Maltézský sokol

The Maltese Falcon

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Drama

USA, 1941, 100 min

U tohoto filmu jsem měl podobný pocit uspěchanosti a až mechanicky vyprávěného příběhu jako v Double indemnity. Tato zhuštěnost děje má však za následek poměrně pozitivní vypořádání se s Hammettovým lakonickým stylem. Huston sice vypustil některé choulostivé scény a obecně se hammettovské drsnosti mírně obrousily drápky, ale i tak je tato adaptace poměrně zdařilá. Přesto však doporučuji samotnou knihu. Ta je lepší a závěrečný konec na čtenáře dopadá s daleko větší závažností. *** a půl(29.6.2007)

Na tu dobu to mohol byt zabavny snimok, pricom aj dnes som sa prijemne pobavil, pretoze tam bolo dost ironickych scen. Detektiv Sam Spade sa uz viackrat ocitol v ohrozeni zivota, pricom som mal ja ako divak pocit, ze nech je v akejkolvek blizkosti zlocincov, nic sa mu nestane. Najviac sa mi pacil jeho styl vysetrovania, ako pekne prisiel na plan zlocincov za honbou vzacnej sosky Maltezskeho sokola a ako si s nimi poradil. Je to dialogovy film a mozno mi aj nieco uniklo, ale Bogart je skvely herec a uz len kvoli nemu sa oplati film vidiet... 06.10.2009 _____ Humphrey Bogart - (Sam Spade) +++ Mary Astor - (Brigid O´Shaughnessy) +++ Gladys George - (Iva Archer) +++ Peter Lorre - (Joel Cairo) +++ Barton MacLane - (detektív Dundy) +++ Lee Patrick - (Effie Perine) +++ Hudba: Adolph Deutsch +++(4.10.2008)

Mary Astor je málo fatální a celé je to vlastně jedna velká studiová konverzačka, ale famózní obraz Blu-raye mě tentokrát už konečně donutil přiklonit se k pěti hvězdám. 90%(24.10.2010)

Napínavé, stylové, tajemné i zábavné... co více si přát? Z filmařského hlediska vážně nic. Ve svém žánru se jedná o vrcholný exponát. Přesto však pevně doufám, že na mně atmosféra filmu noir nezanechá vážnější stopy. Copak to mám zapotřebí procházet se po světě s cynickým šklebem, čekaje, kdy na mě nejbližší přítel, sestra nebo soused vytáhnou bouchačku? Kdo mě zachrání z téhle chamtivé noirové paranoie? Včelko Májo, pospěš mi na pomoc. Večerníčku! Medvídku Pů! Gumídci! Všechny dobré bezelstné duše, stůjte dnes při mě a chraňte mé sny před maltézskou noční můrou.(21.1.2007)

Moc dobře vystavěný příběh.(5.3.2015)

• - Vrcholná scéna trvá bezmála dvacet minut, tedy pětinu filmu. Objeví se zde všech pět hlavních postav. Její natáčení trvalo déle jak týden. (džanik)

• - John Huston si vybudoval povesť ako scenárista a do zmluvy so štúdiom Warner Bros. si dal podmienku, že pokiaľ si ho budú chcieť udržať, musia mu dať šancu režírovať. (marlon)

• - Role Brigid O'Shaughnessyové byla původně nabídnuta 27leté Geraldine Fitzgeraldové, jelikož studio požadovalo “novou tvář“. Dalšími kandidátkami byly také Olivia de Havilland, Rita Hayworthová a Ingrid Bergmanová. (džanik)