Bratři Marxové trhají Verdiho na cucky. Noc v opeře je dodnes považován za vrcholné dílo jejich tvorby (v roce 1993 byl zařazen do amerického Národního filmového registru). Bratři Marxové v něm devastují svět opery, obzvláště pak představení Verdiho Trubadúra. Scénář napsali zkušení autoři George S. Kaufman a Morrie Ryskind, kteří s Marxovými spolupracovali už dřív. Jeho části byly otestovány před živým publikem a dále vypilovány. Režie se ujal zkušený řemeslník Sam Wood (1883–1949), který je dnes víc připomínán pro své zuřivě antikomunistické postoje, než kvůli své tvorbě, ačkoliv má na svém kontě řadu nadprůměrných děl, z nichž (kromě dvou veseloher bratří Marxů) stojí za to připomenout např. filmovou verzi románu Jamese Hiltona Sbohem, pane profesore (1939), pozoruhodný přepis divadelní hry Thorntona Wildera Naše městečko (1940) či adaptaci Hemingwayova románu Komu zvoní hrana (1943). (Česká televize)

StanislachKo

Na môj vkus trochu príliš uskákané, ale to doba vzniku ak nie iba ospravedlňovala, tak dokonca vyžadovala. Fascinujúce je, že som pár stoviek komédií novších ako toto videl, ale pri sledovaní opernej noci som nie raz, nie dva krát, ale asi 50 krát žasol, že "to je ale originálne, ako to, že to ešte nikto z moderných potmehúdov neopajcoval??" Marxovci sú jeden lepší ako druhý... Alebo nie! všetci sú rovnako bohovský, ale najradšej mám šovinistického Groucha s namaľovaným knírem! :) ()

hans500

Neuvěřitelně vtipná komedie, skvělý slovní humor i výborné gagy, téměř po celou stopáž je film bravurně humorný - 5*. ()

LeoH

Těšil jsem se, protože Kobylkáře jsem si docela užíval a ti měli být podle některých komentářů odvarem právě z Noci v opeře, ale buď s léty ztrácím poslední zbytky smyslu pro humor, nebo vůbec nejsem na takový způsob legrace stavěný – mám tu smůlu, že potřebuju, aby mě fór zastihl nepřipraveného. Když vím, že se může stát naprosto cokoli, resp. že se vždycky stane to nejšílenější, že do přeplněné kabiny budou přicházet další a další lidi, že Groucho někoho chytrácky setře každou větou atd. atp., místo hysterického smíchu se u mě dostavuje lhostejná apatie. V Kobylkářích mi řada věcí přišla vytříbenější a dotaženější – provázání skečů s dějem, načasování gagů, promíchávání slovního, fyzického a situačního humoru, ba i obligátní Chicovo číslo s klavírem a Harpovo s harfou. — Nepopírám, že párkrát jsem se přece jen zasmál, ale celkově ve mně zůstal vysloveně otrávený pocit a i když přičtu obdiv k množství nápadů a sympatie k anarchii, ve výsledku jsem s Nocí v opeře tak někde na **1/2. ()

Iroquaise

‎"nemůžu to přečíst, je to moc blízko...možná kdybych měl delší ruce...asi nemáte někde po kapsách paviána co ?"........................občas se to trošku míjí, sem tam něco zestárlo, ale řada věcí dodnes funguje...místy ten humor působí hodně moderně...je to dost skečovité, ale na druhou stranu ty samostatné skeče jsou stokrát zábavnější než celá ta nablblá sentimentální historka o lásce a operním snění...co mě na tom iritovalo, byly samoúčelné a dlouhé hudební výstupy...řada z nich si vyloženě koledovala o nějaký zlom nebo absurdní vyústění...nejlepší je to v závěru, kde už je divák naladěný na ulítlou notu a navíc to drží pohromadě dík jednotě místa a času...trošku mi to připomnělo finále třetí Bláznivé střely :)...koneckonců on ten humor má sem tam obdobnou bázi...dialogové nonsensové parodie a kumulativní nadsázka ( nabírání jídla na lodi, patálie v přeplněné minikajutě)... ()

Master19

Groucho Marx tu předvádí humor, na který se bez uzardění odkazují i takoví velikáni, jako třeba Woody Allen! Navíc postava doktora Pearce v M*A*S*Hi a spousta jeho průpovídek, jakoby vypadla z úst právě Groucha, kterého si v jednom z dílů Hawkey dokonce i "zaparodoval". I američané mají, co se týká humoru, na čem stavět. Mnohdy toho ale bohužel nedbají... ()

Han22

I na podruhé mě bratři Marxové nesedli. Srdceryvný příběh o dvou operních zpěvácích a jedné zpěvačce a cestě do New Yorku je o ničem a většina humoru mě míjí. Korunu tomu nasazuje finále v opeře. Jediné co mě pobavilo bylo scéna s miniaturním pokojem a spoustou lidí v něm a některé hlášky Groucha. ()

