Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

Exkvizitor

Čekal jsem podle referencí cynický film - ale takhle cynický tedy ne. Sam Spade v žádném případě není romantický hrdina s tvrdou slupkou jak Phil Marlowe - Sam Spade je pěkný hajzl, kterého zajímá profit. A v tomto smyslu jde opravdu o milník v kinematografii - jen považte, antihrdina hlavní postavou v roce 1941 - a to samozřejmě ještě pomíjím dvě předchozí méně známé adaptace románu Maltézský sokol! Za Pokladem na Sierra Madre asi druhá nejméně kladná role Humpreyho Bogarta. Teď už je mi mnohem jasnější proč byl Bogie vzorem Michela Poiccarda (hraného Belmondem) ve filmu U konce s dechem. Ať žijí antihrdinové! ()

Sawy

Spíš statická detektivka než první noir. Maltézský sokol znatelně zestárnul, jeho ikonický konec a charisma Humphrey Bogarta naštěstí fungují dodnes. Sledování filmu tak může být v mnoha částech stopáže lehce úmorné, ovšem ten status klasiky mu člověk nakonec stejně nemůže odepřít. 75 % ()

ScarPoul

John Huston natočil výbornú interiérovú konverzačku, ktorá hlavne vďaka Bogartovej charizme nemá kedy nudiť. Iste, ten film je poznačený zubom času, ale nepôsobí uťahane ani zbytočne. Je krásnou definíciou Noir žánru, kedy famme fatale dokáže jednému obyčajnému mužovi riadne zavariť. Pritom je to ale hravé. Či už kompozíciou alebo dialógmi. Sam Spade je ukecaný hrdina, ktorého nič neprekvapí. A ktorý logicky a systematicky odkrýva pavučinu klamstiev do ktorých sa zamotal. Na svoju dobu veľmi uvedomelé a dodnes je možné vidieť filmy, ktoré z tejto šablóny výrazne čerpajú. Napríklad taký Shane Black s jeho ukecanými detektívmi. A niečo na tých čiernobielych filmoch skrátka je. Baví ma ich sledovať a užívať si, ako umne pracujú s atmosférou. ()

5150

Pozdější HLUBOKÝ SPÁNEK (Bogart opět v hlavní roli) je mnohem napínavější a především zábavnější. ()

Hwaelos

Průměrná detektivka s velmi ošklivou femme fatale. Na druhou stranu dílo, které položilo základ žánru noir (a to Hwaelos rád!) svou uhrančivou atmosférou. Navíc (asi aby to vyvážilo Mary Astor), jako vždy perfektní Humphrey Bogart se směsicí šarmu, drsnosti a dětského rošťáctví. A velmi vtipná role Petera Lorreho, abych nezapomněl! ()

Terva

Natočeno podle stejnojmenné novely Dashiella Hammetta. Roku 1539 zaplatili Maltézští rytíři daň španělskému králi Karlovi V. soškou zlatého sokola, posázenou nejvzácnějšími drahokami...........galéry převážející tuto vzácnost se zmocnili piráti a další osud maltézského sokola je do dnešního dne záhadou. Soukromé očko Samuel Spade (Humphrey Bogart) a jeho kolega mají za úkol najít sestru jedné ženy, která si je na to najala. Příběh se však začíná komplikovat a nic není tak, jak zpočátku vypadalo. CITÁT - Chromý kamelot mu ty zbraně sebral, ale já ho přinutil, aby mu je vrátil......... Lehce mysteriozní detektivní příběh. ()

Pink.Panther

Detektivka s náhledem do lidské psychiky. Efektní emulace německého filmového expresionismu technikami film-noir. Kontrasní osvětlení, nízké úhly kamery, asymetrické kompozice. Full HD na velké obrazovce dá daleko lépe vyniknout zdařilé filmařině než monitor PC. ()

