Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: „Zabiji tu tvoji, když ty zabiješ toho mého?“. A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte. „Není to fascinující?” ptával se často mistr napětí. Popravdě řečeno, je to dvojnásobně fascinující, protože Hitchcock natočil dvě verze Cizinců ve vlaku. Původní verze jje naprostá thrillerová klasika. Nedávno nalezená, delší pracovní britská kopie nabízí „překvapivé zdůraznění Brunovy okázalosti, způsobu, jakým je přitahován ke Guyovi i jeho psychotické osobnosti” (Bill Desowitz, Film Comment). Odhalování Brunovy skryté podstaty, skvělé scény (tenisový zápas, rozpadající se kolotoč) a napětí, které dokáže vytvořit jen Hitchcock, dělají z tohoto filmu prvotřídní jízdu. (Magic Box)

David.Darco

Hitchcock dokáže aj z inak nezaujímavej hry tenisu spraviť jednu z najnapínavejších pasáží filmu ako takého. O kolotočovej scéne ani nehovoriac. Vážne by ma zaujímalo ako to natočili. P.S. - tie minimalistické vtípky ako napríklad slimák pod kolotočom ma v Hitchcockovej tvorbe prekvapili, ale neskutočne ich oceňujem. ()

Motinski

Film ktorý v psychologickej rovine funguje rovnako dobre ako v kriminálnej. Má výbornú atmosféru, je plný prekvapení a morálnych otázok a vie aj udržať diváka v napätí. Ajkeď to nedočiahlo k najväčším majstrovím klenotom, určite patrí k jeho lepším kúskom. ()

Cushing

Hitchock nebyl žádný král hororu, přestaňte už opakovat tenhle zažraný blábol. Byl mistr komorního, ale veskrze civilního napětí -- to ano. Cizinci ve vlaku jsou v jeho filmografii důležití, ale průměrní, přestože uznávám, že mají po světě spoustu nadšených příznivců (patrně mají rádi tenis...). S geniálními majstrštyky jako Psycho, Vertigo, Birds nebo Frenzy se to nedá srovnat (a asi ani s o něco slabšími, ale přesto mimořádnými díly, jako je Marnie nebo starší Spellbound), ve své době šlo jistě o úspěšný, mohutně navštěvovaný film. Ale salonní mondénnost čtyřicátých let z toho trčí fakt neústrojně (nehledě na to, že předloha je FAKT lepší) , film jako umění se začne brzy velice měnit a přesouvat jinam, a sám Hitch půjde s dobou, předběhne ji a udělá obrovité kroky mimo všechny kategorie... Tohle je jenom jeden z dobových krůčků a nemá smysl ho opakovat. ()

Iroquaise

jsou tam některý záběry, který působí hrozně moderně... hlavně podhledy ( a rakurzy...De Palma :)...a funguje to i dík tomu, že se tu autorsky spájí dva principy...jednak úzkostlivost a perfekcionismus a z druhé strany až anarchistická hravost...a eště jednou mi někdo řekne, že Hitchcock byl jenom řemeslník, tak mu dam tečku...je uplně jedno, jestli si ty scénáře psal nebo ne...ten jeho přístup byl jednoznačně autorskej...samozřejmě zvládnutí řemesla je pro to nutný předpoklad... ()

danoo

Stále štýlový Hitchcock trpí nepôsobivými hlavnými hrdinami, oproti ktorým je negatív Bruno Anthony tou postavou, ktorej patria divácke sympatie. Niet sa čo diviť, autorkou knižnej predlohy je Patricia Highsmithová. ()

July

Zklamání. Oproti Zpovídám se, o dva roky staršímu Hitchcockovu filmu, jde o slabší kousek - a například velmi pěknému zpracování látky Švandovým divadlem nesahá ani po kotníky. Román jsem ještě nečetla, nemohu tedy posoudit, nakolik se film i hra drží předlohy. Postavám ve filmu jsem ale nevěřila ani slovo - a uvěřitelné nebyly kromě hereckých výkonů ani mnohé momenty zápletky. Mělo by to být působivé, ale není. Škoda. Raději se podívejte na o několik set procent lepší Match Point, kde se jiný tenista potýká s trochu jiným problémem... ()

Natabar

Hitchcock je geniální v načrtnutí zápletky, po kterém by si dnešní divák začal myslet, že má přečtený celý film a ví, jak se co bude odvíjet. A ono ejhle - pan režisér si z mnoha se rýsujících možností, jak pokračovat, volí vždy tu míň čekanou. A ač si někdy člověk může (možná mylně) myslet, že ta jeho varianta by byla lepší, nelze než smeknout před nevypočitatelností a tím padem i napínavostí pana AF. ()

mandlova

Tak toto mne totálně dostalo! Nedělní dopoledne na ČT2 a obrovské překvapení filmem, o kterém jsem zatím jen slyšela. Thriller par excellance - psychopat Bruno a jeho "dokonalý" plán. ()

Dreadd

Námět jako z Horrible Bosses, ovšem zpracovaný s naprostou vážností a co je důležitější, mnohem lépe. Ze začátku jsem přemýšlel, kde se tam vzal Bill Murray, ta podoba s Robertem Walkerem mě na chvíli zmátla. Hitchcock se opět ukázal jako mistr napínavých scén. K tomu napětí, které plyne ze samotné zápletky (vůbec se nedivím, proč Hitchcock chtěl adaptovat právě tenhle příběh) ještě přidává dokonalou scenérii (údajně i smetí v kanále muselo být přizpůsobeno jeho představám). ()

mcleod

Výborný krimi thriller o jednom nedokonalém plánu na dokonalou vraždu. Film se povedl v mnoha ohledech, hlavně výborným, i když trochu přímočarým příběhem, výbornou zápletkou s psychopatem fascinovaným dokonale provedenými vraždami i úžasnou atmosférou plnou napětí. ()

J-o-k-e-r

Další Hitchockova paráda. Takovou atmosféru snad umí vyprodukovat jen on. Skvělí hlavní protagonisté, démonická hudba a výborný napínavý děj. ()

vyfuk

Film s dobrým příběhem. Oproti jiným Hitchcockovkám to bylo nadprůměrné dílo, ale zase ani žádná sláva. Trošku mne nudí jak skoro v každém filmu musí být člověk, který má touhu zabíjet a nebo na to má nějaký fetiš. Ale tak co naděláme? ()

mkubalikova

Castle: Could it be that easy? "You take mine, I'll take yours." / Esposito: What are you getting at, Castle? / Castle: Strangers on a Train. 90% ()

Autogram

Na začiatku majster nastúpi do vlaku, ako by sa mal film režírovať sám. Potom sa to stále viac zamotáva, pričom by až tak nemuselo, keď všetko stojí na jedinom dôkaze (ne)prítomnosti. Z niektorých pasáží filmu som nadšený nebol a tak sú štyri hviezdy trochu slabšie. –––– Mám takú teóriu, že človek by mal pred smrťou skúsiť všetko. –––– Život je zložitý. Niektorí ľudia sú lepší mŕtvi. ()

zigíš

V dialozích a interakci obou ´cizinců´ skvostné -z toho taky pramení veškeré napětí- Hitchova režie bez chyby, jen ta zápletka vykonstruovaná tak šíleně, že se mě, žel úplně uhranout nepovedlo ()

Specs

Hlášky: Bruno Anthony: - "Kdy bude svatba?" Guy Haines: - "Cože?" Bruno Anthony: - "Vaše svatba s Anne. Bylo to v novinách." Guy Haines: - "Asi nikdy. Jedině kdyby povolili bigamii." & senátor Morton: - "Ubohé děvče." Barbara Morton: - "Byla to rajda." senátor Morton: - "Lidská bytost. Každý má právo žít a usilovat o štěstí." Barbara Morton: - "Slyšela jsem, že byla opravdu usilovná." & Bruno Anthony: - "Neboj, nehodlám tě zastřelit. Vyrušilo by to matku." ()

Casablanca

Čtyři, pět, čtyři, pět... Dám pět. A to proto, že mě zaujaly životní osudy Roberta Walkera, který byl do role psychopata vybrán mistrně... ()

jefff

Slavný Hitchcockův film, který má skvělou myšlenku, příběh a docela i atmosféru, ale občas drhne ve spádu. Pěkný film, ale úplně odvařený jsem z něj nebyl. ()

ArdathBay

Zajímavá myšlenka vražd. Přece muselo být Guyovi jasné, že když uteče i z vyhraného (není to jedno jestli prohraného ? :) zápasu po něm půjdou poliši a chytí ho. Ovšem vražda viděná v (neřeknu) je špicový nápad. Výborný film od Mistra. Když sledujete maminku Bruna, musí Vám být jasné pokom synek je :)) ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (více)