Zpovídám se

• USA I Confess

Otto Kellar a jeho žena Alma pracují jako správce a hospodyně v katolickém kostele v Quebeku. Otto je jednou přistižen při loupeži v domě, kde občas pracuje jako zahradník, a v panice zabije majitele. Jeho svědomí ho donutí se ze zločinu vyzpovídat otci Michaelu Loganovi, který se nedopatřením stane hlavním podezřelým. Zpovědní tajemství však nesmí být vyzrazeno, a tak Logana může zachránit pouze Ottovo znovu se vzpouzející černé svědomí... (oficiální text distributora)

majo25

Veľmi dobre spracovaná zápletka robí z tejto hitchcockovskej drámy pozoruhodné dielko. Stavia zásady nad česť a darí sa mu to od začiatku po koniec. Pozitívom oproti niektorým iným hitchcockovým filmom je aj to, že príbeh začína už od začiatku filmu, čo sa o niektorých jeho iných filmoch povedať nedá. Hoci som Clifta videl hrať predtým iba raz (vo Freudovi), so svojim minimalistickým herectvom a charizmou ma však dostatočne presvedčil a to isté zopakoval aj tu. No a samotného režiséra, vychádzajúc z kostola, sa mi opäť podarilo postrehnúť. ()

Courtemanche

Lehounce nadprůměrný, jednodušší Hitchcock. Montgomery Clift v hlavní roli s přehledem a Karl Malden už několikáté potvrdil že je rozený policajt. Moc nemusím filmy, které mají nádech 40.let ale tady mi to nevadilo. (žánr thriller brát s rezervou). 3,5/5 ()

andrii

"In nomine Patris..." Montgomery Clift praví: "Břímě slov přebírám, neporuším pečeť zpovědnice, nesoudím, sám jsem vězněm pozemské mlýnice. Zavázán jsem slibem prostým, opatruji ticho božích hostí, mlčení je odpověď má..." Otevřeným oknem, směr vraždy, oběť leží na zemi, je pár minut po činu. Osudná to noc, soudný den. Nad propastí, nehroutím se, ne/vy/zradím. Zločin v konfrontaci se svědomím, zpověď v konfrontaci s oddaností úřadu. Zločin tíží, krade charakter. Zločin kněžské roucho poskvrnil. Obrození dávné lásky vývěsním štítem k vydírání. Vraždou volní, ubráněni, oproštěni. Monty Clift se přibližuje pohledným šepotem, zadumaností, důstojností, přemýšlivostí, ctihodností a... mlčí, mlčí hrdě, mlčí pokorně, mlčí slibem. Objímá tu dosažitelnost tajemství pevnou vůlí, zrcadlí se v chůzi poklidné. Vzor kázání mravů, dobra a naděje přijímá úděl dehonestace, úděl obžaloby soudu. Ochránit jeho čest před lynčem lidského tribunálu je povinností. Kdo vinen, nevinen, odsouzen. Všichni pijeme ze stejného poháru, vodu dobrou i špatnou. Odpuštění vyslovené, vírou rozhřešené. Nepromluvil, duše odrazem čistoty, zproštěn viny podezření. Samotný ďábel - pokušitel se zlými skutky přiznal, potrestal sám sebe pouhým naznačením, podezíravostí. Silný postoj nepolevil. Katarze myšlenky, která se stala zkázou. Světlo a tma zločinu a trestu, svoboda a hřích, hrdost a zbabělost. Váha zločinu, tíha viny. Želízka zpovědi, želízka svědomí. Až příště půjdu kolem kostelních zdí, zastavím se a nahlédnu do jejich nitra. Samo denní světlo mi bude svědkem, já stočím svůj zrak k oltáři i ke zpovědnici, zasním se a budu ve svých představách očekávat přítomnost plachého elegána Montgomeryho Clifta. :-) ()

chelseaman22

Poněkud smutným shledávám fakt, že od začátku samého je zcela jasné, jak že se celá zápletka vyvrbí. V mezidobí je divák nucen sledovat kněze, jehož výraz tváře odkazuje na akutní gastralgii, zatímco jeho bývalá milenka se snaží podniknout takové kroky, aby její milý byl zbaven taláru a ona mohla skotačit. 44 % ()

Motinski

Trochu slabší Hitch ako som čakal. Hlavná zápletka ma pritom veľmi zaujala ale film nevedel dostatočne strhnúť. Romantická linka bola zbytočne obsiahlo vyrozprávaná, takže nakoniec len obyčajný priemer. ()

danoo

Hitchcock upúta už prvou scénou, ktorá pripomína začiatok Wellesovho filmu Občan Kane (1941), aj keď jej význam je iný: vedie totiž k mŕtvole ležiacej na podlahe. Divák onedlho spozná i vraha. Ale s tým sa film iba rozbieha. Predmetný konflikt medzi sakrálnou a sekulárnou povinnosťou nehodlám rozoberať, sám Hitchcock v známych rozhovoroch s Truffautom priznal, že je pre väčšinu divákov nepochopiteľný. Výkon Montgomeryho Clifta je však dokonalý. ()

