Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: „Zabiji tu tvoji, když ty zabiješ toho mého?“. A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte. „Není to fascinující?” ptával se často mistr napětí. Popravdě řečeno, je to dvojnásobně fascinující, protože Hitchcock natočil dvě verze Cizinců ve vlaku. Původní verze jje naprostá thrillerová klasika. Nedávno nalezená, delší pracovní britská kopie nabízí „překvapivé zdůraznění Brunovy okázalosti, způsobu, jakým je přitahován ke Guyovi i jeho psychotické osobnosti” (Bill Desowitz, Film Comment). Odhalování Brunovy skryté podstaty, skvělé scény (tenisový zápas, rozpadající se kolotoč) a napětí, které dokáže vytvořit jen Hitchcock, dělají z tohoto filmu prvotřídní jízdu. (Magic Box)

Mononoke.

Myslím že Hitchcock umí pracovat s filmem ještě trochu lépe, mnoho věcí by mohlo být jinak, ano, scéna se spadlým zapalovačem do kanálu byla sice napínavá ale trochu předvídatelné bylo že ho stejně nakonec vytáhne stejně tak konec. To že Bruna usvědčí muž z "romantik isle" (nebo jak to bylo:) mi bylo jasné od začátku... Takže tentokrát milý Alfréde jen 3* ()

Terva

CITÁT - Vyměníme si vraždy, vy otce, já ženušku............. Naplánovali jsme to spolu, oba dva, do kříže, pamatujete ? Zajímavě se rozvíjející příběh, který trochu pokazilo to tenisové klání. Bylo sice součástí dramatického plánu, ale bylo zbytečně dlouhé. CITÁT - 2:0 na sety.......... Scéna z mříží byla lehce přehnaná a nevěrohodná. Ale trochu toho štěstíčka prostě musí být. CITÁT - Nevím co je šmajchlování......... Akční scéna z kolotočem vám načechrá ofinu. DIALOG : Kdo to byl ? To byl Bruno. Chytrej chlapík............ Čekal jsem od toho trochu víc, nakonec to byl jen průměrný snímek. ()

Dale

Veľmi jednoduchý a predvídateľný príbeh, ktorý v závere (od tenisového zápasu) je neskutočne naivný a scény, kde sa Hitch snaží nabudiť napätie pôsobia práve opačne. Najtrápnejšia scéna je načahovanie ruky po zapaľovači v kanáli. Je evidentné, že cez tie asi centimeter široké dierky by sa prestrčili maximálne prsty, no Bruno tam vopchal celé zápästie, ledva dočiahol na zapaľovač, no len ho postrčil o 10 cm nižšie (aby sa napätie stupňovalo) a postupne tam asi strčil svoju hnátu až po lakeť, keďže ho v pohode dočiahol.Tie zábery na prsty, ako sa po kúsočku približujú k svojmu cieľu, možno pred 60 rokmi pôsobili napínavo, dnes je to nanajvýš tak úsmevné, privítal by som radšej záber vyššie na mrežu. ;-) Slabých miest je ale viac - polícia si nezisťovala pri vyšetrovaní vraždy u prievozníka, komu požičiaval v tom čase čln? Nezmyselné bolo aj to celé sledovanie či skôr stráženie Guya, keďže ho nesledovali tajne a aj keby, tak pri zločine z vášne by tým čo získali? Bruno bol psychopat a teda sa niet čomu diviť, že to s tou vraždou mal veľmi slabo premyslené, do dokonalej vraždy to malo na míle ďaleko, veď sa na obeť lepil celý čas v zábavnom parku. Bolo by toho oveľa viac. Pre mňa zatiaľ najslabší Hitchcock. ()

Blofeld

Jak mám černobílé filmy obecně moc rád, tak zrovna Hitchcocka mám radši barevně. Ale jinak bez výhrad! Vyzdvihl bych výkon Ruth Romanové v jejím nejznámějším filmu, opravdu byla skvělá... ()

svik

Jedena z absolutních vypalovaček z továrny slavného Hitchě. Skvělý a do detailů propracovaný příběh zpracovný z napínavých a kultivovaných scén dával filmu nečekaný nádech. Reřijní stránka byla bez chyby a to snad je i zbytečné dále rozebýrat. Hitch nám ukázal další skvělý a zajímavý způsob vraždy . Býdák prolhaný, vyšinutý a psychycky naručený Robert Walker dával příběhu nečekané točky až do posledního okamžiku z tohoto dortu inteligentní scenérie. Farley Granger byl úžasný jako v Provazu a nezklamal svou předstíravou neschopností řešit problémy. Ruth Roman tak to byl pro mne veliký oběv a zárověn příjemné překvapení-ABSOLUTNĚ DOKONALÁ MIMIKA KRETÁ SE MÉMU STYLU VELICE ZAMLOUVÁ. U těchto starších filmů mi to velice zchází , ale zde jsem to dostal takže paráda. Scénář škoda hovořit kdo neviděl film neuvěří. Hitch si zahrál nastupujícího pána s basou do vlaku. Akonečně skvělé přostředí Hitch to vzal z větší perspektivy což je protikladem k provazu. NO PROSTĚ GENIÁLNÍ KONCERT.+Skvělý výkon Hitchovy dcery. ()

Marek1991

Vlakových scén je tu asi podobne veľa ako tých v zábavnom parku alebo na tenise, každopádne film je o psychológii. Veľmi sa mi páčilo, že dokonca ešte po smrti psychopata o ňom tenista povedal, že bol inteligentný. Myslel som si, že ho doženie k vražde, no Hitchcock ma prekvapil. Dokonca je zaujímavé sledovať ako sa vyhral s kamerou. Veľmi dômyselný snímok. ()

liquido26

Jeden z těch lepších noirových snímků, ale na pět hvězdiček to není. Příběh je sice hodně zajímavý a napínavý od začátku až do konce, ale místama se mi to zdálo trochu roztahané. ()

