Reklama

Reklama

Válka ve Vietnamu

(seriál)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Po letech prohrané války, která stála životy, peníze a jméno, se obě válčící strany zamýšlejí, co se vlastně stalo a proč k válce ve Vietnamu muselo dojít... Historický seriál Válka ve Vietnamu zachycuje velkolepý příběh jedné z nejdůležitějších, nejrozporuplnějších a nejkontroverznějších událostí v dějinách Ameriky, a to takovým způsobem, jakým ho ještě nikdo nevyprávěl. Napínavý seriál plný podrobností vás vtáhne do bouřlivého období druhé poloviny 20. století. Přesvědčivě rozebírá lidské aspekty války, a přitom se opírá o svědectví takřka 80 lidí z obou znepřátelených stran tohoto složitého konfliktu. Ke slovu se dostanou nejen Američané, kteří ve válce bojovali, a ti, kteří proti ní protestovali, ale i vojáci a civilisté ze severní a jižní části Vietnamu. Nechybí vzácné archivní záběry restaurované do prvotřídní podoby pocházející ze zdrojů z celého světa, fotografie pořízené nejoceňovanějšími reportéry, historické televizní zpravodajství, výmluvná domácí videa, a dokonce ani tajné nahrávky z jednání amerických prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona. (TV Prima)

(více)

Recenze (77)

GTS_PUNK 

všechny recenze uživatele

Dielo režisérskej dvojice Ken Burns a Lynn Novick, odpremiérované v roku 2017 na americkej verejnoprávnej televízii PBS, predstavuje zdĺhavý a vyčerpávajúci, ale jednoznačne komplexný a celistvý pohľad na vojenský konflikt vo Vietname, ktorý sa tiahol naprieč niekoľkými desaťročiami v druhej polovici 20. storočia. Aj v téme nezainteresovanému divákovi postupne predstavuje vývoj, ktorý ku konfliktu viedol, cez zdĺhavý priebeh bojoch na ryžových poliach a v nehostinných džungliach, až po odchod zdecimovaných amerických vojsk, ktoré svojou prítomnosťou vo Vietname dokázali rozdeliť verejnosť v Spojených štátoch. Dokument toho, samozrejme, ponúka oveľa viac, pričom stavia na archívnych filmových záberoch, fotografiách, ale najmä na výpovediach priamych účastníkov bojov. Slovo dostávajú ako Američania, tak Vietnamci, ktorí bojovali či už za juh, sever alebo Viet Cong. Vďaka tomu má divák možnosť nahliadnuť na konflikt z oboch strán, čo vytvára mozaiku tohto výseku Studenej vojny. Desať epizód s celkovou dĺžkou minutáže vyše šestnásť hodín síce tvorí vyčerpávajúci počin, vďaka mimoriadne kvalitnému spracovaniu a faktu, že dokument nemá vyložene "hluché" miesta, však z diváckeho pohľadu rozhodne neunavuje a už vôbec nenudí. The Vietnam War sa oplatí vidieť. A je jedno, či sa človek (ne)zaujíma o vojnové konflikty, alebo či (ne)obľubuje dokumenty. Vojna vo Vietname, hoci to možno znie až absurdne, totiž predstavuje mimoriadne atraktívnu vojnu. Ani nie tak kvôli vojne samotnej, ale kvôli tomu, akým spôsobom sa jej podarilo ovplyvniť popkultúru. Tvorcovia dokumentu tu berú diváka na historickú jazdu (aj keď by možno bolo vhodnejšie hovoriť o lete helikoptérou) k (ne)slávne ikonickým momentom, ktoré väčšina ľudí pozná, ale nepozná ich pozadie. Upálenie sa Thích Quảng Đứca, poprava Nguyễn Văn Léma, "napalmové dievča", rozdelená spoločnosť a nepokoje v Spojených štátoch, uvoľnené šesťdesiate roky, Ho Či Min, traja americkí prezidenti, strach z globálneho komunizmu a mnoho ďalšieho. K tomu navyše hrá dokonalý soundtrack, ktorý z tejto komplikovanej vojny urobil "vojnu rokenrolovú". Vo Vietname v podstate prehrali všetci. Pri tomto dokumentu vyhrávajú tvorcovia a divák. Autenticita, surovosť, realita, Vietnam. Zvuk guľometov, M16, AK-47 a vybuchujúcich bômb človeku ostane znieť v hlave dlho. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Působivý pomník jednoho z nejkontroverznějších vojenský konfliktů moderní doby, ale také samotné dokumentární praxe, která už prostě nemůže být lepší. Komplexní a podrobné, avšak nenudící, srozumitelné a emocionální. Vzpomínkové epizodky mariňáků z obou stran, válečných zajatců, reportérů, příbuzných padlých vojáků nebo diplomatů utvářejí a zvýrazňují soudržný příběh o dlouhodobých těžkostech rozděleného a utlačovaného vietnamského národa a o sociálních i politických otřesech, které tisíce kilometrů vzdálená a pro mnohé nepochopitelná válka v Americe způsobila. Kennedy, Woodstock, Watergate, Hamburger Hill, Tet, Rolling Thunder - o všem se dozvíte, v jistém případě geniální paměti se dokonce stanete odborníky na dané téma. Požitek ze sledování pak kromě obrovské záplavy autentických záběrů dotváří výborný dobový soundtrack s největšími hity od Rolling Stones, Creedence nebo Simona a Garfunkela. Obdivuhodný projekt a více zde. ()

