Muzikál o radostiach a starostiach chudobného mliekara Tovjeho, ktorý žije s manželkou a piatimi dcérami v ukrajinskej židovskej komunite. Zbožný Tovje, ktorý žije v súlade s židovskými tradíciami chce najstaršie dcéry vydať "ako sa patrí",  v jeho situácii to však nie je jednoduché. Film bol nominovaný na Oscara v ôsmych kategóriách, napokon získal tri sošky. (STV)

Brejlil

Jeden z nejlepších filmových muzikálů paradoxně z doby, kdy tomuto žánru začínala zvonit hrana. Skvělá židovsky znějící hudba a dokonalý Topol nás provádějí příběhem o střetu tradice a moderní doby, o střetu poklidu se státní mocí a o střetu víry a ambicí s představami o štěstí. To je doplněno krásnou kamerou, dobrou choreografií a také (na americké poměry) věrnou výpravou, takže divák se ocitne v židovské osadě v carské Rusi počátkem 20. století. ()

Vesecký

Filmy delší dvou hodin jsou pro mne utrpením. A Šumař si to rozhodně nezaslouží, protože je to dílo, které má řadu kvalit. Samotné téma exodu Židů za carského Ruska a vedle toho "bolševická" propaganda v americkém filmu - velké plus! Časy se mění a na druhou stranu se tradice mají dodržovat, a na druhou stranu... Báječná filozofie otce Tovje - a výborný herecký výkon Ch. Topola. Nádherná hudba, která vedle židovských motivů používá i motivů ruské lidové hudby. Skoro jsem se zamiloval do těch tanců na svatbě - připomnělo mi to ostatně Funesova Rabína Jákoba... Tolstojský motiv následování vězně na Sibiři (viz Vzkříšení). Jen jsem nepochopil symboliku Šumaře na střeše, houslisty, který se jen párkrát filmem mihne - snad má připomenout nutnost běhu času a věčný optimismus - ten zas mi připomínal Rollandův román Dobrý člověk ještě žije... A ta hvězdička dolů: délka filmu a zmínka o "vyvoleném národě", která mi připomněla izraelskou současnost. Taky se film dost pomalu rozbíhal, než jsem si ho začal vychutnávat, uběhly desítky minut. Tak mě na MGM dost rušil mluvený dabing textů písní... ()

Matli

Byly okamžiky, kdy bych dal i za pět, hlavně za uměleckou stránku tanečních i pěveckých kreací, ale ve tří hodinách to zase tolik nevynikne. Každopádně stáří filmu vůbec nevadí zážitku a scénář taky nemá chybu, divím se, že jsem neslyšel za ty leta o žádných adaptacích. Jen nevím co s příběhem má společnýho ten šumař na střeše:-) 80% ()

Narciska

Tak tenhle film jsem objevila díky Teorii velkého třesku :) Vystupuje v něm jedna z nejlepších filmových postav, moudrý a současně vtipný otec tří dcer. V humoru si s ním nezadá starý rabín, praktický a jednoduše okouzlující. Je to komedie o pogromu, je to úvaha nad trvanlivostí tradice, je to snad ta nejlepší ukázka židovské filozofie a jak se uplatňuje v každodenním životě. Je to film, co inspiruje! ()

Bozvav

Jako sociální historická sonda dobré. Jako muzikál spíše bída, ne po stránce hudební, ale výrazové. Možná je to tím, že nejsem fanoušek Judaismu a v celém tom hodinovém markýriu jsem nezaznamenala jedinou vtipnou záležitost. Nicméně i tak, jednou za život to stojí za to vidět. ()

..Anya

Popravdě zrovna na muzikály nekladu vysoké požadavky. Muzikál můžu ať jakýkoli. Ale Šumaře jsem dokoukávala asi na pětkrát. A vyjma písniček Matchmaker, If I were a richman a naprosto úžasného tance mistra Tovje mi v hlavě nic jiného neutkvělo. ()