Cubinho

Snad první Hitchcockův film u kterého jsem se vážně nudil. Nicméně, zápletka jistě zajímavá a pozitivní dojem z celého filmu pak dodává závěrečná scéna z kolotoče. Také vám Farley Granger připomínal Jamese Stewarta? Mně teda strašně... 6,5/10 ()

corpsy

Možno má tento strhujúci thriller horúce hodnotenie, ale moja pocitová teplota je predsa len chladnejšia. Dobrý námet je tu utápaný v minimálnom napätí, ktoré môže takýto príbeh pripraviť. Až na pár skvelých scén ( napr. tá záverečná kolotočová ) ide len o pekne zostrihané a nasnímané sekvencie. ()

Una111

Dobrá, i když nepříliš složitá zápletka, filmařsky vynikající scény (nejen ta kolotočová!), napětí až do konce! Ó, díky Mistře, opět musím před Vámi, svým oblíbencem, smeknout svou hučku! (Mimochodem: Je to jaksi pikantní dívat se na film o vlaku - ve vlaku!) ()

Cimr

Kdyby Hitchcock nenatočil Psycho, řekl bych, že by byl znám právě díky scénám z Cizinců ve vlaku. Zkrátka kdyby jméno "Hitchcock" neevokovalo sprchu, určitě by evokovalo kolotoč. On měl Alfred ,,smůlu", že těch vážně kvalitních filmů natočil až moc a vlastně se jimi - podobně jako Cimrman - tedy jako ona pověstná sopka sám zasypal. Nejlepší scény už zde vypsal Altamir, já přidám jen jednu, a sice když naši dva cizinci vystoupí z vlaku a srazí se s jakýmsi obtloustlým pánem, co zrovna nastupuje... Podle mě úplně nejlepší Hitchcock! ()

NinonL

V době svého vzniku to musela být vážně pecka. Lidé v kinech určitě šíleli strachy a napětím. Film má dobré tempo, dobrou zápletku, dobrého záporáka i hlavního hrdinu. Konec filmu trochu zestárl, proto nedávám plný počet. Jinak bych neváhala. ()

Krt.Ek

Po tomto Hitchcockově malém velkém filmu (= střídmá stopáž, avšak tolik napětí) si budu při cestách vlakem hledat prázdná kupé, tam si pak vlezu a po celou cestu budu předstírat, že spím. A na kolotoč mně už nikdo nedostane ani heverem. ()

Tayen

Černý humor Alfreda Hitchcocka, to je vedle napětí hlavní složkou filmu (celý film mi přišlo, že roli Bruna hraje Bill Murray). Dlouho jsem odkládala shlédnutí tohoto filmu. Naprosto zbytečně. Ačkoliv mám radši od Hitchcocka filmy s dávkou mystična, Cizinci ve vlaku se pro mně ukázali být stejně kvalitní. ()

GodComplex

Jiz dlouhodobe se snazim o podlehnuti kouzlu Cocka, ale ten me stale ne a ne dostat do kolen, tentokrat to navic bylo vylozene prumerne. Povestne napeti a atmosfera absolutne nikde, potencial totalne nevyuzity, cele je to predvidatelne, charaktery se chovaji jak retardi z jedlickarny, hudba bud nikde, nebo o nicem. To, ze to ma zajimavy namet a natocene je to s profesionalnim prehledem a reziserskou bravurou to od prumeru nezachrani. Zatim nejhorsi Hitch, ktereho jsem videl a obecne tezce prehodnocena zalezitost, navic ten film pomerne dost mate nazvem - rozhodne od toho necekejte thriller ve vlaku! 5/10 ()

Sandiego

Další ukázka perfektně zvládnutého žánrového počinu a doklad toho, jak dokonale má Hitchcock diváka přečteného a vždy ho dostane tam, kde ho chce mít. Výborný námět, působivá práce s kamerou a střihem, osobitý humor a opět velmi atraktivní vyvrcholení v technicky výborně zvládnuté katastrofické scéně s kolotočem. Záležitosti, které se dají od mistra očekávat, ale které nikdy nepřestanou fungovat. Ani po skoro šedesáti letech. ()

jondzavid

Vynikajúci thriller Alfreda Hitchcocka, ktorý zaraďujem medzi jeho najlepšie kúsky. Napínavý film s originálnou zápletkou, v ktorom Hitch majstrovsky buduje atmosféru a napätie do poslednej chvíle (žiadny tenisový zápas nebol tak napínavý ako ten zo záveru filmu). A Bruno (nepripomínal vám Robert Walker Billa Murrayho) je záporák par excellence. ()

Freemind

K této pozici jsem se dostal dost pozdě, protože jsem podle popisu čekal jednoduchý krimi flák na úrovni jednoho dílu Colomba - dva chlapi se domluví na výměně vražd, provedou je, někdo je chytí, konec. Mile mne proto překvapilo, jak daleko Hitchock dokázal toto jednoduché téma zavést. Nakonec jsem sice nebyl úplně spokojen, jako mnozí jiní jsem měl pocit, že vše probíhalo až příliš přímočaře ... Celková atmosféra a tep celého příběhu ale diváka každou minutu stejně přesvědčují, že tuhle partii rozehrál ten nejlepší z nejlepších. Nesmrtelné scény - vražda, pes na schodišti, tenisový mač, inferno na kolotočích. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (více)