Maltézský sokol

The Maltese Falcon

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Drama

USA, 1941, 100 min

A teď bych vás rád pozval na drink....Jj, Humphrey byl vždy férovej chlap. Tuhle nabídku bych JÁ rozhodně nikdy neodmítnul. Dali bychom si pár drinků, zavzpomínali na staré dobré časy a třeba vyřešili i nějakou tu vraždu. Maltézský sokol je kvalitní krimi-noir " ze staré poctivé školy ", s mistrně napsanými dialogy, šťavnatým příběhem, pro jehož plné vychutnání si je potřeba se plně soustředit (opakované projekce rozhodně nejsou na škodu ), přesto výroky typu: " nesrozumitelný příběh " rozhodně nejsou na místě! Oproti např. http://www.csfd.cz/film/4176-hluboky-spanek/ tento snímek působí jako " polopatický ". Jak říkám, soustředěnost je na místě, nicméně nepochopení tu rozhodně nehrozí a hlavně tu pozornost, kterou příběhu věnujete, vám snímek měrou vrchovatou vrátí. ( což se o mnohých snímcích rozhodně říct nedá). The Maltese Falcon má pomalejší rozjezd, v druhé polovině snímek nabírá potřebné tempo, aby Vám v závěru Humphrey dokázal, že zásadoví muži stále ještě existují, ikdyž je to ohrožený druh ( téměř před vyhynutím ). Jediným nedostatekem ( pro mě osobně však dosti podstatným ) je skutečnost, že pokud Humphrey a rovnocenná herecká partnerka, tak pro mě jedině v tomto podání http://www.csfd.cz/herec/737-lauren-bacall/. Přesto se jedná bezesporu o kvalitní žánrovku, u které ( pokud jste fanoušky tohoto žánru, či Humphreyho ) se rozhodně nudit nebudete. 80%(4.12.2010)

Z názvu se může zdát, že se jedná o příběh z komunistického sletu důchodců, kteří jsou oděni v šortkách a tílku během procvičování zdravého ducha. Nikoli, sokol je detektívka. Naprosto ideální pro deštivé nedělní odpoledne k bábovce a čaji. Ale od kultovního filmu a od Houpliho, po tom, co jsem viděl Casablancu, bych přece jenom čekal krapet víc. A když to srovnám s tím výletem na Kokořín...(2.8.2010)

I když je The Maltese Falcon vynikající, nenudící a dost atmosférický (začínám mít žánr noir čím dál tím víc rád) snímek, přesto mi zde něco chybělo a sem tam mi vadila ta naivita (pěstní souboje typu "uhodím ho jednou do tváře a on se zhroutí a podobně). Film jako takový nezklamal, ale co se mě týče, dám si raději o pár let starší a v mých očích o třídu lepší film The Big Sleep. 80 %.(28.12.2011)

Skvělej film s bezva atmosférou kterej přes svoje stáří ani dnes nenudí a to je co říct. Některé scény dnes působí těžce naivně např. všechny s "braním pistolí protivníkovi", nebo Wilmer asi 5 minut sedící s rukama na hlavě a jen hraje komparz typu "jsem v prdeli a ani se nepokusim vymanit se ze situace." Vše ale s přehledem kontroluje Humprey Bogart, kterému jeho roli naprosto uvěříte. Už to prostě trochu zestárlo a proto 4* jako třeba u Doteku Zla ale na Maltézském Sokolovi mě nadchl ten stírací konec kterej se nebojí.... Opravdu bezvadná detektivka kterou vřele převřele doporučuji sledovat (jako všechny Noir filmy) až po setmění.(7.6.2005)

Moje nejoblíbenější noirovka. Příběh s rouškou tajemna, tempo bez zaváhání, atmosféra příjemné nejistoty a Bogart na vrcholu sil, netušící, že jeho charismatem sršící Sam Spade vstoupí do historie. Pár dní budu možná špatně spát, ale pak to přejde. - - Silvestrovská projekce 2005(31.12.2005)