Kaurismäki je duševný lekár, ktorého liečbu môžem mať naordinovanú každý deň !(3.3.2011)

Kaurismäki je stále režisér, ktorý je pre mňa zaujímavý tým ako rozpráva príbeh, to aké postavičky v tých príbehoch vystupujú a tiež že sa snaži vo všednosti nájsť niečo nevšedné. Ale stále mi tam niečo chýba k tomu aby som padol na zadok, alebo si v duchu povedal, že som sa pozeral na super film. Shadows in paradise je malou urban romancou, na ktorú sa veľmi dobre pozerá. Netlačí sa tu na emócie a film sa nevyznačuje ani pôsobivým vizuálom. Ale aj napriek tomu je na ňom niečo strašne zaujímavé. Osobne začínam byť veľký fanúšik Mattiho Pellonpää, ktorého hustý mustache vytvára jednu bizarnú a sympatickú postavičku. Inak príbeh smetiara a predavačky tak ako by som si ho predstavoval.(11.4.2014)

Tento Kaurismäki ma (ako jeden z mála) úplne nechytil.Z časti je to aj moja chyba - tie filmy bývajú hodne pocitové a ja som asi nebol naladený na správnej vlne (tesne po dopozeraní Argentovej Suspírie).A nechcem mu jeho kvality nejako uberať,ale na takých Leningradských kovbojov,alebo Pidä huivista kiinni Tatjana sa pobavím vždy,aj keby som ich pozeral trikrát po sebe a toto je proste o niečo menej príjemné.Takže skryté kvality,ktoré som pri sledovaní neobjavil hladať nemienim a dám tam rovno tie štyri hviezdy,ktoré si to aj tak bez diskusie zaslúži.Ale guilty pleasure sa tentokrát nekoná(30.1.2013)

Film o obyčajných životoch obyčajných ľudí, ktorý vôbec nie je obyčajný. Ani slovo navyše, na Kati Outinen by som sa dokázala pozerať stále, Matti Pellonpää, keď sa vyčesal bol riadny štramák a nie je nad to, mať skvelého priateľa.(23.2.2015)

Film, u kterého si můžete být jisti tím, že Kaurismaki skutečně nerad píše dialogy, a proto místo toho nechává hrdiny sedět a kouřit. Předlouhý film o looserech v jejcih looserovském světě, který na vás nejprve nafluše všechnu depresi a konečně až vyjdete z kina, můžete si všimnout, jak je váš svět krásný. Antidepresiva depresivní metodou.(1.8.2011)

• - Filmovalo se ve finských městech Helsinky, Tampere, Turku a Jyväskylä. (Cheeker)

• - Film vyhrál v roce 1987 ocenění na Jussi Awards za nejlepší film. (Orvokki)