Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Kapitola sedmá: Masakr v laboratoři (S04E07)

(epizoda)
  • USA Chapter Seven: The Massacre at Hawkins Lab

Hopper se chystá na boj s monstrem. Dustin pitvá Vecnovy motivy a rozklíčuje zprávu z druhé strany. Jedenáctku posílí dávno zapadlá vzpomínka. (Netflix)

darkrobyk

Ač jsou před námi ještě dva díly čtvrté série, tak už nyní lze říci, že mnohé z předchozího děje do sebe konečně zapadlo. Samozřejmě mnohé postavy jsou pro mne krajně nesympatické, momentálně asi vede šišla (a já navíc myslel, že když už bude mít zuby, šišlat přestane), naopak jisté mé sympatie má permanentně užvaněná, ale upřímná Robin. V posledních částech jsem jen postrádal více retro muziky, v sedmé mě zaujali jen z dálky slyšitelní Duran Duran a rozhodně klasika - Phil Glass; Kate Bush je samozřejmostí. Potěšil odkaz na Poltergeista (lano mezi světy) a démon mi stále více připomínal Swamp Thing, což je v pořádku...tož těším se na další díly... ()

drackula

Uf. No ako toto malé finále hodnotiť? Absolútna extratrieda. Zrod záporáka tak dokonalo prešpekulovaný a zároveň jasný, logický a prepájajúci momenty naprieč celým seriálom. Epizóda už má takmer 100 minút a napriek tomu to neskutočne šlape. Klobúk dole. Toto sa naozaj podarilo. 100% Netflix ()

Anet21

⚪Hodnotenie po siedmich dieloch:⚪Spoilery⚪Ále, akože, neviem. Zas budem za hejterku.⚪Tí, čo tomu nabúchajú 5* sú úplne objektívne nekritickí, pretože rôznymi problémami seriál len preteká, ale chápem, že to dokáže diváka oklamať. Rovnako asi nemajú nasledované a načítané, pretože aj nežánrový divák/čitateľ (ako ja napr.) vidí všetky ťahy scenáru a je o dva kroky vpred. A to nie je nejaké vyťahovanie sa, to je realita. Predvídateľné je to všetko ,,až na půdu." Zrod najprepracovanejšieho zloducha? Hej? Lebo takýto charakterový vývin je u postavy v každom druhom kvalitnejšom románe (nemusí byť nutne ani krimi/horor). Ale o inom som chcela.⚪Najprv také technické záležitosti - hodina tridsať minút na jeden diel je naozaj dosť, tobôž, ak je ten diel expozičný a je v ňom hlavne vata - tu da zdá, že do piateho dielu je všetko len expozícia, ktorá sa dala na papieri preškrtať.⚪Ďalší problém je celý koncept párovania a pátrania v skupinách, komu sa to ešte ako divákovi ,,neprejedlo," toho obdivujem, keďže v tejto sérii už je to vyslovene okato hnané do krajnosti scenáristami, koho, ako, s kým nasilu popárovať a skamošiť. K tomu sa vzťahujú aj nové postavy - otázka: Načo nám vôbec boli, keď scenáristi poriadne nedopracovali ešte ani význam tých starých, viď Mike, Dustin, Lucas, Steve, Robin, ktorí fungujú 4. série ako nahrávači na smeč, ale doteraz sa ich postavy nijak ,,skutočne" nevyužili. Nie, logicky pridáme ďalších asi 5 nových postáv, prečo nie, však? (Dlhovlasý Indián je asi najotravnejšia a najnesympatickejšia postava v seriáli tohto roku). K tomu sa viaže aj nelogické správanie, priatelia na život a na smrť z minulej série sa v tejto už bavia len pomálo, bez toho, aby sa to akokoľvek vysvetlilo, Max, ktorá sa na konci tretej série výborne bavila tu má dlhotrvajúce depresie, a áno, diváci pochopili už po prvýkrát, čo sa naznačuje s Willom a Mikom, áno, nie sú to hlupáci, čiže to neustále podsúvanie tohto faktu je otravné a pôsobí hlavne ako snaha vyplniť si nejaké kvóty...⚪Krátko aj k humoru - vtipy o fajčení marihuany, no tie sú strášne vtipné, však? Preto ich tam musíme mať niekoľkokrát, aby sa aj tiktok generácia aspoň raz zasmiala.⚪Celkovo, toto štylizovanie, aby si v tom divák každej vekovej kategórie našiel niečo je veľmi problematické a ukázalo sa to už minulú sériu - z hororového seriálu pre menšie publikum sa stala hláškujúca zábava pre celú rodinu a široké masy. V tejto sérii sa scenáristi snažili zase trochu toho hororu vrátiť, či to ale bolo splnené skrz tú kopu CGI je otázne (načo napr. bolo treba robiť CGI pavúky, nedali sa zohnať reálne??). A áno, scenár do seba v závere zapadne a všetko so všetkým súvisí a niekto nenáročný bude odvarený, ako toto niekto vymyslí, ale reálne - je to síce dobre nakrútené a premyslené, ale určite nie extrémne inovatívne a neskutočne dobre napísané.⚪A všetky tie dejové odbočky, radšej pomlčať - ruská odbočka je k smiechu celá - Hopper nejako prehovorí bachara, aby mu pomáhal, ale to ako divák nevidíme (nevieme prečo), lietadlo havaruje, ale posádka nemá ani škrabanec, mučený Hopper má stále silu ako T-100 a Rusi ho stále nechávajú nažive...⚪Celkovo sa v seriáli toho deje toľko, až sa zdá, že menej je niekedy viac. Pretože potom to vyzerá, že postavy stále niekam utekajú, niekam jazdia autom, bicyklom a na chvíľu sa nezastavia, pričom dosť očividne asi neplynie čas, nie je treba chodiť do školy, rodičov to nezaujíma atď.(ale ok, niekto by už toto nazval ako zbytočné hrabanie sa v logike, ale napr. načo šli do opačného sveta, keď si tam iba pochodili, pobicyklovali, dali signál, že sú tam a zase sa chceli vrátiť?).⚪Aj tak si ale neodpustím rýpnutie, že celý leitmotív 4. série je v podstate postavený na akomsi mixe Kruhu (spôsob, ako vyzerajú mŕtve telá a koncept času, ktorý postihnutý dostane, než si pre neho zlo príde) a Nočnej mory z Elm Street šľahnutej s kingovkami (dokonca motív ,,vyhľadávania ľudí s traumou, ktorí prežili niečo zlé, čo nemali pripomína Nezvratný osud) ktorý ani neviem, či sa mi páči.⚪ Každopádne roztomilé detské tváričky sú už natrvalo preč (Will už je dokonca skoro asi ako prvý zo štvorice kompletne premutovaný) a celý koncept Netflixu, (ktorý dosť očividne stráca dych) rozdeliť vydávanie série takticky na 2 časti, aby si diváci museli predplatiť Netflix aj v júli a nie iba na jeden mesiac (ako to aj robili) je k smiechu. Po siedmich dieloch klasicky dobrá výprava, hranie na city a nostalgiu diváka, ale veľa vaty, odbočiek, snahy zalíškať sa kade-komu a jemného točenia sa v kruhu. Čiže vlastne klasické ST od druhej série.⚪ () (méně) (více)