MrCreosote

And Film-Noir was born... Hlavní hrdina je narozdíl od ostatních žánrově spřízněných kousků poměrně bohatý, nosí čisté a nažehlené oblečení a nepotlouká se po žádných barech a putykách. Stejně tak prostředí je odlišné. Žádné pajzly a laciné motely za babku, ale prostorné kanceláře a luxusní čtyřhvězdičkové hotely. Co se však za ta léta nezměnilo, je příběh plný vražd, zrady a touhy po pořádném balíku peněz, u kterého do poslední chvíle nevíme, v čích rukách se nakonec ocitne. O MacGuffinovi se tu jenom nemluví, ale dokonce ho i vidíme a skoro si na něj můžeme sáhnout (co by na to řekl Hitchcock?), závěr nás ale nenechá na pochybách, s jakým filmem máme tu čest. Nebýt Sokola, kdoví, jak by tenhle filmový žánr vypadal. Tedy pokud by vůbec vznikl. ()

joehot

Odečtu-li posledních dvacet minut, tak Maltézský sokol nedosahuje kvalit vrcholných noirovek. Nejvíce mě zarážel naprosto nedůvěryhodný vztah mezi Samem a jeho femme fatale... ()

Zeebonk

Noirová chobotnice s chapadly zcuchanými do jednoho spletitého atmosférického chuchvalce, v jehož zákrutách si pouze Humphrey nachází cestu, a středobodem ve tvaru maltézského sokola, drůbeže s olověným srdcem. Ach ten noir nejnoirovatější, přes jehož diamantovou pecku se nemilosrdně vrství nové postavy, motivace a pointy, do toho božský Humphrey nonšalantně trousí ovoce scénáristových zkažených očí a s lehkostí antigravitačních polobotek bruslí mezi stranami a substranami. Je to strhující, inteligentní, překvapivé, fenomenálně zahrané, dynamicky zrežírované a divácké libido je dosytosti naplněno hřejivou substancí ryzího noirového extraktu. Teď můžu v klidu umřít. ()

corpsy

MALTÉZSKY SOKOL je zbytočne ukecaná kriminálka, kde sú všetky aspekty, ktoré spravili s filmu nesmrteľnú legendu, preceňované. ()

liquido26

Skvělá atmosféra, skvělá hudba, skvělý příběh, skvělí herci, prostě skvělý film. Jenom by možná o 15 minut míň neuškodilo. ()

F.man

Jeden ze základních kamenů žánru noir a pravá klasika. Přesto jsem se nikdy nemohl zbavit dojmu, že se jedná o řemeslně bezchybné dílo, které ale té originality a atmosféry nemá tolik, jako některé další, pro mě kvalitnější noirovky (Sunset Blvr, Double Indemnity...). No ale samozřejmě, archetyp Sama Spada v podání Bogarta, femme fatale Mary Aston a všechny dějové linky noiru tady najdete a jsou všechny opravdu parádní. The best goodbyes are short. Adieu. ()

Cimr

Velice stylová záležitost. Sice je tam moc postav a je to dost zapletené a nepřehledné, ale to vůbec nevadí, když si tu atmosféru v sobě nesete ještě hodiny po skončení filmu... Navíc je to i dost vtipné, což vyplývá hlavně z Bogartova nevzrušeného a klidného projevu v situacích, kam se hodí vše, jen ne nevzrušený a klidný projev. ()

Tayen

Asi si zasloužím pár facek. Doposud jsem o sobě prohlašovala, že miluji Film-Noir, ale je tady Maltézský sokol a po Pojistce smrti je to druhý oceňovaný film, který mě neskutečně nudil. Nejde jen o silácké řeči hlavních mužských hrdinů, ale i prvoplánové chování a naprostou nezajímavost ženských postav. Asi to k těmto filmům patří, v tom případě ze škatulky fanda Film-Noir vycouvám a zapadnu do škatulky fanda Film-Noir Alfreda Hitchcocka, protože to jsou právě jeho noirovky, u kterých jsem zapomínala nejen na jídlo, ale i na učení se na státnice. Asi jste už pochopili, že Maltézský sokol mě nezaujal vůbec ničím, protože jakási vzácná soška sokola není tím pravým artiklem, který by ve mně vyvolával pocit napětí, i když se u toho motá spousta krimi postaviček, jež jsem viděla už stokrát jinde a jsou stejně nudné jako čtyřhodinová přednáška matematické analýzy. ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)