Zoidlord

Tenhle film mě naprosto uchvátil. Bylo v něm úplně všechno, silný příběh, vtip, láska, historie... Všechno mistrně zpracované a udělané... Jeden z nejlepších muzikálů, co jsem kdy viděl! ()

Rincewind

Šumaře jsem znal jen podle jména a ani jsem nevěděl, o co vlastně jde. Připomenulo mi ho až Big Bang Theory:-)) Tak jsem si říkal, že se na něj konečně kouknu. A moc dobře jsem udělal. Ze začátku jsem si nebyl moc jistý, jestli si zaslouží všechnu tu chválu, kterou jsem na něj slyšel a četl, protože mě čekaly tři hodiny a v první třetině se děj celkem vleče. Ale postupně nabírá na obrátkách a druhá polovina je vážně skvělá. Myslím, že to je jeden z nejlepších filmů líčících neštěstí a útrapy židovské menšiny, které ji potkaly v dějinách...Moc rád se na něj někdy podívám znovu. ()

sulek

Extrémě dlouhý film /bohužel, pouze na dobu svého vzniku/, který je nabitý dějem, dokonalou hudbou a skvělými hereckými výkony, takže si možná jeho délky ani nevšimete. Anatěvka je taková příjemně zemitá... A kde se všichi naučili tak výborně tančit? V Kyjevě ? ()

ewing

Tevye: As Abraham said, "I am a stranger in a strange land..." Mendel: Moses said that. Tevye: Ah. Well, as King David said, "I am slow of speech, and slow of tongue." Mendel: That was also Moses. Tevye: For a man who was slow of tongue, he talked a lot. ()

yaqwsx

Muzikály nemám v lásce. Buď mají šíleně stupidní tety a příběh anebo mě ubíjí svou tříhodinovou stopáží. Tento muzikál v podstatě nebyl výjimkou - dlouhá stopáž, která by šla sestříhat na polovinu. Celkově obyčejný děj, který všude podstrkje tradice (skoro jako učebnice), navíc ze mě ne zrovna sympatického místa a doby. Toto všechno ale kompenzuje hlavní postava Tovjeho. Její zahrání hraničí s genialitou. Už od prvního okamžiku jsem ji miloval. Kdyby byl příběh kratší, zajímavější a byl více postavený na Tovjeho monolozích a úvahách, tak bych určitě neváhal dát i pět hvězdiček. Takto však... ()

sosko

Asi nejlepší filmový muzikál co jsem kdy viděl a písničky mě leží v hlavě pořád. Chaim Topol byl stvořen pro tuto roli. Jen je škoda že jsem dosud neviděl jiný filmový muzikál, který by se k tomuto přiblížil. Pozn.: 'Viděno v originále' ()

Gig

"Kdybych já byl ročild,...... žil bych si jak pán".... Kdo by neznal ty písně "Svítá, tmí se, svítá - tmí se". To je hold "Tradice"... Jedná se vlastně o smutný příběh ososudů židovské rodiny. O tradicích, o tom, kdo si smí koho vzít, o kastování, postavení, o předmanželské smlouvě a osudech židů obecně. Jenže je to obaleno v kouzelné hudbě a ten fidlar, tedy šumař? To je osud, vypravěč, průvodce příběhem. Jen mě zarazil ten autor hudy na prvním místě. Orotože je to původní muzikál a i když Williiams je úžasný autor hudby, tak v tomto případě bych spíš řekl, že je to aranžista. Autor je tvůrce muzikálu. "Chabale, máš mě ráda?" ()

