Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: „Zabiji tu tvoji, když ty zabiješ toho mého?“. A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte. „Není to fascinující?” ptával se často mistr napětí. Popravdě řečeno, je to dvojnásobně fascinující, protože Hitchcock natočil dvě verze Cizinců ve vlaku. Původní verze jje naprostá thrillerová klasika. Nedávno nalezená, delší pracovní britská kopie nabízí „překvapivé zdůraznění Brunovy okázalosti, způsobu, jakým je přitahován ke Guyovi i jeho psychotické osobnosti” (Bill Desowitz, Film Comment). Odhalování Brunovy skryté podstaty, skvělé scény (tenisový zápas, rozpadající se kolotoč) a napětí, které dokáže vytvořit jen Hitchcock, dělají z tohoto filmu prvotřídní jízdu. (Magic Box)

El-Barto

Výborný námět a k tomu skvěle vyšinutej záporák Bruno a to všechno v Hitchcockově filmu. Tentokrát mě to ale tolik nebralo. Oproti jiným jeho filmům (Vertigo, Okno do dvora) jsem tu gradaci pocítil až na konci ve scéně na kolotoči. Jinak mi film připadal dost nevýraznej. Chybělo mi tam pořádný vyšetřování, který by Guyovi a pak taky Brunovi šlapalo na paty. ()

Deleatur

"But Guy... I like you." Další z Hitchových filmů často citovaných hlavně pro homosexuální podtext, i když Hitch sám údajně chtěl místo chlapecky jemného Grangera (Guy) mužnějšího Williama Holdena, aby podobný podtext potlačil (navzdory infu v synopsi o alternativní verzi, která nabízí opak). Podle mě se ale Granger zpronevěřil očekávání snad jedině v závěru, SPOILER kdy umírajícího Bruna (Walker) oslovil skoro něžně; ale mohla to být jen snaha zapůsobit na jeho svědomí. Takže to vlastně padlo na Bruna, který de facto odstranil svoji sokyni a po Guyovi chtěl odstranit svůj mužský vzor (otce), aby mohl zůstat sám s matinkou (Psycho za rohem). Umocněno ještě tím, že se Guy pokusil Brunova otce zachránit. A že si Walker roli očividně užíval. Fuj, no. Nicméně bez zbytečného pitvání to byl především výborný a parádně natočený thriller. // 86% ()

gombarix

Zase jsem víc fandil padouchovi než klaďasovi. Je něco špatně ve mně, nebo to Hyčkok tak záludně točí? - - - Kasey Rogers (pod jménem Laura Elliott) hraje silně krátkozrakou Guyovu manželku Miriam (ve skutečných brýlích! - galerie), zatímco Patricia Hitchcock brýlatou senátorovu dceru Barbaru (smyslem toho jest, aby si byly "podobné", což vůbec nejsou, ale tak brýle asi dělaj člověka:) ()

Wolvie

Parádní noir a Hitch,který se dostává do životní formy.Nikdo mi nevymluví,že nejlepší filmy točil v 50. letech.Ostatně,proč by mi to někdo měl vymlouvat? ()

Rokle

Po technické stránce další kvalitní práce od Hitchcocka, po scenáristické už nikoliv. Jednání hlavního hrdiny bylo na jeho inteligentnost hodně nelogické a to čím, ten film končil, mohl udělat ihned na začátku. Vyšlo by to stejně. ()

GOREGASM

Hitchcock ve svých thrillerech předběhl dobu a představil světu, co je to opravdové napětí. Strangers on Train sice asi nepatří k vrcholům jeho tvorbu, ale sází zde na konfrontaci dvou zajímavých postav, mimochodem dobře zahraných a zapeklitou zápletku s údernou gradací. Navíc vidět cokoliv od Hitche na velkém plátně (děkuji KVFF 2018) je zážitek sám o sobě. Jednoduché, ale úderné. 75% ()

Faila

Většina klasik, ke kterým se dostanu až teď, mě zklame. Cizinci ve vlaku jsou naštěstí výjimka, která mě bavila od prvního okamžiku. Zajímavé, děsivé, skvěle zpracované i zahrané, dokonalý příběh i pointa, prostě pecka. ()

ad142

Jeden z ďalších významných filmov A. Hitchcocka, ktorý aj napriek určitým žánrovým odklonom možno zaradiť do škatulky noir. Podarilo sa mu získať a udržať si moju pozornosť najmä pozoruhodným dôrazom na dualitu a zdanlivú antinómiu dvoch charakterov a množstvom drobných, ale skvele nakrútených a zjavne symbolických scén (odraz vraha v okuliaroch, stretnutie medzi čiernymi a bielymi stĺpmi, či podtrhnutie duality v oboch tenisových zápasoch). Tak trochu až fraškovito divoká záverečná kolotočová scéna bola len čerešničkou na ďalšej majstrovej torte. ()

Poirotek

Čakal som temnú a napínavú atmosféru, ale dostal som thriller, ktorému niečo chýbalo. Po scéne s kolotočom sa z Majstra napätia stáva skôr majster komédie. ()

verlit

Hitchcock ve své nejlepší formě. Vizuálně dokonalé, scény a záběry, které by i dnes vzbudily pozornost a ve své době musely působit přímo úžasně. V UK nedávno vydané dvojDVD, kromě klasické verze obsahuje také o fous delší verzi britskou. Vřele doporučuji! Britská verze vykresluje mnohem otevřeněji Brunův homosexuální zájem o Guye a s pomocí téměř nepostřehnutelných posunů vůči známé verzi tvoří ještě syrovější, úchylnější a znepokojivější klenot. ()

medii

Poctive odvedena prace, technicky perfektni, stavba pribehu ukazkova, celkove vytribene. A presto se mi nedari definovat jakysi "problem", jehoz pritomnost mi odvadela myslenky od filmu k obsahu lednicky (ano, shledla jsem to doma na DVD s pravidelnym odbihanim za obzivou) a ke stavu pradla v me pracce. Snad vyzrazeni jadra filmu hned v prvnich deseti minutach filmu? ()

mi-ib

Z tohoto snímku plyne jedno ponaučení: "O smrti či vraždě se nikdy nežertuje. Obvzlášť ne v případě, poslouchá-li Vás při tom psychopat." Tím jsem vlastně nastínil zápletku, která je velmi slibná. Vlastně vede i k celkem napínavému ději. Navíc Robert Walker v roli maniaka se mi velmi líbil, asi nebudu jediný, kterému se při pohledu na něj vybaví Hopkins v roli Dr. Hannibala. Jenže konec s kolotočem mi přišel takový very crazy. Čekal jsem něco propracovanějšího. Pro někoho klasika, pro mě průměrná kriminálka. ()

Stíba

Pro mě asi ještě o chlup lepší než Kubrickovo Zabíjení, tam místy lehce upádavalo tempo ale tady je to jízda od začátku až do konce. ()

Martinka21

Bruno Antony je opravdu geniální psychopat, který dokáže naplánovat skoro bezchybnou vraždu a též ji provést. Je to zvláštně přitažlivá, temná postava, ze které jde hrůza. Moc se mi líbila ženská představitelka Anne, která svou chytrostí zastínila pány policajty a díky svým pozorovacím schopnostem dokázala odhalit vraha dříve než všichni ostatní. Za nejlepší scénu považuji tu, která se odehraje v úplném závěru filmu a to na kolotoči. ()

Killingjoke

Geniálně adrenalinový noir podle Alfreda Hitchcocka. Z mého pohledu patří tenhle kousek k jeho nejlepším filmům. Neokázalým způsobem rozehrává spoustu témat jako je výměna vraždy, posedlost, šílenství a všudypřítomné nespravedlivé obvinění. Hitchcock ve svých filmech vždy k pevné kostře vymýšlí něco, co diváka najisto usadí do křesla. V tomto filmu je takových momentů více, za všechny můžu jmenovat šílené finále na kolotoči nebo když nám celou vraždu režisér zprostředkuje pomocí odrazu ve sklech brýlí ležících v trávě na zemi. Velmi podařené je celkové obsazení filmu v němž mne snad nenapadá jediné slabé místo. Robert Walker je ve své roli psychopatického, ale velmi lstivého Bruna výborný. Není to pro mne sice hitchcockovský TOP, přesto řadím Cizince ve vlaku hodně vysoko... ()

Iriquindae

Nápad a první dvě třetiny hodně dobré, konec už ale přeci jen dost zestárl - je to hodně naivní záležitost. Ale postupná gradace od setkání ve vlaku je skvělá. ()

Biopler

Veľmi dobrý snímok, ktorý ťaží z jedinečnej zápletky. Výborný Robert Walker v roli Bruna. Film na konci stráca dych, záver je akosi len tak zlepený, čo je škoda. To čo si divák užije je skvelá réžia. To ako Bruno naháňa a vydiera Guya ma bavilo sledovať. Poctivý thriller. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (více)