Opilí láskou

Scénografie:

William Arnold

Kostýmy:

Mark Bridges

Postmoderně příznačně žánrově těžko zařaditelný film, v němž nadmíru osobitý režisér Paul Thomas Anderson umně a podivuhodně namixoval stylový filmový koktejl z romantické komedie, psychologického dramatu, kriminálního thrilleru a snímku o psychicky narušeném jedinci s obtížně zvladatelnými návaly agresivity a vzteku, který má mírné příznaky autismu či podobné psychické nemoci. Co Andersona dělá Andersonem (zasvěcení vědí, že podobně ,,divné" filmy točí i další Anderson - Wes, jehož snímky také ocení spíše divák artových či experimentálních filmů) - velmi originální práce s filmovou hudbou a střihem, která má navodit pocit psychického rozpoložení duševně narušeného člověka - tedy hlavního hrdiny (zvláště silná je až stresující scéna v první třetině snímku, kdy se na Barryho (a tím i diváka) doslova valí neurotizující stimuly z okolí jeho kanceláře - neodbytné telefonáty, cynická a nepříjemná sestra, právě dohazovaná nechtěná známost i karamboly v sousední dílně...). Na tomhle filmu je také nejlépe vidět, jaký kus cesty urazila americká kinematografie od dob tématicky podobného Rain Mana (lineární děj, klasická forma filmového vyprávění...) k Opilí láskou (linearita děje je záměrně několikrát narušena, mnohé v ději zůstává záměrně nevyřčeno, tvůrci experimentují s velmi originálními barevnými předěly atd.). Za zmínku rozhodně též stojí herecký výkon Adama Sandlera, kterému P. T. Anderson dal ve svém úžasném snímku možnost ukázat, že není hercem jedné role a že v sobě ukrývá i nezměrný dramatický talent (který později úspěšně rozvinul třeba ve Volání o pomoc...) Podobné filmy: Dedication, Rain Man(18.10.2008)

na P. T. Andersonovi se mi líbí, že jeho filmy mají své specifické kouzlo, uměleckou hodnotu, a přesto nejsou příliš náročné, přehnaně artové, či navzdory neúplné doslovnosti nepochopitelné. Opilí láskou jsou příjemně podivným, podivně zvláštním, místy tíživým a místy svěže romantickým dílem, nacházejí špetku poetiky ve všednosti, ale nedávají nic zadarmo. Dějově lehce střípkovité, jak to má PTA rád, režijně v detailech nápadité (kamera, použití hudby), jen v přední lini a globálním nadhledu prostě dobré, namísto geniální. PTA už divákům rozdával tvrdší rány. 7/10(5.9.2009)

"He needs me, he needs me, ....." . Berry potřebuje lásku, moře lásky a šetrné zacházení a obklad na svoji vratkou psychiku. Ten se mu dostane v Leně. "Dívám se na tvůj obličej a chtěl bych ho rozmlátit pořádným kladivem a rozmačkat ho, jak jsi nádherná.....a mám spustu pudinku......". Herectví Adama Sandlera mě zaskočilo už v posledních pár filmech a tady, vedle tradičně skvělé Emily Watson, byl neuvěřitelný. Trpký humor, úchvatný hudební doprovod, barvičky a moc dalších věcí ...... půvabný film.(17.8.2005)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(17.9.2006)

• Rex Mundi

Dlho som si tento film chcela pozrieť, lebo vraj to mala byť špička medzi romantickými komédiami, tak nejako... Nakoniec som zistila, že je to len divné. Tak ako to bolo na začiatku uhrančivo divné, tak sa to čoskoro zmenilo na nepríjemne divné - hlavne vďaka tomu neurotickému idiotovi Barrymu. Uznávam kvality, ktoré nezostali nepovšimnuté, ale Barry ma tak strašne sral, že sa cez to neprenesiem.(20.2.2016)

• - Film nemá úvodní titulky, veškerá jména lidí podílejících se na filmu jsou uvedena až na konci. (D3VIL)

• - Film je inspirován příběhem, který se objevil v časopise Time. David Phillips, jistý stavební inženýr, narazil na super propagační kampaň, v rámci které mohl získat kupony na slevu v letecké dopravě. Phillipsovi, kterého od té doby zná celý letecký průmysl pod přezdívkou "Pudding Guy", se zakoupením 12 150 pohárků pudingu "Healthy Choice" za puhých 3 000 dolarů podařilo nashromáždit 1,25 milionů mil bezplatné letecké dopravy. (HappySmile)

• - Ve filmu hraje řada neherců. Například Barryho příbuzenstvo je skutečná rodina. Ze šesti jeho sester jsou spolu čtyři příbuzné. (HappySmile)