Rabbit Proof Fence

• Austrálie Rabbit-Proof Fence (více)

Filmový příběh je natočen podle skutečné události. Odehrává se v roce 1931. Tři malé míšenky, byly uneseny z domova, aby je ve sběrném táboře připravili pro život mezi "bílými". Statečná Molly se ale rozhodne této budoucnosti vzepřít a společně s Daisy z tábora utečou. Vydají se na nebezpečnou cestu dlouhou 1500 mil, s domorodým stopařem ve službách státu v patách a jen s malou nadějí na přežití před sebou ... "Policajt přišel a vzal Gracie, Daisy a mne, Molly. A dali nás tam. Do tábora. Řekli, že nemáme mámu. Věděla jsem, že nemají pravdu. Utekly jsme. Byla to dlouhá cesta. Bylo nám jasné, že když najdeme plot, ten RABBIT - PROOF FENCE, že se dostaneme domů." K silně emotivnímu dojmu z filmu přispěje i dokumentární závěr. (oficiální text distributora)

josieaddms

Film o strachu, o statečnosti, o síle, o bolesti, a o bezpráví. Mě osobně se to opravdu dotklo. Opravdový příběh tří malých děvčátek které se rozhodly utéct z místa které pro ně bylo peklo, zpátky domů. Natočeno to bylo velmi působivě, ale ne příliš "aby to hrálo na city" prostě v tom bylo spousta citu. Byli místa kdy mi úplně mrazilo. Nejstarší Molly v sobě musela najít tolik odvážnosti a odhodlání, aby mohla zvládnout pouť tak strašnou a dlouhou, jakou si snad my nedovedeme ani představit. Budí tím ve mě silnou úctu, vůbec úctu vůči těmto lidem kteří jsou takto vykořisťováni. A i přes to že tuším že v tom bude i část politické propagandy, líbí se mi to, a věřím tomu že to muselo být strašné utrpení. Velmi silný pocit podpořila i velmi vkusná hudba, a samozřejmě bezchybné herecké výkony. A ta pomalost mi vůbec nevadila. Naopak, vychutnávala jsem si každý jeden detail. ()

bono22vox

Příběhově velmi silný snímek. Drama o dlouhé cestě domů, otroctví a plotu proti králíkům od specialisty na thrillery Toma Clancyho si mě opravdu získalo a nebojím se ho přirovnat k jednomu filmu. A tím myslím, že P. Noyce natočil takový Schindlerův seznam Austrálie... Za mě bych ještě možná přidal pátou hvězdu za hudbu, které se ujal Peter Gabriel. Ten zde za využití tradičních australských nástrojů i moderních syntetizátorů docílil toho, že celý snímek "duní" jako dech vyčerpaných uprchlíků v řevu divočiny. Díky tomu, byť se jedná o silnou výpověď o kulturální odlišnosti, je film v první řadě velkým dobrodružstvím ve starém dobrém stylu. Noyce se nijak nevyžívá v utrpení dětských vězňů, ale naopak sází na pumpování čistého adrenalinu vyvěrajícího z napětí a obav pronásledovaných stejně jako z naděje na vítězství... ()

Sandler

Pro mě film lehce nad průměrem. Super kamera, na můj vkus ale moc roztahaný příběh, ze kterého by se dalo vymáčknout mnohem víc. Někteří tady vzdychají nad krásou australské přírody. Pokud se Vám opravdu líbí ta nekonečná, suchá, drsná pustina, která je ve snímku zachycena, pak byste se měli rozhlédnout kolem sebe... nemáme to tady mnohem hezčí?:) ()

Bonniesgun

Vidět tenhle film na začátku karlovarského filmu znamená neužít si ten rok žádný jiný festivalový film. Přestože podobná témata nevyhledávám, tohle mě zasáhlo jak žraločí ploutev ve vesnickém rybníku. Neuvěřitelný (ano, doslova) snímek o lidech, naději, jakési síle v nás a činech v krizových momentech. Nekteré děti jsou jednoduše dál než mnozí z nás... A ta mladá slečna v hlavní roli je rozhodně lepší herečka, než někteří dnešní profesionální "herci"! ()

jafuska

další drama z prostředí austrálie, tentokrát se to odehrává z Australských buší, kde jsem násilně odvezeny tři děti z náručí matky, a jsou nedobrovolně umístěny v komunitě dalších míšenců, kde se snaží o jejich převýchovu, za každou cenu chtějí se vrátiti domů, a zde začíná drama, nelehký úkol, v patách zlí lidé, první půlka celkem průměr, ale potom se to rozvine jak má být. ()

