Vysloužilí lvi

Secondhand Lions

Tajomstvo bratov MacCannovcov

Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 2003, 105 min

Film co to hraje tak na jistotu, až z toho nečiší žádné emoce. Všechno a nic tam jen tak plyne a vlastně nenastane žádná dramatická situace. Příjezd matky se zlým amantem skončí dříve, než se to stihne opravdu vyhrotit. Michael Caine a hlavně Robert Duvall jsou ale opravdu fajn. Osment neurážející a jeho starší verze hraná Joshem Lucasem je dost homo.(6.7.2013)

Jasný důkaz toho, že obejít se dá i bez telefonu a Tv. Pro ukrácení volné chvíle se vždy „něco“ (nějaký ten pojišťovák s nabídkou výhodné koupě“) najde. Potom už stačí pohlídat (si) takovou maličkost, mít po ruce dostatek nábojů. Musím přiznat, že sledovat tyhle (ne)stárnoucí pardály v podobě M.Caina a R. Duvalla je nesmírným zážitkem a potěšením (alespoň pro moji maličkost). Je vidět, že tohle natáčení si dotyční náležitě užívali a (k divákovu štěstí) ten pocit následně přenesli i na něho samotného. To H. J. Osment zřejmě výraz ze Šestého smyslu „neodkládá ani na noc“, zde mi to nicméně (velkou) překážkou nebylo. Upřímně řečeno, být člověk v letech hl. hrdiny, kdo (z nás) by nebyl rád za takovéto dva podivné strýčky a dvou? měsíční neplánovanou dovolenou? Já ji podnikl (a vrátil se do dětských let) v podobě toho snímku, takže DÍKY a s dovětkem: Já osobně sice nikdy takovéhle strýčky neměl, za to babičku a dva dědy (u kterých jsem trávil valnou část několika svých prázdnin, zkoušel jejich trpělivost a zažíval nejlepší léta svého dětství) ano, takže toto je takové moje soukromé poděkování jim všem a pozdrav „tam nahoru“. p.s. proslov, který má Bobby Duvall k Walterovi by v každém jiném provedení vyzněl naprosto pateticky. V jeho podání mu to (ho) však věříte (resp. chcete věřit). Tohle je vymírající generace „správnejch, férovejch a zásadovejch chlapů“. Žádní „nagelovaní frajírci, maminčini mazánci, co dostanou nač si vzpomenou“. p.p.s. konec beru všemi deseti. SPOILER: Když umřít, tak s plnou parádou ("vestoje") a přitom, co jste měli v životě nejraději. To se potom (pevně věřím) i umírá s úsměvem na rtech a člověk (divák) i snáze odpustí (skousává) tu helikoptéru s nápisem Western Sahara Petroleum, protože snít se musí! Tomu se (já) říká(m) pro(žít) život! Vysloužilí lvi jsou typem snímku, který vidět „každý druhý den“, dozajista se vám začne zajídat, ale jednou za čas není vůbec na škodu („uvěřit, že život je pohádka“) a hlavně, přesycení se rozhodně bát nemusít(m)e, protože té přirozenosti (čti upřímnosti), která ze snímku sálá, se daří dosáhnout v případech lehce spočítaných na prstech jedné ruky.(7.11.2011)

Velmi příjemný film o vztahu dvou vychovatelů k malému chlapci a o vztahu chlapce ke lvovi.(6.11.2011)

Velice příjemná podívaná, v níž se tvůrci dokázali vyhnout přehnanému sentimentu a přesto diváka v některých místech dojmout až k slzám.(5.10.2006)

Nikdy jsem netušila, jaký komediální talent v sobe skrývá dvojka Caine-Duvall. Ti starouši jsou vážně vtipný, hlavně díky suchým hláškám, jimiž jim scénář nahrává na smeč ("Jsme starý. Měli bychom se chovat jako starý"). Ale jde jim báječně i drmatická rovina filmu. O moc pozadu za nimi nezaostává ani H. J. Osment, i když by vůbec nebylo špatně, kdyby místo dětských rolí začal dostávat nějaké dospělejší. Film má vůbec takovou tu příjemně starou atmosféru, kdy pohádky o kovbojích Sahary a unášených princeznách byly skutečností. Staromilsky milý film, který by bylo škoda propásnout.(27.1.2006)

• - Hlavní děj je zasazen do šedesátých let, kdy byli v USA podomní prodejci velmi populární. (PATTXA)

• - Steven Spielberg v souvislosti s filmem prohlásil, že Haley Joel Osment je jednou z nejnadějnějších postav Hollywoodu. (PATTXA)

• - Haley Joel Osment byl při natáčení napaden paradoxně prasetem, které se v porovnání se lvicí nezdálo nikomu nebezpečné. (D3VIL)