foto

John Hughes

  • nar. 18.2.1950
    Lansing, Michigan, USA
  • zem. 6.8.2009 (59 let)
    Manhattan, New York City, New York, USA

Biografie

John Hughes se narodil v Lansingu, stát Michigan. Jeho matka byla dobrovolnicí v charitativní organizaci a otec John Hughes pracoval v prodeji. Prvních 12 let svého života strávil v Michiganu v městečku Grosse Pionte, na předměstí Detroitu. I když nebyl sportovní typ, fandil hokejovému týmu Detroit Red Wings a obdivoval hokejovou hvězdu Gordieho Howa, kterému později složil poctu ve svém snímku VOLNÝ DEN FERRISE BUELLERA.

V roce 1962 se i s rodinou přestěhoval do Northbooku v Illinois, kde jeho otec získal práci v prodeji střešních materiálů. V roce 1968 úspěšně dokončil místní Glenbrook North High School. Zde potkal i svou budoucí ženu Nancy Ludwigovou, se kterou byl ženatý od roku 1970 až do své smrti. Měli dva syny Johna a Jamese.

Po odchodu z Arizona State University prodával své vtipy známým komiků, jakými byli např. Rodney Dangerfield nebo Joan Riversová. Svůj vtip využíval i při vymýšlení reklamních textů pro reklamní agentury. Díky povídce Vacation '58, která se stala základem k jeho scénáři k filmu BLÁZNIVÁ DOVOLENÁ, se dostal k práci pro časopis National Lampoon. Jeho režijní debut SIXTEEN CANDLES byl přijat téměř s jednoznačnou chválou zobrazení středoškolského života, které bylo realističtější než u tehdejší teen-komedií (např. Porky). Atmosféru střední školy můžeme okusit i v jeho dalších filmech SNÍDAŇOVÝ KLUB, PODIVNÁ VĚDA nebo VOLNÝ DEN FERRISE BULLERA.

John Hughes nechtěl být zaškatulkován jako tvůrce teen-komedií, a tak v roce 1987 natočil film LETADLA, VLAKY A AUTOMOBILY v hlavní roli se Stevem Martinem a Johnem Candym. Jeho následující film MANŽELSKÉ ETUDY kritika nepřijala moc vřele, avšak STRÝČEK BUCK se dodnes těší velké oblibě. Ovšem nejvíce se proslavil notoricky známým snímkem SÁM DOMA, ke kterému napsal scénář a ujal se i produkce. Jeho posledním režijním počinem byla v roce 1991 KUDRNATÁ HOLKA.

V roce 1994 ho velmi zasáhla náhlá smrt Johna Candyho a stáhl se z očí veřejnosti. Hughesův přítel Vince Vaughn jednou řekl, že kdyby John Candy nezemřel, určitě by Hughes zrežíroval více filmů. V posledních letech svého života napsal jen pár příběhů pro televizi a především se věnoval farmaření v Illinois.

Hughes zemřel ráno 6.8. 2009 při procházce na Manhattanu, kde byl navštívit svou rodinu. Hughesovi byl věnován pilotní díl seriálu COMMUNITY, kde se objevilo i pár odkazů na jeho filmy. 7. března 2010 při předávání výročních cen akademie mu byl vzdán hold promítnutím sestřihu z jeho filmů. Přímo na jevišti o něm pak promluvilo několik herců z jeho filmů (mj. Matthew Broderick, Macaulay Culkin, Jon Cryer nebo Ally Sheedyová).

Martin "mi-ib" Bílek

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(123)