asi neměl smysl (ikdyž tady je to velmi vygradované do extrému), do jisté míry i chování Lope de Aguierreho chápu, žil a pocházel z míst, kde zuřil středověk, život neměl v té době moc velkou cenu a nikde neexistovalo nic hezkého a klidného, kde by bylo možné bez strachu žít..možná hledal ráj, kde bude svým pánem a dá se říct, že ho našel..:) ()

Svadbos

Kinski je perfektný v úlohe šialeného Aguirreho. Film bol natočený ako v nemeckom, tak aj v anglickom jazyku. Snažte sa vyhnúť tomu druhému. ()

Mates Hradecky

A vor pluje a pluje a cestujících zvolna ubývá-toť stručný nástin děje aneb řečeno s klasikem "nikdo to tu nepřežije". Kinski nemusí nic hrát, je tu prostě sám sebou. Občas probleskne jinak temným snímkem stopa černého humoru - umírající voják proklat šípem zvolá: "Dlouhé šípy jsou teď v módě..." Jen jsem nepostřehl, kam se ztratil onen hudbymilovný indián, který stále do děje zasahoval foukáním do Panovy flétny - najednou tam nebyl. Patrně odplaval a odjel na turné před českými hypermarkety. ()

Drussus

V hlavní roli poblázněnýho křiváckýho fanatika, jak jinak Klaus Kinski. Párkrát jsem si u toho zdřímnul. Pro mě to byla opravdová nuda. ()

raru

Surová,naturalistická,psychologická chuťovka s minimom hudby,ktorá každému zhýčkanému konzumentovi americkej produkcie musí pripadať ako z iného sveta.Ostane mi to v hlave asi ešte pekne dlho.Mimochodom,k výkonu Klausa Kinskeho niet čo dodať.Doslovne. ()

Gletschertor

Neuvěřitelný film. Tak pomalý a hypnotický, přesto mi vždy uběhne strašně rychle. Navíc psychedelická hudba Popol Vuh plyne s filmem v až přírozeném souladu. Úvodní záběr Andských Velehor je nádherný a v paměti zůstane mnohem více scén. No a Klaus Kinski, rozběsněný po svém turné Ježíš Kristus Spasitel, tu svůj hněv ani nemusel hrát...Já jsem Hněv Boží, kdo jde se mnou ?... ()

Ferguson

Dalo by se říci "prequel Apokalypsy". Takhle asi vypadalo konání majora Kurzte než se mu podařilo vytvořit si svůj vlastní stát ve státě. Nejhezčí je uvodní scéná pochodu Pizzarovi výpravy, která obsadila uzkou cestu snad po "celých" Andách. Film se vyznačuje detailním ztvárněním tehdejším kolonizačních manýrů (důstojníci a šlechtici jsou doprovázeni svými manželkami nebo dcerami i v těch nejnevhodnějších chvílích) a totální beznadějí v konání všech postav (oddělená skupinka se vydává na cestu, ze které už od počátku není návratu). ()

corax8

Vítězství síly cesty za svým cílem nad vlastním životem. Výborně vytvořený portrét člověka, který chce dosáhnout svého cíle, který ho nakonec přežije. Klaus Kinsky je opravdu úžasný a jestli si opravdu vymylse způsob chůze svojí postavy, tak jí přivedl k dokonalosti. Ve filmu se pořád něco děje i při pouhém pohledu do tváře hlavního hrdiny. ()

JoudaCZ

Autenticky monumentální příroda; neodvratnost tragédie výpravy; naprosto nezajímavé dialogy, z nichž občas zableskne perla vtipu ("Pluje kolem maso" nebo "Je o hlavu vyšší než já... to se může změnit"); totální absence akce; ochotnické herectví; tempo přizbůsobené rychlosti toku řeky. To jsou ingredience, z nichž Herzog namíchal svůj opus. Těžko říct, čím tento film zaujme, ale daří se mu to. ()

Astu.

Kinski šestkrát upře svůj pohled na COSI a já to mám automaticky považovat za nezapometulný film? Cmon, poslední čtvrthodinka nedělá kult, pokud je tohle artovej snímek, kterej pro kinematografii hodně znamenal, tak se nemám chuť koukat na nic dalšího ''artovýho''. ___ Fail jako prase, částečně za to může i fakt, že na tohle jsem se hrozně dlouho těšil. Ale aspoň chápu, odkud Copolla čerpal na svůj majstrštyk. Nuda, nuda, šeď, šeď....5/10 ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008