Tom10000

7. a možná nejlepší díl 4.série. Hopper s Enzem a ostatními vězni se chystají na souboj s Demogorgonem. Naděje pohasíná, avšak znovu svitne ve chvíli, kdy se do komplexu dostanou Joyce, její spojenec vědec a Jurij. Ti společnými silami dokáží vehnat Hoppera a Enza do skrýše, z ní ale není snadného útoku. Jane si přehrává nejkrutější okamžik svého života, ale přitom zjistí plno věcí. Její pomocník ji ochrání před jejím otcem, ale za cenu vraždy všech dětí. Jen ona sama, ve skutečnosti i minulosti, mu musí čelit. Už víme, že je Jednčkou, ale také zjišťujeme, že to on je Vecnou a že v ten okamžik ona otevřela bránu do Obráceného světa. Nancy a Robin s Elliotem pomáhají Stevovi utéct. Přitom se spojí s vnějším světem. Všem vyjma Steva a Nancy se podaří utéct. Ona sama pozná Vecnu a jeho minulost, ještě před proměnou v Jedničku, u Freda. Je totiž jeho synem a sám zabil svoji matku i sourozence, za což byl Fred uvězněn a sám dnešní Vecna poslán za "Papá". 100 procent. ()

MERKATtv

Je až neskutočné ako celú túto sériu ťahá dole dejová linka s Eleven. Tvorcovia nám ukazujú úplne hovadiny a zbytočne sú potom epizódy hodinu a pol dlhé... Taktiež hlavná štvorica detí bola úplne upozadená a v tejto epizóde zažiarili Nancy, Steve, Robin a Eddie a naozaj scény s nimi bolo to najzaujímavejšie čo vzišlo z tejto série. Dejová linka s Ruskom je tiež fajn a na Willa a Mikea sa úplne asi zabudlo. Neviem no mám veľmi rozporuplné pocity z tejto série lebo Eleven robí stále to isté dokola a už ma to nebaví. ()

• Eddie (Joseph Quinn) zmíní, že by na Steva (Joe Keery) byl hrdý i sám Ozzy, protože také kousl netopýra. Naráží tím na incident z roku 1982, kdy metalový zpěvák Ozzy Osbourne ukousl na pódiu hlavu živému netopýrovi s tím, že si myslel, že šlo o repliku. (Karlosik_4)