Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

casioa....

The SMART (Howard-"stará páka", zlatokop), the GOOD (Bob Curtin-férové dobráčisko "odkosti") and the FOOL (Fred C. Dobbs-H.Bogart ako obyčajný človek, ktorého "zničilo" zlato). Paralel s Leoneho neskorším "majsterštuckom" možno nájsť viacero...! Skvelý western/dráma vystihujúca podstatu zlatej horúčky, ktorú oný zlatokop, skvele viac krát vystihol slovami - ktoré najpr naši spoluhrdinovia brali na ľahkú váhu, ale neskôr sa o nich presvedčili na vlastnej koži. 2 hodiny nebolo málo, a ani veľa. Zlato je proste FOOLISH.//////////////////////////////////////////////////// A thousand men, say, go searchin' for gold. After six months, one of them's lucky: one out of a thousand. His find represents not only his own labor, but that of nine hundred and ninety-nine others to boot. That's six thousand months, five hundred years, scramblin' over a mountain, goin' hungry and thirsty. An ounce of gold, mister, is worth what it is because of the human labor that went into the findin' and the gettin' of it. Aah, gold's a devilish sort of thing, anyway. You start out, you tell yourself you'll be satisfied with 25,000 handsome smackers worth of it. So help me, Lord, and cross my heart. Fine resolution. After months of sweatin' yourself dizzy, and growin' short on provisions, and findin' nothin', you finally come down to 15,000, then ten. Finally, you say, "Lord, let me just find $5,000 worth and I'll never ask for anythin' more the rest of my life." /////////////////////////////////////////////////////// ()

Han22

Poklad na Sierra Madre je taková ta opravdová klasika, jejíž název jsem znal už před léty. Teď jsem ho shlédnul a jsem trošku naštvaný, takže v následujícím textu pozor na SPOILERY. Dvojice flákačů Dobbs a Curtin se s pomocí starého zlatokopa Howarda vydá hledat zlato do hor. Nedbají Howardových slov že zlato kazí charakter, z dobrých chlapů dělá psychopaty a zabijáky a pouští se do těžby. Bohužel John Huston se rozhodl natočit dobrodružný film s poselstvím a tak se přesně tohle stane. Z Bogartova hrdiny se postupně stává bezcitný zmrd, který se neštítí ničeho pro bohatství a nakonec dostane po právu co si zaslouží. A protože zlato kazí charakter, shodou scénáristických kliček a deus ex machin (vítr) získají houby i ostatní dva hrdinové. Ti se tomu sice zasmějí, ale mě to přišlo jak sledovat nějaký film se Spencrem a Hillem, kteří na konci vždycky odešli s prázdnou. Tam to člověk čekal, tady je to na pár facek. Jinak samozřejmě výborný dobrodružný film, nechybí pár přestřelek, indiáni, spousta divočiny, banditi i mexičtí federales, kteří se s bandity moc nepářou :) Jen bych v takovém filmu chtěl mít komu fandit a dočkat se nějakého happyendu, resp. bohatých hrdinů na konci. A ne morálního ponaučení. PS: Zajímalo by mě, kdy se to odehrává, když na začátku jsou autobusy a auta a zbytek filmu vypadá jako z divokého západu? Dobrodružný film roku 1948. ()

Zagros

Film Poklad na Sierra Madre krásně ukazuje, jak člověka dokáže ovládnou a přímo zblbnout chamtivost. Humphrey Bogart se své role zhostil skvěle a dokázal by klidně celý film utáhnout sám. Naštěstí ale nemusel, výborní jsou i představitelé vedlejších rolí, kteří Bogarta skvěle doplňují. Společně s dobrým scénářem, režií a černobílou kamerou utvářejí výbornou atmosféru beznaděje, štěstí, opětovné naděje, podezřívání, strachu, úzkosti... Pořád čekáte a odhadujete, jak to skončí a říkáte si, že to nemůže skončit dobře. Sice to happy endem opravdu neskončí, ale závěr je úžasný sám o sobě... bravo a čtyři hvězdy k tomu. ()

Hopper

Paráda. Ani po vyše 50-ich rokoch film nič nestratil na svojej príťažlivosti a dá sa veľmi dobre naň pozerať. Bogart a Huston sú skvelí a myslím, že Oscary boli zaslúžené. ()

Revolver

Huston se (opět) předvedl jako vynikající režisér. Vykreslení Bogartovi změny z neškodného žebráka v paranoidního maniaka je ukázka filmařské geniality. Oscar za režii je zcela na místě. Ale film stojí a nepadá hlavně na hereckých výkonech, kterým naprosto kraluje ne oscarový Walter Huston, ale dech beroucí Humphrey Bogart, který zde podal jeden ze svích životních výkonů. Poklad na Sierra Madre se bezpochyby řadí mezi největší klasiky čtyřicátých let a pravděpodobně rovněž na první místo Hustonovi filmografie. ()

duddek

S nevídaným nadhledem zakončený psychologický western noir. :) Čtvrtou hvězdu dávám právě za ten závěr. ()

Scevola

Tento film by som neoznacil za typicky western, skor za psychologiu toho co sa moze stat ked clovek zrazu ziska velke bohatstvo. Aky zhubny vplyv to moze mat na cloveka, ktory sam ukazoval stedrost predtym. Rozhodne sa to oplati aspon raz vidiet. 8/10 ()