Reklama

Wotan 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od Vietnam in HD je tu rozkryto politické pozadí rozhodovaní a záznamy rozhovorů mezi LBJ a MacNamarou, z kterých například plyne, že už v 65' bylo jasné, že válku ve VN nelze vyhrát. Dokument je rozdělený na více dílů a věnuje se spíš politice na pozadí než přímému boji jako je tomu u Vietnam in HD, ale například u "vítězství" v údolí Ia Drang je zde zmíněná i dohra, kde byla dva dny nato převálcována americká jednotka v té samé oblasti. Prostor k vyjádření tu mají obě strany, jak Američané tak i členové NVA a Vietcongu. Zatím převládá velká spokojenost a celkově to působí víc podrobně a celistvě než zmiňovaný Vietnam in HD ()

Rebeca 

všechny recenze uživatele

V úvodu si dovoluji napsat, že krom genocidy původních obyvatel, považuji kauzu Vietnam za největší přešlap americké historie a  demokracie (...). Ale k seriálu: jedná se o celistvé vyprávění o všech fázích války, bez složitosti, s vysokou mírou srozumitelnosti, posloupnosti a autentičnosti. Americká posedlost myšlenkou, že jedna země jihovýchodní Asie za druhou by mohla padnout komunismu a podlehnout tzv.dominovému efektu, pokud "policajt" nezasáhne,  je zde víc než čitelná a viditelná. Seriál vrchovatou mírou, jak je to u Burnse profesionálním zvykem, nabízí archivní záběry, spontánní vyprávění veteránů z obou stran fronty, dobovou hudbu s tím vším v puzzle obraze, informace z dobového tisku i soukromé korespondence. A taky se dovíme něco o síle slova, o propagandě, o přejmenovávání, jelikož z jazyka byla vyloučena slova, vyvolávající negativní spojení a namísto nich byla zavedena slova neutrální. (Mrtvé zóny s vegetací zničenou dioxiny, se nazývaly sanitární kordony, napalm se stal měkkou náloží, koncentrační tábory strategickými sídlišti atp.; prezident americké jazykovědné společnosti D. Bolinger tehdy řekl: "Amerika je první společností, která dosáhla skutečného tabu na všechno nepříjemné.") Mezi atributy tohoto hodnotného dokumentu patří pokora, pečlivost, svědomitost a vysoká úroveň věrohodnosti. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Vyčerpávající dokumentární série, která zabrala dekádu práce a do 18 hodin ultimátně vešla příběh války ve Vietnamu. Dění už od francouzské invaze v 19. století a počátku amerického angažmá ke konci druhé světové, přes past nešťastné domino teorie až pak totál nasazení a válku jako naprostý fail - válku, kterou nešlo vyhrát, natož nějak pořádně odůvodnit. Lhaní prezidentů, rozkol na domácí půdě, všechny možný aspekty konfliktu, skvěle střízlivý, sebekritický náhled na věc, spousta osobních příběhů, účast severo/ jiho vietnamských veteránů, často k neuvěření. Brilantní vizuální materiál a soundtrack (písničkový i ten reznorovský) samozřejmostí. Projekt hodný mistra Kena Burnse je nejen poutavou podívanou, ale také národní terapií. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (4)

  • Výroba stála 30 miliónov amerických dolárov a trvala niečo cez 10 rokov. (Real Tom Hardy)
  • V tomto díle je vidět fotografie vojáka na nemocničním lůžku se zavedeným drénem. Nejedná se o drén v pravém slova smyslu, ale o močovou cévku (permanentní močový katetr), který ale slouží stejně jako katetry k tomu určené. (Winster)
  • Dokumentaristi pri rešerši prezerali cez 24,000 fotografií a 1,500 hodín archívnych záberov. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama