Maltézský sokol

The Maltese Falcon

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Drama

USA, 1941, 100 min

Něco tak uhozeného se jen tak nevidí! Snad nezní moc kacířsky napsat o takové klasice, že je uhozená, ale je to tak. Všechny postavy v tomto filmu lžou a předstírají, divák si stále není jistý na čí straně kdo stojí - a to se týká i Humphreyho Bogarta. Jeho lišácký úsměv ve vypjatých situacích se stále jeví jako krajně podezřelý. Jediné, čeho jsem trochu litoval byla absence nějaké uhrančivé krásky typu Bacallové, která by filmu dodala ještě větší šmrnc. Maltézský sokol je i po letech neuvěřitelně zábavný film.(23.5.2006)

Vynikající detektivní zápletka, perfektní hlavní hrdina, hrdinka a záporňáci, zejm. vrah Wilmer. Nemohu dát 5*, protože mě tento film nedokázal "přikovat" do sedačky a několikrát jsem odběhnul. Chvílemi se mi zdál příběh líčen příliš zdlouhavě (můj subjektivní názor), ovšem samotný závěr snímku stál za to - dobrý konec (dobrý není ve smyslu, že vše dobře dopadne). Připojuji se k názorům ostatních, že český dabing je tu strašný.(14.7.2008)

• swamp

"I hope they don't hang you, precious, by that sweet neck. Yes, angel, I'm gonna send you over. The chances are you'll get off with life. That means if you're a good girl, you'll be out in 20 years. I'll be waiting for you. If they hang you, I'll always remember you." Tohle že mají být úchvatné dialogy?! Mazaný Filip je parodie, ale tohle vypadalo jako parodie parodie. Hrozný scénář, toporný Humphrey Bogart, ztracený čas..(2.6.2007)

Rozpočet $300,000(16.11.2009)

Moje nejoblíbenější noirovka. Příběh s rouškou tajemna, tempo bez zaváhání, atmosféra příjemné nejistoty a Bogart na vrcholu sil, netušící, že jeho charismatem sršící Sam Spade vstoupí do historie. Pár dní budu možná špatně spát, ale pak to přejde. - - Silvestrovská projekce 2005(31.12.2005)