Mykhaluu

Smutný a hezký (vizuálně i zvukově a hudebně) film! Komentovat složitost, či jednoduchost děje mi přijde v souvislosti s osudy míšených abordžinců mimo mou pravomoc... ()

PlysovyMacko

Úžasný výkon malých dievčatiek, ktoré po tom co utečú zo sirotčinca pre miešaných sa vydajú pešo na cestu domov pozdĺž protikraličieho plotu čo robilo viac ako tisíc kilometrov. Obdivujem odvahu a odhodlanie dievčatiek. Film sa tiež venuje smutnej teme-odoberaniu miešaných detí ich rodičom. Film je podľa skutočnej udalosti a vôbec nenudí. ()

pOne

Výborná kamera a střih. To samé se dá říct o hudbě. Občas příběhu trochu dochází dech, což u poměrně krátkého filmu trochu zamrzí. Přesto je příběh o rasismu v Austrálii velmi silný. ()

dsaiko

Jedna věc je film jako takový, příběh, kamera, zvuk. Druhá věc jsou emoce pro člověka se srdečním vztahem k Austrálii. Takže za sebe dávám plný počet. ()

route60

Každý národ má v historii své černé místo a to plati i o Austrálii kteří vystrnadili původní obyvatele do rezervací a film Philipa Noyce který výborně natočil toto drama o statečné Molly a jejích sestrách kteří se vydají na dlouhou cestu domů ani se nelze divit že někteří označují Rabbit Proof Fence za Schindleruv seznam po Australsku. ()

dadinka

"This girl is clever. She wants to go home." Ještě před poměrně nedávnou dobou nebyla Austrálie tak krásnou a svobodnou zemí. Obzvlášť pokud váš táta stavěl plot, máma lovila oštěpem a každý z nich měl jinou barvu kůže...Byl by to skoro pohádkový příběh o tom, jak jedna odvážná dívka přelstila omezeného (leč mocného) úředníka, nebýt toho dovětku. A toho, že je film založen na skutečnosti. Sice bych možná brala trochu delší stopáž a hlubší pohled do myšlení člověka, který s takovou horlivostí ničil život tisícům okatých děvčátek, ale ten závěr ze současnosti je jedním slovem nádherný...We are never going back to that place... ()

solisoli

Peter Gabriel hudbou vo svojej koži spoločne s úžasnou kamerou Christophera Doylea dalo tomuto úplne netradičnému Road movie svoje pôsobivé čaro aj vďaka úžasným hereckým výkonom domorodých detských postáv. Škoda, že sa dej niesol v melancholickom pojme a nevniesla réžia do deja živšie momenty, ktoré by tento stav pozitívne oživili. Možnosti určite boli. Aj tak slušná podívaná. ()

Vozataj

Silně emotivní příběh. Domorodí obyvatelé Austrálie jsou mi velmi sympatičtí už od doby, kdy jsem se o nich poprvé dozvěděl. Prostě stále nemohu pochopit, když Evropané osidlovali jak Ameriku, tak Austrálii, proč museli násilně učit domorodce, aby byli jako oni. Je mi z toho blivno... ()

HarryB

Its based on the shameful history in Australia where aborigine children were taken by force from their families and tribes to camps and taught to be servants. Set in Western Australia in 1931, Rabbit-Proof Fence is a scathing attack on the Australian government's "eugenics" policy toward Aboriginal half-castes. Continuing policies begun by the British, the white government in Australia for six decades forcibly removed all half-caste Aborigines from their families "for their own good" and sent them to government camps where they were raised as servants, converted to Christianity, and eventually assimilated into white society. Hopefully, it will become a vehicle for reconciliation, so that the shame of the "Stolen Generation" can at last be held to account. ()

DrifterSoul

Nádherné. Krajina, hudba, ty tři malé holky jak to parádně hrají.... a hlavně, ústřední myšlenka filmu: nelze vnucovat jiným náš evropský/britský způsob života, přesto, že by nás k tomu mohly vést nejušlechtilejší myšlenky. I krásné ideály se mohou zvrhnout v diktát, násilí a dokonce rasismus. Každý má právo si zvolit svou vlastní cestu. Žili jsme/žijeme v Evropě či moderní Austrálii, v relativním přepychu a pohodlí. A přece něco víc a víc hodně ztrácíme, aniž bychom si to uvědomovali. Ten pradávný kontakt s přírodou, způsoby vnímání, smysly, schopnosti k přežití, které si přírodní národy dosud zachovaly a my "díky" civilizaci navždy pozbyli. ()

Tarsan

Moje hodnoceni neni uplne objektivni, je ovlivnene mym oblibenym autorem ale pribeh je silny i bez nej. Doporucuji si poslechnout soundtrack Peter Gabriel: Long Walk Home. ()