Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

Garch

Jak to chcete, proboha, hodnotit? ;-) Georges Méliès se neměl s kým srovnávat, od koho si vypůjčit fungující postupy... Něco jako skutečná první cesta na Měsíc. ()

mira007

Krátkometrážní němá jednohubka o letu na měsíc s jednou statickou kamerou, divadelním herectvím a rekvizitami, která by díru do světa dnes neudělala, ale s ohledem na dobu vzniku je to jedno z nejfantastičtějších děl kinematografie. Tento sci-fi film vznikl v roce 1902(!!!), přičemž první kino v Praze začalo fungovat teprve v roce 1896 rok po vůbec světové premiéře prvního filmu vůbec - dokumentu Příjezd vlaku od Lumierů, takže tenhle film musel působit už jen jako špičková technologická novinka ne-li zjevení. Film o vystřelení rakety musel působit jako dnes těžko představitelný fantas, jestliže první světový oficiální let letounem provedli bratři Wrightové o rok později. George Mellies byl první, kdo se pokusil vyprávět pomocí filmů příběhy, takže stál na prvopočátku všeho, co vedlo k CSFD.cz. Tahle třináctiminutová jednohubka je pro svět kimematografie přelomovější než všechny oscarové filmy dohromady. https://www.youtube.com/watch?v=4BpFcAoWMsU ()

Renfield

Kolorovaná verze mi přijde ještě magičtější a na Měsíci v rámci toho, co komediální nádech dovolí, temnější. Výborné triky, kulisy a kultovní část přistání na Měsíci, kde se odehrává vůbec nejzajímavější část filmu a takový obyčejný deštník najde nejedno využití. 85% ()

TereziaCSR

Tak rozkošný snímek jsem už dávno neviděla :)) Celou dobu jsem měla úsměv na tváři, jen mi bylo trochu líto obyvatelů Měsíce. ()

werewolf69

Je ťažko hodnotiť takýto film, už len z princípu som dal 5, ale sú tam pekné scény napríklad ako pristáva ta takzvaná vesmírna loď (náboj) na mesiac a taktiež i ten mesiac nemá chybu fakt skveli nápad. ()

Chipešek

Film, který se v dnešní době asi nedá objektivně ohodnotit. I když je vidět, že většina věcí kolem filmu byla ještě hodně nová, z Cesty na měsíc čiší opravdové nadšení pro "pohyblivé obrázky", a toto nadšení přebíjí všechny chyby, které bychom v něm snad našli v dnešní době. ()

IsaacNewton

Musím přiznat, že na tohle jsem se podívala až po zhlédnutí filmu "Hugo", který o něm vyprávěl. Dnes je to spíše milé a někomu se to může zdát nekoukatelné, ale tehdy lidé skutečně věřili, že opravdu Cestují na Měsíc a byly to úplné začátky filmu, což jej pro mě staví do úplně jiného světla, takže nemohu jinak než 5 hvězd... ()

Brejlil

Tomu nelze nedat pět hvězdiček, zvláště po shlédnutí restaurované barevné kopie filmu. Ta neskutečná naivita, spojená ovšem s precizním zpracováním, je kouzelná. Když si představím, že všechny triky se dělaly v kameře, že Méliès měl na natočení asi čtyři hodiny dobrého světla denně a to jen když svítilo slunce, je tento film snad ještě cennější. Likvidace selenitů deštníkem je sice poněkud drsná, ale film asi je mírnou satirou a tak se to dá odpustit. ()

Nolanofil

Je to naivné, smiešne a úsmevné. No aj tak to divák rešpektuje a vie viacej doceniť súčasné snímky. Na to že to má vyše 100 rokov, je to viac ako slušné. ()

Vesecký

Tomu se nedá nic vytknout. Ve své době skutečná "pecka". O historii filmu se zajímám, takže na RTVS2 jsem se podíval i na následný dokument o rekonstrukci tohoto díla, které ve filmovém umění má stejné místo jako ve výtvarném umění Mona Lisa nebo v hudbě Beethovenova Eroica. ()

mirliflore

Překrásné dílo. Vůbec se nedivím, že tehdy měl Mélies se svou Cestou na měsíc takový úspěch. Je to prostě kouzelně vtipné ()

Zeek

To se nedá popsat, to musí každý vidět. Zamyslete se, je rok 1902 a vy vidíte film(spíš snímek) o cestě na Měsíc a navíc v tomhle provedení. Kamerové triky v té době? Žádný problém. Dokonce první film, který má nějaký děj a ne ledajaký. Opravdový zážitek vidět tenhle film v roce 2006. Moje hodnocení: 100% !!!! ()

