Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

Gavin87

Výborný počin, avšak jednu hvězdu musím strhnout za ten budovatelský nádech, vůči kterému jsem cítil silnou averzi. ()

Mylouch

Andělíčci s rudou hvězdou, tlampač Tesla. Budovatelská alegorie, jíž nechybí neméně alegorická rovina nastupující kritiky omylů a byrokracie. Čertovská potměšilost, andělíčkovské prdelky. Spousta scénáristické invence ani poctivé animátorské práce už po létech tolik neohromí. 3-4* ()

StanislachKo

Film, ktorý sa na 150.-tu priečku najlepších filmov dostal ani nie tak náhodou ako skôr absolútnou nesúdnosťou hodnotiacich užívateľov. Je mi to trochu nepochopiteľné, pretože tunajšie osadenstvo býva skôr kritického razenia a domnieval som sa, že túto "budovateľskú" komunistickú paródiu na bibliu musí zákonite zakopať pod zem... Ale! Holt mýlil som sa. Tiež som si to užíval, keď som to videl ako decko... Akurát vo mne to nezanechalo nič, čo by ma nútilo pamätať si to v najlepších svetlách (A v ideálnom prípade sa k tomu nikdy nevrátiť!) Ja som sa vrátil... Bohužiaľ. A PS: Tiež nechápem, čo je tu na tom Werichovi tak strašne ospevovateľné! Prosím o vysvetlenie! ()

LeoH

Nad Effelovými kresbami, přehršlemi kouzelných nápadů a Werichovým přednesem srdce plesá celou dobu, nad Hoffmeisterovými veršovánkami a hučením Setlerů jen tu a tam, z vlezlého budovatelského étosu je jednomu stydno až do morku kostí. ()

Lachtaan

Někdější, prostě vypadající i vyhlížející, animovaný film mě jako menšího moc nezaujal, s odstupem času mi vzpomínky na dávné zhlédnutí začaly jedině utvrzovat, jak geniální toto dílko na svou dobu je a že si také musím velmi cenit faktu, že je z našich končin. Něco tak vymazleného a zároveň existencionálně mocného by dnes již nikdo nenatočil. ()

KRYSIOPICE odpad!

Jasně film jsem naposledy viděl ve školce a už si vůbec nevybavuju o čem byl, ale musel byt super protože POMO a jeho kamarádi tomu naprcali *****, takže nebudu za vyvrhela a udělám to stejně. ()

PavelR

"Milujte se a množte se". Krásný animovaný film o stvoření světa, od moří, hor a pohoří, přes zvířata a rostliny až k lidem, v češtině podepřený výborným vypravěčem - Janem Werichem. ()

Zdeňka

Krásně nakreslené. Ta barevnost je velmi příjemná a pro děti určitě poutavá. Mě se vždycky líbila, jakou radost jsem měla, když se konečně povedlo rožnout. Příběh ze Starého zákona je zde pojat velmi nevtíravě a každý si zapamtuje, že svět byl stvořen za šest dní + sedmý den odpočinek a že vrcholem byl Adam a Eva, která byla "vyrobena" z Adamova žebra. ()

gjjm

Docela vtipné převyprávění biblického příběhu od karikaturisty Jeana Effela, doprovázené vynikajícím komentářem Adolfa Hoffmeistera, načtené Janem Werichem. Právě proto, že malé dítě nerozpozná budovatelský podtext a nedokáže si ho odfiltrovat, je třeba se tím zabývat. Navíc vysloveně hrozná hudba. ()

noriaki

Jako děcko jsem pochopitelně žádné chyby neviděl, ale když jsem si dnes snímek ze zvědavosti pustil, trošku mě zklamal. Ne budovatelskou rétorikou, přece jen jsou to padesátá léta. Vadil mi lehce repetitivní děj, který sice má dost materiálu na onu necelou hodinu a půl, jenže ho neumí využít. Filmu by prospělo zkrácení, nebo víc nápadů. Líbila se mi Adamova píseň. Ještě víc než to proslavené "Milujte se a množte se". ()

ravalah

Vtipne texty, pekna animace. A to ze je to komunisticka propaganda? U pisne z Cisarova pekare se nad tim take nikdo nepozastavi, tak co. ()

MIGHTTREE

Vybavuji si pana faráře, jak ve druhé nebo třetí třídě pouštěl tenhle animák (kroužek Náboženství), který v té době zamotal mojí hlavu a pamatuji si ho dodnes. Mluvil a pouštěl nám i mnoho jiných věcí, ale já si pamatuji jenom tohle. Dnes už mám sice úplně jiný názor než kdysi při onom promítání, ale za zachovalost detailů ve vzpomínkách dávám *****. Film jsem od té doby neviděl. ()

Brain-D

Nádherný veselý vznik světa s hlasem Jana Wericha. "Milujte se, množte se a učte se násobilku". Podprahové psychologické si vynucení vzdělání skrz biblický příběh. Úchylný pán tvorvstva (bůh), který zde plácá své malé andělíčky a drží Adama za zadek při tom, když ho dělá :D. Opravdu si myslím, že je tu mírný sklon k pedofilismu, ale možná je to jenom doměnka. ()