WeeLass

Výprava do chudobné židovské vesničky Anatevka a nahlédnutí, co všechno se děje pod pokličkou, když zrovna začíná šábes, nebylo nikdy tak poutavé. Sledujeme nejen rodinné trable, ale i tři Tovjeho dcery a jejich milostné příběhy pod křídly místní dohazovačky. I když se film tváří jako muzikálová komedie, není nakonec vše tak barevné. Pro všechny, komu vadili písničky, tak mám pro ně radu. Nepouštějte si muzikál v první řadě vůbec. Já mám k hudbě blízko už odmalička, tudíž mi muzikálová čísla vůbec nepřekážila. Naopak si to nedovedu představit bez nich, protože se právě tam skrývala většina nejvtipnějších momentů. / Mé oblíbené písničky - To Life, Tevye's Monologue, Do You Love Me?, Anatevka / První dějství - 100%, druhé dějství - 85% ()

FISSSH

Tak tohle je film, který nemá po stránce hudební ani herecké žádnou chybičku. Jenom poznámka: hudbu napsal Jerry Bock. ()

Puoskari

Áno! Takto, presne takto by mal muzikál vyzerať! Tri hodiny preleteli s takou ľahkosťou, s takým pôvabom ako máloktorý kratší snímok. Vynikajúce dielo, v nádhernom prostredí s postavami vykreslenými do posledného detailu a scenárom prepracovaným do poslednej bodky. Herecký výkon pána Topola vo mne zanechal neopísateľný úžas a rešpekt. Štýlom akým poňal svoju postavu a spôsobom akým ju zahral môže prekonať len málokto, teda ak vôbec. Dej je rozložený veľmi precízne. Nenastávajú žiadne zlomy, v ktorých by nastával úpadok, či umelé naťahovanie. Každá scéna má svoje miesto a vynechanie čoby len jednej z nich, by znehodnotilo túto dokonalosť. Dlho som už nebol z ničoho tak nadšený. Ak by ľudstvo malo zanechať päť vybraných filmov, ktoré by ho malo reprezentovať, tak Fidller on the Roof by bol určite jeden z nich. ()

brasek

Klasický svetový muzikál na plátne... pre niekoho velkolepé a grandiózne, pre iných nudné a pre mňa nezaujímavé, ale oceňujem filmársky počin. ()

PTuranyi

Perfektne natočený príbeh chudobného židovského mliekara Reba Tevje žijúceho na Ukrajine. Hoci je chudobný, jeho pevným bodom sú tradície, ako aj všade v jeho okolí. Čoskoro mu však jeho tradície začnú búrať jeho dcéry. Ceitla si ešte vezme za muža žida hoci chudobného. Hodla odíde s revolucionárom a Chava sa vydá za kresťana. Časy sa menia a Tevje má mäkké srdce. Ale nie je to len o láske a vzťahoch. Pohnuté časy nastávajú v celej krajine. Dvíhajú sa revolučné nálady a židia začínajú byť nepohodlní. To všetko podfarbené výborným zmesou piesní, z ktorých cítiť mix židovskej a ukrajinskej kultúry. Ako v živote aj tu sa striedajú veselé aj smutné chvíle, nechýba ani vtip. Perfektná produkcia a výborní herci dávajú príbehu noblesu a šarm. ()

Zewla

Úžasný muzikál, který je vtipný, ale je v něm i spousta emocí, skvěle zahraný, který vás vtáhne do děje. Rozhodně jsem si ho oblíbila, písničky jsou chytlavé, takže si je pořád vyzpěvuji :D. Navíc to budeme hrát a zpívat a tančit teď v dramaťáku spojeným se sborem a s tančákem :D. Už se na to moc těším :D. ()

HMTD

Kdysi před léty jsem to vyděl jako divadelí hru v Olomouckén divadle a moc se mi to líbylo, jak tak teď po letech koukám na film tak jsem si na to vzpoměl.Dokonce bych řekl že se divadlo povedlo víc než film. Mimochodem sehnat tento film mě donutila zmíňka v jednom díle The big beng theory(prosící Sheldon:Pustíme si šumaře)-je zvláštní jak vás novodobá seriálová tvorba může dovézt ke zhlédnutí muzikálové klasiky s židovskou tématikou, já osobně jsem za to rád. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison