Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

classic

Jack Warner po zhliadnutí filmu povedal: „Je to jedna z najlepších snímok, odkedy sa vo filmoch objavil zvuk” . So šéfom legendárneho filmového štúdia WARNER BROS. , si skrátka nemôžem dovoliť nesúhlasiť, pretože to, čo prehlásil okolo roku 1948, keď malo Sierra Madre premiéru, je aktuálne aj o sedemdesiatpäť rokov neskôr, čím sa stáva neuveriteľne nadčasovým filmovým dielom, ktoré vôbec považujem za jedno z najlepších, aké som v živote videl. Pre zaujímavosť išlo taktiež o obľúbený film môjho obľúbeného režiséra Stanleyho Kubricka! Ale nateraz zatiaľ stačili štatistiky. Skúsim čosi načrtnúť z dejovej línie. _ S gringom Fredom C. Dobbsom sa spoznávam v mexickom zapadákove TAMPICO, kde bohužiaľ nie je takmer žiadna práca, a tak koľkokrát si vyžobráva pesos na ulici, kde trebárs od dobre situovaného chlapíka v bielom obleku tak učiní behom pár hodín až trikrát, čo mu už potom aj poriadne vytmaví. Stretáva Curtina, ktorý sa taktiež nachádza v nezávideniahodnej situácii, ako i Fred, keď sa im podarí natrafiť na prácu od Pata McCormicka, ktorý ponúka plácu 8 dolárov denne pri stavaní tábora, ale vykľuje sa z neho podvodník, ktorý im nechce zaplatiť, a tak dostane v krčme poriadny výprask. Ešte predtým ale prespia v nocľahárni, kde sa zoznamujú so starším Howardom, ktorý na plné ústa rozpráva o ZLATE v mexických horách, a tak je už iba otázkou času, keď všetci traja spolu vyrazia, aby vykopali jackpot, no má to jeden zásadný háčik, čo to s nimi urobí, ak rozprávkovo zbohatnú, keď ešte k tomu majú v pätách banditos? Asi toľko k priebehu udalostí. _ Pán režisér si vystrihol citovaného občana v samotnom úvode, keď Humphrey Bogart je jeho pravým protipólom, špinavý, zarastený, po čase-nechutný, chamtivý, odpudivý, že by ste mu najradšej jednu vrazili medzi zuby, čiže radšej „zabudnite” na elegána Ricka Blainea z kultovej Casablancy, teraz je tu Fred C. Dobbs, ktorého si vychutnáva plnými dúškami, prvotriedny hajzel strieborného plátna, ktorý našťastie skončil na „psí tridsiatok” . Ten “dobrý” je otec režiséra, t. j. Walter Huston, ktorý svojho Howarda obdaril pozoruhodným hereckým výkonom, z ktorého priam srší veľký elán. Predstaviteľ Curtina, Tim Holt, nie je až tak neznámym hercom. Veľmi málo nominácii na Oscara, kde mi ešte minimálne chýbajú nominácie za kameru, strih, hudbu a výpravu, ale nenominovať aspoň Bogarta bolo absolútne zlyhanie od členov Akadémie, ktorí úplne odignorovali tento neskutočný výkon v hlavnej úlohe ! Poklad na Sierra Madre, režiséra Johna Hustona, je až tak kvalitný film, že to vlastne nedokážem ani poriadne (p)opísať! ()

MontyBrogan

Kto druhému jamu kope, sám do nej padne, aj s najväčším kusom zariekaného chleba a peniazmi, ktoré ničia charakter... Tento film je dokonalá názorná ukážka vyššie spomenutých prísloví, s mnohými pamätnými scénami a skvelými hereckými výkonmi. ()

anais

Vynikající výkon Humphreyho Bogarta dělá z tohoto film nezapomenutelný zážitek. Klobouk a baloňák? Kdeže Pot, strniště a nebezpečně vychytralý výraz jsou tu Humphreyho hlavními zbraněmi. Přiznám se, že mě „poklad“ přišel trochu moc dlouhý, a o něco méně zábavný než spolupráce Hustona s Bogartem na Key largu a Maltézském sokolu. Přesto krásný film. ()

poz3n

Poklad na Sierra Madre musel ve své době působit jako skvělá dobrodružná dráma. Dneska jsem se u pár scén pousmál a určité části bral s nadhledem (Bogartovo herectví je prostě charismatické a úsměvné zároveň). Na druhou stranu je i tak Madre Sierra na Poklad svižný film se zajímavým příběhem, ještě k tomu na svou dobu velmi dobře natočený. Další klasika odškrtnuta. 6/10 ()

rikitiki

Snímek trpí rozvláčností, ve které se drama o posedlosti zlatem, kvůli němuž si začnou jít dosavadní parťáci po krku, skoro ztrácí. Gogartův vytřeštěný výkon mě nijak neoslnil, zato Walter Huston zahrál svého "téměř vyléčeného" zlatokopa a protřelého trapera jakoby mezi skalami při hledání zlata strávil celý svůj život. /6. 5. 15./ ()

