Maltézský sokol

The Maltese Falcon

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Drama

USA, 1941, 100 min

Ne, tahle superslavná klasika mě opravdu nechytla. Parta lidí hodinu a půl přemlouvá Humphreyho Bogarta, aby jim ukázal svého diamanty osázeného ptáka (bez dvojsmyslů, prosím), ten si to chvíli rozmýšlí, pak koná. Mám rád atmosféru lidí v kvádrech a sakách, proto ani Maltézský sokol není nějaká katastrofa, kterou bych přetrpěl, ale nevím - nebavilo mě to zrovna moc... Prostě noir - no a?(19.4.2011)

Bogart! <3 Ve své podstatě to až na samotný závěr ani nenení typicky noirový hrdina, neb je celou dobu dokonale nad věcí, padouchům se vysmívá, s osudovou ženou si hraje, a sebevětší zvrat přechází s pobaveným úsměvem. Ale je tak dokonale zábavný a sympatický, že tuto komorní detektivku bez potíží táhne kupředu. A v závěru pak zahraje i na trochu vážnější a hlubší notu v perfektním dialogu s amatérsky manipulativní Femme Fatale. 8/10(18.6.2015)

• Morien

(1001) Božínku můj, Peter Lorre je tak božský. Vždycky jsem měla slabost pro muže, co vypadají jako padouši z Bonda, a on je přesně takový. Ještě kdyby tak měl holou hlavu, ale člověk nemůže mít všechno, například zajímavý zbytek filmu kromě jednoho z herců. Překomplikovanost komplikací je mírně úsměvná a vzhledem k celému žánru, který z toho vyrostl, je absence atmosféry vcelku překvapivá. Nikdy jsem příliš neměla v oblibě gangsterky a nyní začíná být zjevné, že ani tento příbuzný žánr mi k srdci nepřiroste. Celé to vypadá jako jednoaktová hra roztažená na celovečerní stopáž, aneb když je každý skutek stejně překvapivý, tak ve skutečnosti není překvapivý vůbec žádný a brzy se to omrzí. Ale jestli tohle není nejromantičtější věta, jakou kdy muž řekl ženě v nějakém filmu, tak to asi bude nějaká jiná věta: -"If they hang you, I'll always remember you."(25.6.2015)

Nemělo to tak nadupanou atmosféru jako Třetí muž nebo takové propracování postav jako Casablanka, ale v druhé půlce se to pěkně rozjelo.(14.1.2017)

Maltese Falcon mě až tak nenadchnul. Má průměrný, avšak velice dobře zpracovaný příběh a zbytečně moc překombinovaný scénář. Díky slovnímu fotbálku však nenudí. Atmosféra se tu také pohybuje jen v průměrných hodnotách, zato charakter Spadea je tu dobře vykreslený. Film parádně sedí do pojmu "profesionální filmařské cvičení" který jsem si já vytvořil, a tak se budu těšit na pozdější Hustonovy kousky, ve kterých doufám dostane více prostoru do zásahu scénáristických prací a vychytá některé režijní neduhy, kdy určité dramatické scény spíše sklouzávají k těm komediálním, což se zase příčí s dějovou zápletkou. [6,5/10] (Warner Bros.) (Čb. /// Produkce: Henry Blanke, Hal B. Wallis /// Scénář: John Huston podle románu Dashiella Hammetta /// Kamera: Arthur Edeson /// Hudba: Adolph Deutsch /// Nominace na Oscara: Hal B. Wallis (nejlepší film), John Huston (scénář), Sydney Greenstreet (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.11.2010)

• - Gutman a Wilmer jsou nazýváni jako "Fat Man" a "Little Boy". Stejně se později jmenovaly obě bomby svržené v roce 1945 na Nagasaki a Hirošimu. (Kulmon)

• - Oba sokoli použití při natáčení přišli produkci se vším všudy na méně než 700 dolarů. (džanik)

• - "Maltézský sokol" byl údajně inspirován "Kniphausenovým jestřábem," obřadní nádobkou zhotovenou v roce 1697 pro George Williama von Kniphausena, hraběte Svaté říše římské. Nádobku vykládanou drahokamy nyní vlastní vévoda z Devonshire a je součástí tzv. “Chatsworth collection“. (džanik)