Vysloužilí lvi

Secondhand Lions

Tajomstvo bratov MacCannovcov

Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 2003, 105 min

Není to filmově žádná bomba, ale mám ten snímek ráda. Minimálně scénáristicky je neotřelý, nabízí k současně všeobecně přijímané danosti alternativu, že stáří nemusí být bezmocné, trapné, ubohé a vyšeptané.(8.2.2011)

Nebyl to špatný film, to věru ne. Jednoduchý a přesto ve své podstatě neuvěřitelně lidský a pravdivý příběh velmi dobře funguje. Příjemná kombinace pohádky a dramatu si však až příliš silně uvědomuje, co se divákům líbí a neustále jim to předhazuje. Přílišnou vypočítavost tvůrců nemám rád a u Vysloužilých lvů mi vadila - díky svému nadměrnému množství - opravdu hodně. [TOP 19/5 80%](5.2.2007)

• Oskar

Ze začátku to vypadalo na celkem příjemnou komedii, jenže druhá půlka všechno pokazila. Michael Caine vypráví Osmentovi dosti nudný a ke všemu stále přerušovaný příběh, z Roberta Duvalla se vyklube otravný mudřec a dojde na věty typu "Promluvíme si jako chlap s chlapem", "Láska všechno překoná," a podobné trapnosti. Nakonec to nevidím na víc než 40%(7.2.2007)

Dva zapšklí dědci se postupně mění v přátelské staříky, kteří svého synovce naučí mnohé o životě. Klišé jak kráva, ale tentokrát obdařené dávkou milého humoru, kvalitního herectví a pohádkové připitomělosti. V podstatě jde o to, že každý může mít bohatý život, jinými slovy „jaké si to uděláš, takové to máš“. Čas strávený se lvy ze sekáče nelze označit za kdovíjak přínosný, vlastně neříkají nic nového a ani to staré nedokáží zaobalit, vyvolávajíc pocit deža neví. Deža totiž moc dobře ví, ale vem to lev. Herci jsou sympatičtí, vtipní, nesená myšlenka v sobě má i přes značnou ojetost špetku povzbuzujícího kouzla a sto minut se nakonec nejeví jako tak dlouhá doba. Kukuřičné děti nechť si jednu hvězdičku přidají. 80% Zajímavé komentáře: Angerr, genetique, sidzej(8.2.2007)

Pohodový film, který - ačkoliv je mimo jiné plný řečí o umírání - je tak optimistický, že se prakticky od začátku do konce musíte buď usmívat nebo smát. A to hlavně zásluhou ústřední dvojky strýčků parádně zahraných pány Cainem a Duvallem. Rýpou do sebe, rýpou do ostatních (a často po nich i střílí), jsou cyničtí a nejsou na nikoho zvědaví... No a do téhle nálady jim je doslova vstrčen prasynovec v podání Haleyho Joela Osmenta. Všichni tři pak předvádějí milou dobrodružně-rodinnou podívanou, která je vtipná zrovna tak jako dojemná a moudrá. Čtyři čisté hvězdy si zaslouží i díky hudbě Patricka Doylea (vynikne během Cainova popisování afrických eskapád i během klidných, rozjímavých momentů).__P.S. Co se stalo s režisérem Timem McCanliesem? Proč netočil dál?(21.8.2010)

• - Hlavní děj je zasazen do šedesátých let, kdy byli v USA podomní prodejci velmi populární. (PATTXA)

• - Originálny koniec sa kvôli nie veľmi pozitívnej odozve u testovacieho publika do finálnej verzie filmu nedostal, a tak sa musel natočiť druhý koniec, ktorý nakoniec vidíme vo filme. Obe verzie sa dajú pozrieť na DVD. (jedenzdvoch)

• - Během natáčení bitky v baru Robert Duvall kvůli nedorozumění jednoho z teenagerů třikrát trefil do obličeje. Kvůli následovnému krvácení z nosu pak musela být poslední část scény vystřihnuta. (D3VIL)