Ilicka

Ironické vyprávění o touze člověka po hmotném bohatství a jejím zlu, které přináší tvrdý pád. Ale hlavní je přece se zasmát dobrému vtipu, který rozfouká vaše bohatství po mexických pouštech. Strhující výkony ústřední trojky, těžkou paranoiou nakaženého Bogharta, mrzutého a světem protřelého zlatokopa Hustona a nedůvěřivého Holta, atmosféra mexické pustiny, kde se srdce poctivých mužů pod vlivem zlata mění ve vyprahlý písek. ()

mm13

Kto vie, ten vie. Šesťdesiatročný film a dodnes ťažko hľadá páru (a nedochádza mu dych). Učte sa! ()

oLí

Měl to pro mě být "obyčejný" klasický western, ale dostal jsem uplně jinej film.. to je krása, nechávat se stále kinematografií překvapovat i když máte nakoukáno 5000+ filmů ještě těsně před třicítkou... Tohle byl další hodně solidní zářez. Od začátku poutavé, skvělí herci, uplně o něčem jiném, než jsem si léta myslel... jeden z nejlepších filmů o zlaté horečce, a ten rok !!! těžko věřit, vážně.. jediné, co mi kazilo radost, že jsem tento snímek neviděl v barvě, hrozně by mu slušela. 8/10 ()

Hwaelos

Objektivně vzato to možná pětihvězdičkovej film není, ale poctivá porce dobrodružství z dob, kdy chlap byl na plátně ještě nezpochybnitelně chlapem a jeho ješitnost byla považovaná za kladnou vlastnost, tomu se prostě nedá říct ne. Kupodivu Bogart tentokrát hraje vlastně největšího slabocha své kariéry. Už předtím hrál záporáky, ale vždycky chlápky s charakterem brusného papíru, kteří měli maximálně melancholickou náladu z toho, že budou zítra mrtví (Petrified Forrest). Je to tak trochu šok ho sledovat v téhle nové podobě. Nicméně trio herců je tak dobré, že by ani lepší být nemhlo. Tim Holt jako dobrák, který nad mamonem zvítězí a hlavně Walter Huston jako nevypočitatelný veterán, který neustále překvapuje roztodivnými vrtochy a výbuchy smíchu v těch nejnapjatějších chvílích - to je prostě brilantní trojka. ()

Mulosz

Skvely namet, bezchybny scenar, citliva rezie, strhujici Humphrey Bogart a Walter Huston a mnoho dalsich faktoru tvori tento vynikajici a nadcasovy film. Sledovat ho navic na platne, na festivalu a za ucasti hostu (potomci J.Hustona) je jedinecny zazitek ()

joehot

Povedené, až na pár drobností, kdy se hraje až moc na náhodu. Každopádně, skvělý Bogart v pro něj poněkud netypické roli, stejně tak Oscarem oceněný Huston. ()

Zeebonk

Tradičně netradiční western o honbě za zlatou žilou a staré známé pravdě, že plné kapsy jdou na úkor psychické svěžesti. Humphrey s charakterem uhnívajícím rychleji než syrový hovězí steak pohozený uprostřed novomexické prérie. Jeho dva věrní souputníci, jejichž dutina lební má koleček tak akorát a nakonec další nehostinný prdelov skvící se uprostřed vyprahlé pustiny, jenž stojí domovem buranským Mexicanos o třech stupních obskurnosti. Do toho líbezné melodie v pozadí, režie švihající překvapivý děj proutkem po zadku a herecký ansámbl trousící uvědomělé dialogy v čele s bravurně vyšinutými kreacemi mistra Bogarta. Do vitrínky s tím. Žádná slovesa se dnes očividně nekonají, ksakru. ()

liquido26

Vynikající western, který se netradičně neodehrává v klasické době divokého západu, tedy v druhé polovině 19. století, ale roku 1925. Humpfrey Bogart se zde objevuje v dosti netradiční roli. ()

corpsy

Pokiaľ nám chcel Charles Chaplin vo svojom klasickom ZLATOM OPOJENÍ ukázať zlatokopectvo v tom humornejšom svetle, John Huston je v tomto prípade nekompromisný a dáva nám najavo, že ťažiť zlato určite nieje med lízať, a čo ešte v prípade, ako ho nahrabete viac ako treba. ()

GodComplex

Relativne povedena story s prichuti westernu o zlate horecce plna spinavych homeless typku v cele s Humhprey Bogartem ve sve netypicke roli, kteremu se spusti neskutecne hystericka a stezi uveritelna paranoia, coz je nejvetsi minus. Spatne to neni, ale na zasadni westerny typu Once Upon a Time in The West, nebo Eastwood kousky to rozhodne nema. 6/10 ()

fragre

Kořenem zla je láska k penězům/zlatě. To by mohlo být motto tohoto filmu. Já vím, že ten film je trochu idealizován, realita by byla bezútěšnější, ale pranic mi to nevadí, abych ho neměl rád. Naopak líbí se mi se vzrůstajícím mým věkem stále více (při prvním shlédnutí před mnoha a mnoha lety mi vadilo, jak jsou zde mexikánští bandité vylíčeni jako dosti ubozí a podlí buránci - vždyť Calvera byl onačejší pašák). Ten film má švih, skvělou kameru, vynikající obsazení a lety získal nádhernou nostalgickou patinu. ()

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)