Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Výborná "teen" komedie 80. let, kde nám permanentní ulejvák a hvězda školy, ukazuje co to znamená mít perfektní den za školou. Nechybí projížďky ve sporťáku, návštěvy luxusních restaurací, simulace nemocí a neústupný ředitel za zadkem. K tomu všemu ona nezaměnitelná "osmdesátková" atmosféra, hudba a mladičký Matthew Broderick. ()

Kamkon 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je ukecaná nuda, která má pár vtipných okamžiků kterou jdou seřadit podle zajímavosti: 1. Twist and shout na přehlídce 2. Zběsilý průlet zahradami, dvorky a domy 3. Charlie Sheen na policajtech 4. Číro ve sprše Ne, čtvrtá hvězda to nebude, protože Alan Ruck je mi tak protivnej a nejvíc jak leží "mimo" u bazénu a nezachránit to za něj ani "Baby" ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser John Hughes /Sam doma2, Vanocni Prazdniny/ natocil vybornu komediu nielen o zaskolactve ale aj o podvodoch. Matta Brodericka fakt neznasam, ale pretrpel som he nejako, ale dialogy boli na urovni, rezisersky je to natocene dobre a tentokrat ma bavil aj ten US humor. Jeffrey Jones v roli riaditela skoly na urovni, ovela lepsi ako broderick : 77 % ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

Až dekadentně bezproblémová happy-go-lucky záškolácká pohodovka, jejíž všeobjímající optimismus by mohl být veleprotivný, kdyby nebyl tak nakažlivý a kdyby to nebylo napsané, zahrané a natočené s vkusem a stylem, o jakém si 99 procent teenage komedií může nechat jenom zdát. Jít to tenkrát u nás… no, vlastně nevím, jestli bych tím byl morálně otřesen (byl jsem dost zaprděný osmdesátkový puberťák) nebo by mi to změnilo život; s odstupem tří dekád už mi to „jenom“ na pár dní značně vylepšilo náladu. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Jé, ona Jennifer Grey hrála i v něčem jiném než v Hříšňáku! Ale teď vážně, v Americe je tahle komedie prý celkem klasika a já moc nevidím důvod proč. Broderick je sice čumáček, ale víc mě bavili jeho přátelé a další vedlejší postavy (ředitel vede). Pohoda, ale žádný zázrak, který bych chtěla viděla každý rok znovu. ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Filmaři dostali několik rozhořčených dopisů od milovníků sportovních automobilů, kteří věřili, že bylo při natáčení skutečně zničeno jedno Ferrari 250GT California Spyder. Těchto automobilů z roku 1966, určených výhradně pro americký trh, bylo vyrobeno pouhých 104 kusů. (darek kartac)
  • Jednou ze skladeb, která ve filmu zazní, je „Oh Yeah“ od švýcarského electro dua Yello. (Frontie)

Reklama

Reklama