Zagros

Po Kachní polévce jsem dal nakonec bratrům Marxům ještě jednu šanci a dobře jsem udělal. Noc v opeře se mi líbila více a vysloužila si ode mě o jednu hvězdu navíc. Víceméně ovšem platí to, co u Kachní polévky. Některé jejich gagy jsou naprosto skvělé a převážná většina dialogů také. Nechci tady vypisovat jednu hlášku za druhou, raději se podívejte sami a třeba se budete smát často, jako jsme se smáli my. Platí ale také výtky. Příběh je jedno naivní klišé a navíc se bere vážně, což je v rozporu se zbytkem filmu. Netuším, proč tam byly hudební vložky. Potřeba natáhnout do délky filmu? Příběh se bez toho neobešel? Jen si chtěli zazpívat a zatančit? Za mě to bylo zbytečné a jen to vytrhávalo ze sledu skvělých vtipů a slovních hříček. Přes uvedenou výtku Noc v opeře rád doporučím a dám jí čtyři hvězdy. ()

Hopper

Zástavu hore drží vo filme jednoznačne Groucho, ktorého hlášky sú až neuveriteľné a Chico s Harpom maximálne sekundujú... Inak film s prvkami 30-tych rokov, kde najmä v porovnaní s dneškom jasne vidieť akú dlhú cestu film a vkus urazili. A scénka v kajute je už dnes klasikou. ()

Rozjimatel

"Shh! Don't wake him up. He's got insomnia, he's trying to sleep it off."     Po Duck Soup (1933) ďalšia vydarená bláznivá komédia bratov Marxovcov (už iba troch, bez toho najmenej výrazného) zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá sa mi páčila ešte o štipku viac. Toto dielo v štýle grotesky je priam smršťou invencie a má prekvapivo nadčasový humor, na ktorom sa dá v pohode ešte aj dnes prerehotať celý film (môj prípad). Pri scéne v malej lodnej kajute (nazvanej telefónnou búdkou) som sa skoro až dusil smiechom, skvelé sú i scény hrania na klavíri (harfe) a záverečná operná scéna ako vrchol programu. A na rozdiel od viacerých používateľov som aj milovníkom opery, takže ani táto stránka filmu mi nijako neprekážala, skôr naopak.      "Get off that bed. What would people say?" "They'd probably say you're a very lucky woman." ()

Mikino00

Jenom jsem si potvrdil, že bratry Marxovy vůbec nemusím, jejich humor není vtipný, je to jen trapnost střídající se s světlými okamžiky, kdy v konverzaci prohodí něco jakžtakž vtipného. Děj je naprosto postavený na hlavu, a navíc nemám rád ani operu, takže jsem rád, že to mám za sebou a již nikdy více. ()

deiwitch

Už dlouho jsem se tolik nezasmál, jako u tohoto filmu. Geniální bratři Marxové rozjíždějí skvělou sérii situačních gagů a hlášek (zejména excelující Groucho Marx). Nyní již chápu, proč američané zařadili tento počin do pokladnice svých filmů... ()

gombarix

Tenhle film (na který mě nejspíš nalákalo stejnojmenné album Queenů, jinak je to zoufale neatraktivní název) pro mě objevil bry Marxe, zejména fenomenální slovní humor ve zničujícím podání Groucha. Zhlédl jsem pak ještě pár dalších jejich komedií, ale tahle z toho byla asi nejlepší. Dal bych 5*, leč hudební čísla, jakkoliv brilantní, tendovala k nudě a romantická zápletka byla řekněme trochu otravná... ()

GMVajgl

Film, který jde ihned k věci, neztrácí čas nějakými dlouhými prology, představeními, vysvětlováními - příběh se odvíjí tak nějak přirozeně. Do toho se vkládají scény groteskní, situačně komické a hudební. Některé scény se v klidu dají srovnat s tím nejlepším od bratří Zuckerů. Taky je tu dost akce a je působivé, kolik toho tenhle film s docela malým rozpočtem nabízí. Ne všechno zlato se ale třpytí a taky trochu zestárlo. Přesto si radši pustím 100 letý film, než jít na nový do kina, kde mi půl hodiny před začátkem promítají reklamy na auta, coca colu a mobilní telefony. ()

JimiH

Bratři Marxové opět ve formě bez přítěžku v podobě Zeppa. Neuvěřitelně nadčasový humor a nezapomenutelné scény alá přecpaná kajuta nebo Harpova snídaně. ()

PEZ

Groteskná komédia s bratmi Marxovými. Miestami vtipné, miestami až príliš uletené a miestami trošku nudné resp. obstarožné. Legendárna scéna preplnenej kajuty a tiež tá s premiestňovaním postelí parádne. Zvyšok už trošku poznačil zub času. Víkendová oddychovka, ale stačí vidieť raz (snáď s výnimkou dvoch spomínaných scénok). ()

Jablek

První film, který jsem od bratříi Marxů viděl...Dávali ho kdysi na ČT2 a já jsem neměl ani tušení, co přijde. Ale po 10ti minutách jsem měl jistotu, že se budu dobře bavit. Vůbec jsem neveděl, že se takové komedie a ještě k tomu v Americe natáčeli. Humor, který mi naprosto vyhovuje, před 70ti lety? Super! Potom jsem skouknul další tituly, ale Noc v opeře byla prostě první... ()

Fido

Při scéně v kajutě na lodi jsem po dlouhé době brečel smíchy... Budu se muset s Marx Brothers seznamit podrobněji. ()