Natabar

Krutě váhám mezi 3 a 4* - ach jo. prozatím zůstanu u třech. Ne, že by se Mistrovi nepovedlo, akorát povětšinou neměl ten správný šmrnc. Jenže zase - průměrným tento film určitě není. Tak ať si kdo každý vybere - já dávám 3,5*. BTW - Možná holky slintaly, ale mě "Tom Cruise" v Hitchcockovi dost vadil. ()

lucascus

Ne Hitchcock, ale perfektní Montgomery Clift je tím nejlepším, co se dá na filmu najít. Slavný režisér totiž zde ostrouhal, scénář je děravý, místy kýčovitý, s velice křečovitými hereckými výkony s výjimkou zmíněné hlavní role. Až mi je toho Montyho líto, že má kolem sebe takové neherce a jednu afektovanou blondýnu. O to více je razící, jak byl Clift skvělý herec, jeho herectví může divák vysledovat v jeho chůzi, gestikulaci, dikci, pohybech jeho očí a obočí. Proto můžeme také víc a víc litovat, že toho natočil tak málo. Paradoxem pak je, že přestože se jedná o Hitchcockův film, můžeme v Cliftově filmografii najít mnohem lepší snímky (např. Poznamenaní, Odtud až na věčnost, Červená řeka, Norimberský proces a jiné). ()

mirec88

Napínavý thriller, pri ktorom si dáte otázku, či sa pôjdete spovedať so všetkých hriechov, ktoré ste kedy urobili... Hlavne vtedy, keď ten hriech chcete hodiť práve na toho kňaza. Milujem tieto skvelé Hitchcockove zamotané príbehy. Opäť nemám čo vytknúť. ()

zigíš

Úžasně natočený -ty kamerové podhledy!- ne tak známý snímek, v mistrově filmografii, ke kterému jsem se dostal, přes výborný dokument Hitchcock/Truffaut a i když, jsem o ději, už co to věděl, pořád mě překvapoval ..ne přímo dokonalý Hitch, ale pořád, obrovský nadprůměr ()

Bernhardiner

Zpovídám se je výborné hitchcockovské drama o vině a svědomí, navíc v poslední půlhodině krásně vygradované. Jenom ta zápletka se mi zdá lehce vykonstruovaná, kněz přece k zabitému ráno už vůbec nemusel chodit. Montgomery Clift mně přišel jako příliš velký hezoun na kněze, ale neustále mě přesvědčoval o tom, že si velký Alfred. Takových krys, jako je Keller, bohužel po světě chodí strašně moc a tak jako on se nestydí křivě svědčit. 90% ()

Jezinka

Velmi příjemné překvapení, nic jsem od tohoto filmu nečekala, ale ztvárnění lidské malosti, zloby a zbabělosti stálo za to. Otto Kellar je fakt odporný. ()

CSSML

Nepříliš dobře psychologicky zpracovaný příběh o mladém, statečném, ale hloupém knězi. Náš kněz je především hloupý, protože se přiblížil na méně než deset metrů k ženě, která už v minulosti ukázala, že manželskou věrnost neklade na zlaté vážky – incident v altánu padá zcela na její svědomí, neboť mladík neměl důvod předpokládat, že už je vdaná. Jeho hloupost se ještě znásobuje, uvážíme-li, že měl ve svém nejbližším okolí tři kněžské spolubratry ochotné pomoci. Dále je hloupý kvůli náznakům, které pronikly ze zpovědi. Pachatel tajného zločinu nemá povinnost se přiznat, pokud někomu místo něj nehrozí podobný trest, jaký by sám dostal, a i potom, kdy má povinnost se přiznat, nemá povinnost se spravedlnosti vydat. Takže kněz, který by pachatele k přiznání nutil, by byl z pohledu věčnosti více než hloupý. Alma je jediná více psychologicky propracovaná postava. ()

Han22

Konečně zase strhující Hitchcock. Opět je tu téma nevinného muže ve střetu se zákonem - tentokrát je jím otec Logan. Ten vyslechne zpověď o vražďě bohatého právníka a zpovědní tajemství mu brání cokoliv prozradit. Protože vrah měl kněžskou sutanu a Logan nemá alibi, smyčka se začíná stahovat. A Hitchcock ji stahuje opravdu důkladně - je tu důsledný detektiv, samotný vrah mu přitopí, uprostřed děje se odhalí jeden melodramatický milostný trojúhelník a tím i motiv vraždy a režisér nechá projít hrdinu i soudem a veřejným opovržením. Zkrátka i bez nějakých větších zvratů je tenhle film napínavý, člověk si říká, že pravda nakonec vyjde najevo, ale ke konci už jsem byl na pochybách :) Mínusy jsou snad jen melodrama uprostřed a taky, že si neumím představit kněze, který by něco podobnýho dobrovolně podstoupil. Ale i tak prima film a krimi/thriler roku 1953. ()

Peiper2

Výborný nápad, výborná atmosféra, výborné zpracování. Občas trošku moc natahované, ale zase ne tolik, aby film nudil. Hitchcock tak jak ho mám rád. ()