Rozjimatel

Ešte viac ako o dobrodružstvo, či western, sa jedná o slušnú psychologickú štúdiu zhubného vplyvu zlata na ľudskú dušu. Za najväčšie prednosti filmu považujem výborne napísané postavy a skvelé herecké výkony vo všetkých troch hlavných rolách. Pochváliť môžem aj hudbu Maxa Steinera. Na druhej strane, dobrodružná stránka filmu z môjho pohľadu trochu pokrivkáva, príbeh už dnes pôsobí trochu naivne (aj napriek jeho prekvapivej drsnosti) a kamera nedokázala plne využiť exteriéry, ktoré sa ponúkali (často som mal dojem, že sa to odohráva niekde vo vnútri, v ateliéroch). Celkový dojem z filmu znižujú aj dosť nepodarené akčné scény, ako napr. komicky pôsobiaca bitka v bare. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Klajnik

Drama o třech zlatokopech, v nichž brzká vidina velkého bohatství dá narůst chamtivosti, která vede k podezíravosti, která zas znemožňuje postavám efektivně překonávat překážky nebo jim vyloženě klade klacky pod nohy... Protagonista (Bogart), na něhož to nejvíc doléhá, je docela dobře psychologicky uchopitelný, ač se to na první pohled nemusí zdát kvůli jisté zkratkovitosti a nedostatečné prokreslenosti. Poznáváme ho jako poflakujícího se tuláka přežívajícího z almužny. Když se mu pak naskytne příležitost těžit zlato, tak ho nejspíš tvrdá dřina frustruje, což vede výbuchů vzteku, které ve spojitosti s lakomstvím vzešlé z vidiny velkého bohatství vede k paranoie, které jeho dva kolegové toliko nepropadají. Takhle si vysvětluji, proč se děje, co se děje. Osobně bych ale ve scénáři více rozvinul postupné kažení charakteru, nárůst nedůvěry a rozpad společenství. Film by měl větší psychologickou hloubku, působil více uvěřitelněji a byl by více tematicky vtahující. Divák totiž nemusí příliš chápat, proč u protagonisty dochází k těm výbuchům vzteku, proč své kolegy tak agresivně obviňuje, když mu vlastně ani nedali důvod. Působí to poněkud zkratkovitě. Já bych citlivější built-up ocenil. Přesto se stále jedná o dobrý film. Dávám "jen" 3/5, protože nehodnotím podle doby vzniku a film stále má řadu nedostatků. Kupříkladu ta jedna přestřelka za nic nestojí, protože filmaři v těchto dobách neuměli točit akci (neberu teď v potaz fyzicky akční komedie němé éry). Výsledek tedy bývá slabý, ale zde to příliš nevadí, jelikož se nejedná o akční film. Ze třicátých, čtyřicátých a padesátých let jsem viděl jen pár filmů (nehrnu se do nich, protože mě většinou otráví), ale tenhle je jeden z těch lepších, jelikož je tematicky zajímavý - naopak není otravně melodramatickej, protože zde chybí romantická linka a film naštěstí nekončí trapným happy endem. Výsledkem je počin, který i po 75 letech utáhne diváka z generace Z. ()

M.E.K.Y

Zatím můj nejstarší snímek, co jsem měl tu čest vidět. Určitě jsem měl z něj obavy, ale zaujal mě scénář a tak jsem to risknul a podíval se na tento už šedesátiletý snímek. Je natočený v černobílém provedení (jak jinak) a stylem "westernovek", u nichž platí, že čím starší, tím lepší. Takže určitě nebyla špatná volba, se na tento prachem usazený snímek podívat. Je pravda, že jsem se trošku nudil, což jsem i očekával, ale vynahradily to občasné, znamenité momenty a krásné záběry. Trošku jsem zklamaný z atmosféry, která byla spíše pohodová, což podtrhuje i rozuzlení celého příběhu zlatokopů a jejich bláznivý smích. Ale to nemění nic na tom, že mohla být daleko dusnější atmosféra, zcestné nebo dokonce i paranormální chování zlatokopů, prahnoucích po bohatství a zisku, rozklad jejich psychiky atd., prostě něco, co tento snímek pozvedne nad ostatní. Určité pomatení tady bylo, ale v daleko menším měřítku, než bych čekal. Herecké osazenstvo zahrálo výborně, hlavně trojice Bogard, Huston a Holt. Závěr? Poklad na Sierra Madre má spoustu silných stránek, ale do výkladní skříně světové kinematografie nepatři. K tomu mu chybí něco, co by udělalo tento snímek výjimečným... ()

Tumáš

Řekl bych, že je to dosti přeceněný film. Plytký děj, který jde snadno odhadnout, a který nezachrání ani ústřední trojice herců, snažících se sic jim síly stačí. Přesto jsem se docela bavil a o špatný film rozhodně nejde - 70% ()

bomber3

Poklad na Sierra Madre je šedesát let starým westernem, přesto v něm nenajdete ani stopu patetismu, který by se zde dal očekávat. Postavy jsou jsou velice realistické, jejich chování je víceméně uvěřitelné. Hlavním motivem filmu je zlatá horečka aneb co dokáže s člověkem udělat zlato a za ním schované bohatství. Skutečné charaktery lidí se ukážou pouze v krizových situacích, to je známá pravda, která je hlavní myšlenkou filmu. Jak říkám, je to známá pravda, takže nic nového ani superoriginálního, ale na tom tentokrát tolik nezáleží. Stejně tak nezáleží na tom, že se celý děj odvíjí podle očekávání diváka a nenajdeme zde žádné velké závěrečné zvraty. Film je působivý i tak. ()

Milwa

Výborná atmosféra, skvělé herecké výkony, ale asi mi to dnes už nestačí...zlatokopecké prostředí mi holt nepřijde přitažlivé a když v půlce víte, jako to dopadne?škoda, čekala jsem víc. ()

jasanka

Moc pěkně propracovaná psychologie postav a to, jak peníze lezou lidem na mozek. Chvílemi výborné, chvílemi nuda, takže průměr. ()

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)