JohnFarst

Na tú dobu nesmierne zaujímavá a vizionárska snímka. Všetko je to krátke, výstižné a ďakujeme Méliesovi, že to natočil, lebo úprimne, kde by bola dnešná kinematografia bez Cesty na Mesiac? ()

RadimFišer

Nádherný, zábavný snímek našich předků, u kterého mi zůstal rozum stát. Jak je to roztomilé a roztodivné. Nápad s deštníkem, který je zasazen do země a začíná růst. Nedokonalé triky, prostě přebliknou na jiný obrázek, když se jim něco nehodí, jako by se nechumelilo. Nejvíce mě zaujal pan Profesor, který dovedně rozhazuje rukama všude kde je, tedy i před velkým králem měsíce. Ke konci přichází odlet a jeden tam musí zůstat, aby shodil raketu z útesu. Příjemný snímek, který musím ohodnotit plným počtem bodů z důvodů úcty k našim předkům. K tomu však musím říci, že po půl roce trénování by to zvládla i malá školka. Ale nebylo by to tak roztomilé. ()

AnnaClark

Po shlédnutí Cesty na měsíc mi zůstal na tváři přiblblý usměv, asi takový jaký máme, když se nám malé dítě snaží převyprávět, co se celý den dělo. Chybí mu výrazové prostředky, náročný, propracovaný a promyšlený příběh, vystačí si s jednou jednoduchou zápletkou příběhu a vše samozřejmě šťatně skončí, ale přesto a snad právě proto má toto vyprávění své nezapomenutelné a neopakovatelné kouzlo. Stejnětak jako Cesta na měsíc, Film byl tou dobou teprve v plenkách, teprve hledal své výrazové prostředky, svůj způsob vyprávění příběhu (tak odlišný od knih), svůj styl podání. Snad ani nehledal, v té době snad ani nemohl tušit své schopnosti. Ale nezačínali tak snad všichni velcí spisovatelé? Nemuseli se snad nejprve naučit zacházet s jazykem, popustit uzdu fantazii, najít svůj zdroj inspirace, svůj styl a poznat své možnosti? Dnes už je film stařeček, který své možnosti z většiny vyčerpal a který už ze senility vypráví ty samé příběhy stále dokola a dokola, jen občas zavítá do nového světa, každopádně má už tolik vzpomínek, že už snad ani nemusí nic nového prožívat, i když by mohl a nejspíše měl - ale co to stojí námahy (rozuměj - peněz). Vzpomeňme ale, co vše stařeček Film za svůj život dokázal, bylo toho tolik, že bychom jeho častou únavu dělat něco nového měli asi pochopit a tolerovat. Vždyť to staré tak dobře funguje, proč tedy vyměňovat staré za nové?! Na začátku 19. století ale balole Film němělo po ruce spoustu ověřených postupů a modelů, nemělo prošlapanou cestičku, naopak muselo vyrazit na neznámou a neprobádanou cestu, muselo si ji doslova prorazit a zaplatit každý další krok četnými a drsnými ranami, ale nikdy ne cenou nejvyšší. postupovalo stále dál a dál, rostlo, sílilo a učilo se. Mládenec Film na vrcholu sil pochopil, že je nesmrtelný, že nemusí třeba spoustu let udělat nic nového, že stačí pouze stále a stále vyprávět ty samé příběhy, že nikdy nezemře, nikdy nebude zapomenut a tak zašal slábnout, chabnout a stárnout. Ale dodnes děkuje svým Otcům jako byli Georges Méliés, že ho na úplém začátku (to jest na nejtěžší části cesty) postrčili a pomohli mu správným směrem. Kdyby ho nepostrčili, možná by tu dnes vůbec nebyl a to by byla sakra velká škoda. ()

Kesiak

Umelecká schopnosť ľudí bola vždy rovnaká, mení sa len technológia. A tento, dnes už viac ako 100 ročný film dokazuje vysoké ambície ľudskej rasy. Má to dej, dramatickú výstavbu, výpravu a ešte aj úžasnú originalitu! Toto musela byť v dobe vzniku skutočne revolúcia... ()

jane1106

Dokonalá fantastická vize a úplně první filmová bomba! Toto ,,malé" dílko má úplně vše - vtip, triky, nápady, celý vlastní minisvět. Určitě i ti, co Cestu neviděli znají obrázek Měsíce zasaženého do oka... ()